Gördes Barajı nedir?, Gördes Barajı anlamı nedir?, Gördes Barajı ne demektir?

Gördes Barajı Nedir?

Gördes Barajı Nedir?, Gördes Barajı Nerededir?, Gördes Barajı Hakkında Bilgi?, Gördes Barajı Analizi? Gördes Barajı ilgili Gördes Barajı ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Gördes Barajı ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Gördes Barajı Ne Anlama Gelir Gördes Barajı Anlamı Gördes Barajı Nedir Gördes Barajı Ne Anlam Taşır Gördes Barajı Neye İşarettir Gördes Barajı Tabiri Gördes Barajı Yorumu 

Gördes Barajı Kelimesi

Lütfen Gördes Barajı Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Gördes Barajı İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Gördes Barajı Kelimesinin Anlamı? Gördes Barajı Ne Demek? ,Gördes Barajı Ne Demektir? Gördes Barajı Ne Demektir? Gördes Barajı Analizi? , Gördes Barajı Anlamı Nedir?,Gördes Barajı Ne Demektir? , Gördes Barajı Açıklaması Nedir? ,Gördes Barajı Cevabı Nedir?,Gördes Barajı Kelimesinin Anlamı?,Gördes Barajı Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Gördes Barajı Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Gördes Barajı Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Gördes Barajı Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Gördes Barajı Kelimesinin Anlamı Nedir? Gördes Barajı Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Gördes Barajı Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Gördes Barajı Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Gördes Barajı - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Gördes Barajı

Gördes Barajı Nedir? Gördes Barajı Ne demek? , Gördes Barajı Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Gördes Barajı Kelimesinin Anlamı? Gördes Barajı Ne Demek? Gördes Barajı Ne Demektir? ,Gördes Barajı Analizi? Gördes Barajı Anlamı Nedir? Gördes Barajı Ne Demektir?, Gördes Barajı Açıklaması Nedir? , Gördes Barajı Cevabı Nedir? , Gördes Barajı Kelimesinin Anlamı?


Gördes Barajı nedir?, Gördes Barajı anlamı nedir?, Gördes Barajı ne demektir?

Gördes Barajı

Koordinatlar: 38°45′43″K 28°03′25″D / 38.76194°K 28.05694°D / 38.76194; 28.05694
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gördes Barajı
Harita
Havza
KonumGölmarmara, Manisa, Türkiye[1]
Koordinatlar38°45′43″K 28°03′25″D / 38.76194°K 28.05694°D / 38.76194; 28.05694
Genel bilgiler
Amaçİçme suyu, sulama
DurumKullanımda
İşletmeDevlet Su İşleri
TürDolgu baraj
Gövde dolgu tipiBeton · Kaya
Gövde hacmi5.500.000 m3 (7.200.000 cu yd)
Yükseklik95 m (312 ft)
Oluşturduğu GölGördes Baraj Gölü
Akarsu (gelen)Gördes Çayı
Akarsu (giden)Gördes Çayı
Su hacmi448 hm3 (448.000.000 m3)
Göl alanı14 km2 (5,4 sq mi)
Sulama alanı19.260 ha (47.600 akre)

Gördes Barajı, Türkiye'nin Manisa ilinde, Gördes Çayı üzerinde, bölgedeki arazileri sulama ve İzmir'e içme suyu temini amacıyla 1998-2009 yılları arasında inşa edilmiş bir barajdır.[2] ₺250 milyona mal olan ve 2011'de hizmete alınan barajın bir yıl sonra arazisinde delik olduğu ve su sızdırdığı anlaşıldı.[3] 2013'te yapılan beton enjeksiyon işlemi sonuç vermeyince 2015'te barajdaki su boşaltıldı ve ₺20,8 milyon maliyetle barajın zemini kaplandı.[3][4] 2016 sonunda barajda yeniden su tutulmaya başlandı.[5]

Beton ve kaya gövde dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 5.500.000 , akarsu yatağından yüksekliği 95,00 m, normal su kotunda göl hacmi 448,46 hm³, normal su kotunda göl alanı 14,05 km²'dir. Baraj 19.260 hektarlık bir alana sulama hizmeti vermek ve İzmir'e içme suyu temini amacıyla inşa edilmiştir. 2020 yılı içinde İzmir'e su verilmesi planlanmaktadır.[6]

26 Temmuz 2020 tarihinde İZSU ile Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) arasında Gördes Barajı’nın İzmir’e içme suyu sağlayan iletim ve isale hatlarına ilişkin devir teslim protokolü imzalandı. Gördes’in suyunu İzmir’e iletmek için DSİ tarafından imalatı yapılan tesisler bu protokolle İZSU Genel Müdürlüğü’ne devredildi.[7]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "İşletmedeki Barajlar ve Hidroelektrik Santraller". DSİ. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mart 2016. 
  2. ^ "Gördes Barajı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Tarafından Toplu Açılış Töreniyle Açıldı". Manisa Valiliği. 19 Ocak 2009. 5 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2020. 
  3. ^ a b Perk, Ali Arda (25 Ağustos 2015). "Gördes Barajı'nda 21 milyonluk delik". haberturk.com. 3 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Aralık 2018. 
  4. ^ "Gördes Barajı Tamamen Boşaltılıyor". enerjiatlasi.com. 19 Nisan 2015. 5 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2020. 
  5. ^ Erdoğan, Ersan (6 Ekim 2016). "Delik kapatıldı, Gördes Barajı'nda tekrar su tutulmaya başlandı". Hürriyet. Manisa. 3 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Aralık 2018. 
  6. ^ "Gördes Barajı'nın iletim hatları yaza tamamlanacak". haberturk.com. 4 Mart 2020. 19 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2020. 
  7. ^ A.Ş, ÜNİBEL. "Haberler | Gördes Barajı için devir-teslim protokolü imzalandı". İzmir Büyükşehir Belediyesi. 8 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Aralık 2020. 

Gördes Barajı nedir?, Gördes Barajı anlamı nedir?, Gördes Barajı ne demektir? Nedir? :Gördes Barajı nedir?, Gördes Barajı anlamı nedir?, Gördes Barajı ne demektir? ile ilgili Gördes Barajı nedir?, Gördes Barajı anlamı nedir?, Gördes Barajı ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gördes Barajı nedir?, Gördes Barajı anlamı nedir?, Gördes Barajı ne demektir? Ne Demektir? Gördes Barajı nedir?, Gördes Barajı anlamı nedir?, Gördes Barajı ne demektir? Açıklaması Nedir? Gördes Barajı nedir?, Gördes Barajı anlamı nedir?, Gördes Barajı ne demektir? Cevabı Nedir? Gördes Barajı nedir?, Gördes Barajı anlamı nedir?, Gördes Barajı ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Gördes Barajı nedir?, Gördes Barajı anlamı nedir?, Gördes Barajı ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Gördes Barajı nedir?, Gördes Barajı anlamı nedir?, Gördes Barajı ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Gördes Barajı nedir?, Gördes Barajı anlamı nedir?, Gördes Barajı ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Gördes Barajı nedir?, Gördes Barajı anlamı nedir?, Gördes Barajı ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Gördes Barajı nedir?, Gördes Barajı anlamı nedir?, Gördes Barajı ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Gördes Barajı nedir?, Gördes Barajı anlamı nedir?, Gördes Barajı ne demektir? Açıklaması? :Gördes Barajı nedir?, Gördes Barajı anlamı nedir?, Gördes Barajı ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Gördes Barajı nedir?, Gördes Barajı anlamı nedir?, Gördes Barajı ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Gördes Barajı nedir?, Gördes Barajı anlamı nedir?, Gördes Barajı ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Gördes Barajı nedir?, Gördes Barajı anlamı nedir?, Gördes Barajı ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Gördes Barajı nedir?, Gördes Barajı anlamı nedir?, Gördes Barajı ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Gördes Barajı nedir?, Gördes Barajı anlamı nedir?, Gördes Barajı ne demektir? Gerçek mi? :Gördes Barajı nedir?, Gördes Barajı anlamı nedir?, Gördes Barajı ne demektir? ile ilgili Gördes Barajı nedir?, Gördes Barajı anlamı nedir?, Gördes Barajı ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Gördes Barajı nedir?, Gördes Barajı anlamı nedir?, Gördes Barajı ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Gördes Barajı nedir?, Gördes Barajı anlamı nedir?, Gördes Barajı ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Gördes Barajı nedir?, Gördes Barajı anlamı nedir?, Gördes Barajı ne demektir? Hakkında? :Gördes Barajı nedir?, Gördes Barajı anlamı nedir?, Gördes Barajı ne demektir? ile ilgili Gördes Barajı nedir?, Gördes Barajı anlamı nedir?, Gördes Barajı ne demektir? burada bulabilirsiniz. Gördes Barajı nedir?, Gördes Barajı anlamı nedir?, Gördes Barajı ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Gördes Barajı nedir?, Gördes Barajı anlamı nedir?, Gördes Barajı ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Gördes Barajı nedir?, Gördes Barajı anlamı nedir?, Gördes Barajı ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Kuantum kütle çekimi, Sakal, Kule savunma, Coğrafya, Etkin çekirdekli gökadalar, Ankara Fen Lisesi, Kuantum dolanıklık, Porto Üniversitesi, Turgut Toydemir, NGC 3073, Hulusi Kentmen, Kırklareli ilindeki yerleşim yerleri listesi, Kuantum alan teorisi, Mette Frederiksen, NGC 3198, NGC 3077, NGC 3079, NGC 2557, NGC 3184, Leshan, NGC 3191, Adalar Müzesi, Kuantum alanı, Azat Azerbaycan International TV, UGC 6016, Mücahitler Tren İstasyonu, Erenköy, Odunpazarı, Gaz odası, IV. Baldwin, Kuantum ışınlama, Kutbiddin Aybek, Jaú Ulusal Parkı, Kürtçe, PGC 32740, Kuantum etkileri, Zabul (il), Tanksavar topu, Germanistik, Carabus puer, Dedeağaç, Halil Kiraz, Mahkum bölümleri listesi, Genetiği değiştirilmiş organizmalar, Hipermestra, ku klux klan, Lengüist, Ahmet Fikri Tüzer, Kristinehamn, Cevdet Balıkçı, Deniz samuru, Kuvaterner Tarihlendirme Yöntemleri, Askerlik, Atina, NGC 4325, NGC 3310, Büyük Kafkas Sıradağları, NGC 3448, NGC 3319, NGC 3516, NGC 3359, Dianleucauge, NGC 3435, İbrahim Kutluay, Çin değerleri ile sosyalizm, Ardahan, İskele, Miristik asit, 1818, Trinidad ve Tobago, Biga Sancağı, Kuşsaray, Çorum, New York eyaletindeki kasabalar listesi, Se (kana), Nikola Raspopović, Stevie Wonder, NGC 3539, Henri Decaë, II Zw 96, Riley, NGC 4621, Black Entertainment Television, Kuşkonmaz, NGC 3550, Jet yakıtı, Konyaspor, NGC 4624, Częstochowa, Kefeli Camii, Kuşkonar ve Koçağılı köylerinin bombalanması, IC 1179, Tayyar Altıkulaç, Viel zu weit, Kuşdili Deresi, Silene campanulata, İşçi, Hmeymim Hava Üssü, Kuşburnu, v. karl, Oka (otomobil), Kaskalar, Sébastien Loeb,
Hurşit Çetin Kimdir?, Fadik Temizyürek Kimdir?, Toparlağımsı Nedir?, Toparlacık Nedir?, Osmanlı bayrağı Anlamı Nedir, Osmanlı bayrağı Nasıl Oluştu, Osmanlı bayrağı Tarihi, Osmanlı bayrağı Renkleri, Osmanlı bayrağı Tasarımı, Ülkü Doğan Kimdir?, Mehmet Akif Perker Kimdir?, Necmi Özgül Kimdir?, Top Sakallı Nedir?, Hasan Daşkın Kimdir?, Hasan Memişoğlu Kimdir?, Nazi Almanyası bayrağı Anlamı Nedir, Nazi Almanyası bayrağı Nasıl Oluştu, Nazi Almanyası bayrağı Tarihi, Nazi Almanyası bayrağı Renkleri, Nazi Almanyası bayrağı Tasarımı, Fitopatolojik Nedir?, Öztürk Keskin Kimdir?, Şeref Baran Genç Kimdir?, Tonla Nedir?, Nuran Ergen Kılıç Kimdir?, Fitne Kumkuması Nedir?, Filiz Orman Akın Kimdir?, Tombulca Nedir?, Fitne Fücur Nedir?, Zürriyetsiz İsminin Anlamı Nedir?, Fitilsiz Nedir?, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Anlamı Nedir, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Nasıl Oluştu, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tarihi, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Renkleri, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tasarımı, Zürriyetli İsminin Anlamı Nedir?, Mustafa Süleyman Kurtar Kimdir?, Züppe İsminin Anlamı Nedir?, Fitilci Nedir?, Dağıstan Budak Kimdir?, Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kimdir? Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Nereli Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kaç Yaşında?, Zümrüdi İsminin Anlamı Nedir?, Tolgasız Nedir?, Fitçi Nedir?, Hatice Gül Bingöl Kimdir?, Gökhan Baylan Kimdir?, Zülüflü İsminin Anlamı Nedir?, Tolgalı Nedir?, Fişlik Nedir?, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Anlamı Nedir, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Nasıl Oluştu, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tarihi, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Renkleri, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tasarımı, Toleranssız Nedir?, Züllü İsminin Anlamı Nedir?, Fişli Nedir?, Fişeksiz Nedir?, Zülcelâl İsminin Anlamı Nedir?, Sözdar Akdoğan Kimdir?, Murat Turna Kimdir?, Fahri Özkan Kimdir?, Zührevi İsminin Anlamı Nedir?, Fişekli Nedir?, Züğürt İsminin Anlamı Nedir?, İzmir bayrağı Anlamı Nedir, İzmir bayrağı Nasıl Oluştu, İzmir bayrağı Tarihi, İzmir bayrağı Renkleri, İzmir bayrağı Tasarımı, Filiz Çelik Kimdir?, Toksikolojik Nedir?, Fistolu Nedir?, Koray Önsel Kimdir?, Zübük İsminin Anlamı Nedir?, Toksik Nedir?, Fikret Tufanyazıcı Kimdir?, Zulmeden İsminin Anlamı Nedir?, Fistansız Nedir?, İlker Yücel Kimdir?, Tokatlı Nedir?, Zömbe İsminin Anlamı Nedir?, Gadsden bayrağı Anlamı Nedir, Gadsden bayrağı Nasıl Oluştu, Gadsden bayrağı Tarihi, Gadsden bayrağı Renkleri, Gadsden bayrağı Tasarımı, Tokalı Nedir?, Selma Sarıcıoğlu Çalışkan Kimdir?, Zottiri İsminin Anlamı Nedir?, Ümit Duman Kimdir?, Zot İsminin Anlamı Nedir?, Bahadır Gökmen Kimdir?, Berrin Selbuz Kimdir?, Tok Sözlü Nedir?, Fiskal Nedir?, Zorunlu İsminin Anlamı Nedir?, Zorlu İsminin Anlamı Nedir?, Toimeton Nedir?, Ömer Eldemir Kimdir?, Demokratik Kampuçya bayrağı Anlamı Nedir, Demokratik Kampuçya bayrağı Nasıl Oluştu, Demokratik Kampuçya bayrağı Tarihi, Demokratik Kampuçya bayrağı Renkleri, Demokratik Kampuçya bayrağı Tasarımı, Kürşat Özer Kimdir?, Zorlayıcı İsminin Anlamı Nedir?, Sertaç Çelikkaleli Kimdir?, Zorlamasız İsminin Anlamı Nedir?, Togolu Nedir?, Kenan Çarboğa Kimdir?, Zorlama İsminin Anlamı Nedir?, Bizans İmparatorluğu bayrakları ve sembolleri Anlamı Nedir, Bizans İmparatorluğu bayrakları ve sembolleri Nasıl Oluştu, Bizans İmparatorluğu bayrakları ve sembolleri Tarihi, Bizans İmparatorluğu bayrakları ve sembolleri Renkleri, Bizans İmparatorluğu bayrakları ve sembolleri Tasarımı, Burak Ustalı Kimdir?, Zorca İsminin Anlamı Nedir?, Zorba İsminin Anlamı Nedir?, İlker İpek Kimdir?, Gülcan Alp Kimdir?, Zoraki İsminin Anlamı Nedir?, Niyazi Ünalmış Kimdir?, Zor İsminin Anlamı Nedir?, Fin Ugor Nedir?, Başkurdistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bayrağı Anlamı Nedir, Başkurdistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bayrağı Nasıl Oluştu, Başkurdistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bayrağı Tarihi, Başkurdistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bayrağı Renkleri, Başkurdistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bayrağı Tasarımı, Asiye Küçükyılmaz Kimdir?, Tirşemsi Nedir?, Zoolojik İsminin Anlamı Nedir?, Tirşe Gözlü Nedir?,