Kutluğ Ataman Kimdir?

Kutluğ Ataman Kimdir?

Kutluğ Ataman Kimdir?

Kutluğ Ataman Nereli

Kutluğ Ataman Kaç Yaşında? Kutluğ Ataman Boyu Kaç Kutluğ Ataman Kaç Kilo Kutluğ Ataman Doğum Tarihi Kutluğ Ataman Ne Demektir? Kutluğ Ataman Anlamı Nedir?
Kutluğ Ataman Kimdir? , Kutluğ Ataman Nereli , Kutluğ Ataman Kaç Yaşında? , Kutluğ Ataman Boyu Kaç , Kutluğ Ataman Kaç Kilo , Kutluğ Ataman Doğum Tarihi , Kutluğ Ataman Ne Demektir? , Kutluğ Ataman Anlamı Nedir?
Kim Kimdir? Biyografiler

Biyografi Paralel Yaşamlar'ın 1727 tarihli üçüncü edisyonu Kim Kimdir? Biyografi Biyografi ya da yaşam öyküsü, bir kişinin yaşamını ayrıntılı bir biçimde açıklayan bir edebiyat türüdür. Kişi kendi hayatını anlatıyorsa buna otobiyografi, şairlerin yaşam hikayesi anlatılıyorsa da buna tezkire denir. Biyografiler eğitim, iş, ilişkiler ve ölüm gibi temel olaylardan daha fazlasını içerir. Bir biyografi, bir konunun yaşam öyküsünü sunar, deneyimle ilgili samimi ayrıntılar da dahil olmak üzere yaşamlarının çeşitli yönlerini vurgular ve öznenin kişiliğinin bir analizini içerir.

Kim Kimdir? Biyografi

Biyografik eserler genellikle kurgusal değildir, ancak kurgu bir kişinin hayatını betimlemek için de kullanılabilir. Kim Kimdir? Biyografi Biyografik kapsamın derinlemesine bir biçimine eski yazı denir. Edebiyattan filme kadar çeşitli mecralarda yapılan çalışmalar biyografi olarak bilinen edebiyat türünü oluşturur.

Kutluğ Ataman
Kutluğ Ataman Kelimesinin Anlamı Nedir? Kutluğ Ataman Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Kutluğ Ataman Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı
Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:
Kutluğ Ataman - Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek Kutluğ Ataman - Oranlamak Kutluğ Ataman - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı
Kutluğ Ataman - Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.
Kutluğ Ataman - Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Kutluğ Ataman - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler
 - dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek
 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Kutluğ Ataman
Kutluğ Ataman Nedir? Kutluğ Ataman Ne demek? , Kutluğ Ataman Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi
Kutluğ Ataman
Kutluğ Ataman Kelimesinin Anlamı? Kutluğ Ataman Ne Demek? Kutluğ Ataman Ne Demektir? ,Kutluğ Ataman Analizi?
Kutluğ Ataman
Kutluğ Ataman Anlamı Nedir? Kutluğ Ataman Ne Demektir?, Kutluğ Ataman Açıklaması Nedir? , Kutluğ Ataman Cevabı Nedir? , Kutluğ Ataman Kelimesinin Anlamı?

Kutluğ Ataman Kimdir?

Kutluğ Ataman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kutluğ Ataman
Doğum1961 (61-62 yaşında)
İstanbul, Türkiye
İkametLondra ve İstanbul
Milliyet Türkiye
EğitimKaliforniya Üniversitesi
MeslekFilm yönetmeni, çağdaş sanatçı
Etkin yıllar1994 - günümüz
Tanınma nedeniVideo sanat yapıtları, filmleri

Kutluğ Ataman (d. 1961, İstanbul), Türk film yönetmeni ve çağdaş sanatçı.

1998'den beri sinema yapıtları ve video enstalasyonları üretir. Yapıtlarında marjinal bireylerin yaşamlarını konu edinir ve kimlik olgusunu cinsiyet, toplumsal roller, etnik kimlik gibi kavramlar bağlamında ele alır.[1] Filmleri, belgesel stiliyle ev videosu türünün içtenliğini birleştirmekle tarif edilmektedir.[2] Çalışmaları MoMA (New York); Thyssen-Bornemisza Müzesi (Viyana), Dimitris Daskalopoulos Koleksiyonu (Atina) ve Carnegie Sanat Müzesi (Pittsburgh) gibi birçok önemli koleksiyonda yer alır.[3] Yaşamını İstanbul, Londra ve Erzincan[4]'da sürdürmektedir[5]

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

1961 yılında Erzincanlı bir ailenin oğlu olarak İstanbul'da doğdu. İlkokula Erzincan'da başladı.[6] Lise öğrenimini Galatasaray Lisesi'nde tamamladıktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi Sinema Televizyon Enstitüsü ve Paris Sorbonne Üniversitesi'nde sinema eğitimi gördü. Los Angeles Santa Monica Koleji'nden sanat ve sosyal bilimler ön lisans, Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles'tan (UCLA) lisans diploması aldı ve güzel sanatlar yüksek lisans eğitimini aynı kurumda 1988 yılında tamamladı.[7][8] 1994 yılında Türkiye'ye döndü.[9] Sinema ve çağdaş sanat olmak üzere iki ayrı alanda kariyer yaptı.

Sinema kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sinemaya kısa filmler çekerek başladı. Kısa filmleriyle birçok ödül kazandı. İlk uzun metraj filmi, Türkiye'ye döndükten sonra çektiği senaryosunu da kendisinin yazdığı "Karanlık Sular" idi. Semiha Berksoy'un "falcı" rolüyle yer aldığı bu film, Kutman'ın tanınmasını ve birçok uluslararası festivale davet edilmesini sağladı.

1998 yılında, eşcinsellerin toplumda gördüğü nefreti ve kendi içlerinde yaşadıkları aşkı anlatan "Lola ve Bilidikid" isimli filmin senaryosunu yazdı ve yönetmenliğini üstlendi. Berlin'de çekilen film, 1999 - 2000 yıllarında altı farklı film festivalinde gösterildi; altı ödül kazandı.

2004 yılında Perihan Mağden'in aynı adlı romanından uyarlanan "İki Genç Kız" adlı filmi yönetti. Faklı sosyal sınıflardan gelen iki genç kızın yakınlaşmasını anlatan lezbiyenlik temalı film, ulusal ve uluslararası birçok festivalde ödüle değer görüldü.

2009 yılında Türkiye'de sahte belgesel türünün ilk örneği olan[10] Aya Seyahat adlı filmi çekti. Film, sanat dünyasının ilgisini çekerek uluslararası müze ve sergilerde gösterildi.

2014 yılında konusu memleketi Erzincan'da geçen, senaryosunu kendisinin yazdığı Kuzu filmini yönetti. İlk gösterimi 64. Berlin Film Festivali'nde yapılan bu film, Berlin Film Festivali ve 42. Altın Portakal Film Festivali de dahil olmak üzere dünya festivallerinde birçok ödül aldı.[11]

Çağdaş sanat kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kutman, çağdaş alanındaki kariyerini dünyanın önemli müze ve bienallerinde düzenlediği sergilerle gerçekleştirdi. Sinemayla fazla içine girmediği kavramları video formatındaki çalışmalarında ele aldı.[12] Video sanatını, resim - heykelin bir devamı olarak gördü.[13]

İlk çıkışını "Kutluğ Ataman’dan Semiha B. Unplugged" isimli çalışma ile katıldığı 5. Uluslararası İstanbul Bienali'nde (1997) yaptı. Bu, Karanlık Sular filminde birlikte çalıştığı opera sanatçısı Semiha Berksoy'un hayatını ve hayatı algılayışını konu alan ve 6,5 saat süren bir video enstalasyonu idi. Ataman'ın başlangıçta bir bienalde sanat yapıtı olarak sergileneceğini düşünmeden gerçekleştirdiği bu çalışma,[1] İstanbul Bienali'nden sonra Manifesta II (Lüksemburg); Montreal Bienali;İskorpit: İstanbul’dan Güncel Sanat (Berlin), Centre d’art Contemporain (Cenevre), Fondazione Trussardi (Milano) dahil olmak üzere çeşitli uluslararası sergilerde gösterildi.[12]

1998'den itibaren sanat kariyerini yurt dışına sürdürdü. Peruk Takan Kadınlar (1999), Ruhuma Asla (2001), Bu Bir Fasit Daire (2002), 99 Ad (2002), Veronica Read’in 4 Mevsimi (2002) gibi video sanatı art yapıtlarıyla tanındı ve The Observer gazetesinde yayımlanan 2002 yılını değerlendiren bir yazıya göre yılın en iyi ve en parlak sanatçısı olarak değerlendirildi.

Sanatçı, İstanbul'un Güngören ilçesindeki Küba olarak bilinen gecekondu mahallesinde iki yıldan uzun süren çalışması sonucunda Küba adlı yapıtını meydana getirdi. Ekibi ile birlikte mahalleden Kürt kökenli 40 kişi ile yaptığı söyleşileri kaydeden Ataman, eskicilerden toplanmış birbirinden farklı televizyon ekranları ve karşısına konan her biri başka sandalyelerle dolu bir salonda -Küba mahallesinde bir oturma odasını andıran bir ortamda - bu kayıtları sergiledi.[14][15][16] Bu yerleştirmesiyle İngiltere'de 2004 yılı Tate Turner Ödülü finalisti oldu.[17] ve ABD'de en eski en prestijli çağdaş sanat ödüllerinden biri olan Carnegie Ödülü'nü kazandı.

New York'ta Museum of Modern Art'ta "Sınırsız:Bakmanın 17 Yolu" grup sergisinde eserlerini sergiledi (2006). İstanbul Boğazı'nın suyunun farklı saatlerde çekilmiş görüntüleri üzerine tasarlanmış Emre Baykal küratörlüğündeki "Mezopotamya Dramaturjileri" adlı sekiz eserlik video film serisini 2008'de başlattı, Daniela Zyman ve Emre Baykal küratörlüğünde Görünmezlik Taktikleri grup sergisinde yer aldı (2011). 2009 yılında Abraaj Capital Sanat Ödülü’ne, 2011 Princess Margriet Routes Ödülü'ne değer görüldü. Yurt dışındaki 13 yıllık sanat kariyerinin ardından 2011'de Türkiye'ye döndü ve İstanbul Modern'de bir retrospektif sergi açtı.

Palanga Sanat ve Mimari projesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ataman, Türkiye'ye dönüşünden sonra Erzincan'da KA Evi olarak tanınan evinin yapımını 2016'da tamamladı. Yapı, Dünya Mimari Topluluğu Ödülleri kapsamında 2017'de iki ödül aldı. Erzincan'da tarım ve besicilikle uğraşmaya başlayan Ataman, KA Evi'nin ödül kazanmasından sonra Mehmet Ali Bey Palangası adlı çiftliğini birçok tanınmış mimarın projelerinin yer aldığı bir mimarlık ve sanat çiftliği hâline getirdi.[18] Keçi ahırı ise TMMOB Mimarlar Odası'nın düzenlediği 17. Ulusal Mimarlık Ödülleri'nde Proje Dalı'nda ödüle değer görüldü.[19]

Sinema filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Karanlık Sular[değiştir | kaynağı değiştir]

Kutluğ Ataman’ın 1994 yılı yapımlı ilk filmi, Karanlık Sular, İstanbul’u tema alan dram türünde bir film. Ataman’ın yazıp yönettiği bu karanlık cinayet öyküsü bizi eskiyle yeninin karşı karşıya geldiği bir dünyaya götürüp seyirciyi sımsıkı yakalıyor. Eleştirmenler, Ataman’ın bu ustaca tasarlanmış ve zengin bir görselliği barındıran film aracılığıyla günümüz Türk kültüründeki krizi başarıyla özetlemesinden övgüyle bahsettiler. Karanlık Sular Ataman’ın hemen tanınmasını sağladı ve Montreal’den Şangay’a birçok festivale davet edilmesine neden oldu. Filmin birçok ödülü arasında, Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde SİYAD’dan En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerinin yanı sıra Uluslararası Ankara Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü de bulunmaktadır.

Lola + Bilidikid[değiştir | kaynağı değiştir]

Ataman’ın ikinci uzun metraj filmi, Lola+Bilidikid (1998) 49.Uluslararası Berlin Film Festivali’nin Panorama bölümünün açılışını yapmak üzere seçildi. Bu hızlı tempolu öykü, ana karakterleri şehrin Türk toplumuna ait olmak üzere Berlin’de kurulmuş. Ataman’ın filmi toplumun ırksal ve cinsel kimlikle ilgili önyargılarını dürüstçe ele alan, mizah ve şiddetin etkili bir karışımı. Almanya, Türkiye, Amerika ve başka bölgelerdeki başarılı vizyon döneminin yanında, festivallerde de çok ses getirdi. Turin, Oslo ve İstanbul’da ödüller kazandığı gibi New York’un “The New Festival”inde En İyi Film ödülü ve Berlin Film Festivali’nde de Jüri Özel Ödülü’nü kazandı.

İki Genç Kız[değiştir | kaynağı değiştir]

Üçüncü filmi, İki Genç Kız (2005), Perihan Mağden’in İki Genç Kızın Romanı adlı romanının Ataman tarafından senaryosu yazılmış ve yönetilmiş olan bir adaptasyonudur. Genç yaştaki iki dişi kahraman birbirine zıt karakterleri ve sosyal çevrelerine rağmen, güçlü cinsel göndermelerle dolu yakın bir ilişki kurarlar. Yine fonda İstanbul vardır.Karanlık Sular’dakinden daha çıplak ve çağdaş bir şehir dokusu. Ataman gençlerin arasındaki ilişkinin, hayallerinin ve umutlarının kırılganlığına tempolu ve eğlenceli bir bakış ortaya koymuştur. Film ticari ve eleştirel anlamda başarılı oldu ve Ataman’ın önde gelen Türk sinemacıları arasında üst sıralardaki yerini sağlamlaştırmasını sağladı. İki Genç Kız hem Ankara, hem de Antalya Film Festivalleri’nde En İyi Yönetmen ve En İyi Film, Hindistan’daki Asian Film Festivali’nde de En İyi Film ödülünü kazandı.

Aya Seyahat[değiştir | kaynağı değiştir]

2009 yılı yapımlı Aya Seyahat, 2009 Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin "Resmi Seçki bölümü"nde gösterildi. Film, ilk defa 2009 yılı başında Linz, Avusturya’da gösterilen Mezopotamya Dramaturjileri adlı görsel çalışmalar serisinin bir parçasıdır. Film, Türkiye’nin doğusunda Erzincan'ın ücra bir köyünde geçer. Dört köylünün aya seyahat etme çabaları, ele geçen siyah-beyaz fotoğraflar kullanılarak ve yöre halkından bir anlatıcı yardımıyla belgelenir. 1957'de gerçekleşen bu olaylar hakkında birçok farklı alandan saygın Türk aydını görüşlerini bildirir. Sonuçta film, tuhaf bir şekilde, bir tarih belgeseli olmaktan ziyade çağdaş Türk kültürünün derinlemesine bir incelemesine dönüşmektedir. Film 31. Moskova Film Festivali’nde “Perspektifler” bölümüne seçildi.

Kuzu[değiştir | kaynağı değiştir]

Son filmi, Kuzu, 2014 64. Berlin Uluslararası Film Festivali"Uluslararası Sanat ve Deneme Sineması Konfederasyonu (CICAE) Özel Ödülü"nü almıştır.[20]

Kutluğ Ataman Nisan 2009’da Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde Jüri Başkanlığı yapmıştır.

Çağdaş sanat eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ataman sanat dünyasına 1997 yılında 5. Uluslararası İstanbul Bienali'nde sunduğu Kutluğ Ataman's Semiha B. Unplugged adlı opera divası Semiha Berksoy ile ilgili uzun metraj belgeseliyle adım attı.

Ataman sonra Peruk Takan Kadınlar adlı çalışmasını sunduğu 48. Venedik Bienali'ne davet edildi. Çalışmanın başrolünde dört kadın var. yüzünü saklamak zorunda olan bir devrimci, tanınmış gazeteci ve göğüs kanserinden kurtulan Nevval Sevindi, ismi saklanan koyu Müslüman bir öğrenci ve de aynı zamanda bir aktivist olan transseksüel bir seks işçisi.

Kassel, Almanya'daki saygın Documenta 11 sergisinde Ataman Veronica Read'in 4 Mevsimi adlı çalışmasını sundu. Bu çalışma aynı zamanda Tate İngiltere'nin Tate Trienali 2003 Çağdaş İngiliz Sanatı Sergisinin "Days Like These" bölümünde yer aldı.

2004'te Oniki ile Turner Ödülü'nün finalistleri arasına girdi.

Aynı yıl, İstanbul'un aynı adlı fakir yerleşim bölgesinde çekilen 40-kanallı enstalasyonu Küba ile saygın Carnegie Ödülü'nü kazandı.[21]

Diğer önemli solo sergileri arasında şunlar sayılabilir: Avusturya'daki Lentos Sanat Müzesi'nde Mezopotamya Dramaturjileri; Londra'daki Thomas Dane Galerisi'nde fff; Vancouver Sanat Galerisi'nde Cennet ve Küba; Newport Beach Kaliforniya'daki Orange County Sanat Müzesi'nde Cennet; Belçika'daki MuHKA'da Kutluğ Ataman'ın Eserleriyle Kısıtlamaları Kaldırma; Londra'daki Sorting Office'te Artangel komisyonlarının parçası olarak ve Sidney'deki Çağdaş Sanat Müzesi'nde Küba ve Londra'daki Serpentine Galerisi'nde Uzun Akışlar. Grup sergileri arasındaysa, Moskova Bienali; New York MOMA'da Sınırsız ve Bakmanın Onyedi Yolu; Barselona Caixa Forum'da Belgesel Kurgular; Atina, Yunanistan'daki Çağdaş Sanat Milli Müzesi'nde ve Lüksemburg'daki Manifesta 2'de Tanıklıklar: Kurgu ve Gerçek Arasında vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b Yılmaz, Nahide. "Cinsellik Ve Ötekilik Kavramları Bağlamında Kutluğ Ataman'ın Videoları". Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sanat ve Tasarım Dergisi Sayı 3, Yıl: 2009. 26 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Nisan 2021. 
 2. ^ Muir, Gregor, "Days Like These," Tate Publishing 2003, pg. 30.
 3. ^ "Kutluğ Ataman'ın İlk Retrospektifi". Istanbul Modern web sitesi. 27 Aralık 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2021. 
 4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mart 2015. 
 5. ^ "Saatleri Ayarlama Enstitusu (The Institute for the Readjustment of Clocks)". 6 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 6. ^ Göktaş, Göksan. "Türkiye'deki Sol Hayattan Kopuk". Sabah gazetesi, 11 Ağustos 2019. 11 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2021. 
 7. ^ "Kutluğ Ataman - İçimdeki Düşman". Istanbulmodern.com. 11 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2021. 
 8. ^ Fuhan, İzgü. "Osmanlı tımar geleneğini sürdüren Erzincan'da bir Palanga Bey'i: Kutluğ Ataman". Gzt.com ,17 Nisan 2018. 11 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2021. 
 9. ^ Genc, Kaya. "Political framing". indexoncensorship.org, 15 Eylül 2014. 11 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2021. 
 10. ^ "Kutluğ Ataman imzalı 'Aya Seyahat' yayında". Evrensel.net, 4 Temmuz 2017. 4 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2021. 
 11. ^ "Kuzu Filmi 4 Ödül Daha Aldı!". Beyazperde.com, 1 Kasım 2014. 4 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2021. 
 12. ^ a b Kortun, Vasıf. "Kutluğ Ataman ile Söyleşi" (PDF). Saltonline.org, 2014. 23 Eylül 2020 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2021. 
 13. ^ "Kutluğu Ataman Galeria Mania ile İşbilriğiini ve Yeni Projelerini Analattı" (PDF). Artful Living. 11 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 8 Nisan 2021. 
 14. ^ Erciyes, Cem. "İstanbul 'Küba' mahallesi!". Radikal gazetesi, 25 Ekim 2004. 17 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2021. 
 15. ^ Güneş, Metin. "Kutluğ Ataman'dan 'Küba'". CNNTurk.com 25 Mart 2005. 31 Temmuz 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2021. 
 16. ^ Searle, Adrian. "Talking heads". The Guardian, 29 Mart 2005. 18 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2021. 
 17. ^ "Turner Prize 2004 artists: Kutlug Ataman". tate.org.uk web sitesi. 6 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2021. 
 18. ^ Yüksel, Heval Zeliha. "Tarım Etrafında Örgütlenen Kültür Örneği: Palanga". 4 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 19. ^ "Bu çiftliğin kümesi ve ahırı bile mimarlık ödülü aldı". Mimdap.org 5 Ekim 2020. 11 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2021. 
 20. ^ "Arşivlenmiş kopya". 20 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Haziran 2015. 
 21. ^ Volk, Gregory, "Captivating Strangers," Art in America, no.2, February 2005.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller
Önce gelen:
Uğur Yücel
Altın Portakal Film Festivali En İyi Yönetmen
2005
for İki Genç Kız
Sonra gelen:
Nuri Bilge Ceylan


Kim Kimdir Biyografi Kategorisinden Haberler


 • Kutluğ Ataman Kimdir? Kimdir?:Kutluğ Ataman Kimdir? Kim Kelimesi Ne Anlama Geliyor? Kutluğ Ataman Kimdir? Türk Dili Tarih Boyunca İlişki Kurduğu Medeniyetlerin (Ülkelerin) Dillerinden Kelimeleri Kendi Bünyesine Katmış Ve Bu Sayede Çok Zengin Bir Dil Oluşturmuştur. Kutluğ Ataman Kimdir? Hal Böyle Olunca, Türkçe De Gündelik Hayatta Karşımıza Çıkan Bazı Sözcüklerin Anlamına Bilemeyebiliyor İlginç Bulabiliyoruz. Kutluğ Ataman Kimdir? Son Zamanlarda Anlamı Merak Edilen Kelimelerden Olan Kim Ne Demek? TDK ye Göre Kim Sözcüğü Ne Anlama Geliyor? Kim Kelimesinin Kökeni Ne Kim Kelimesinin Kaç Anlamı Var TDK ye Göre Anlamı Nedir?
 • Kutluğ Ataman Kimdir? Biyografisi?:Biyografi, Kutluğ Ataman Kimdir? Alanında Tanınmış Kişilerin Hayatlarını Anlatan Yazım Türüdür. Kutluğ Ataman Kimdir? Bu Yazım Türünün Temellendiği Yer Gerçekliktir. Kutluğ Ataman Kimdir? Gerçek Dışı Olaylar Ve Yaşanmamış Hayatlar Temel Alınarak Biyografi Yazılamaz. Kutluğ Ataman Kimdir? Anlatılan Kişi Gerçekten Yaşamış Olmalı Ve Kaleme Alınan Yazı Bu Kişinin Gerçekte Yaşadıklarını Konu Edinmelidir.
 • Kutluğ Ataman Kimdir? Kaç Yaşında?:Kutluğ Ataman Kimdir? Kaç Yaşında? Günlük Hayatın İçerisinde, Televizyon Programlarında, Basılı Ve Dijital Dergi, Gazetelerde Karşılaşılan Kelimelerin TDK Sözlüğündeki Karşılığı Merak Ediliyor. Kutluğ Ataman Kimdir? Kaç Yaşında? Yas Ne Demek Ve Ne Anlama Gelir? Yas Kelimesinin Anlamı İle Birlikte Kökeni Ve Doğru Yazılışı İle Örnek Cümlelere Buradan Ulaşabilirsiniz. Kutluğ Ataman Kimdir? Kaç Yaşında? İşte Uzun Yıllardır Dilimizde Olan Ve Günlük Hayatta Sıklıkla Karşımıza Çıkan Yas Kelimesi Ne Demek TDK ya Göre Anlamı Yas Kelimesinin Kaç Anlamı Var Kökeni Ne Sorularının Cevabı
 • Kutluğ Ataman Kimdir? Nereli?:Kutluğ Ataman Kimdir? Nereli? Nereli Kelimesi Günlük Hayatta Vatandaşların Sıklıkla Kullandığı Kelimelerden Bir Tanesidir. Kutluğ Ataman Kimdir? Nereli? Dilimizde Yer Alan Nereli Kelimesi, Gerek Günlük Hayatta Gerekse Sosyal Medyada Kullanılan Sözcüklerden Birisi Olarak Öne Çıkmaktadır. Kutluğ Ataman Kimdir? Nereli? Türk Dil Kurumu na TDK Göre Çeşitli Anlamları Olan Nereli Kelimesi Türkçe de Tek Başına Ya Da Farklı Cümleler İle Beraber Kullanılabilir. Kutluğ Ataman Kimdir? Nereli? Nereli Kelimesi Ne Demek Ve TDK ya Göre Nereli Sözcüğünün Anlamı Nedir Sorularının Yanıtlarını Arayanlar Doğru Yerdeler! Peki Nereli Kelimesinin Kökeni Ne? Nereli Kelimesinin Kaç Anlamı Var? Nereli TDK ye Göre Anlamı Nedir? İşte Cevabı.

Pastel Film, Rus milliyetçiliği, Bell sayıları, Pelée, Stanisław Chlebowski, Taşucu Atatürk Evi, Expenses, I Need a Doctor, Fábio Luís Ramim, Kervan Plak, Türk Dünyası Ali Nişanı, Sisinnius, 24 Mayıs, Fritzl davası, Antti Häkkänen, Windows XP Media Center Edition, Aziz Mahmud Hüdayi Camii, 1. FC Tatran Prešov, Statik, Elektromanyetik aşırı duyarlılık, MGM Television programları listesi, Senegal, Mehmet Özkan, Entertainment Weekly, Bülent Tüfenkci, 1994 NBA Seçmeleri, Mammuthus exilis, XQuery, Minutemen, Köse Bahir Mustafa Paşa, 1939 Erzincan Depremi, Hasan Basri Kurdoğlu, Cumhuriyet Dönemi Türkiye Mimarisi, Emek, Seyhan, Panama bayrağı, Total Nonstop Action Wrestling, Yanık, Kanuma, Erkekler 100 metre dünya rekorları, Atsumi Yarımadası, Asturias Prensliği, All That Jazz, Bulgaristan tarihi, Nijer devlet başkanları listesi, Olmak ya da Olmamak (film, 1983), 2020 yapımı Türk filmleri, 18. grup elementleri, Kazma Mağarası, Sinopta 1983 Türkiye genel seçimleri, Kurgusal, Jürgen Marcus, NGC 6139, Birincil kaynak, Demokrasi ve Atılım Partisi, Rui Jordão, NGC 3371, ii. dünya savaşı filmleri ve tv programları listesi, Ori and the Will of the Wisps, David DOr, Stade Brestois 29, anime karakterleri listesi, Veltins Arena, Genel görelilik kuramı, Paul Tibbets, Wittig reaksiyonu, Sundarbans Millî Parkı, Abdullah bin Abbas, Vosges Dağları, Städteregion Aachen, Termal iyonizasyon, Cem Uzan, Cisim (fizik), Roket ve füze teknolojisi zaman çizelgesi, Kömür üretimine göre ülkelerin listesi, The Banshees of Inisherin, J.D. Salinger, Beklenen yaşam süresi, Chimamanda Ngozi Adichie, Maestro, Minturno, Soojin, CLion, August von Kotzebue, Edgar Allan Poe, Alexandre Darracq, Jacob Abbott, Fito Páez, Galatasaray U21, 1295, Fandango (güreşçi), Nebil Özgentürk, Üçoklar, Directors Cut (Kate Bush albümü), Chrétien de Troyes, MTV Movie Awards, Nikola Šubić Zrinski, Atletizm dünya rekorları listesi, Palmerston North, Ölüm ötesi deneyimi, Çiriş otu,
Venezuelalı İsminin Anlamı Nedir?, Sıkı Ağızlı İsminin Anlamı Nedir?, Mevzii İsminin Anlamı Nedir?, Yanık Rüzgar Nedir?, Soğukkanlı Hayvanlar Nedir?, Muakkip Nedir?, Hersli İsminin Anlamı Nedir?, Dostça İsminin Anlamı Nedir?, Kiribati bayrağı Anlamı Nedir, Kiribati bayrağı Nasıl Oluştu, Kiribati bayrağı Tarihi, Kiribati bayrağı Renkleri, Kiribati bayrağı Tasarımı, Boncuklu İsminin Anlamı Nedir?, Ahmet Oral Kimdir?, Evren Şahin Kimdir?, Atilla Koç Kimdir?, Aleaddin Yakan Kimdir?, Boncuk Boncuk İsminin Anlamı Nedir?, Velveleci İsminin Anlamı Nedir?, Sıkı İsminin Anlamı Nedir?, Mevut İsminin Anlamı Nedir?, Herifceğiz İsminin Anlamı Nedir?, Dost Canlısı İsminin Anlamı Nedir?, Bomboz İsminin Anlamı Nedir?, Tuğberk Güzel Kimdir?, Yanıcı Nedir?, Soğukkan Nedir?, Aldy Bernard Kimdir?, Herhangi Bir İsminin Anlamı Nedir?, Dost İsminin Anlamı Nedir?, Serhat Çelik Kimdir?, Oğuzhan Ünal Kimdir?, Sıkça İsminin Anlamı Nedir?, Mevsuk İsminin Anlamı Nedir?, Bomboş İsminin Anlamı Nedir?, Atilla Hun Kimdir?, Veysel Dönmez Kimdir?, Yangısız Nedir?, Bombol İsminin Anlamı Nedir?, Herhangi İsminin Anlamı Nedir?, Dosdoğru İsminin Anlamı Nedir?, Atilla Güzel Kimdir?, Velut İsminin Anlamı Nedir?, Sık İsminin Anlamı Nedir?, Mevsimsiz İsminin Anlamı Nedir?, Bombok İsminin Anlamı Nedir?, Yangılı Nedir?, Soğukbez Nedir?, Hercümerç İsminin Anlamı Nedir?, Dore İsminin Anlamı Nedir?, Atilla Güner Kimdir?, Dore Nedir?, John Aldridge Kimdir?, Kırgızistan bayrağı Anlamı Nedir, Kırgızistan bayrağı Nasıl Oluştu, Kırgızistan bayrağı Tarihi, Kırgızistan bayrağı Renkleri, Kırgızistan bayrağı Tasarımı, Bombesiz İsminin Anlamı Nedir?, Vehimli İsminin Anlamı Nedir?, Sıhri İsminin Anlamı Nedir?, Mevsimsel İsminin Anlamı Nedir?, Özgür Şimşek Kimdir?, Atilla Gülan Kimdir?, Emre Karabacak Kimdir?, Yangaz Nedir?, Ekrem Erdin Kimdir?, Hercaice İsminin Anlamı Nedir?, Dopdolu İsminin Anlamı Nedir?, Bombeli İsminin Anlamı Nedir?, Yeşim Karadağ Kimdir?, Atilla Girgin Kimdir?, Adrián Aldrete Kimdir?, Vefasız İsminin Anlamı Nedir?, Sıhhi İsminin Anlamı Nedir?, Mevsimli Mevsimsiz İsminin Anlamı Nedir?, Bolca İsminin Anlamı Nedir?, Soğdca Nedir?, Hercai İsminin Anlamı Nedir?, Donuk İsminin Anlamı Nedir?, Hikmetli Nedir?, Atilla Dorsay Kimdir?, Berkay Akkuş Kimdir?, Bol İsminin Anlamı Nedir?, Sophie Aldred Kimdir?, Vefalı İsminin Anlamı Nedir?, Sıhhatsiz İsminin Anlamı Nedir?, Mevrut İsminin Anlamı Nedir?, Soğansı Nedir?, Mökkem Nedir?, Herbivor İsminin Anlamı Nedir?, Donlu İsminin Anlamı Nedir?, Donlu Nedir?, Niler Albayrak Kimdir?, Boklu İsminin Anlamı Nedir?, Mustafa Enes Süzen Kimdir?, Atilla Ateş Kimdir?, Möblesiz Nedir?, Bok İsminin Anlamı Nedir?, Her Bir İsminin Anlamı Nedir?, Don Yağı İsminin Anlamı Nedir?, Vefakâr İsminin Anlamı Nedir?, Sıhhatli İsminin Anlamı Nedir?, Mevkut İsminin Anlamı Nedir?, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Anlamı Nedir, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Nasıl Oluştu, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Tarihi, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Renkleri, Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı Tasarımı, Boğunuk İsminin Anlamı Nedir?, Resül Kaplan Kimdir?,