valide sultan nedir?, valide sultan anlamı nedir?, valide sultan ne demektir?

valide sultan Nedir?

valide sultan Nedir?, valide sultan Nerededir?, valide sultan Hakkında Bilgi?, valide sultan Analizi? valide sultan ilgili valide sultan ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  valide sultan ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. valide sultan Ne Anlama Gelir valide sultan Anlamı valide sultan Nedir valide sultan Ne Anlam Taşır valide sultan Neye İşarettir valide sultan Tabiri valide sultan Yorumu 

valide sultan Kelimesi

Lütfen valide sultan Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. valide sultan İlgili Sözlük Kelimeler Listesi valide sultan Kelimesinin Anlamı? valide sultan Ne Demek? ,valide sultan Ne Demektir? valide sultan Ne Demektir? valide sultan Analizi? , valide sultan Anlamı Nedir?,valide sultan Ne Demektir? , valide sultan Açıklaması Nedir? ,valide sultan Cevabı Nedir?,valide sultan Kelimesinin Anlamı?,valide sultan Kelimesinin Anlamı Nedir? ,valide sultan Kelimesinin Anlamı Ne demek?,valide sultan Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

valide sultan Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

valide sultan Kelimesinin Anlamı Nedir? valide sultan Kelimesinin Anlamı Ne demek? , valide sultan Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

valide sultan Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! valide sultan - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

valide sultan

valide sultan Nedir? valide sultan Ne demek? , valide sultan Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

valide sultan Kelimesinin Anlamı? valide sultan Ne Demek? valide sultan Ne Demektir? ,valide sultan Analizi? valide sultan Anlamı Nedir? valide sultan Ne Demektir?, valide sultan Açıklaması Nedir? , valide sultan Cevabı Nedir? , valide sultan Kelimesinin Anlamı?


valide sultan nedir?, valide sultan anlamı nedir?, valide sultan ne demektir?

Valide sultan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Valide Sultan
UnvanValide sultan
Resmî ikamet
Oluşum30 Eylül 1520
Açılışı yapanAyşe Hafsa Sultan
Kaldırılma11 Aralık 1904
Son sahibiRahîme Perestû Sultan

Valide sultan (Osmanlıcaوالده سلطان), Osmanlı padişahlarının saltanatları sırasında hayatta olan annelerine verilen unvandı.

Kaynaklarda "vâlide-i pâdişâh", "vâlide-i saâdetpenâh", "mehd-i ulyâ-yı saltanat" şeklinde de geçmektedir. Kösem Sultan "ümmü’l-mü’minîn", Pertevniyal Sultan "ümmü’l-cihân" unvanlari kullanılmış ve Hatice Turhan Sultan devlet adamı ve tarihci Defterdar Sarı Mehmed Paşa tarafından, ölümü vesilesiyle "devletin bir rükn-i rekîni" olarak niteledirilmiştir.[1]

İlk valide sultan Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi Ayşe Hafsa Sultan[2] olmak üzere Osmanlı padişahları tahta çıktıkları zaman anneleri de Valide Sultan unvanını alarak büyük bir siyasi güce ve oldukça yüksek miktarda bir gelire sahip olurlardı. Valide Sultanlar bu geliri genellikle hastane, külliye, cami ve medrese inşa ettirmek için kullanırlar, bazen de fakirlere yiyecek dağıtmak, sünnet ettirmek, düğün yapmak gibi hayır işleri yaparlardı.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Abdülaziz'in annesi Pertevniyal Sultan tarafından yaptırılmış Pertevniyal Valide Sultan Camii

Kanuni Sultan Süleyman döneminde Ayşe Hafsa Sultan'ın padişah üzerinde etkisi çok büyük olmuştur.[1] Zira kendisi ilk Valide Sultandır. Onun dışında Valide Sultanlar genellikle siyasete karışmazlardı. Ancak kadınlar saltanatı adı verilen dönemde başlatıcısı Hürrem Sultan ve diğerleri ; Nurbanu Sultan, Safiye Sultan ve özellikle Kösem Sultan devlet yönetiminde söz sahibi olmuşlardır.

Kösem Sultan oğlu IV. Murad tahta çıktığında 11 yaşında olduğu için naiplik sıfatıyla devleti bizzat yönetmiştir. Ancak IV. Mehmed'in annesi Turhan Hatice Sultan'la birlikte Valide Sultan'ların etkisi tekrar azaldı, tekrar geleneksel görevleri olan hayır işlerine döndüler.[3]

İstanbul'da Safiye Sultan tarafından yaptırılmış Yeni Cami

Osmanlı Devleti'nin son dönemlerindeki Valide Sultanlardan Bezmialem Sultan ve Pertevniyal Sultan İstanbul'daki birçok saray, cami, hastane ve okul inşaatlarına imzalarını atmışlardır. Osmanlı Devleti'nin en son Valide Sultanı II. Abdülhamid'in manevi annesi Piristû Kadın Efendidir. Padişahın öz annesi olmamasına rağmen padişah tarafından Valide Sultanlık unvanına getirilmiş, 1904 yılındaki ölümüne kadar bu görevde kalmıştır. II. Abdülhamit'ten sonraki padişahlar tahta çıktıklarında anneleri ölmüş olduklarından 1904 yılında Valide Sultanlık kurumu sona ermiştir.

Saltanat Naibeliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Kimi zaman padişahlar küçük yaşta tahta geçtiklerinden anneleri onların adına hükümler vererek ya da oğulları ile istişare ederek kararlarında etkili olurlardı. Buna ilk örnek olarak Valide Handan Sultan verilebilir.[4] Çünkü Leslie Pierce'a göre oğlu adına bizzat devleti yönetmiştir.[5] Ardından gelen Valide Halime Sultan oğlunun akli dengesi yerinde olmadığından da naibe olarak devlet yönetiminde söz sahibi olmuştur. Daha sonra Şubat 1618'de 2.Osman tahta çıkmıştır. Annesi Valide Mahfiruz Sultan da oğlunun tahta çıkışından kendisinin ölümüne (28 Ekim 1620) kadar saltanat naibesi olarak devleti idare etmiştir.

Ancak bu kısa süreli dönemlere karşın Valide Kösem Sultan 10 seneyi aşkın zaman naibelik yapmıştır.[6] Daha sonra kendisinden kurtulduktan sonra gelini Turhan Valide Sultan da devleti yönetmiş ve onunla da naibelik kurumu son bulmuştur.

Büyük Valide Sultan[değiştir | kaynağı değiştir]

Vâlide-i Kebīre ya da Büyük Valide Sultan, oğlu vefat ya da tahtan indirilme sebebi ile yeni tahta geçen padişahın döneminde de Valide Sultan makamını taşıyan kişinin unvanıdır. Handan Sultan'ın oğlu I. Ahmed, tahta çıkar çıkmaz Safiye Sultan'ı Eski Saray'a göndermişti.[7] Çünkü Safiye Sultan oğlu öldüğü için Valide Sultanlık makamını kaybetmişti.

Bu bir emsal teşkil etmiş olacak ki; IV. Mehmet döneminde Kösem Sultan 25 yıl boyunca çok etkin bir rol oynadığı için devlette söz sahibi kişiler Turhan Sultan'ı istemediler ve yeni bir makam arayışı içine girdiler.

Bütün bu hadiselerin sonunda Vâlide-i Kebīr yani Büyük Valide Sultan makamı ile Kösem Sultan iktidarı yeniden ele geçirdi. Turhan Sultan ise 'Vâlide-i Sagīr' (küçük valide) adı ile anılmaya başlandı.

Valide sultanlar listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Vâlide Hâtûn Adı Oğlu olan Padişah Eşi olan Padişah Asıl Adı Uyruğu Vâlide Hâtûnluk Süresi
Nilüfer Hâtûn I. Murad I. Orhan Holofira Rum 1362 - 1383
Devlet Hâtûn I. Mehmed I. Bayezid Devlet Türk - Kütahya, Germiyanoğulları Beyliği 1413 - 1414
Emine Hâtûn II. Murad I. Mehmed Emine Elbistan - Kahramanmaraş, Dulkadiroğulları Beyliği 1421-1449
Hümâ Hâtûn II. Mehmed II. Murad Hatice lime Devrekani - Kastamonu, Candaroğulları Beyliği 1444-1446
Sitti Mükrime Hatun II. Bayezid II. Mehmed Mû’kerime Elbistan - Kahramanmaraş, Dulkadiroğulları Beyliği (Not 1)
Emine Gül-Bahar Vâlide Hâtûn (Not 2) II. Bayezid II. Mehmed Emine Arnavut - Kosova 1481-1492
II. Gülbahar Hatun I. Selim II. Bayezid Külbahar Rum - Kolhis / Laz - Laziǩa (Not 3)
Ayşe Hâtûn I. Selim II. Bayezid A’işa Elbistan - Kahramanmaraş, Dulkadiroğulları Beyliği (Not 3)
Vâlide Sultan Adı Oğlu olan Padişah Eşi olan Padişah Asıl Adı Uyruğu Valide Sultanlık Süresi
Ayşe Hafsa (A’işa Hâfize) Vâlide Sultân I. Süleyman I. Selim (?) Arnavut, Muzaka ailesi 1520-1534
Afife Nûrbânu Vâlide Sultân III. Murad II. Selim Cecilia Baffo Páros, Kiklad Adaları(?) 1574-1583
Sâfiye Vâlide Sultân III. Mehmed III. Murad Sofia Arnavut veya Venedikli 1595-1603
Handan Vâlide Sultân I. Ahmed III. Mehmed (?)[8] Çerkes 1603-1605
Halime Vâlide Sultan I. Mustafa III. Mehmed (?)[9] Abaza 1617-1618
1622-1623
Mâh-Firûze Hatice Vâlide Sultân II. Osman I. Ahmed Hansuret Bikeç[10] Çerkes, Kabardey Hanedanı[10][11] 1618-1620
Meh-Peyker Kösem Vâlide Sultân IV. Murad
I. İbrahim
I. Ahmed Anastasia Bosnalı veya Yunan 1623-1648
Hatice Turhan Vâlide Sultân IV. Mehmed I. İbrahim (?)[12] Ukraynalı[13] veya Çerkes[12] 1648-1682
Saliha Dil-şûb Vâlide Sultân II. Süleyman I. İbrahim (?)[14] (?)[14] 1687-1689
Emetullah Rabia Gülnuş Vâlide Sultân II. Mustafa
III. Ahmed
IV. Mehmed (?)[15] Resmo(?) - Girit, Venedik Cumhuriyeti 1695-1715
Salihâ Sebkati Vâlide Sultân I. Mahmud II. Mustafa (?)[16] (?)[16] 1730-1739
Şâh-Süvar Vâlide Sultân III. Osman II. Mustafa (?)[17] (?)[17] 1754-1756
Mihr-î-Şah Vâlide Sultân III. Selim III. Mustafa (?) Gürcü[18] 1789-1805
Ayşe Sineperver Vâlide Sultân IV. Mustafa I. Abdülhamid (?)[19] (?)[19] 1807-1808
Nakş-î-Dil Vâlide Sultân II. Mahmud I. Abdülhamid (?)[20] Gürcü[21] 1808-1817
Bezm-î-Alem Vâlide Sultân Abdülmecid II. Mahmud (?)[22] Gürcü(?)[23] 1839-1853
Pertav-Nihâl (Pertevniyal) Vâlide Sultân Abdülaziz II. Mahmud (?) Çerkes(?)[24] 1853-1876
Şevk-Efzâ Vâlide Sultân V. Murad Abdülmecid (?)[25] Çerkes[25] 1876-1876
Rahîme Piristû Vâlide Sultân II. Abdülhamid (üvey oğlu) Abdülmecid Râhime Osmanlı Çerkes -Ubuhlar Kabilesi 1876-1904

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Not 1: Öz annesidir, ya oğlu padişah olmadan önce vefat etmiştir, veyahutta bir başka nedenle Vâlide Sultân olamamıştır.
 • Not 2: Öz annesi değildir ama onu büyütmüştür ya da mânevî annesi olarak Vâlide Sultân olmuştur.
 • Not 3: Öz ve mânevî anneleri farklı kaynaklarda farklı olarak bertilmektedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b Akyıldız, Ali (2012) "Valide Sultan TDV İslam Ansiklopedisi Cilt:42, sayfa:496, 'Valide Sultan' maddesi
 2. ^ Peirce, Leslie P. (1993). The Imperial Harem: Women and Sovereignty in the Ottoman Empire. New York: Oxford University Press US. ISBN 9780195086775
 3. ^ Gelişim Hachette Ansiklopedisi 9.Cilt sf.3097
 4. ^ Bõrekci, Günhan (2010)Factions and Favorites at the Courts of Sultan Ahmet I (r. 1603-17) and his Immediate Predecessors. Ohio State Universitesi Ph.D. doktora tezi, Say:126 
 5. ^ Leslie P. Peirce, The Imperial Harem: Women and Sovereignty in the Ottoman Empire, The İmperial Harem Instution, Oxford University Press, Sayfa: 127
 6. ^ Türkiye Diyanet Vakfı, TDV İslam Ansiklopedisi, Cilt 26, Basım Yılı 2002, Sayfa: 274, 275
 7. ^ Bõrekci, Günhan (2010)Factions and Favorites at the Courts of Sultan Ahmet I (r. 1603-17) and his Immediate Predecessors. Ohio State Üniversitesi Ph.D. doktora tezi, Say.:126 
 8. ^ Necdet Sakaoğlu, Bu Mülkün Kadın Sultanları, 4. Baskı, Sayfa: 219
 9. ^ Necdet Sakaoğlu, Bu Mülkün Kadın Sultanları, 4. baskı, Sayfa: 237
 10. ^ a b "Mahfiruz Hatice Sultan - Mahfiruz Sultan'in gerçek adi nedir? - Wattpad". www.wattpad.com. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2022. 
 11. ^ author., Uluçay, M. Çağatay,. Padişahların Kadınları ve Kızları. ISBN 975-16-0461-3. OCLC 1030103290. 
 12. ^ a b Necdet Sakaoğlu, Bu Mülkün Kadın Sultanları, 4. Baskı, s. 245
 13. ^ TDV İslam Ansiklopedisi, Cilt: 41, s. 423
 14. ^ a b Necdet Sakaoğlu, Bu Mülkün Kadın Sultanları. s. 253
 15. ^ Necdet Sakaoğlu, Bu Mülkün Kadın Sultanları, 4. Baskı, s. 266
 16. ^ a b Necdet Sakaoğlu, Bu Mülkün Kadın Sultanları, 4. Baskı, s. 286
 17. ^ a b Necdet Sakaoğlu, Bu Mülkün Kadın Sultanları, 4. baskı, s. 288
 18. ^ İsmail Hakkı Uzunçarşılı, Enver Ziya Karal, Osmanlı tarihi: cilt. Karal, E.Z. Nizam-ı Cedit ve Tanzimat devirleri, 1789-1856 (1957), Türk Tarih Kurumu Basımevi, 1961, pp. 13, 16.
 19. ^ a b Sakaoğlu, Necdet, Bu Mülkün Kadın Sultanları, 4. baskı, sayfa: 354
 20. ^ TDV İslam Ansiklopedisi, cilt: 32, sayfa: 343
 21. ^ Necdet Sakaoğlu (2008). Bu mülkün kadın sultanları: Vâlide sultanlar, hâtunlar, hasekiler, kadınefendiler, sultanefendiler. Oğlak Yayıncılık. s. 356. ISBN 978-9-753-29623-6. 25 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Eylül 2018.  (Nakşîdil Sultan Gürcü asıllıdır).
 22. ^ Necdet Sakaoğlu, Bu Mülkün Kadın Sultanları, 4. baskı, sayfa: 383
 23. ^ TDV İslam Ansiklopedisi, cilt: 6, sayfa: 108
 24. ^ TDV İslam Ansiklopedisi, cilt: 34, sayfa: 239
 25. ^ a b Necdet Sakaoğlu, Bu Mülkün Kadın Sultanları, 4. baskı, sayfa: 421

valide sultan nedir?, valide sultan anlamı nedir?, valide sultan ne demektir? Nedir? :valide sultan nedir?, valide sultan anlamı nedir?, valide sultan ne demektir? ile ilgili valide sultan nedir?, valide sultan anlamı nedir?, valide sultan ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz valide sultan nedir?, valide sultan anlamı nedir?, valide sultan ne demektir? Ne Demektir? valide sultan nedir?, valide sultan anlamı nedir?, valide sultan ne demektir? Açıklaması Nedir? valide sultan nedir?, valide sultan anlamı nedir?, valide sultan ne demektir? Cevabı Nedir? valide sultan nedir?, valide sultan anlamı nedir?, valide sultan ne demektir? Kelimesinin Anlamı? valide sultan nedir?, valide sultan anlamı nedir?, valide sultan ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. valide sultan nedir?, valide sultan anlamı nedir?, valide sultan ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. valide sultan nedir?, valide sultan anlamı nedir?, valide sultan ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? valide sultan nedir?, valide sultan anlamı nedir?, valide sultan ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? valide sultan nedir?, valide sultan anlamı nedir?, valide sultan ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
valide sultan nedir?, valide sultan anlamı nedir?, valide sultan ne demektir? Açıklaması? :valide sultan nedir?, valide sultan anlamı nedir?, valide sultan ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.valide sultan nedir?, valide sultan anlamı nedir?, valide sultan ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur valide sultan nedir?, valide sultan anlamı nedir?, valide sultan ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir valide sultan nedir?, valide sultan anlamı nedir?, valide sultan ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. valide sultan nedir?, valide sultan anlamı nedir?, valide sultan ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
valide sultan nedir?, valide sultan anlamı nedir?, valide sultan ne demektir? Gerçek mi? :valide sultan nedir?, valide sultan anlamı nedir?, valide sultan ne demektir? ile ilgili valide sultan nedir?, valide sultan anlamı nedir?, valide sultan ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam valide sultan nedir?, valide sultan anlamı nedir?, valide sultan ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. valide sultan nedir?, valide sultan anlamı nedir?, valide sultan ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
valide sultan nedir?, valide sultan anlamı nedir?, valide sultan ne demektir? Hakkında? :valide sultan nedir?, valide sultan anlamı nedir?, valide sultan ne demektir? ile ilgili valide sultan nedir?, valide sultan anlamı nedir?, valide sultan ne demektir? burada bulabilirsiniz. valide sultan nedir?, valide sultan anlamı nedir?, valide sultan ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz valide sultan nedir?, valide sultan anlamı nedir?, valide sultan ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler valide sultan nedir?, valide sultan anlamı nedir?, valide sultan ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Linda Cathrine Hofstad Helleland, Avrupa Olimpiyat Komiteleri, Belirimcilik, Instituto Nacional de Lenguas Indígenas, Takma kirpik, Nalan diskografisi, Mello Yello, Mikoyan Project 1.44, 2023 FIBA Basketbol Dünya Kupası N Grubu, Feyyaz Duman, Alevilikte inanç, Kutlu Doğum Haftası, Ahmetli, Erzincan, Dolichognatha kratochvili, Erzincanda 2023 Türkiye cumhurbaşkanlığı ve genel seçimleri, CD Cuenca, Bubo bubo hispanus, Jacksonville, Kuzey Karolina, Eduard Heger, Beuningen, Yeniler Grubu, TrueOS, Carl Ferdinand Cori, Anatoliy Konkov, Dolichognatha, Mazenderanca, Elias Hobeyka, Mîr Takî Mîr, Dijital televizyon, Aegypius, Darevskia mixta, Mustafa Abdou, Dolar simgesi, Rütbecilik, Slovakya Macarları, Soulja Boy, Hat Yai, Zararlı yazılım, Salvia lyrata, Dolar Üçlemesi, Yalova İli, Bibras Natho, Dolap Beygiri, Cazgirler, Bayramiç, Kensington ve Chelsea, Dağlık Karabağ Savaşı, 8. Ordu (Osmanlı), Something Unforgivable, Tarih yazımı, Bates, Dokuz Eylül Üniversitesi, Byley, Nüfuslarına göre İran şehirlerinin listesi, Just Eat, Zondag met Lubach, Doktor (Doctor Who), Gorki Film Stüdyosu, Joseph Addison, Käärijä, Brezilya Hava Kuvvetleri, Theridion cheimatos, Pavnice, Ivan Mikloš, ABD 1950 yılı 1 numara şarkıları, Chibiverse, 2002 FIFA Dünya Kupası G Grubu, Takaya Kurokawa, İsrail Teknoloji Enstitüsü, Rhinoliparis, ÇBS, Nernst denklemi, Doctor Who bölümleri listesi (1963–1989), Kelly Reilly, Hungaroloji, Doctor Who (film), Ľudovít Ódor, Ateş ve Kan, Caprivi, Siphlophis, Serkan Keskin, Serkan Ercan, 1992 Kürdistan Bölgesel Yönetimi yasama seçimleri, Jamie Hince, Sodyum tiyopental, Semra Özdamar, Slovak Sosyalist Cumhuriyeti, Mahathir Mohamad, Pharetronida, Merethe Trøan, Selahattin Paşalı, NGC 6899, LHCb, Rahid Emirguliyev, Hysteria (Def Leppard albümü), Savaş Dinçel, Doctor Whonun eksik bölümleri, Torah, St Columb Major, Konstantin Karatodori, Doctor Who,
Yuvalı İsminin Anlamı Nedir?, Şişe İsminin Anlamı Nedir?, Barbaros Hayrettin Mahiroğulları Kimdir?, Hilal ve yıldız içeren bayrakların listesi Anlamı Nedir, Hilal ve yıldız içeren bayrakların listesi Nasıl Oluştu, Hilal ve yıldız içeren bayrakların listesi Tarihi, Hilal ve yıldız içeren bayrakların listesi Renkleri, Hilal ve yıldız içeren bayrakların listesi Tasarımı, Yuvaksı İsminin Anlamı Nedir?, Şiş İsminin Anlamı Nedir?, Şehnaz Güvendik Arık Kimdir?, Yusyuvarlak İsminin Anlamı Nedir?, Şistli İsminin Anlamı Nedir?, Mehmet Timurtaş Kimdir?, Yusyumru İsminin Anlamı Nedir?, Şirret İsminin Anlamı Nedir?, Müştehi İsminin Anlamı Nedir?, Failimuhtar Nedir?, Ali Uçak Kimdir?, Eriş Cesur Kimdir?, Yurtsuz İsminin Anlamı Nedir?, Şirin İsminin Anlamı Nedir?, Müştak İsminin Anlamı Nedir?, Failimeçhul Nedir?, Yurtsever İsminin Anlamı Nedir?, Şireli İsminin Anlamı Nedir?, Müşrik İsminin Anlamı Nedir?, Tekli Nedir?, Yurtsal İsminin Anlamı Nedir?, Şipşirin İsminin Anlamı Nedir?, Müşkülpesent İsminin Anlamı Nedir?, Şadi Özdemir Kimdir?, Yurt İçi İsminin Anlamı Nedir?, Müşkülâtlı İsminin Anlamı Nedir?, Ali Akgün Kimdir?, Tekidi Nedir?, Yurt Dışı İsminin Anlamı Nedir?, Şinas İsminin Anlamı Nedir?, Müşkül İsminin Anlamı Nedir?, Endülüs bayrağı Anlamı Nedir, Endülüs bayrağı Nasıl Oluştu, Endülüs bayrağı Tarihi, Endülüs bayrağı Renkleri, Endülüs bayrağı Tasarımı, Uğur Sevim Kimdir?, Tekgövde Nedir?, Yüksel Taşkın Kimdir?, Yundusuz İsminin Anlamı Nedir?, Şimşekli İsminin Anlamı Nedir?, Müşfik İsminin Anlamı Nedir?, Tekerli Nedir?, Yunanca İsminin Anlamı Nedir?, Şimdiki İsminin Anlamı Nedir?, Müşevvik İsminin Anlamı Nedir?, Fahametli Nedir?, Muhsin Yiğit Kimdir?, İsmet Koçak Kimdir?, Yunan İsminin Anlamı Nedir?, Şimali İsminin Anlamı Nedir?, Müşevveş İsminin Anlamı Nedir?, Çingene bayrağı Anlamı Nedir, Çingene bayrağı Nasıl Oluştu, Çingene bayrağı Tarihi, Çingene bayrağı Renkleri, Çingene bayrağı Tasarımı, Yaren Karaca Kimdir?, Yumuşakça İsminin Anlamı Nedir?, Şilili İsminin Anlamı Nedir?, Müşerref İsminin Anlamı Nedir?, Façetasız Nedir?, Façetalı Nedir?, Selma Çicek Kimdir?, Yumuşak Başlı İsminin Anlamı Nedir?, Şile Bezi İsminin Anlamı Nedir?, Müşekkel İsminin Anlamı Nedir?, Berfin Polat Kimdir?, Tekdilli Nedir?, Façalı Nedir?, Yumuşak Ağızlı İsminin Anlamı Nedir?, Şikeste İsminin Anlamı Nedir?, Müşarünileyh İsminin Anlamı Nedir?, Fisun Mehlika Toca Kimdir?, Fâcire Nedir?, Neşe Kıyık Kimdir?, Yumuşak İsminin Anlamı Nedir?, Şikesiz İsminin Anlamı Nedir?, Müşahhas İsminin Anlamı Nedir?, Benelüks bayrağı Anlamı Nedir, Benelüks bayrağı Nasıl Oluştu, Benelüks bayrağı Tarihi, Benelüks bayrağı Renkleri, Benelüks bayrağı Tasarımı, Mesut Samanlı Kimdir?, Yumuşacık İsminin Anlamı Nedir?, Şikemperver İsminin Anlamı Nedir?, Müşabih İsminin Anlamı Nedir?, Servet Güzel Kimdir?, Yumurtamsı İsminin Anlamı Nedir?, Şikeli İsminin Anlamı Nedir?, Müsveddelik İsminin Anlamı Nedir?, Tek Tanrılı Nedir?, Ömer Ekici Kimdir?, Ender Unutan Ersözlü Kimdir?, Yumulu İsminin Anlamı Nedir?, Şikâyetçi İsminin Anlamı Nedir?, Müstevli İsminin Anlamı Nedir?, Tek Seçici Nedir?, Eziyetsiz Nedir?, Yumuk Gözlü İsminin Anlamı Nedir?, Şikâf İsminin Anlamı Nedir?, Müstevi İsminin Anlamı Nedir?, Yrd Doç Dr Arif Alkan Kimdir? Yrd Doç Dr Arif Alkan Nereli Yrd Doç Dr Arif Alkan Kaç Yaşında?, Yumuk İsminin Anlamı Nedir?, Şiirsel İsminin Anlamı Nedir?, Müstevfî İsminin Anlamı Nedir?, Tek Partili Nedir?,