John F. Kennedy nedir?, John F. Kennedy anlamı nedir?, John F. Kennedy ne demektir?

John F. Kennedy Nedir?

John F. Kennedy Nedir?, John F. Kennedy Nerededir?, John F. Kennedy Hakkında Bilgi?, John F. Kennedy Analizi? John F. Kennedy ilgili John F. Kennedy ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  John F. Kennedy ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. John F. Kennedy Ne Anlama Gelir John F. Kennedy Anlamı John F. Kennedy Nedir John F. Kennedy Ne Anlam Taşır John F. Kennedy Neye İşarettir John F. Kennedy Tabiri John F. Kennedy Yorumu 

John F. Kennedy Kelimesi

Lütfen John F. Kennedy Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. John F. Kennedy İlgili Sözlük Kelimeler Listesi John F. Kennedy Kelimesinin Anlamı? John F. Kennedy Ne Demek? ,John F. Kennedy Ne Demektir? John F. Kennedy Ne Demektir? John F. Kennedy Analizi? , John F. Kennedy Anlamı Nedir?,John F. Kennedy Ne Demektir? , John F. Kennedy Açıklaması Nedir? ,John F. Kennedy Cevabı Nedir?,John F. Kennedy Kelimesinin Anlamı?,John F. Kennedy Kelimesinin Anlamı Nedir? ,John F. Kennedy Kelimesinin Anlamı Ne demek?,John F. Kennedy Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

John F. Kennedy

John F. Kennedy Kelimesinin Anlamı Nedir? John F. Kennedy Kelimesinin Anlamı Ne demek? , John F. Kennedy Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

John F. Kennedy - Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek John F. Kennedy - Oranlamak John F. Kennedy - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

John F. Kennedy - Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

John F. Kennedy - Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! John F. Kennedy - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

John F. Kennedy

John F. Kennedy Nedir? John F. Kennedy Ne demek? , John F. Kennedy Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

John F. Kennedy Kelimesinin Anlamı? John F. Kennedy Ne Demek? John F. Kennedy Ne Demektir? ,John F. Kennedy Analizi? John F. Kennedy Anlamı Nedir? John F. Kennedy Ne Demektir?, John F. Kennedy Açıklaması Nedir? , John F. Kennedy Cevabı Nedir? , John F. Kennedy Kelimesinin Anlamı?


John F. Kennedy nedir?, John F. Kennedy anlamı nedir?, John F. Kennedy ne demektir?

John F. Kennedy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
John F. Kennedy
Oval Ofis portresi, 1963
35. Amerika Birleşik Devletleri başkanı
Görev süresi
20 Ocak 1961 - 22 Kasım 1963
Başkan Yardımcısı Lyndon B. Johnson
Yerine geldiği Dwight D. Eisenhower
Yerine gelen Lyndon B. Johnson
Kişisel bilgiler
Doğum 29 Mayıs 1917
Brookline, Massachusetts, ABD
Ölüm 22 Kasım 1963 (46 yaşında)
Dallas, Teksas, ABD
Partisi Demokrat Parti
Evlilik(ler) Jacqueline Lee Bouvier Kennedy
Akraba(lar) Robert F. Kennedy (erkek kardeş)
Edward Moore Kennedy (erkek kardeş)
Çocuk(lar) 4
Bitirdiği okul Harvard Üniversitesi (AB)
Dini Roma Katoliği
İmzası
John F. Kennedy'nin Beyaz Saray'daki Portresi.
John F. Kennedy'nin Arlington'daki mezarı.

John Fitzgerald Kennedy veya John F. Kennedy, kısaca JFK (d. 29 Mayıs 1917, Brookline, Massachusetts - ö. 22 Kasım 1963, Dallas, Teksas, ABD), Ocak 1961'den suikasta uğradığı Kasım 1963'e değin Amerika Birleşik Devletleri'nin 35. başkanı.

Katolik İrlandalı bir aileden gelen Kennedy, 1947 yılından 1953'e kadar Temsilciler Meclisinde Demokrat Partinin Massachusetts temsilcisi olarak yer aldı. Daha sonra 1953'ten 1960 yılına kadar ABD Senatosu'nda görev aldı. 1960 başkanlık seçimlerinde, Başkan Yardımcısı ve Cumhuriyetçi Parti'nin adayı Richard Nixon'ı yenerek ABD tarihinin en genç yaşta seçilen ve Theodore Roosevelt'ten sonra en genç yaşta göreve başlayan başkanı olmuştur. ABD tarihindeki ilk Katolik başkan olan Kennedy, aynı zamanda Pulitzer Ödülü kazanmış tek Amerika Birleşik Devletleri başkanıdır.[1]

Başkanlığı döneminde yaşanan önemli olaylardan bazıları Küba'daki Fidel Castro yönetimini devirmeyi amaçlayan Domuzlar Körfezi Çıkarması, Küba Füze Krizi, Apollo Projesi, Berlin Duvarı'nın inşa edilmesi ve Afroamerikan sivil haklar hareketi olmuştur.

Kennedy, 22 Kasım 1963'te Dallas'ta öldürüldü. Suikastten kısa süre sonra tutuklanan Lee Harvey Oswald suikastı gerçekleştirmekle suçlandı. Ancak tutuklanmasından iki gün sonra, daha mahkemeye çıkarılamadan Jack Ruby tarafından vurularak öldürüldü. FBI ile Kennedy Suikastı'nı araştıran Warren Komisyonu resmi olarak Oswald'ın suikastı tek başına işlediği sonucuna vardı. Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi Suikastları Araştırma Komitesi 1978'de tamamladığı soruşturmada Kennedy'i öldüren kurşunların Oswald tarafından ateşlendiği kararına varmasına karşın, Kennedy'nin bir komplonun da kurbanı olmuş olabileceğini açıkladı.[2]

Gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Joseph Patrick Kennedy ve Rose Elizabeth Fitzgerald'ın dokuz çocuğunun ikincisi olarak dünyaya geldi. Çocuklar arasında yoğun bir fiziksel ve düşünsel rekabetin bulunduğu bir aile ortamında, Katolik Kilisesi'nin dinsel öğretileriyle yetişti. 1940'ta Harvard Üniversitesi'ni bitirdi. Birleşik Krallık'ın savaşa hazırlıksız yakalanmasının nedenlerini ele aldığı bitirme tezi, sonradan Why England Slept (1940; İngiltere Neden Uyudu) adıyla yayımlandı ve büyük ilgi gördü.

1938'de altı ay süreyle Londra büyükelçisi olan babasının sekreterliğini yaptı. ABD'nin II. Dünya Savaşı'na girmesinden sonra, Kennedy 1941 sonbaharında ABD Deniz Kuvvetleri'ne katıldı. İki yıl sonra Büyük Okyanusun güneyine gönderildi ve PT gemileri olan PT-109 ve PT-59'un komutanlıklarını yaptı. Komutasındaki geminin bir Japon destroyeri tarafından batırılması sırasında ağır biçimde yaralandıysa da, mürettebatını kurtarmayı başardı ve gösterdiği kahramanlıktan dolayı madalya aldı. 1945'te terhis oldu.

Siyasi kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kongre üyeliği ve senatörlüğü[değiştir | kaynağı değiştir]

John F. Kennedy, 1961

Babasının siyasete atılmak üzere yetiştirdiği ağabeyi Joe savaşta ölmesi nedeniyle ve ailenin bu konudaki beklentilerini gerçekleştirme görevi de John'a düşmüştü. John, akademik alanda çalışmayı ya da bir gazeteci olarak yükselmeyi planlamış olmasına karşın, bu durum karşısında siyasete atılmaya karar verdi.

1946'da Massachusetts eyaleti 11. seçim bölgesinden Demokrat Parti'nin adayı olarak katıldığı seçimlerde, Cumhuriyetçi rakibini ağır bir yenilgiye uğratarak henüz 29 yaşındayken Kongre üyeliğine seçildi. 1948 ve 1950 seçimlerini de kazanarak Temsilciler Meclisi'nde üç dönem (1947-53) görev yaptı. Bu görevi sırasında çalışma koşullarının iyileştirilmesini, ücretlerin yükseltilmesini, kiraların ve fiyatların düşük tutulmasını, sosyal konut yapımının ve yaşlılara yönelik sosyal güvenlik hizmetlerinin yaygınlaştırılmasını savundu.

Dış politikada Soğuk Savaş'ı ilk destekleyenlerden biri oldu. Truman Doktrini'ni ve Marshall Planı'nı desteklemekle birlikte Truman yönetiminin Asya'da izlediği politikayı sert biçimde eleştirdi ve Dışişleri Bakanlığı'nı Çan Kay-şek'i Mao Zedong'la işbirliğine zorlamakla suçladı.

1952'de Henry Cabot Lodge'a rakip olarak Senato seçimlerine katıldı. Annesiyle, kız kardeşleri Eunice, Patricia ve Jean'in eyaletin her yanında Kennedy çayları düzenleyerek destekledikleri seçim kampanyasına binlerce gönüllü katkıda bulundu. Kampanyayı 27 yaşındaki kardeşi Robert Kennedy yönetti. Kennedy aynı yılın sonbaharında Lodge'u 70 binlik bir oy farkıyla yenilgiye uğratarak Massachusetts eyaletinden senatör seçildi.

12 Eylül 1953'te Jacqueline Lee Bouvier (Jackie Kennedy, sonradan Jackie Onassis) ile evlendi. Evlendiklerinde Jacqueline 24, Kennedy 36 yaşındaydı. 1956'da dünyaya gelen ilk çocukları Arabella Kennedy yedi aylıkken öldü. 1957'de kızları Caroline, 1960'ta da John F. Kennedy, Jr. dünyaya geldi. 1963'te prematüre doğan son çocukları Patrick Bouvier Kennedy ise ancak iki gün yaşayabildi.

Senatörlüğü sırasında bürosunun her zaman halka açık bulundurulmasını emrederek ulusal güvenliği ilgilendiren konular dışında seçmenlerinin isteklerine büyük bir duyarlılık göstermekle ün kazandı. 1954'te Başkan Eisenhower'ın karşılıklı ticaret antlaşmaları konusunda yetkilerinin genişletilmesini onaylayan tek New England senatörü oldu. Yirmi yılı aşkın bir süredir hiçbir Massachusetts senatörü ya da Kongre üyesinin bu yönde oy kullanmamasına karşın St. Lawrence Suyolu'nun açılışını etkin biçimde destekledi. Bununla birlikte 1950'lerin başında kamu görevlilerine yönelik antikomünist bir karalama kampanyası yürüten Wisconsin senatörü Joseph R. McCarthy'ye karşı, liberal Demokratların kendisinden beklediği duyarlılığı göstermedi. McCarthy'yi Hyannis Port'taki (Massachusetts) evinde konuk eden babası gibi açıkça desteklememekle birlikte, yaptığı bir konuşmada Massachusetts'teki seçmenlerinin yarısının McCarthy'yi bir kahraman gibi gördüğünü belirtti. 1954'te Senato'da McCarthy'nin mahkûm edilmesi için yapılacak olan oylamada olumlu oy kullanması bekleniyordu. Bu konuda gerekçelerini anlattığı bir konuşma da hazırlamış olmasına karşın, belindeki bir rahatsızlık nedeniyle ameliyat olduğundan oylama günü Senato'da hazır bulunamadı. Ameliyat sonrasındaki altı ayı babasının Palm Beach'teki (Florida) evinde yatarak geçirmek zorunda kaldı ve bu dönemde Profiles in Courage (1956; Cesaret ve Fazilet Mücadelesi) adlı kitabını yazdı. ABD'nin sekiz büyük siyasi önderinin siyasi inançları uğruna, baskılara nasıl karşı koyduklarını anlattığı bu yapıtıyla 1957'de Pulitzer Ödülü'nü kazandı.

Senato'daki görevine döndükten sonra devlet başkanını ve başkan yardımcısını seçmekle görevli kurulun kaldırılmasını öngören yasa tasarısına karşı çıktı. Ayrıca, çalışma koşullarının düzeltilmesi için çaba gösterdi ve yurttaşlık haklarına ilişkin yasaları destekledi. 1950'lerin sonunda Senato Dış İlişkiler Komitesi'nin bir üyesi olarak Asya ve Afrika'da bağımsızlığını yeni kazanan ülkelere dış yardım yapılmasını savundu. Fransa'ya Cezayir'in bağımsızlığını tanıması için çağrıda bulunarak ABD yönetimini şaşırttı. Bu yıllarda siyasi görüşleri gittikçe sola kaydı ve Demokrat Parti içindeki konumu güçlendi.

Başkan adaylığı[değiştir | kaynağı değiştir]

John F. Kennedy ile eşi Jacqueline Kennedy seçim çalışması sırasında (Mart 1960).

Adlai E. Stevenson'ın Demokrat Parti'den başkan adayı olduğu 1956 seçimlerinde başkan yardımcısı adaylığına seçilmenin eşiğine gelmişken, 40 milyon kişinin izlediği bir televizyon konuşmasıyla adaylıktan çekildiğini açıklayarak, bir anda ülkenin en ünlü siyaset adamlarından biri durumuna geldi. Böylece 1960 adaylık kampanyasını da başlatmış oldu. Katolik bir adayın başkan seçilemeyeceği yolundaki yaygın inanç yüzünden başarmak için büyük bir çabanın gerekeceğini biliyordu. Büyük bir oy farkıyla kazandığı 1958 Senato seçimleri Massachusetts eyaletinde ne ölçüde desteklendiğini gösteren bir deneme oldu.

Senato seçimlerini Kennedy'nin adının ülke çapında duyurulması için başlatılan yoğun bir kampanya izledi. Çok geçmeden makaleleri çeşitli dergilerde yayımlanmaya, karısının ve kendisinin fotoğrafları dergi kapaklarında yer almaya başladı.

Kennedy Ocak 1960'ta başkanlık seçimlerine katılacağını resmen açıkladı. En önemli rakipleri Minnesota senatörü Hubert H. Humphrey ile Teksas senatörü Lyndon B. Johnson'dı. Kennedy, Humphrey'i saf dışı bıraktıktan sonra Protestanların ağırlıkta olduğu Batı Virginia ön seçimlerini kazanarak Katoliklerle ilgili dinsel tabuyu yıktı. Ön seçimleri kazandıktan sonra Johnson'ı başkan yardımcısı adaylığına seçerek Demokratlar arasındaki konumunu daha da güçlendirdi. Adaylığının kesinleşmesi üzerine Temmuz 1960'ta yaptığı konuşmada Amerikan halkını bilinmeyen fırsat ve tehlikelerin heyecan verici yeni sınırlarını geçmeye ve özveride bulunmaya çağırdı. 'Yeni Sınır' deyimi daha sonra bütün program metinlerinde yer aldı.

Eisenhower dönemini savunan Nixon'a karşı kampanyayı ülkeyi yeniden harekete geçirelim sloganıyla sürdürmüş, işsizliği, yavaş yürüyen ekonomiyi, füze açığını ve Küba'daki sosyalist yönetimi şiddetle eleştirmişti. Kampanyanın önemli bir özelliği de iki adayın televizyonda yayınlanan tartışmaları oldu. Kennedy'nin kararlı, dengeli ve politik konularda sağduyu sahibi bir devlet adamı izlenimi bıraktığı dört tartışma programı, seçim sonuçları üzerinde belirleyici rol oynadı. 8 Kasım 1960'ta yapılan başkanlık seçiminde, Kennedy Cumhuriyetçilerin adayı olan (sonradan kendisi de başkan seçilen) Başkan Yardımcısı Richard M. Nixon'ı yalnızca 113.000 oyluk bir farkla geçerek başkan oldu. 43 yaşında ABD tarihinin en genç başkanı oldu.[kaynak belirtilmeli]

Başkanlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

John F. Kennedy'nin başkanlık yemin töreni (20 Ocak 1961)
John Kennedy, 20 Şubat 1961

ABD'nin en genç ve ilk Katolik başkanı olan Kennedy göreve başlarken yaptığı konuşmada Amerikalıları insanlığın ortak düşmanları olan zorbalığa, yoksulluğa, hastalığa ve savaşa karşı uzun sürecek bir mücadelenin yükünü taşımaya çağırdı.

Domuzlar körfezi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kennedy'nin dış politika alanındaki ilk girişimi tam bir başarısızlıkla sonuçlandı. Merkezi Haberalma Örgütü (CIA), Eisonhower'ın başkanlığının son yılında Fidel Castro yönetimindeki Küba'yı işgal etmek amacıyla Kübalı mültecileri eğitip bir tugay oluşturmuştu. Kennedy, öngörülen çıkarma harekâtını onaylayarak uygulamaya koydu. 1400 kadar Castro karşıtı Kübalı sürgün ABD Donanması'nın yardımıyla adaya çıktı. Ama Domuzlar Körfezi Çıkarması olarak bilinen bu harekât amacına ulaşamadı ve Küba'ya ayak basanların büyük bölümü öldürüldü ya da tutuklandı. Kennedy sonunda bir açıklama yaparak olayın bütün sorumluluğunu tek başına üstlenmek zorunda kaldı.

Küba füze krizi[değiştir | kaynağı değiştir]

Nikita Kruşçev ve Kennedy (1961).

Ekim 1962'de Amerikan U2 casus uçakları Küba'daki Sovyet yapımı orta menzilli balistik füzelerin varlığını saptadılar. Küba'ya Sovyet füzelerinin yerleştirildiğinin ortaya çıkarılmasından sonra Kennedy füzelerin kaldırılmasını istedi ve Küba'nın ablukaya alınmasını emretti. On üç gün boyunca bir nükleer savaş tehlikesi yaşandı. Amerika Birleşik Devletleri kendi füzelerini Türkiye'den geri çekme güvencesi verince,[kaynak belirtilmeli] Sovyet lideri bir açıklama yaparak füzelerin söküleceğini açıkladı (Küba Füze Krizi). Kennedy 10 ay sonra Kruşçev ile İngiltere başbakanı Harold Macmillan ile Nükleer Denemelerin Yasaklanması Antlaşması'nı imzalayarak dış politika alanındaki en büyük zaferini kazandı.

Kennedy ile SSCB başkanı Nikita Kruşçev Haziran 1961'de Viyana'da bir araya geldilerse de bu görüşmeden sonuç alınamadı. Batı ve Doğu Berlin arasında bir duvar (Berlin Duvarı) inşa ettiren Kruşçev, Doğu Almanya'yle ayrı bir barış antlaşması imzalayacağı tehdidinde bulundu. Ama Kennedy'nin Ulusal Muhafız Birliği'ni ve yedek birlikleri harekete geçirmesi üzerine bu düşüncesinden vazgeçti.

Dış yardım ve ABD sınırları ötesine yatırım yolları aradı. 1961'de Başkan Kennedy, Latin Amerika ülkelerine ekonomik ve toplumsal alanlarda yardım sağlamayı öngören İlerleme İçin Birlik ve Barış Gönüllüleri programlarının Kongre'de onaylanmasını sağladı. ABD'nin yurt dışındaki iktisadi yardımlarını düzenlemek için bir uluslararası kalkınma ajansı kurmaya götürdü.

İç politika[değiştir | kaynağı değiştir]

İç politikada ise, seçimleri çok az bir farkla kazandığı için Kongre'yle ilişkilerini son derece dikkatli yürütmeye çalıştı.

Kennedy, siyahilerin Güney eyaletlerindeki üniversitelere girmelerini kolaylaştırdı. 28 Ağustos 1963'te, yaklaşık çeyrek milyon kişinin katılımıyla düzenlenen ve hak eşitliği yasasının çıkarılması istenilen Washington, DC'deki İş ve Özgürlük Yürüyüşü'nden hemen sonra Kongre'ye okullarda, otellerde ve lokantalarda ırk ayrımcılığını ortadan kaldıran bir yasa önerdi. Ancak Siyahların yurttaşlık haklarını koruyacak yasaları Kongre'den geçirmeyi başaramadı.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekonomik gelişmeyi yeniden başlatmak için bütçede ve vergilerde değişiklikler yaptı. Bu siyaset, tüketim harcamalarında ve bireysel yatırımlarda kesin bir ilerlemeye yol açtı. Ayrıca bu siyaset ABD'nin uzay havacılığında yitirdiği zamanı kazanmasını sağladı. 1962'de Kennedy, bazı gelişmiş devletlerle gümrük tarifelerinde çok yanlı indirim yapma konusunda görüşmek için Kongre'den geniş yetkiler aldı. Temmuz 1963'te konulan Interest Equalization Tax'a karşın ABD'nin ödemeler dengesi açığı güçlükle kapatıldı, büyük önem verdiği geniş kapsamlı gelir vergisi indirimlerini Kongre'den geçiremedi.

Suikaste uğraması[değiştir | kaynağı değiştir]

John F. Kennedy'ye, 22 Kasım 1963 cuma günü yerel saat ile 12:30'da, Demokrat Parti'nin Teksas'taki liberal ve muhafazakâr hizipleri arasındaki sürtüşmeyi bitirmek için geldiği Dallas şehir merkezinde, eşiyle birlikte açık bir arabanın içindeyken ateş açıldı. Bir kez boğazından ve bir kez de başından vurulan Kennedy, Parkland Hastanesi'ne götürüldüyse de 13:00'te öldüğü açıklandı.[3] 46 yaşında yaşamını kaybeden Kennedy, tüm ABD başkanları arasında en genç yaşta ölen olarak tarihe geçti. Kendisiyle aynı araçta bulunan Teksas Valisi John Connally, ağır yaralanmasına karşın kurtarıldı. Başkan Yardımcısı Lyndon Baines Johnson aynı gün yemin ederek başkanlığı üstlendi.

Atışların yapıldığı yer olarak düşünülen Texas Kitap Deposu'nda çalışan Lee Harvey Oswald yerel polis tarafından tutuklandı ve daha sonra suikastle ilgili olarak suçlandı. Oswald saldırıyı inkâr ederek, kurban olduğunu söylemesine[4] karşın 24 Kasım tarihinde Jack Ruby tarafından öldürüldü. Ruby tutuklandı ve hüküm giydi. Ruby mahkûmiyet kararını temyiz ettirmesine karşın, yeni yargılamanın başlayacağı sırada 3 Ocak 1967'de kanser nedeniyle yaşamını yitirdi.

Kennedy'nin cenazesi Washington, D.C.'de düzenlenen dini törenden sonra Arlington Ulusal Mezarlığı'nda defnedildi. Mezarı 1967'de aynı mezarlık içindeki bugünkü yerine taşındı.

Popüler kültüre etkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

1991 yılında suikast hakkında yönetmenliğini Oliver Stone'nun yaptığı başrollerinde Kevin Costner, Gary Oldman, Jack Lemmon'un oynadığı, suikastı ve arkasındaki olası derin devlet ilişkilerini konu alan 189 dakikalık JFK sinema filmi gösterime girmiştir. Ayrıca, John F. Kennedy suikastını anlatan başka bir yapım ise;11.22.63 Stephen King'in 22/11/63 kitabından esinlenmiş, sekiz bölümden oluşan Amerikan bilimkurgu, gerilim TV Mini-Serisi dizisidir.

Medya[değiştir | kaynağı değiştir]

Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 25. ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 40. yılı nedeniyle bir konuşma yaptı. Bu konuşmanın kaydı, Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel tarafından 1963 yılında yayımlandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "FAQ". The Pulitzer Prizes. Columbia University. 24 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Şubat 2012. 
  2. ^ "JFK Assassination Records: Report of the Select Committee on Assassinations of the U.S. House of Representatives: Findings". United States National Archives. 1979. 15 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Şubat 2012. 
  3. ^ Parkland Hospital doctors attending to him reported
  4. ^ Lee Oswald claiming innocence 12 Haziran 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., youtube.com

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen
Dwight D. Eisenhower
Amerika Birleşik Devletleri başkanı
1961-1963
Sonra gelen
Lyndon B. Johnson
Parti siyasi görevi
Önce gelen
Adlai Stevenson II
Amerika Birleşik Devletleri Başkan Adayı
Demokratik

1960
Sonra gelen
Lyndon B. Johnson

John F. Kennedy nedir?, John F. Kennedy anlamı nedir?, John F. Kennedy ne demektir? Nedir? :John F. Kennedy nedir?, John F. Kennedy anlamı nedir?, John F. Kennedy ne demektir? ile ilgili John F. Kennedy nedir?, John F. Kennedy anlamı nedir?, John F. Kennedy ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz John F. Kennedy nedir?, John F. Kennedy anlamı nedir?, John F. Kennedy ne demektir? Ne Demektir? John F. Kennedy nedir?, John F. Kennedy anlamı nedir?, John F. Kennedy ne demektir? Açıklaması Nedir? John F. Kennedy nedir?, John F. Kennedy anlamı nedir?, John F. Kennedy ne demektir? Cevabı Nedir? John F. Kennedy nedir?, John F. Kennedy anlamı nedir?, John F. Kennedy ne demektir? Kelimesinin Anlamı? John F. Kennedy nedir?, John F. Kennedy anlamı nedir?, John F. Kennedy ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. John F. Kennedy nedir?, John F. Kennedy anlamı nedir?, John F. Kennedy ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. John F. Kennedy nedir?, John F. Kennedy anlamı nedir?, John F. Kennedy ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? John F. Kennedy nedir?, John F. Kennedy anlamı nedir?, John F. Kennedy ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? John F. Kennedy nedir?, John F. Kennedy anlamı nedir?, John F. Kennedy ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
John F. Kennedy nedir?, John F. Kennedy anlamı nedir?, John F. Kennedy ne demektir? Açıklaması? :John F. Kennedy nedir?, John F. Kennedy anlamı nedir?, John F. Kennedy ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.John F. Kennedy nedir?, John F. Kennedy anlamı nedir?, John F. Kennedy ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur John F. Kennedy nedir?, John F. Kennedy anlamı nedir?, John F. Kennedy ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir John F. Kennedy nedir?, John F. Kennedy anlamı nedir?, John F. Kennedy ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. John F. Kennedy nedir?, John F. Kennedy anlamı nedir?, John F. Kennedy ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
John F. Kennedy nedir?, John F. Kennedy anlamı nedir?, John F. Kennedy ne demektir? Gerçek mi? :John F. Kennedy nedir?, John F. Kennedy anlamı nedir?, John F. Kennedy ne demektir? ile ilgili John F. Kennedy nedir?, John F. Kennedy anlamı nedir?, John F. Kennedy ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam John F. Kennedy nedir?, John F. Kennedy anlamı nedir?, John F. Kennedy ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. John F. Kennedy nedir?, John F. Kennedy anlamı nedir?, John F. Kennedy ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
John F. Kennedy nedir?, John F. Kennedy anlamı nedir?, John F. Kennedy ne demektir? Hakkında? :John F. Kennedy nedir?, John F. Kennedy anlamı nedir?, John F. Kennedy ne demektir? ile ilgili John F. Kennedy nedir?, John F. Kennedy anlamı nedir?, John F. Kennedy ne demektir? burada bulabilirsiniz. John F. Kennedy nedir?, John F. Kennedy anlamı nedir?, John F. Kennedy ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz John F. Kennedy nedir?, John F. Kennedy anlamı nedir?, John F. Kennedy ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler John F. Kennedy nedir?, John F. Kennedy anlamı nedir?, John F. Kennedy ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Grip aşısı, Palma Campania, Microraptor, Brankial kemer, Gangnam Beauty, The Batman (dizi), 187 Lamberta, Alejandro Pozuelo, Pallagorio, Tayfun (şarkıcı), Niko Kovi, Lloret de Vistalegre, Lamberto Dini, Lorica segmentata, Lityum, CD San José, Mariya Muhortova, Apistogramma pulchra, Ahura Mazda, Abakan Uluslararası Havalimanı, Sonisphere Festivali, Preveze (bölgesel birim), Wattpad, Yalovada 2011 Türkiye genel seçimleri, Kurgusal olmayan roman, Silverstone Circuit, Angie Everhart, Yunanistan merkezli havayolu şirketleri listesi, White Pine, Genesis Felsefesi, Dichromanthus, Matt Pokora, VI. Haakon, NGC 4081, Flash mob, Asmodeus, Uganda bayrağı, Kızılcık, Sabiote, Polyuşka Polye, Paterson, Arch Enemy, Stel, Tatos Gölleri, Sefarad, Laurence Olivier Award, Muarem Muarem, Atina Politeknik Ayaklanması, ODTÜ Arkeoloji Müzesi, Taebaek, Hodinka Havalimanı, Vasilis Torosidis, Felsefi, Civanperçemi, Samsung Galaxy A42 5G, Gloster Gladiator, Attila Szalai, Big Floppa, Katrina Kasırgası, Son Yaz karakterleri listesi, Percy Bridgman, Gadsden bayrağı, Pobeda Dağı, Gözler Gökadaları, Sisyrinchium türleri listesi, Öksüzlü, Demirci, Sean Parker, Liturji, Litürji, Neveser Kökdeş, Yeni Nesnellik, I. İgor (Kiev büyük knezi), Necmettin Cevheri, Spacewar (video oyunu), Çad devlet başkanları listesi, Nasip Değilmiş, Breaking Bad ve Better Call Saul karakterleri listesi, Arthur Conan Doyle, Tjalling C. Koopmans, Karolenj, Seul Uluslararası Drama Ödülleri, Acheron nehri, Naci Talib, Tebriz, Narmer Tabletleri, TRT Avaz, Maku Hanlığı, Azerbaycan çalışma ve ahalinin sosyal güvenliği bakanları listesi, Asia Motors, Nöroloji ve nöroşirürji tarihi, Victor Hess, Azerbaycan Millî Demokrat Partisi, Sonisphere Festival, Terminologia Anatomica, Mandinga, Becherovka, 2002 FIFA Dünya Kupası elemeleri (UEFA), Mola, Kerbela, BSC Young Boys,
Türetik Nedir?, Salahiyettar Nedir?, Kıvamlı İsminin Anlamı Nedir?, Kafeinli İsminin Anlamı Nedir?, Çok Yıllık İsminin Anlamı Nedir?, Âşıkane İsminin Anlamı Nedir?, Gevişen İsminin Anlamı Nedir?, Alparslan Altan Kimdir?, Eriko Arakawa Kimdir?, Berrin Akdeniz Kimdir?, Aşı Boyalı İsminin Anlamı Nedir?, Traktörcü İsminin Anlamı Nedir?, Saçık İsminin Anlamı Nedir?, Osteolojik İsminin Anlamı Nedir?, Maalmemnaniye İsminin Anlamı Nedir?, Ölçülebilir Nedir?, Kafasız İsminin Anlamı Nedir?, Kıtipiyoz İsminin Anlamı Nedir?, Geviş Getiren İsminin Anlamı Nedir?, Göğüslüce Nedir?, Çullu Nedir?, Çok Taraflı İsminin Anlamı Nedir?, Jumpei Arai (1994 doğumlu futbolcu) Kimdir?, Salahiyetsiz Nedir?, Ölçeksiz Nedir?, Ikki Arai Kimdir?, Kafası Tembel İsminin Anlamı Nedir?, Trajikomedi İsminin Anlamı Nedir?, Saç Sakala Karışmış İsminin Anlamı Nedir?, Osmiyumlu İsminin Anlamı Nedir?, Lüzumsuz İsminin Anlamı Nedir?, Kıtırcı İsminin Anlamı Nedir?, Geveze İsminin Anlamı Nedir?, Andorra bayrağı Anlamı Nedir, Andorra bayrağı Nasıl Oluştu, Andorra bayrağı Tarihi, Andorra bayrağı Renkleri, Andorra bayrağı Tasarımı, Çok Tanrıcı İsminin Anlamı Nedir?, Aşamalı İsminin Anlamı Nedir?, Hikaru Arai Kimdir?, Aden Young Kimdir?, Aşağılık İsminin Anlamı Nedir?, Ölçekli Nedir?, Kafası Örümcekli İsminin Anlamı Nedir?, Alp Yalman Kimdir?, Ali Akdemir Kimdir?, Getirimli İsminin Anlamı Nedir?, Kıtıpiyos İsminin Anlamı Nedir?, Çukurca Nedir?, Trajik İsminin Anlamı Nedir?, Saç Ağartmak İsminin Anlamı Nedir?, Çok Sözlü İsminin Anlamı Nedir?, Osmanlıca İsminin Anlamı Nedir?, Lüzumlu İsminin Anlamı Nedir?, Aşağılı Yukarılı İsminin Anlamı Nedir?, Alp Öyken Kimdir?, Türdeşleşme Nedir?, Kafası Küflü İsminin Anlamı Nedir?, Getiren İsminin Anlamı Nedir?, Göğçek Nedir?, Çuhalı Nedir?, Kıtıklı İsminin Anlamı Nedir?, Ademola Lookman Kimdir?, Çok Sesli İsminin Anlamı Nedir?, Aşağılayıcı İsminin Anlamı Nedir?, Tradisyonel İsminin Anlamı Nedir?, Sac İsminin Anlamı Nedir?, Osmanlı Türkçesi İsminin Anlamı Nedir?, Lüzuci İsminin Anlamı Nedir?, Yiğit Malatyalı Kimdir? Yiğit Malatyalı Nereli Yiğit Malatyalı Kaç Yaşında?, Alp Navruz Kimdir?, Avi Arad Kimdir?, Sakson Nedir?, Öksüzsevindiren Nedir?, Aşağı İsminin Anlamı Nedir?, Kafası Kontak İsminin Anlamı Nedir?, Gerzek İsminin Anlamı Nedir?, Gödeş Nedir?, Çubuksuz Nedir?, Kıtık İsminin Anlamı Nedir?, Çok Seslendirilmiş İsminin Anlamı Nedir?, Tözel İsminin Anlamı Nedir?, Sabur İsminin Anlamı Nedir?, Osmani İsminin Anlamı Nedir?, Lütufkâr İsminin Anlamı Nedir?, Arabella Kiesbauer Kimdir?, Alp Korkmaz Kimdir?, Ademir Santos Kimdir?, Türbanlı Nedir?, Öksüzdoyuran Nedir?, Mahsusa Nedir?, Kafası Kıyak İsminin Anlamı Nedir?, Gerilimli İsminin Anlamı Nedir?, Göçücü Nedir?, Kıtı Kıtına İsminin Anlamı Nedir?, Amerikan Samoası bayrağı Anlamı Nedir, Amerikan Samoası bayrağı Nasıl Oluştu, Amerikan Samoası bayrağı Tarihi, Amerikan Samoası bayrağı Renkleri, Amerikan Samoası bayrağı Tasarımı, Çok Partili İsminin Anlamı Nedir?, Ara Sarafyan Kimdir?, Asude İsminin Anlamı Nedir?, Alp Kırşan Kimdir?, Akdağ Saydut Kimdir?, Tövbesiz İsminin Anlamı Nedir?, Sabunsuz İsminin Anlamı Nedir?,