Türkiye bayrağı nedir?, Türkiye bayrağı anlamı nedir?, Türkiye bayrağı ne demektir?

Türkiye bayrağı Nedir?

Türkiye bayrağı Nedir?, Türkiye bayrağı Nerededir?, Türkiye bayrağı Hakkında Bilgi?, Türkiye bayrağı Analizi? Türkiye bayrağı ilgili Türkiye bayrağı ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Türkiye bayrağı ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Türkiye bayrağı Ne Anlama Gelir Türkiye bayrağı Anlamı Türkiye bayrağı Nedir Türkiye bayrağı Ne Anlam Taşır Türkiye bayrağı Neye İşarettir Türkiye bayrağı Tabiri Türkiye bayrağı Yorumu 

Türkiye bayrağı Kelimesi

Lütfen Türkiye bayrağı Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Türkiye bayrağı İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Türkiye bayrağı Kelimesinin Anlamı? Türkiye bayrağı Ne Demek? ,Türkiye bayrağı Ne Demektir? Türkiye bayrağı Ne Demektir? Türkiye bayrağı Analizi? , Türkiye bayrağı Anlamı Nedir?,Türkiye bayrağı Ne Demektir? , Türkiye bayrağı Açıklaması Nedir? ,Türkiye bayrağı Cevabı Nedir?,Türkiye bayrağı Kelimesinin Anlamı?,Türkiye bayrağı Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Türkiye bayrağı Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Türkiye bayrağı Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Türkiye bayrağı Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Türkiye bayrağı Kelimesinin Anlamı Nedir? Türkiye bayrağı Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Türkiye bayrağı Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Türkiye bayrağı Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Türkiye bayrağı - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Türkiye bayrağı

Türkiye bayrağı Nedir? Türkiye bayrağı Ne demek? , Türkiye bayrağı Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Türkiye bayrağı Kelimesinin Anlamı? Türkiye bayrağı Ne Demek? Türkiye bayrağı Ne Demektir? ,Türkiye bayrağı Analizi? Türkiye bayrağı Anlamı Nedir? Türkiye bayrağı Ne Demektir?, Türkiye bayrağı Açıklaması Nedir? , Türkiye bayrağı Cevabı Nedir? , Türkiye bayrağı Kelimesinin Anlamı?


Türkiye bayrağı nedir?, Türkiye bayrağı anlamı nedir?, Türkiye bayrağı ne demektir?

Türk bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Türkiye bayrağı sayfasından yönlendirildi)
Türk bayrağı
Ayrıntılar
Kullanan(lar)Türkiye, Osmanlı İmparatorluğu
Kabul tarihiOsmanlı dönemi: 1844
Türkiye dönemi: 29 Mayıs 1936
LakabıAy yıldız, al bayrak, al sancak.
TipiUlusal ve resmî bayrak
Oran2:3
TasarımKırmızı arka plan üzerine beyaz hilal ve beş köşeli yıldız.
Renkler
  Al
  Beyaz
KullanımıUlusal bayrak ve sancak Bayrağın farklı kullanımlarını gösteren siyah beyaz küçük bayrakbilim sembol veya piktogramBayrağın farklı kullanımlarını gösteren siyah beyaz küçük bayrakbilim sembol veya piktogramArka taraf, ön tarafın ayna görüntüsüdür

Türk bayrağı, Türkiye Cumhuriyeti'nin ulusal ve resmî bayrağıdır.[1] Al renkli zemin üzerinde beyaz hilâl ve yıldız ile oluşmuş bayrak ilk olarak 1844 yılında Abdülmecid dönemindeki Tanzimat sürecinde kabul edilmiş, Cumhuriyet döneminde 29 Mayıs 1936'da 2994 Sayılı Türk Bayrağı Kanunu ile Türkiye Cumhuriyeti'nin ulusal bayrağı olarak kanunlaşmıştır. 22 Eylül 1983'te 2893 Sayılı Türk Bayrağı Kanunu ile bayrak ölçütleri belirlenmiş ve bayrak son hâlini almıştır.

Efsaneye göre bayraktaki al, kan kırmızısıdır ve şehitlerin dökülen kanlarını temsil eder. Gece yarısı bu kanların üzerine yansıyan hilâl biçimindeki ay ve bir yıldızla beraber Türk bayrağının görüntüsü oluşur. Bu efsanenin 1389 yılında meydana gelen I. Kosova Muharebesi'nde gerçekleştiği söylenmektedir.[2]

Ayrıca İstiklâl Marşı'nın birinci, ikinci ve onuncu kıtalarında Türk bayrağından bahsedilir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı İmparatorluğu'nun ay ve yıldızlı bayrağı, 18. yüzyılın sonlarında tasarlanmış ve resmi olarak 1844 yılında kabul edilmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu'ndan önceki Anadolu Türk devletlerinde kullanılan bayrak renk ve sembolleri hakkında yeterli bir bilgi yoktur. Türk bayrağı ilk olarak Anadolu Selçuklu hükümdarı II. Mesud tarafından Osman Bey'e gönderilen beyaz renkli sancak olarak görülür.[3]

15. yüzyıldan sonra al bayrak I. Selim dönemindeki Çaldıran Muharebesi'nde ise yeşil bayrak kullanılmaya başlanmıştır. Türk bayrağına en yakın şekle ise III. Selim döneminde rastlanır. Bu bayrakta hilal ile birlikte sekiz köşeli yıldız kullanılmıştır. Sekiz köşeli yıldız şekil bilimine göre zafer anlamı taşımaktadır. 1844 yılında Abdülmecid dönemindeki Tanzimat sürecinde bayraktaki yıldız beş köşeli şeklini almıştır. Beş köşeli yıldız insanı sembolize etmektedir.

Saltanatın kaldırılması üzerine 29 Mayıs 1936 tarihinde bayrağın şekli kesin bir şekilde tayin edilmiştir. 28 Temmuz 1937 tarihli, 27175 sayılı "Türk Bayrağı Nizamnamesi Kararnamesi" ile de Türk bayrağının kullanılışı düzenlenmiştir.

Yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye Cumhuriyeti Bakanlar Kurulunun, 25 Ocak 1985 tarih ve 85/9034 numaralı "Türk Bayrağı Tüzüğü" kararının 4. maddesinde, bayrağın boyutları belirlenmiştir.

Türk bayrağının şekli ve boyutları.
Kısaltma Ölçü Oran
G Genişlik 1
A Dış ay merkezinin uçkurluktan mesafesi 1/2 G
B Yıldız dairesinin kutru (çapı) 1/4 G
C Ayın iç ve dış merkezleri arası 1/16 G
D Ayın iç dairesinin kutru (çapı) 0.4 G
E Yıldız dairesinin, ayın iç dairesinden olan mesafesi 1/3 G
F Ayın dış dairesinin kutru (çapı) 1/2 G
L Boy 1.5 G
M Uçkurluk genişliği 1/30 G
Not: Bayrak genişliği ne olursa olsun (G) emsali değişmez.
Dikey formatta Türk bayrağı

Renk kodları[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk bayrağının kırmızı rengi, RGB renk modelinde %89 kırmızı, %3.9 yeşil ve %9 mavi (onaltılık renk kodu #E30A17) ile oluşur. CMYK renk modelinde ise %0 siyan, %95.6 magenta, %89.9 sarı ve %11 siyah olarak oluşur. Bu renk, 356.4 derece hue açısı, %91.6 doygunluk ve %46.5 açıklık değerlerine sahiptir. Türk bayrağındaki kırmızı renk (Al olarak da tanımlanır.) canlı tonlarda bir kırmızıdır ve bu renk, #FF142E ile #C70000 renklerinin karıştırılmasıyla elde edilebilir. En yakın web rengi #d11919 koduyla yer alır.

Kırmızı Beyaz
RGB 227-10-23 255-255-255
CMYK 0, 96, 90, 11 0, 0, 0, 0
Hexadecimal #E30A17 #FFFFFF

Kanun[değiştir | kaynağı değiştir]

Kanuna göre, Türk Bayrağı, yırtık, sökük, yamalı, delik, kirli, soluk, buruşuk veya layık olduğu manevi değeri zedeleyecek herhangi bir şekilde kullanılamaz. Resmî yemin törenleri dışında her ne maksatla olursa olsun, masalara, kürsülere örtü olarak serilemez. Oturulan veya ayakla basılan yerlere konulamaz. Bu yerlere ve benzeri eşyaya Bayrağın şekli yapılamaz. Elbise veya üniforma şeklinde giyilemez. Hiçbir siyasi parti, teşekkül, dernek, vakıf ve tüzükte belirlenecek kamu kurum ve kuruluşları dışında kalan kurum ve kuruluşun amblem, flama, sembol ve benzerlerinin ön veya arka yüzünde esas veya fon teşkil edecek şekilde kullanılamaz. Türk Bayrağına sözle, yazı veya hareketle veya herhangi bir şekilde hakaret edilemez, saygısızlıkta bulunulamaz. Bayrak yırtılamaz, yakılamaz, yere atılamaz, gerekli özen gösterilmeden kullanılamaz.[4]

Kanuna muhalefet edenler, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.[2]

Kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'nin Milli Nişanı

Kamu kurumları[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk bayrağı, tüm kamu kurum ve kuruluşlarında sürekli göklerde ve makamların masalarında yer almaktadır.

Üniformalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Askeri üniformalarda bayrak, ya sağ omuz üzerinde ya da üniformanın ön tarafında bir yamada görüntülenir. Kasklar da ön veya yan taraflarında arma taşıyabilir. Uçuş kıyafetleri, deniz kuvvetleri üniformaları, Jandarma üniformaları ve diğerleri, bayrağı omuz yamalarında veya kasklarda taşırlar. Üniformaların yanı sıra birçok amblem ve yama, bayrağı belirgin bir şekilde veya küçük değişikliklerle sergiler.

Sosyal hayatta kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bayrak, millî bayramlar ve anma günleri gibi etkinliklerde ev, işletme ve gökdelen gibi yapılara asılır. Ayrıca televizyon kanalları ekranın sağ veya sol üst köşesine Türk bayrağı ve Mustafa Kemal Atatürk portresi koyarlar.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatını kaybettiği 10 Kasım günü ulusal yas sebebiyle ülke genelinde bayraklar yarıya çekilir. Yas ilan edilmesi sebebiyle bayrakların yarıya çekileceği diğer günler Cumhurbaşkanlığı tarafından belirlenir.[5] Ayrıca Türk bayrağının millî ve manevî değerini korumak için çeşitli yasalar uygulamaya koyulmuştur.

Cenazeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bayrağı ve Türk bayrağı her alanda yan yana dalgalanır.[6]

Bayrak devlet törenlerinde ve askeri cenazelerde önemli bir yer tutar. Bir cenaze bayrağı her zaman hayatını kaybeden kişinin tabutunun üzerine serilir ve askeri polis veya ölünün yakınları tarafından taşınır. Askerler ve Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı da zaman zaman tabutu taşırlar. Birçok katılımcı da bayrağı, hayatını kaybeden kişinin resmiyle birlikte, yaka düğmelerinde taşır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Anayasası Bayrak Yasası'nın 5. maddesine göre "Türk Bayrağı, Kıbrıs Türk Halkı'nın milli bayrağı olarak kullanılır."[7] Aynı maddenin hükmüne göre, Türk bayrağı, Güvenlik Kuvvetleri'nin binalarından, Hükümet binalarından, kamu kurum ve kuruluşlarının tesislerinden Kuzey Kıbrıs bayrağıyla birlikte göndere çekilebilir. Aynı yasanın 10. maddesi, Türk bayrağına hakaretleri yasaklarken, 11. madde bu hakaretlerin kasıtlı olarak gerçekleştirilmesi durumunda cezalandırılmasını öngörmektedir.[8]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Benzer ve ilişkili bayraklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Benzer ay-yıldız içeren bayrak ve forslar;

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Türk Bayrağı Kanunu". Türk Tarih Kurumu. 24 Eylül 1983. 20 Nisan 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Şubat 2015. 
  2. ^ a b Map Universal, Turkey Flag Map and Meaning 25 Kasım 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  3. ^ "Türk Bayrağı ve Altın Oran İlişkisi" (PDF). erciyes.edu.tr. 18 Şubat 2015 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mayıs 2010. 
  4. ^ "Türk bayrağı ve İstiklal Marşı". Kültür ve Turizm Bakanlığı. 1 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mayıs 2020. 
  5. ^ Türk Bayrağı Kanunu (PDF). 22 Eylül 1983. 28 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 9 Mayıs 2020. 
  6. ^ "The North Cyprus Flag (TRNC Flag)". 28 Mayıs 2020. 30 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  7. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; :0 isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
  8. ^ "'KKTC ve Türk bayrağını asla ellettirmeyiz'". 13 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  9. ^ "Hamburg: "Alman-türk" Bayrağı, Müzeye Kaldırıldı". haberler.com. 14 Kasım 2006. 18 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Temmuz 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]


Türkiye bayrağı nedir?, Türkiye bayrağı anlamı nedir?, Türkiye bayrağı ne demektir? Nedir? :Türkiye bayrağı nedir?, Türkiye bayrağı anlamı nedir?, Türkiye bayrağı ne demektir? ile ilgili Türkiye bayrağı nedir?, Türkiye bayrağı anlamı nedir?, Türkiye bayrağı ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Türkiye bayrağı nedir?, Türkiye bayrağı anlamı nedir?, Türkiye bayrağı ne demektir? Ne Demektir? Türkiye bayrağı nedir?, Türkiye bayrağı anlamı nedir?, Türkiye bayrağı ne demektir? Açıklaması Nedir? Türkiye bayrağı nedir?, Türkiye bayrağı anlamı nedir?, Türkiye bayrağı ne demektir? Cevabı Nedir? Türkiye bayrağı nedir?, Türkiye bayrağı anlamı nedir?, Türkiye bayrağı ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Türkiye bayrağı nedir?, Türkiye bayrağı anlamı nedir?, Türkiye bayrağı ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Türkiye bayrağı nedir?, Türkiye bayrağı anlamı nedir?, Türkiye bayrağı ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Türkiye bayrağı nedir?, Türkiye bayrağı anlamı nedir?, Türkiye bayrağı ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Türkiye bayrağı nedir?, Türkiye bayrağı anlamı nedir?, Türkiye bayrağı ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Türkiye bayrağı nedir?, Türkiye bayrağı anlamı nedir?, Türkiye bayrağı ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Türkiye bayrağı nedir?, Türkiye bayrağı anlamı nedir?, Türkiye bayrağı ne demektir? Açıklaması? :Türkiye bayrağı nedir?, Türkiye bayrağı anlamı nedir?, Türkiye bayrağı ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Türkiye bayrağı nedir?, Türkiye bayrağı anlamı nedir?, Türkiye bayrağı ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Türkiye bayrağı nedir?, Türkiye bayrağı anlamı nedir?, Türkiye bayrağı ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Türkiye bayrağı nedir?, Türkiye bayrağı anlamı nedir?, Türkiye bayrağı ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Türkiye bayrağı nedir?, Türkiye bayrağı anlamı nedir?, Türkiye bayrağı ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Türkiye bayrağı nedir?, Türkiye bayrağı anlamı nedir?, Türkiye bayrağı ne demektir? Gerçek mi? :Türkiye bayrağı nedir?, Türkiye bayrağı anlamı nedir?, Türkiye bayrağı ne demektir? ile ilgili Türkiye bayrağı nedir?, Türkiye bayrağı anlamı nedir?, Türkiye bayrağı ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Türkiye bayrağı nedir?, Türkiye bayrağı anlamı nedir?, Türkiye bayrağı ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Türkiye bayrağı nedir?, Türkiye bayrağı anlamı nedir?, Türkiye bayrağı ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Türkiye bayrağı nedir?, Türkiye bayrağı anlamı nedir?, Türkiye bayrağı ne demektir? Hakkında? :Türkiye bayrağı nedir?, Türkiye bayrağı anlamı nedir?, Türkiye bayrağı ne demektir? ile ilgili Türkiye bayrağı nedir?, Türkiye bayrağı anlamı nedir?, Türkiye bayrağı ne demektir? burada bulabilirsiniz. Türkiye bayrağı nedir?, Türkiye bayrağı anlamı nedir?, Türkiye bayrağı ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Türkiye bayrağı nedir?, Türkiye bayrağı anlamı nedir?, Türkiye bayrağı ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Türkiye bayrağı nedir?, Türkiye bayrağı anlamı nedir?, Türkiye bayrağı ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Merremia tuberosa, Lillian Gish, Ladislav Krejčí, Labirent video oyunları listesi, Yatık Emine (film), Bořek Dočkal, Suluca Deniz Muharebesi (1770), Kuzey Epir Özerk Cumhuriyeti, NGC 4553, 2024 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, A.S. Trikala 2000 BC, Dosya Gezgini, Labada, Pavel Vrba, Mora İsyanı (1770), Lalande 21185, Erken Modern Dönem, Hirata Atsutane, Hip hop türleri listesi, Kelcibrin, Yükseltgenme seviyesi, 24 Aralık, Işıklar dağı, Gudenåen, Titanomahia, Huizen, NGC 7569, İşkodra Paşalığı, Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi, Sarnıçköy, Biga, Laal Paşa Camii, Yakup Bugun, Ikimonogakari, Glas V8, Kara Mahmud Paşa, 1981 Devlet Başkanlığı Kupası, Buşatlı Mustafa Paşa, La leggenda del pianista sulloceano, Ömer Naci Topçu, Luciobarbus comizo, La forza, Péter Juhász, Celalettin Arif Bey, Leblebici Horhor Ağa (film, 1934), Filonides, La det swinge, La bohème, Leaving Las Vegas, Teemu Pukki, Mens sana in corpore sano, La Tchadienne, Sky Sports HD, Gregorian Bivolaru, I. Murad Türbesi, Sudetenland, Üçüncü Çekoslovak Cumhuriyeti, La Tène kültürü, Mehmet Güven, Buşatlı İbrahim Paşa, NGC 1568, A Century of Love, Maxwell (futbolcu), FIFA Ballon dOr, Hitler Almanyası, Michael Krmenčík, Mammal, Ernst Chladni, La Spezia, Mary ve Cadı Çiçeği, Collingwood, La Salle, Jérémy Pied, Azerbaycanda genel seçimler, La Rosaleda Stadyumu, Jakub Jankto, Kemer Barajı ve Hidroelektrik Santrali, Boris Trajkovski, Sia diskografisi, Bulbophyllum ignevenosum, La Romareda, İsmail Baha Sürelsan, Sebzeli kebap, Kuzu (film, 2021), Plaion, Ersel Aslıyüksek, Görecelik Teorisi, La Rioja (eyalet), Bayram Çetin, Ali Kılıç (1990 doğumlu futbolcu), La Rioja, Nikola Pašić Meydanı, Despot Stefan Kulesi, UNICEF İyi Niyet Elçisi, Capitol Müzesi, Pensax, Selçukluların Ege Seferi, Gianluca Gaudino, Riccia, Borisav Jović, 1767,
Hurşit Çetin Kimdir?, Fadik Temizyürek Kimdir?, Toparlağımsı Nedir?, Toparlacık Nedir?, Osmanlı bayrağı Anlamı Nedir, Osmanlı bayrağı Nasıl Oluştu, Osmanlı bayrağı Tarihi, Osmanlı bayrağı Renkleri, Osmanlı bayrağı Tasarımı, Ülkü Doğan Kimdir?, Mehmet Akif Perker Kimdir?, Necmi Özgül Kimdir?, Top Sakallı Nedir?, Hasan Daşkın Kimdir?, Hasan Memişoğlu Kimdir?, Nazi Almanyası bayrağı Anlamı Nedir, Nazi Almanyası bayrağı Nasıl Oluştu, Nazi Almanyası bayrağı Tarihi, Nazi Almanyası bayrağı Renkleri, Nazi Almanyası bayrağı Tasarımı, Fitopatolojik Nedir?, Öztürk Keskin Kimdir?, Şeref Baran Genç Kimdir?, Tonla Nedir?, Nuran Ergen Kılıç Kimdir?, Fitne Kumkuması Nedir?, Filiz Orman Akın Kimdir?, Tombulca Nedir?, Fitne Fücur Nedir?, Zürriyetsiz İsminin Anlamı Nedir?, Fitilsiz Nedir?, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Anlamı Nedir, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Nasıl Oluştu, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tarihi, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Renkleri, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tasarımı, Zürriyetli İsminin Anlamı Nedir?, Mustafa Süleyman Kurtar Kimdir?, Züppe İsminin Anlamı Nedir?, Fitilci Nedir?, Dağıstan Budak Kimdir?, Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kimdir? Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Nereli Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kaç Yaşında?, Zümrüdi İsminin Anlamı Nedir?, Tolgasız Nedir?, Fitçi Nedir?, Hatice Gül Bingöl Kimdir?, Gökhan Baylan Kimdir?, Zülüflü İsminin Anlamı Nedir?, Tolgalı Nedir?, Fişlik Nedir?, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Anlamı Nedir, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Nasıl Oluştu, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tarihi, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Renkleri, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tasarımı, Toleranssız Nedir?, Züllü İsminin Anlamı Nedir?, Fişli Nedir?, Fişeksiz Nedir?, Zülcelâl İsminin Anlamı Nedir?, Sözdar Akdoğan Kimdir?, Murat Turna Kimdir?, Fahri Özkan Kimdir?, Zührevi İsminin Anlamı Nedir?, Fişekli Nedir?, Züğürt İsminin Anlamı Nedir?, İzmir bayrağı Anlamı Nedir, İzmir bayrağı Nasıl Oluştu, İzmir bayrağı Tarihi, İzmir bayrağı Renkleri, İzmir bayrağı Tasarımı, Filiz Çelik Kimdir?, Toksikolojik Nedir?, Fistolu Nedir?, Koray Önsel Kimdir?, Zübük İsminin Anlamı Nedir?, Toksik Nedir?, Fikret Tufanyazıcı Kimdir?, Zulmeden İsminin Anlamı Nedir?, Fistansız Nedir?, İlker Yücel Kimdir?, Tokatlı Nedir?, Zömbe İsminin Anlamı Nedir?, Gadsden bayrağı Anlamı Nedir, Gadsden bayrağı Nasıl Oluştu, Gadsden bayrağı Tarihi, Gadsden bayrağı Renkleri, Gadsden bayrağı Tasarımı, Tokalı Nedir?, Selma Sarıcıoğlu Çalışkan Kimdir?, Zottiri İsminin Anlamı Nedir?, Ümit Duman Kimdir?, Zot İsminin Anlamı Nedir?, Bahadır Gökmen Kimdir?, Berrin Selbuz Kimdir?, Tok Sözlü Nedir?, Fiskal Nedir?, Zorunlu İsminin Anlamı Nedir?, Zorlu İsminin Anlamı Nedir?, Toimeton Nedir?, Ömer Eldemir Kimdir?, Demokratik Kampuçya bayrağı Anlamı Nedir, Demokratik Kampuçya bayrağı Nasıl Oluştu, Demokratik Kampuçya bayrağı Tarihi, Demokratik Kampuçya bayrağı Renkleri, Demokratik Kampuçya bayrağı Tasarımı, Kürşat Özer Kimdir?, Zorlayıcı İsminin Anlamı Nedir?, Sertaç Çelikkaleli Kimdir?, Zorlamasız İsminin Anlamı Nedir?, Togolu Nedir?, Kenan Çarboğa Kimdir?, Zorlama İsminin Anlamı Nedir?, Bizans İmparatorluğu bayrakları ve sembolleri Anlamı Nedir, Bizans İmparatorluğu bayrakları ve sembolleri Nasıl Oluştu, Bizans İmparatorluğu bayrakları ve sembolleri Tarihi, Bizans İmparatorluğu bayrakları ve sembolleri Renkleri, Bizans İmparatorluğu bayrakları ve sembolleri Tasarımı, Burak Ustalı Kimdir?, Zorca İsminin Anlamı Nedir?, Zorba İsminin Anlamı Nedir?, İlker İpek Kimdir?, Gülcan Alp Kimdir?, Zoraki İsminin Anlamı Nedir?, Niyazi Ünalmış Kimdir?, Zor İsminin Anlamı Nedir?, Fin Ugor Nedir?, Başkurdistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bayrağı Anlamı Nedir, Başkurdistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bayrağı Nasıl Oluştu, Başkurdistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bayrağı Tarihi, Başkurdistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bayrağı Renkleri, Başkurdistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bayrağı Tasarımı, Asiye Küçükyılmaz Kimdir?, Tirşemsi Nedir?, Zoolojik İsminin Anlamı Nedir?, Tirşe Gözlü Nedir?,