Baraj nedir?, Baraj anlamı nedir?, Baraj ne demektir?

Baraj Nedir?

Baraj Nedir?, Baraj Nerededir?, Baraj Hakkında Bilgi?, Baraj Analizi? Baraj ilgili Baraj ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Baraj ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Baraj Ne Anlama Gelir Baraj Anlamı Baraj Nedir Baraj Ne Anlam Taşır Baraj Neye İşarettir Baraj Tabiri Baraj Yorumu 

Baraj Kelimesi

Lütfen Baraj Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Baraj İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Baraj Kelimesinin Anlamı? Baraj Ne Demek? ,Baraj Ne Demektir? Baraj Ne Demektir? Baraj Analizi? , Baraj Anlamı Nedir?,Baraj Ne Demektir? , Baraj Açıklaması Nedir? ,Baraj Cevabı Nedir?,Baraj Kelimesinin Anlamı?,Baraj Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Baraj Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Baraj Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Baraj Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Baraj Kelimesinin Anlamı Nedir? Baraj Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Baraj Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Baraj Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Baraj - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Baraj

Baraj Nedir? Baraj Ne demek? , Baraj Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Baraj Kelimesinin Anlamı? Baraj Ne Demek? Baraj Ne Demektir? ,Baraj Analizi? Baraj Anlamı Nedir? Baraj Ne Demektir?, Baraj Açıklaması Nedir? , Baraj Cevabı Nedir? , Baraj Kelimesinin Anlamı?


Baraj nedir?, Baraj anlamı nedir?, Baraj ne demektir?

Baraj

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Baraj, eski zamanlardan beri insanlığın su ihtiyacını karşılamak ve tarımsal alanların sulanması amacıyla inşa edilen su yapılarıdır. Günümüzün modern barajları stratejik öneme sahiplerdir. Çünkü;

Atatürk Barajı
 • Enerji üretiminde gelişmekte olan ülkelerde büyük pay sahibidirler.
 • Ülkenin tarımsal hayatı için büyük önem taşırlar.
 • Taşkın önleme amacıyla inşa edildiklerinden, yıkılmaları halinde büyük alanlarda su baskınları yaşanmaktadır.

Bir ülkenin enerji üretiminin en doğal ve en ucuz yoludur. Hidroelektrik enerji üreten barajlar, diğer enerji üretim türlerine göre daha çevrecilerdir. Yalnız son zamanlarda büyük barajların inşaları durdurulmuştur. Alansal olarak çok büyük barajlar, bulunduğu bölgenin iklimini değiştirmekte ve ekolojik dengeyi değiştirmektedirler.

Özellikle bol yağış alan yerlerde taşkın önleme amacıyla bağlamalar, barajlar ve göletler inşa edilmektedir.

Tarımsal arazilerin sulanması için büyük önem taşırlar. Barajlardan arazilere açılan kanallarla su taşınır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünyadaki ilk barajın MÖ 4000'li yıllarda Mısır'da Nil Nehri üzerinde yapıldığı değerlendirilmektedir. 12 m yükseklik, 110 m uzunluğa sahip barajdan içme ve sulama suyu temin edilmekteydi. MÖ 2950-2750 arasında Nil Üzerinde Sadd-el Kafara barajı yapılmıştır. MÖ 200 yıllarında Çin'de hâlen kullanılmakta olan Tu-Kiang barajı inşa edilmiştir. Seylan ve Hindistan'da 2000 yıl evvel yapılmış barajlar bulunur. İlk kâgir baraj Urartular'ın Van tepelerinde 2700 yıl önce yaptığı Turna (Keşiş–Rusa) Gölü'dür.[1]

Barajların yapım amacı[değiştir | kaynağı değiştir]

Barajlar aşağıdaki amaçların bir veya birkaçı için yapılır:[1]

 • İçme ve kullanma suyu temini
 • Sanayi suyu kullanımı
 • Sulama suyu
 • Hidroelektrik üretimi
 • Su ürünleri üretimi
 • Mesire alanı oluşturma

Barajın bölümleri[1][değiştir | kaynağı değiştir]

 • Baraj gövdesi: Vadiyi kapatarak baraj gölü oluşumunu sağlayan yapıdır. Beton, kaya, toprak
 • Baraj gölü: Baraj gövdesinin gerisinde suların biriktiği kısımdır. Baraj gölünün boşaltılamayan bölümüne ölü hacim, kullanılabilen bölümüne faydalı hazne hacmi denilir.
 • Su alma yapısı: Barajdaki suyu almaya yarayan yapıdır.
 • Dip savak: Zorunlu olduğunda baraj gölünün tamamen boşaltılmasını sağlayan tesis.
 • Dolu savak: Barajın alamayacağı fazla gelen suların boşaltılmasına yarayan kanallardır. Üstten aşmalı, yandan çevirmeli ve kuyu tipi dolu savaklar uygulanır.[2] Monticello Barajı'nda kuyu tipi dolu savak kullanılmıştır.
 • Çevirme (Derivasyon) tesisleri: Akarsu yatağı tabanında kuru zeminde çalışmayı sağlamak amaçlı, inşaat süresince akarsuyu yatağından uzaklaştıran açık veya kapalı iletim sistemleridir.

Baraj türleri[1][değiştir | kaynağı değiştir]

 • 1. Beton barajlar: Genel olarak ağırlık barajlarıdır. Baraj gölü sularının itme gücüne ağırlığı ile karşı koyarlar.
  • a) Ağırlık barajları: Geniş kanyon vadiler için uygundur.
  • b) Kemer barajları: Akarsuyun geliş yönüne (memba) doğru kavisli tek duvar şeklinde yapılır. Kavisli yapı su basıncını yamaçlara iletir. Yapılacağı yerde yamaçların sağlam olması gerekir.
  • c) Payandalı barajlar: Suların itme kuvvetine payandaları ve eğimli veya düz beton gövde ile temele aktarırlar. Geniş kanyonlara uygundur. Az malzeme ile ekonomik yapılabilir.
  • d) Silindirle sıkıştırılmış beton baraj: Bant sistemi veya kamyonla taşınan beton vibrasyonlu silindir ile sıkıştırılır.
 • 2. Dolgu barajlar: Çakıl, kum, kil ve silt gibi malzemeler kullanılır. Geçirimsiz, heterojen tabanlı, geniş vadilerde kullanılır. Malzeme baraj yeri çevresinden alınır, ağır makineler ile sıkıştırma yapılır.
  • a) Toprak: Malzemenin %50'sinin toprak olduğu barajlardır. İnce tabakalı veya üniform gövdeli yapılabilir. Burdur Yapraklı barajı örnektir.
  • b) Kaya: Baraj alanına yakın malzeme bulunabilirse kaya gövdeli barajlar yapılabilir. Malzemenin %50'sinden fazlası kayadır. Sızdırmazlık için beton, kil, asfalt gibi malzemeler kullanılabilir. Atatürk Barajı kaya dolguludur.
  • c)Toprak+kaya: Toprak ve kayaların birlikte kullanıldığı baraj tipi.

Barajlarda elektrik üretimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Akarsulardan akan suyun elektrik üretimi için biriktirilmesi, yaklaşık 100 yıldır uygulanan bir yöntem. Barajların da dahil olduğu elektrik üretim sistemine hidroelektrik santral diyoruz. Çoğu hidroelektrik santral, dört ana bölümden oluşur. Baraj-türbin-jeneratör-enerji iletim hattı. Baraj sayesinde akarsuyun su düzeyi yükseltilir, çok miktarda suyun biriktiği geniş bir baraj gölü yaratılır. Barajın göl tarafına bakan duvarının alt kısımlarında, suyun diğer tarafa geçmesini sağlayan, isteğe göre açılıp kapanabilen kapaklar vardır. Kapaklar açıldığında, su aşağı doğru eğimli olan yoldan hızla akmaya başlar ve yolunun üzerindeki türbinin pervanelerine çarparak dönmelerini sağlar. Bir türbin 172 ton ağırlığında olabilir ve dakikada 90 tam devir yapabilir. Su türbinler, yapı olarak yel değirmenlerine benzer. Tek farkları, dönmeyi sağlayan enerji kaynağının rüzgâr değil, su olmasıdır. Bu türbin, hareket eden suyun kinetik enerjisini mekanik enerjiye çevirir. Türbin şaft denen bir çubukla jeneratöre, yani elektriği üreten motora bağlıdır. Türbinin hareketiyle jeneratörün içindeki bir dizi elektromıknatıs dönmeye başlar. Bu büyük elektromıknatıslar bir bakır tel bobininin iç kısmında yer alır. Jeneratördeki mıknatıslarla bobinin arasında oluşan manyetik alan, bir elektrik akımı üretir. Böylece türbinden gelen mekanik enerji elektrik enerjisine dönüşür. Burada oluşan akımda transformatörle yüksek voltajlı akım haline dönüştürülür. Daha sonra da enerji nakil hatlarıyla evlere ve iş yerlerine iletilir. Baraj gölünden alınarak türbini döndüren suysa boru hatlarıyla dışarı taşınır ve tekrar akarsuya karışır.

Barajların çevresel etkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Barajlar ve HES'lerin yerel ve bölgesel etkileri şunlardır:[3]

 • Türlerin ve doğal yaşam alanlarının yok olması: Barajlar akarsuların doğal yapısını ve akışını değiştirir. Canlıların habitatlarının bozulmasına türlerinin yok olmasına neden olabilmektedir.
 • Deltaların gerilemesi: Deltanın uç kısımlarına ulaşıp, deltanın genişlemesine katkı yapacak tortular baraj içinde kalır. İlerleyemeyen delta, dalga aşındırması ile kıyı gerilemeye başlar. Denize ulaşması gereken besin miktarı baraj nedeniyle azalır.
 • Doğal göllerin ve yeraltı sularının zayıflaması: Suyun yetersiz olduğu alanlardaki barajlar mevcut suları havzanın yüksek kısımlarında tutar. Havzanın alçak kısımlarında yeraltı suları ve göller zarar görür. Aral Gölü ve Urmiye Gölü'nün kurumasının temel nedeni budur. Türkiye son kırk yılda sulak alanlarının yarısını kaybetmiştir.
 • Ekonomik verimsizlik: Barajlar bazen beklenenden pahalıya mal olur ve tamamlandıktan sonra beklenen gelir elde edilemez. Baraj altında kalan verimli ova toprakları geri dönüşümsüz olarak kaybedilir. Barajdan sonra akarsu boyunca zararlar devam eder. Bu alanda balıkçılık, saz kesimi geriler.
 • Sosyal ve ekonomik bozulma: Baraj alanındaki insanlar başka alanlara göç etmek zorunda kalmaktadır. Yeni şartlara uymakta zorluk çekmektedir. Göç edenlere ait kırsal bilgi kaybedilmektedir. Barajlar ancak beklenen taşkınları durdurabilmekte, büyük taşkınları önleyememektedir. Barajdan sonraki sahaya taşkın olmayacağı inancıyla yerleşimler olmakta, ani bir taşkında daha fazla zarar oluşmaktadır.
 • Fiziki çevrenin olumsuz etkilenmesi: Akarsu akış süzeni değişmekte, baraj gölleri büyük alanları su altında bırakmakta, yeraltı suları yükselmekte, toprak tuzlanmakta ve barajdan çıkan sularda bulunan fazla milden dolaya erozyon şiddeti artmaktadır.
 • Canlı çevrenin etkilenmesi: Çevrenin sürekli nemli olmasından dolayı nemli ortamları seven parazitler yaygınlaşmaktadır. Parazit, sarıhumma, sıtma, ciğer trematodu gibi hastalıkları yapan canlılar çoğalmaktadır. Ortamda doğal yağış-kuraklık döngüsünden daha fazla hastalık yapıcı canlı bulunur.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Monticello Barajı dolu savak

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b c d Gedik, Dr. N. "BARAJLAR" (PDF). balikesir.edu.tr. 19 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 6 Mart 2019. 
 2. ^ "BARAJ JEOLOJİSİ". aves.ktu.edu.tr. 7 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mart 2019. 
 3. ^ AKKAYA, UĞUR ve diğ. "BARAJ VE HİDROELEKTRİK SANTRALLERİN (HES) ÇEVRESEL ETKİLERİNİN ANALİZİ: ILISU BARAJI ÖRNEĞİ" (PDF). semanticscholar.org. 18 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 6 Mart 2019. 

Baraj nedir?, Baraj anlamı nedir?, Baraj ne demektir? Nedir? :Baraj nedir?, Baraj anlamı nedir?, Baraj ne demektir? ile ilgili Baraj nedir?, Baraj anlamı nedir?, Baraj ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Baraj nedir?, Baraj anlamı nedir?, Baraj ne demektir? Ne Demektir? Baraj nedir?, Baraj anlamı nedir?, Baraj ne demektir? Açıklaması Nedir? Baraj nedir?, Baraj anlamı nedir?, Baraj ne demektir? Cevabı Nedir? Baraj nedir?, Baraj anlamı nedir?, Baraj ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Baraj nedir?, Baraj anlamı nedir?, Baraj ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Baraj nedir?, Baraj anlamı nedir?, Baraj ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Baraj nedir?, Baraj anlamı nedir?, Baraj ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Baraj nedir?, Baraj anlamı nedir?, Baraj ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Baraj nedir?, Baraj anlamı nedir?, Baraj ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Baraj nedir?, Baraj anlamı nedir?, Baraj ne demektir? Açıklaması? :Baraj nedir?, Baraj anlamı nedir?, Baraj ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Baraj nedir?, Baraj anlamı nedir?, Baraj ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Baraj nedir?, Baraj anlamı nedir?, Baraj ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Baraj nedir?, Baraj anlamı nedir?, Baraj ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Baraj nedir?, Baraj anlamı nedir?, Baraj ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Baraj nedir?, Baraj anlamı nedir?, Baraj ne demektir? Gerçek mi? :Baraj nedir?, Baraj anlamı nedir?, Baraj ne demektir? ile ilgili Baraj nedir?, Baraj anlamı nedir?, Baraj ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Baraj nedir?, Baraj anlamı nedir?, Baraj ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Baraj nedir?, Baraj anlamı nedir?, Baraj ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Baraj nedir?, Baraj anlamı nedir?, Baraj ne demektir? Hakkında? :Baraj nedir?, Baraj anlamı nedir?, Baraj ne demektir? ile ilgili Baraj nedir?, Baraj anlamı nedir?, Baraj ne demektir? burada bulabilirsiniz. Baraj nedir?, Baraj anlamı nedir?, Baraj ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Baraj nedir?, Baraj anlamı nedir?, Baraj ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Baraj nedir?, Baraj anlamı nedir?, Baraj ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Sensiz Yaşamaya Alışacağım, Spor (biyoloji), Bayan Ölgii İli, Uluslararası Ahalteke Binicilik Spor Kompleksi, Mus2, 1960 Güney Vietnam darbe girişimi, Samanî Devleti, Apollo Uzay Programı, Tekirdağ (il), İnkaya, Sarıkamış, Gurlu Muhammet, 2021 Türkiye Süper Kupası, Avrupa profesyonel basketbol kulüp sıralaması, 1995 UEFA Süper Kupası, Rheinpark Stadyumu, Gerald Ford, Ovodda, Iraq Petroleum Company, İstanbulda 2007 Türkiye genel seçimleri, II. Faysal, İbrahim Süreyya Yiğit, Abdiveli Muhammed Ali, Daisy Ducati, Rudy Croes, A Matter of Time, Ostiano, İtalya, Esat İleri, Kalincar Kalesi, Elsa Lanchester, Baba İshak, Poplin, 1001, Hüseyin Avni Zaimler, Kategori teorisi, Alfa Romeo, Mabe, Cornwall, Ebu Garip Cezaevi işkenceleri, Otokar, Hıdırellez, 22 Aralık, Gladyatör, Çakırağa Konağı, Sitta cinnamoventris, Pardalotidae, 2010–2011 ISU Junior Grand Prix, Necip Soydan, Ankara Selim Sırrı Tarcan Spor Salonu, 1444, Cadı kültü hipotezi, Asya gribi, Yadeller – Ağlamazsam Uyuyamam, David Cole, Silahdar Damad Ali Paşa, Penaltı vuruşu, Kitap kapağı, Audi A8, İspanya kadın millî voleybol takımı, The Wall, Tetragnatha chauliodus, Jerzy Buzek, Mohamed Sissoko, TÜYAP, Geniş Alan Kızılötesi Araştırma Gezgini, Bu Talihimin Canına Okuyacağım, ReLIFE, Halil İbrahim Sipahioğlu, Heinkel He 111, Süleyman Nevzat Korkmaz, Veliyullah Akbaşlı, Jimmy Briand, Zavodovski Adası, Yüce Meclis, Basketbol Gençler Ligi, Baryum yıldızı, Zayıf etkileşimli büyük kütleli parçacık, Thymus aragonensis, Akımlı, Yedisu, Güzgülü, Yedisu, Elmalı, Yedisu, Billboard Türkiye, Kabayel, Yedisu, Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Kaşıklı, Yedisu, Nahçıvan Yüksek Meclisi 3. dönem milletvekilleri listesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Satranç, Yamagata, 1990 Fransa Bisiklet Turu, İngiltere, İstanbul Kadınlar Basketbol Ligi, Marta Cartabia, Karabağlı Süleyman Paşa, Afyonkarahisarda 2023 Türkiye cumhurbaşkanlığı ve genel seçimleri, Pinara, Pınara, Dut, Çorum, Ayanoğlu, Yedisu, Dinarbey, Yedisu, Yeşilgöl, Yedisu, Reformist Musevilik,
Hasan Bitmez Kimdir?, Topoğrafik Nedir?, Sancak-ı Şerif Anlamı Nedir, Sancak-ı Şerif Nasıl Oluştu, Sancak-ı Şerif Tarihi, Sancak-ı Şerif Renkleri, Sancak-ı Şerif Tasarımı, Lütfi İlteriş Öney Kimdir?, Ufuk Değerliyurt Kimdir?, Folklorik Nedir?, Rana Berk Kimdir?, Toplum Dışı Nedir?, Fokurdak Nedir?, Toplum Bilimsel Nedir?, Fodulca Nedir?, Ayla Bedirhan Çelik Kimdir?, Harun Özgür Yıldızlı Kimdir?, Samara bayrağı Anlamı Nedir, Samara bayrağı Nasıl Oluştu, Samara bayrağı Tarihi, Samara bayrağı Renkleri, Samara bayrağı Tasarımı, Figen Yıldırım Kimdir?, Flüoresan Nedir?, Ayhan Özçelik Kimdir?, Toplanık Nedir?, İzzet Kaplan Kimdir?, Mühip Kanko Kimdir?, Prensin Bayrağı Anlamı Nedir, Prensin Bayrağı Nasıl Oluştu, Prensin Bayrağı Tarihi, Prensin Bayrağı Renkleri, Prensin Bayrağı Tasarımı, Recep Bozdemir Kimdir?, Ali Topçu Kimdir?, Toparlakça Nedir?, Hurşit Çetin Kimdir?, Fadik Temizyürek Kimdir?, Toparlağımsı Nedir?, Toparlacık Nedir?, Osmanlı bayrağı Anlamı Nedir, Osmanlı bayrağı Nasıl Oluştu, Osmanlı bayrağı Tarihi, Osmanlı bayrağı Renkleri, Osmanlı bayrağı Tasarımı, Ülkü Doğan Kimdir?, Mehmet Akif Perker Kimdir?, Necmi Özgül Kimdir?, Top Sakallı Nedir?, Hasan Daşkın Kimdir?, Hasan Memişoğlu Kimdir?, Nazi Almanyası bayrağı Anlamı Nedir, Nazi Almanyası bayrağı Nasıl Oluştu, Nazi Almanyası bayrağı Tarihi, Nazi Almanyası bayrağı Renkleri, Nazi Almanyası bayrağı Tasarımı, Fitopatolojik Nedir?, Öztürk Keskin Kimdir?, Şeref Baran Genç Kimdir?, Tonla Nedir?, Nuran Ergen Kılıç Kimdir?, Fitne Kumkuması Nedir?, Filiz Orman Akın Kimdir?, Tombulca Nedir?, Fitne Fücur Nedir?, Zürriyetsiz İsminin Anlamı Nedir?, Fitilsiz Nedir?, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Anlamı Nedir, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Nasıl Oluştu, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tarihi, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Renkleri, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tasarımı, Zürriyetli İsminin Anlamı Nedir?, Mustafa Süleyman Kurtar Kimdir?, Züppe İsminin Anlamı Nedir?, Fitilci Nedir?, Dağıstan Budak Kimdir?, Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kimdir? Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Nereli Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kaç Yaşında?, Zümrüdi İsminin Anlamı Nedir?, Tolgasız Nedir?, Fitçi Nedir?, Hatice Gül Bingöl Kimdir?, Gökhan Baylan Kimdir?, Zülüflü İsminin Anlamı Nedir?, Tolgalı Nedir?, Fişlik Nedir?, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Anlamı Nedir, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Nasıl Oluştu, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tarihi, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Renkleri, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tasarımı, Toleranssız Nedir?, Züllü İsminin Anlamı Nedir?, Fişli Nedir?, Fişeksiz Nedir?, Zülcelâl İsminin Anlamı Nedir?, Sözdar Akdoğan Kimdir?, Murat Turna Kimdir?, Fahri Özkan Kimdir?, Zührevi İsminin Anlamı Nedir?, Fişekli Nedir?, Züğürt İsminin Anlamı Nedir?, İzmir bayrağı Anlamı Nedir, İzmir bayrağı Nasıl Oluştu, İzmir bayrağı Tarihi, İzmir bayrağı Renkleri, İzmir bayrağı Tasarımı, Filiz Çelik Kimdir?, Toksikolojik Nedir?, Fistolu Nedir?, Koray Önsel Kimdir?, Zübük İsminin Anlamı Nedir?, Toksik Nedir?, Fikret Tufanyazıcı Kimdir?, Zulmeden İsminin Anlamı Nedir?, Fistansız Nedir?, İlker Yücel Kimdir?, Tokatlı Nedir?, Zömbe İsminin Anlamı Nedir?, Gadsden bayrağı Anlamı Nedir, Gadsden bayrağı Nasıl Oluştu, Gadsden bayrağı Tarihi, Gadsden bayrağı Renkleri, Gadsden bayrağı Tasarımı, Tokalı Nedir?, Selma Sarıcıoğlu Çalışkan Kimdir?, Zottiri İsminin Anlamı Nedir?, Ümit Duman Kimdir?, Zot İsminin Anlamı Nedir?, Bahadır Gökmen Kimdir?, Berrin Selbuz Kimdir?, Tok Sözlü Nedir?, Fiskal Nedir?, Zorunlu İsminin Anlamı Nedir?, Zorlu İsminin Anlamı Nedir?, Toimeton Nedir?,