Havza nedir?, Havza anlamı nedir?, Havza ne demektir?

Havza Nedir?

Havza Nedir?, Havza Nerededir?, Havza Hakkında Bilgi?, Havza Analizi? Havza ilgili Havza ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Havza ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Havza Ne Anlama Gelir Havza Anlamı Havza Nedir Havza Ne Anlam Taşır Havza Neye İşarettir Havza Tabiri Havza Yorumu 

Havza Kelimesi

Lütfen Havza Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Havza İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Havza Kelimesinin Anlamı? Havza Ne Demek? ,Havza Ne Demektir? Havza Ne Demektir? Havza Analizi? , Havza Anlamı Nedir?,Havza Ne Demektir? , Havza Açıklaması Nedir? ,Havza Cevabı Nedir?,Havza Kelimesinin Anlamı?,Havza Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Havza Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Havza Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Havza Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Havza Kelimesinin Anlamı Nedir? Havza Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Havza Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Havza Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Havza - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Havza

Havza Nedir? Havza Ne demek? , Havza Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Havza Kelimesinin Anlamı? Havza Ne Demek? Havza Ne Demektir? ,Havza Analizi? Havza Anlamı Nedir? Havza Ne Demektir?, Havza Açıklaması Nedir? , Havza Cevabı Nedir? , Havza Kelimesinin Anlamı?


Havza nedir?, Havza anlamı nedir?, Havza ne demektir?

Havza

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Havza, bir nehir ya da göl havzası, nehrin kaynağı ile sonlandığı yer arasında kalan, nehre su veren tüm alanı kapsamaktadır. Akarsuyun ana kolu ve yan kolları ile birlikte sularını topladığı ve drene ettiği bu alana akaçlama havzası da denilir.

Drenaj Havzası[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir drenaj havzası çizimi. Kesikli çizgi, hidrografik havzanın ana su bölümüdür.

Bir drenaj havzası, yağışın toplandığı bir arazi alanıdır. Nehir, körfez ya da başka bir su kütlesi olarak ortak bir çıkışa akar. Drenaj havzası, yağmur akışı, kar erimesi, dolu, karla karışık yağmur ve çıkışa doğru eğimden aşağıya akan akarsulardan gelen tüm yüzey suyunu ve yüzeyin altındaki yeraltı suyunu içerir. Drenaj havzaları, hiyerarşik bir düzende daha düşük kotlarda diğer drenaj havzalarına bağlanır, daha küçük alt drenaj havzaları ile birlikte başka bir çıkışa akar.

Drenaj havzası için havza, havza alanı, drenaj alanı, nehir havzası ve su havzası kullanılan diğer terimlerdir. Kuzey Amerika’da su havzası terimi yaygın olarak drenaj havzası anlamında kullanılır. Ancak diğer İngilizce konuşulan ülkelerde yalnızca orijinal anlamıyla yani drenaj bölmesi anlamında kullanılır.

Kapalı bir drenaj havzasında ya da endoreik havzada su lavabo olarak bilinen, kalıcı bir göl, kuru bir göl veya yüzey suyunun yeraltında kaybolduğu nokta olabilen, havza içinde tek bir noktada yaklaşır.

Drenaj havzası, bütün suyu toplayarak ve tekbir noktaya yönlendirerek bir huni görevi görür. Her bir drenaj havzası, bir çevre ile komşu havzalardan topoğrafik olarak ayrılır. Drenaj bölünerek, yüksek bariyerler oluşturan coğrafi özelliklerin (sırt, tepe, ya da dağlar gibi) art arda oluşmasını sağlar.

Drenaj havzaları, çok seviyeli hiyerarşik bir drenaj sistemine yuvalanmak üzere tanımlanan drenaj alanları olan hidrolojik birimlere benzer. Anacak aynı değildir. Hidrolojik üniteler birden çok giriş, çıkış ya da havuz oluşmasına izin verecek şekilde tanımlanmıştır. Tam anlamıyla, tüm drenaj havzaları hidrolojik birimlerdir, ancak tüm hidrolojik birimler drenaj havzası değildir.

Latorița Nehri'nin Romanya'daki drenaj havzasının dijital arazi haritası.
Latorița Nehri'nin Romanya'daki drenaj havzasının dijital arazi modeli.

Türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bazı nehir havzaları, özellikle denize çıkışı olmayan iç bölgelerde, göllerde ve /veya iç deltalarda sona erer. Bu havzalar, kapalı havza olarak adlandırılır. Bu nedenle, nehir havzaları yönetsel ya da politik bölümler yerine doğal hidrolojik sınırlara dayanır ve su kaynakları ile eko-sistemlerin korunmasını ve sürdürülebilir kullanımını planlamak için en elverişli birimlerdir.

Bazı akarsularda sularını açık denizlere ulaştırabilen akarsu havzalarını ifade etmek için; açık havza, dışa akışlı bölge, denize akışlı bölge veya sadece akışlı bölge adlandırmaları kullanılır. Akarsuların denize ulaşması çoğunlukla yeryüzünden olurken, karstik araziler gibi bazı alanlarda yer altından da denize ulaşabilir.[1]

Dünyanın büyük drenaj havzaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Okyanusların havza alanları haritası

Türkiye ve dünyadan bazı büyük havzalara örnekler:[2]

 1. Amazon Nehri - 6.144.727 km²
 2. Kongo Nehri - 3.730.474 km²
 3. Nil Nehri - 3.254.555 km²
 4. Mississippi Nehri - 3.202.230 km²
 5. Yenisey Nehri - 2.554.482 km²
 6. Yang-Çe Nehri - 1.722.155 km²
 7. Volga Nehri - 1.410.994 km²
 8. Tuna Nehri - 795.686 km²
 9. Dicle-Fırat nehirleri - 765.831 km²
 10. Kızılırmak - 78.180 km²
 11. Sakarya Nehri - 58.160 km²
 12. Yeşilırmak - 36.114 km²
 13. Büyük Menderes - 24.976 km²
 14. Susurluk Çayı - 22.399 km²

Ceyhan Nehri - 21.982 km²[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Seyhan Nehri - 20.450 km²
 2. Çoruh - 19.872 km²
 3. Gediz - 18.000 km²
 4. Ceyhun nehri - 534.764 km²

OKYANUS HAVZALARI

Aşağıda, başlıca okyanus havzalarının bir listesi bulunur:

Dünya topraklarının yaklaşık % 48,7’si Atlantik Okyanusu’na akar. Kuzey Amerika’da yüzey suyu, Saint Lawrence Nehri ve Büyük Göller havzaları, ABD’nin Doğu kıyısı, Kanada Denizcileri, Newfoundland ve Labrador’un çoğu Atlantik’e akar. Andes’in doğusundaki Güney Amerika’nın neredeyse tamamı, Batı ve Orta Avrupa'nın çoğu, Batı Sahra altı Afrika’nın büyük kısmı, Batı Sahra ve Fas’ın bir kısmı Atlantik’e akar. Dünya’nın iki büyük Akdeniz denizi de Atlantik’e akar:

Karayip Denizi ve Meksika Körfezi havzası, Appalachian ve Rocky Dağları arasındaki ABD'nin iç kısımlarının çoğunu, Alberta ve Saskatchewan'ın Kanada eyaletlerinin küçük bir bölümünü, doğu Orta Amerika'yı, Karayipler ve Körfez adalarının ve Kuzey Amerika'nın küçük bir bölümünü içerir.

Akdeniz havzası, Kuzey Afrika'nın çoğunu, doğu-orta Afrika'yı (Nil Nehri yoluyla), Güney, Orta ve Doğu Avrupa’yı, Türkiye, İsrail, Lübnan ve Suriye'nin kıyı bölgelerini kapsar.

Arktik Okyanusu, Batı ve Kuzey Kanada'nın çoğunu Kıta Bölmesinin doğusundan, kuzey Alaska'dan ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Kuzey Dakota, Güney Dakota, Minnesota ve Montana'nın bazı kısımlarını, Avrupa’da ise orta ve kuzey Rusya'daki İskandinav yarımadasının kuzey kıyısını ve dünya topraklarının yaklaşık% 17'sini oluşturan Asya'daki Kazakistan ve Moğolistan'ın bazı kısımlarını boşaltır.

Dünyadaki toprakların% 13'ünden biraz fazlası Pasifik Okyanusu'na akıyor. Havzası Çin'in çoğunu kapsıyor. Doğu ve güneydoğu Rusya, Japonya, Kore Yarımadası, Çinhindi, Endonezya ve Malezya'nın çoğu, Filipinler, tüm Pasifik Adaları, Avustralya'nın kuzeydoğu kıyılarını ve Kıta Bölünmesinin batısında Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’ni (Alaska'nın çoğu dahil) ayrıca Güney Amerika’da Batı Orta Amerika ve And Dağları'nın batısını kapsar.

Hint Okyanusu'nun drenaj havzası da Dünya topraklarının yaklaşık% 13'ünü oluşturur. Afrika'nın doğu kıyılarını, Kızıldeniz kıyılarını ve Basra Körfezi'ni, Hindistan Yarımadası'nı, Burma'yı ve Avustralya'nın çoğunu kapsar.

Güney Okyanusu Antarktika'yı boşaltır. Antarktika, Dünya topraklarının yaklaşık yüzde sekizini oluşturur.

Orta Asya'da endoreik havza.

EN BÜYÜK DENİZ HAVZALARI

En büyük beş nehir havzası (bölgeye göre), büyükten küçüğe doğru sıralanmıştır. Amazon (7Mkm²), Kongo (4Mkm²), Nil (3.4Mkm²), Mississippi (3.22Mkm²) ve Río de la Plata (3.17Mkm²) havzalarıdır. En çok suyu en aza indirgeyen üç nehir Amazon, Ganga ve Kongo nehirleridir.

ENDOREİK DRENAJ HAVZALARI

Endoreik drenaj havzaları, bir okyanusa akmayan iç havzalardır. Tüm kara yollarının yaklaşık% 18'i endoreik göllere, denizlere veya bataklıklara akar. Bunların en büyüğü, Hazar Denizi, Aral Denizi ve çok sayıda küçük göle akan Asya'nın iç kısımlarının çoğundan oluşur. Diğer endoreik bölgeler arasında Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Büyük Havza, Sahra Çölü'nün çoğu, Okavango Nehri'nin drenaj havzası (Kalahari Havzası), Büyük Afrika Gölleri yakınlarındaki yaylalar, Avustralya'nın iç kısımları, Arap Yarımadası, Meksika'daki bazı bölgeler ve And Dağları bulunmaktadır. Bunlardan bazıları  Büyük Havza gibi tekli drenaj havzaları değildir. Ayrı, bitişik kapalı havzalardan oluşan koleksiyonlardır. Buharlaşmanın su kaybının birincil yolu olduğu endoreik durgun su kütlelerinde, su tipik olarak okyanuslardan daha tuzludur. Bunun aşırı bir örneği Ölü Deniz'dir.

JEOPOLİTİK SINIRLAR

Drenaj havzaları, özellikle suyla ticaretin önemli olduğu bölgelerde, bölgesel sınırların belirlenmesi için tarihsel olarak önemli olmuştur. Örneğin, İngiliz tacı Hudson's Bay Company'ye, Rupert's Land adı verilen bir alan olan Hudson Körfezi havzasının tamamında kürk ticaretinde tekel sağladı.

Bugün biyo-bölge politik organizasyonu, içine aktığı su kütlesini veya kütlelerini yönetmek için belirli bir drenaj havzasındaki devlet anlaşmalarını (örneğin, uluslararası anlaşmalar ve ABD içinde eyaletler arası sözleşmeler) veya diğer siyasi varlıkları içermektedir. Bu tür eyaletler arası sözleşmelerin örnekleri; Büyük Göller Komisyonu ve Tahoe Bölgesel Planlama Ajansıdır.

HİDROLOJİ

Ohio Nehri'nin drenaj havzası, Mississippi Nehri drenaj havzasının bir parçasıdır.

Hidrolojide, drenaj havzası, hidrolojik döngü içinde suyun hareketini incelemek için mantıksal bir odak birimidir, çünkü havza çıkışından deşarj edilen suyun büyük bir kısmı havzaya düşen yağışlardan kaynaklanmaktadır. Drenaj havzasının altından yeraltı suyu sistemine giren suyun bir kısmı başka bir drenaj havzasının çıkışına doğru akabilir, çünkü yeraltı suyu akış yönleri her zaman üstteki drenaj ağlarınınkilere uymaz. Bir havuzdan su tahliyesinin ölçümü, havzanın çıkışında bulunan bir dere ölçeri ile yapılabilir.

Yağmur göstergesi verileri, bir drenaj havzasındaki toplam yağışı ölçmek için kullanılır ve bu verileri yorumlamanın farklı yolları vardır. Göstergeler çoksa ve tekdüze yağışlı bir alana eşit olarak dağılmışsa, aritmetik ortalama yönteminin kullanılması iyi sonuçlar verecektir. Thiessen poligon yönteminde, drenaj havzası, poligonuna dahil olan arazi alanındaki yağışları temsil ettiği varsayılan her poligonun ortasında yağmur ölçeri ile poligonlara bölünmüştür. Bu çokgenler, ölçüler arasına çizgiler çizilerek ve daha sonra bu çizgilerin dik açıortaylarının birleşmesiyle oluşturularak yapılır. İzohyetal yöntem, eşit yağış konturlarının bir harita üzerindeki göstergelerin üzerine çizilmesini içerir. Bu eğriler arasındaki alanı hesaplamak ve su hacmini toplamak zaman alıcıdır.

İzokron haritaları, sabit ve tekdüze etkili bir yağış varsayılarak, drenaj havzasındaki akış suyunun göle, rezervuara veya çıkışa ulaşmak için geçen zamanı göstermek için kullanılabilir.

JEOMORFOLOJİ

Drenaj havzaları, akarsu jeomorfolojisinde ele alınan ana hidrolojik birimdir.

Bir drenaj havzası, kanal formlarını yeniden şekillendirirken nehir sistemi boyunca daha yüksek yükseklikten daha düşük kotlara doğru hareket eden su ve tortu kaynağıdır.

Ekoloji

Mississippi Nehri, çoğu tarımsal bölge olmak üzere herhangi bir ABD nehrinin en büyük alanını boşaltır. Çıkışa akan tarımsal yüzey akışı ve diğer su kirliliği, Meksika Körfezi'ndeki hipoksik veya ölü bölgenin nedenidir.

Drenaj havzaları ekolojide önemlidir. Su zeminden ve nehirler boyunca akarken, besin maddelerini, tortuları ve kirleticileri toplayabilir. Su ile birlikte, havzanın çıkışına doğru taşınırlar ve yol boyunca ve alıcı su kaynağında ekolojik süreçleri etkileyebilirler.

Azot, fosfor ve potasyum içeren yapay gübrelerin Modern kullanımı drenaj havzalarının ağızlarını etkilemiştir. Mineraller drenaj Havzası tarafından ağza taşınır ve orada birikebilir ve doğal mineral dengesini bozabilir. Bu, bitki büyümesinin ek malzeme tarafından hızlandırıldığı ötrofikasyona neden olabilir.

Kaynak yönetimi

Drenaj havzaları hidro-mantıksal anlamda tutarlı varlıklar olduğundan, su kaynaklarını bireysel havzalar temelinde yönetmek yaygınlaşmıştır. ABD'nin Minnesota eyaletinde, bu işlevi yerine getiren devlet kurumlarına "havza bölgeleri"denir. Yeni Zelanda'da havza tahtaları denir. Ontario, Kanada'da bulunan benzer topluluk gruplarına koruma yetkilileri denir. Kuzey Amerika'da, bu işlev "havza yönetimi"olarak adlandırılır. Brezilya'da, 1997 tarihli

9.433 Sayılı Kanun ile düzenlenen Ulusal Su Kaynakları Politikası, drenaj havzasını Brezilya su yönetiminin bölgesel bölümü olarak kurmaktadır.

Bir nehir Havzası en az bir siyasi sınırı geçtiğinde, bir ulus içindeki bir sınır veya uluslararası bir sınır, sınır ötesi bir nehir olarak tanımlanır. Bu havzaların yönetimi, onu paylaşan ülkelerin sorumluluğundadır. Nil Havzası girişimi, Senegal Nehri için OMVS, Mekong Nehri Komisyonu, ortak nehir havzalarının yönetimini içeren düzenlemelerin birkaç örneğidir.

Ortak drenaj havzalarının yönetimi, ülkeler arasında kalıcı barışçıl ilişkiler kurmanın bir yolu olarak da görülüyor.

Havza Faktörleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Havza, sel miktarını veya olasılığını belirleyen en önemli faktördür.

Havza faktörleri şunlardır: topoğrafya, şekil, boyut, toprak tipi ve arazi kullanımı (asfalt veya çatılı alanlar). Havza topoğrafyası ve şekli, yağmurun nehre ulaşması için gereken süreyi belirlerken, havza büyüklüğü, toprak tipi ve gelişimi nehre ulaşmak için gereken su miktarını belirler.

Topoğrafya;

Genel olarak, topoğrafya, akışın bir nehre ne kadar hızlı ulaşacağı konusunda büyük bir rol oynar. Dik dağlık bölgelerde düşen yağmur, drenaj havzasındaki birincil nehre düz veya hafif eğimli alanlardan (örneğin, > %1 Gradyan) daha hızlı ulaşacaktır.

Şekilli;

Şekil, akışın bir nehre ulaştığı hıza katkıda bulunacaktır. Uzun, ince bir havza, yuvarlak bir havza suyundan daha uzun sürecektir.

Boyutlu;

Boyut, nehre ulaşan su miktarını belirlemeye yardımcı olacaktır, çünkü havza ne kadar büyük olursa, sel potansiyeli o kadar büyük olur. Ayrıca drenaj havzasının uzunluğu ve genişliği temelinde belirlenir.

Toprak tipi;

Toprak tipi, nehre ne kadar su ulaştığını belirlemeye yardımcı olacaktır. Drenaj alanından gelen akış, toprak tipine bağlıdır.Kumlu topraklar gibi bazı toprak türleri çok serbest drenaja sahiptir ve kumlu topraktaki yağışların toprak tarafından emilmesi muhtemeldir. Bununla birlikte, kil içeren topraklar neredeyse geçirimsiz olabilir ve bu nedenle killi topraklarda yağış akacak ve sel hacimlerine katkıda bulunacaktır. Uzun süreli yağışlardan sonra, serbest drenajlı topraklar bile doymuş hale gelebilir, bu da daha fazla yağışın toprak tarafından emilmekten ziyade nehre ulaşacağı anlamına gelir. Yüzey geçirimsiz ise, yağış daha yüksek sel riskine yol açacak bir yüzey akışı yaratacaktır; toprak geçirgense, yağış toprağa sızacaktır.

Arazi kullanımı;

Arazi kullanımı, killi topraklara benzer şekilde nehre ulaşan su hacmine katkıda bulunabilir. Örneğin, çatılar, kaldırımlar ve yollardaki yağışlar, yeraltı suyuna neredeyse hiç emilmeyen nehirler tarafından toplanacaktır

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

1.^ https://web.archive.org/web/20040321033433/http://www.uwsp.edu/geo/faculty/ritter/glossary/a_d/drainage_basin.html Fiziksel Çevre. Wisconsin Üniversitesi-Stevens Point. 21 Mart 2004'te orijinalinden arşivlendi.

2.^ https://web.archive.org/web/20120121122519/http://www.wr.udel.edu/cb/whatwhycare.html Delaware Üniversitesi. 2012-01-21 tarihinde orijinalinden arşivlendi.

3.Lambert David 1998 https://archive.org/details/fieldguidetogeol00lamb_0/page/130

4.Uereyen,Soner,Kuenzer,Claduia(9 Aralık 2019)"A Review of Earth Observation-Based Analyses for Major River Basins" 7 Ocak 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..Uzaktan algılama 11(24):2951.Bibcode2019RemS...11.2951U 30 Temmuz 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.10.3390/rs11242951

5.Huneau, F.; Jaunat, J.; Kavouri, K.; Plagnes, V.; Rey, F.; Dörfliger, N. (2013-07-18). küçük dağlık karstik akiferler için trinsik güvenlik açığı haritalaması, Batı Pireneler (Fransa) için yeni kırmızı biber yönteminin uygulanması". Mühendislik Jeolojisi. Elsevier. 161: 81–93.doi:10.1016/j.enggeo.2013.03.028 Verimli yönetim, yayların etrafındaki koruma çevresinin doğru tanımı ve yay havza alanı ("ımpluvium") üzerindeki arazi kullanımının proaktif düzenlenmesi ile güçlü bir şekilde ilişkilidir.

6.Lachassange,Patrick(2019-02-07)"Natural mineral waters" 1 Ekim 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. . Encyclopédie de l'environnement. Alındı 2019-06-10." Doğal maden suyunun uzun vadeli istikrarını ve saflığını korumak için, şişeleyiciler kaynaklarının impluviumları (veya havza alanları) için "koruma politikaları" koymuşlardır. Havza alanı, zemine sızan çökeltilmiş yağmur suyunun (ve/veya kar erimesinin) bir kısmının mineral akiferi beslediği ve böylece kaynağın yenilenmesine katkıda bulunduğu bölgedir. Başka bir deyişle, impluvium bölgesinde çökeltilmiş bir damla mineral akifere katılabilir;..."

7.Labat, D.; Ababou, R.; Manginb, A. (2000-12-05)."Karstik kaynaklar için yağış–akış ilişkileri. Bölüm I: konvolüsyon ve spektral analizler". Hidroloji Dergisi. 238 (3–4): 123–148.Bibcode:2000JHyd..238..123L 30 Temmuz 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. doi10.1016/S0022-1694(00)00321-8 "Karstik olmayan impluvyum, toprak yüzeyinin tüm unsurlarını ve zayıf geçirgen olan toprakları içerir, bunun bir kısmı suyun aktığı ve aynı zamanda başka bir küçük parçaya da nüfuz eder. Bu yüzeysel impluvium, eğer varsa, karstik havzanın drenaj sisteminin ilk organizasyon seviyesini oluşturur."

8."Hydrologic Unit Geography" . Virginia Doğa Koruma ve Rekreasyon Bölümü. 14 Aralık 2012 tarihinde orijinalinden arşivlendi.

9.Amazon Nehri, Kongo Nehri ve Ganj ile ilgili Encarta Ansiklopedisi makaleleri Microsoft tarafından bilgisayarlarda yayınlandı.

10.Bell,V.A Moore R.J.(1998)."A grid-based distributed flood forecasting model for use with weather radar data: Part 1. Formulation" 30 Temmuz 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (PDF). Hidroloji ve yer sistemi Bilimleri. Copernicus Yayınları. 2 (2/3): 265–281.Bibcode:1998HESS....2..265B 30 Temmuz 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.doi10.5194/hess-2-265-1998

11.Subramanya, K (2008).Engineering Hydrology Tata McGraw-Hill. s. 298. ISBN 978-0

12."EN 0705 isochrone map" UNESCO 22 Kasım 2012 tarihinde orijinalinden arşivlendi.

13."Isochrone map" 13 Ocak 2013 tarihinde Archive.is sitesinde arşivlendi Webster'ın çevrimiçi Sözlüğü.

14."Articles" 2 Ağustos 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. www. strategicforesight.com.

 1. ^ İZBIRAK, Prof. Dr. Reşat (1989). Sular Coğrafyası. İstanbul: MEB. s. 119. 
 2. ^ HOŞGÖREN, Doç. Dr. M. Yıldız (1984). Hidrografyanın Ana Çizgileri I (2 bas.). İstanbul: İ. Ü. Edebiyat Fakültesi. s. 104. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]


Havza nedir?, Havza anlamı nedir?, Havza ne demektir? Nedir? :Havza nedir?, Havza anlamı nedir?, Havza ne demektir? ile ilgili Havza nedir?, Havza anlamı nedir?, Havza ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Havza nedir?, Havza anlamı nedir?, Havza ne demektir? Ne Demektir? Havza nedir?, Havza anlamı nedir?, Havza ne demektir? Açıklaması Nedir? Havza nedir?, Havza anlamı nedir?, Havza ne demektir? Cevabı Nedir? Havza nedir?, Havza anlamı nedir?, Havza ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Havza nedir?, Havza anlamı nedir?, Havza ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Havza nedir?, Havza anlamı nedir?, Havza ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Havza nedir?, Havza anlamı nedir?, Havza ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Havza nedir?, Havza anlamı nedir?, Havza ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Havza nedir?, Havza anlamı nedir?, Havza ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Havza nedir?, Havza anlamı nedir?, Havza ne demektir? Açıklaması? :Havza nedir?, Havza anlamı nedir?, Havza ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Havza nedir?, Havza anlamı nedir?, Havza ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Havza nedir?, Havza anlamı nedir?, Havza ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Havza nedir?, Havza anlamı nedir?, Havza ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Havza nedir?, Havza anlamı nedir?, Havza ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Havza nedir?, Havza anlamı nedir?, Havza ne demektir? Gerçek mi? :Havza nedir?, Havza anlamı nedir?, Havza ne demektir? ile ilgili Havza nedir?, Havza anlamı nedir?, Havza ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Havza nedir?, Havza anlamı nedir?, Havza ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Havza nedir?, Havza anlamı nedir?, Havza ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Havza nedir?, Havza anlamı nedir?, Havza ne demektir? Hakkında? :Havza nedir?, Havza anlamı nedir?, Havza ne demektir? ile ilgili Havza nedir?, Havza anlamı nedir?, Havza ne demektir? burada bulabilirsiniz. Havza nedir?, Havza anlamı nedir?, Havza ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Havza nedir?, Havza anlamı nedir?, Havza ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Havza nedir?, Havza anlamı nedir?, Havza ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
NGC 7436, Julianna Margulies, Peano aksiyomları, D 850, Varto, Watch Dogs 2, Chidham and Hambrook, Gillian Anderson, Konstantin ve Fruzhin İsyanı, Anna Záborská, Banc dArguin Ulusal Parkı, Ruth Hussey, Kara ulaşımı, Shes Madonna, Sosyoloji bibliyografyası, Ulus Meydanı, Aérospatiale SA 330 Puma, Barry County, Michigan, Vefa Lisesi, Laos İç Savaşı, Endüstri sosyolojisi, Say It Right, Luka Magnotta, Sunways, Matematiksel sosyoloji, Oskar Werner, Cosmo Jarvis, Azerbaycan 19 yaş altı millî futbol takımı, Kaatsu, Alanzinho, Martıların Efendisi, Egbert Bakker, En çok takipçisi olan Spotify sanatçıları listesi, Tyuratam, Mimarlık eleştirmeni, Avcı uçakları için NATO rapor isimleri listesi, 61 Cygni, Empanada, Melodiya, NGC 3439, Lucius Aemilius Paullus Macedonicus, Synapsid, Edwards Hava Üssü, Mihrzad Madençi, Roubaix Velodromu, The Santa Clause 2, Süzerenlik, Natalia Ishchenko, Madrid derbisi, Santiago Amigorena, Jairo Rodrigues, İran havacılık kazaları ve olayları listesi, Beden Eğitimi için Nasyonal Sosyalist Reich Birliği, Kent Oyuncuları, Root (Android), Casarano, Moise Kean, C. Sankaran Nair, Ekmek sosu, Ayın yarılması, Siyad Ödülleri, Animalia, Mikrosistin, La Leyenda, NGC 2247, Mode XL, Postal, Sicilya milliyetçiliği, Carlos Mota Pinto, Üçüncü Cumhuriyet, 1828 Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimleri, Scomber scombrus, Ed Daayin, Cowper bezi, Global Yatırım Holding, Amy Pascal, Yücel Uyar, 1614, İran cumhurbaşkanı, Mr. Lucky (Chris Isaak albüm), Bathilda Bagshot, TBMM 1. Dönem Kars milletvekilleri, Pāvilosta, Frank Ramsey, Paul George, NGC 1511A, TCDD E32000, George Shearing, Abdoul Tapsoba, Superman, 1995 TBMM Başkanlığı seçimi, Kalafat Muharebesi, Atınç Nukan, Mekki Keskin, Lucky Luke, Haleb Vilayeti, Nuriye Gülmen, Yetenek Sizsiniz Türkiye, Kim Philby, Christopher Stevens,
Ziyansız İsminin Anlamı Nedir?, Aslan ve Güneş Anlamı Nedir, Aslan ve Güneş Nasıl Oluştu, Aslan ve Güneş Tarihi, Aslan ve Güneş Renkleri, Aslan ve Güneş Tasarımı, Şeref Tamtürk Kimdir?, Onur Sergen Doğan Kimdir?, Ziyadar İsminin Anlamı Nedir?, İsmail Büyükkayıkçı Kimdir?, Filolojik Nedir?, Canan Kebenç Özkan Kimdir?, Tipsiz Nedir?, Tipolojik Nedir?, Zirai İsminin Anlamı Nedir?, Okan Işıktaş Kimdir?, Tipili Nedir?, Arap İsyanı bayrağı Anlamı Nedir, Arap İsyanı bayrağı Nasıl Oluştu, Arap İsyanı bayrağı Tarihi, Arap İsyanı bayrağı Renkleri, Arap İsyanı bayrağı Tasarımı, Zingal İsminin Anlamı Nedir?, Zinde İsminin Anlamı Nedir?, Yrd Doç Dr Berat Ahi Kimdir? Yrd Doç Dr Berat Ahi Nereli Yrd Doç Dr Berat Ahi Kaç Yaşında?, İsmail Keskin Kimdir?, Zincirleme İsminin Anlamı Nedir?, Filantrop Nedir?, Özgen Aydıncak Kimdir?, Zimmetli İsminin Anlamı Nedir?, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Anlamı Nedir, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Nasıl Oluştu, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Tarihi, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Renkleri, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Tasarımı, Atakan Özkan Kimdir?, Necdet Kayra Kimdir?, Zilli İsminin Anlamı Nedir?, Semra Kıratlı Kimdir?, Zilingir İsminin Anlamı Nedir?, Tiksinç Nedir?, Fil Dişi Nedir?, Ümit Özer Kimdir?, Zikzaklı İsminin Anlamı Nedir?, Abdülvahit Vardar Kimdir?, Tiko Nedir?, Ak Sancak Anlamı Nedir, Ak Sancak Nasıl Oluştu, Ak Sancak Tarihi, Ak Sancak Renkleri, Ak Sancak Tasarımı, Meryem Tanrıverdi Göktaş Kimdir?, Tikel Nedir?, Zihnî İsminin Anlamı Nedir?, Abdulmecit Yıldırım Kimdir?, Hami Korkmazlı Kimdir?, Tiilinen Nedir?, Zihinsel İsminin Anlamı Nedir?, Fikirdeş Nedir?, Tiheähkö Nedir?, Zihayat İsminin Anlamı Nedir?, Buse Albayrak Kimdir?, Fijili Nedir?, İbrahim Yüksel Kimdir?, Fiili Bozuk Nedir?, Burhan Bahadır Özsoy Kimdir?, Zifirî İsminin Anlamı Nedir?, Burcugül Çubuk Kimdir?, Tıynetli Nedir?, Zibidi İsminin Anlamı Nedir?, Yaşar Dursun Kimdir?, Tırtılsı Nedir?, Zıypak İsminin Anlamı Nedir?, Arzu Şimşek Kimdir?, Figürlü Nedir?, Zıvanalı Sigara İsminin Anlamı Nedir?, Yunis Aksu Kimdir?, İrfan Hülakü Kimdir?, Tırsınç Nedir?, Zıvanalı İsminin Anlamı Nedir?, Tırsak Nedir?, Fiddire Nedir?, Zıt Anlamlı İsminin Anlamı Nedir?, Fidan Boylu Nedir?, Aşkın Genç Kimdir?, Meliha Apaydın Kimdir?, Berfin Kara Kimdir?, Zıt İsminin Anlamı Nedir?, Zırzop İsminin Anlamı Nedir?, Fıtıklı Nedir?, Ergün Şimşek Kimdir?, Zırtlak İsminin Anlamı Nedir?, Hüseyin Demir Kimdir?, Fışkırdak Nedir?, Ziver Kaplan Kimdir?, Tırı Vırı Nedir?, Fıskiyesiz Nedir?, Zırtapoz İsminin Anlamı Nedir?, Hürana Güngör Kimdir?, Sami bayrağı Anlamı Nedir, Sami bayrağı Nasıl Oluştu, Sami bayrağı Tarihi, Sami bayrağı Renkleri, Sami bayrağı Tasarımı, Tırhallı Nedir?, Fıskiyeli Nedir?, Zırlak İsminin Anlamı Nedir?, Abdullah Karapıçak Kimdir?, Mehmet Şerif Öner Kimdir?, Zırhlı İsminin Anlamı Nedir?, Kadir Yalçın Kimdir?, Fırtına Gibi Nedir?, Zırdeli İsminin Anlamı Nedir?, İlyas Topsakal Kimdir?, Şule Ağaçayak Ersoy Kimdir?, Pan-Afrika bayrağı Anlamı Nedir, Pan-Afrika bayrağı Nasıl Oluştu, Pan-Afrika bayrağı Tarihi, Pan-Afrika bayrağı Renkleri, Pan-Afrika bayrağı Tasarımı, Zırcahil İsminin Anlamı Nedir?, Tıpasız Nedir?, Fırınlı Nedir?, Tıpalı Nedir?,