Akarsu nedir?, Akarsu anlamı nedir?, Akarsu ne demektir?

Akarsu Nedir?

Akarsu Nedir?, Akarsu Nerededir?, Akarsu Hakkında Bilgi?, Akarsu Analizi? Akarsu ilgili Akarsu ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Akarsu ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Akarsu Ne Anlama Gelir Akarsu Anlamı Akarsu Nedir Akarsu Ne Anlam Taşır Akarsu Neye İşarettir Akarsu Tabiri Akarsu Yorumu 

Akarsu Kelimesi

Lütfen Akarsu Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Akarsu İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Akarsu Kelimesinin Anlamı? Akarsu Ne Demek? ,Akarsu Ne Demektir? Akarsu Ne Demektir? Akarsu Analizi? , Akarsu Anlamı Nedir?,Akarsu Ne Demektir? , Akarsu Açıklaması Nedir? ,Akarsu Cevabı Nedir?,Akarsu Kelimesinin Anlamı?,Akarsu Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Akarsu Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Akarsu Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Akarsu Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Akarsu Kelimesinin Anlamı Nedir? Akarsu Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Akarsu Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Akarsu Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Akarsu - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Akarsu

Akarsu Nedir? Akarsu Ne demek? , Akarsu Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Akarsu Kelimesinin Anlamı? Akarsu Ne Demek? Akarsu Ne Demektir? ,Akarsu Analizi? Akarsu Anlamı Nedir? Akarsu Ne Demektir?, Akarsu Açıklaması Nedir? , Akarsu Cevabı Nedir? , Akarsu Kelimesinin Anlamı?


Akarsu nedir?, Akarsu anlamı nedir?, Akarsu ne demektir?

Akarsu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çölde sona eren kapalı havzalı ırmak: Kerec ırmağı.
Nijer Irmağı, açık havzalı ve düzenli rejimlidir.

Akarsu, yer yüzünde ya da yer altında belirli bir yatak içinde, eğim boyunca sürekli veya zaman zaman akan sudur.[1] Çoğunlukla tatlı sudan oluşan akarsular, tatlı su gölleriyle birlikte insanlığın temel su ihtiyacını karşılamak için kullanılırlar. Bunun yanında gıda, enerji ve turizm sektörleri tarafından da kullanılırlar.

Tanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkçede akarsular adlandırılırken akarsuyu belirtmek için çay, dere, öz,[2] özen ya da ırmak gibi sözcükler getirilir. Bu konuda adı Türkçeleştirilen yabancı kökenli Fırat ırmağı bu sözleri içermezken, Türkçe kökenli olan Kızılırmak, Bakırçay gibi adlar kendiliğinden bu sözleri içerir.

Akarsu aşınım ve birikim şekilleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Akarsu aşınım şekilleri Akarsu birikim şekilleri Hem aşınım hem birikim şekilleri
Vadi Delta Seki (taraça)
Çentik vadi Birikinti yelpazesi Menderes (büklüm)
Kanyon vadi Birikinti konisi
Boğaz vadi Dağ eteği ovası
Geniş tabanlı vadi Irmak adası
Asimetrik vadi
Dev kazanı (şelale)
Peribacası
Kırgıbayır (badlans)
Plato

[3]

İlgili terimler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Havza: Akarsuyun kaynağı ile ağzı arasında, akarsuya su veren tüm alanı kapsar. Akarsuyun kollarıyla birlikte sularını topladığı alandır. Akarsuyun açık denizlere okyanuslara ulaşması durumunda açık havza, bir göle, bataklığa dökülmesi veya çölde buharlaşarak yok olması durumuda kapalı havza oluşur.
 • Akarsu vadisi: Akarsuların, içinde aktıkları yatağı aşındırmalarıyla ortaya çıkan çukurluktur.
 • Su bölümü çizgisi: İki akarsu havzasını birbirinden ayıran sınırdır. Genellikle dağların doruk noktalarından geçerler.
 • Kaynak: Akarsuyun doğduğu alandır.
 • Yatak: Akarsuyun içinde aktığı çukurluğa yatak denir. Akarsuyun kıyılarının sınırladığı alan, suyun doldurduğu kısımdır.
 • Kol: Ana akarsuya havzasında karışan, dökülen her bir akarsuya verilen ad. Akarsuyun kolları çoğunlukla akarsudan daha küçüktür. Akarsuyun kolunun kendisinden büyük veya eşit olduğu durumlarda ana akarsuyun hangisi sayılacağı sorunu oluşur. Bu durumda kolların debisi, akış doğrultusu veya boyu, ana akarsuyu belirlemekte kullanılır.
 • Ağız: Akarsuyun bir başka akarsuya, göle, deniz veya okyanusa döküldüğü yere verilen isim. Akarsuyun en alçak kesimidir. Bazı durumlarda yer adı olarak kullanılır. Melen Çayı'nın Karadeniz'e döküldüğü yerde kurulan köy: Melenağzı Köyü.
 • Akım (debi): Akarsuyun herhangi bir kesitinden saniyede geçen su miktarını ifade eder. Genellikle m³/sn olarak ifade edilir.
 • Akarsu rejimi: Akarsuyun taşıdığı su miktarının (akım) yıl içinde değişimini ifade eden kavramdır. Akarsular kabaca; düzenli rejimli, düzensiz rejimli ve karma rejimli akarsular olarak üçe ayrılır.
  • Düzenli rejimli akarsu: Taşıdığı su miktarının yıl içinde fazla değişmeyen akarsuyun rejimidir. Yağışın düzenli olduğu ekvatoral iklim bölgesinde görülür.
  • Düzensiz rejimli akarsular: Yağış rejiminin düzensiz olduğu alanlarda görülür. Akdeniz, Muson, Savan ve Karasal iklim alanlarındaki akarsuların rejimidir.
 • Akarsu kavşağı: İki veya daha fazla akarsuyun birleştiği yer.
 • Akarsu Ağı:(Drenaj ağı): Ana akarsu ve kollarının oluşturulduğu şebekedir.
 • Talveg: Akarsu yatağının en derin noktalarının birleştirilmesi ile oluşan hat. Türkiye-Yunanistan sınırı Meriç ırmağı talveg çizgisidir.
 • Dolanma (eğrilik) oranı: Akarsuyun talveg uzunluğu ile kuş uçuşu uzunluğu arasındaki orandır.

Tipleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Akarsuları sınıflandırmakta birçok kategorik yol izlenebilir. Aşağıda bazı sınıflandırmalar verilmiştir.

Akma durumuna göre[değiştir | kaynağı değiştir]

Sürekli akarsular ve süreksiz akarsular (mevsimlik akarsular) adlandırmaları, yılın tüm dönemi akış gösteren sürekli akarsular ile genellikle yarı kurak ya da kurak bölgelerde görülen kısa yağış dönemlerine akışın gözlenebildiği akarsuları birbirinden ayırmak için kullanılır. Haritalarda süreksiz akarsular kesikli mavi çizgilerle gösterilir. Sel rejimli akarsular:. Uzun süre yatağı kuru olup, yağıştan sonra su taşıyan çöl akarsularıdır.

Akış debisine göre[değiştir | kaynağı değiştir]

Akarsular debisine göre küçükten büyüğe sırasıyla Dere, Çay ve Nehir (Irmak) olarak adlandırılır

Akma ortamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Akma ortamına göre akarsular, yeraltı ve yerüstü akarsuları olmak üzere ikiye ayrılır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "TDK". 3 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Şubat 2014. 
 2. ^ "Öz" kavramının anlamı için: Mevzii Coğrafya Yönünden Kırıkkale-Keskin ve Delice 13 Ocak 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Dr. Aydoğan KÖKSAL, 1968, Ankara Üniversitesi Coğrafya Araştırmaları Dergisi, 2, 219–250 sayfalar arasında muhtelif örnekler, (Sayfa: 224, "c- Özler" altbaşlığında; "Sahamızda «öz» sulu susuz, küçük veya nisbeten büyük dere­lere verilen isimdir," denilmektedir.)
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 1 Şubat 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Şubat 2016. 

Akarsu nedir?, Akarsu anlamı nedir?, Akarsu ne demektir? Nedir? :Akarsu nedir?, Akarsu anlamı nedir?, Akarsu ne demektir? ile ilgili Akarsu nedir?, Akarsu anlamı nedir?, Akarsu ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Akarsu nedir?, Akarsu anlamı nedir?, Akarsu ne demektir? Ne Demektir? Akarsu nedir?, Akarsu anlamı nedir?, Akarsu ne demektir? Açıklaması Nedir? Akarsu nedir?, Akarsu anlamı nedir?, Akarsu ne demektir? Cevabı Nedir? Akarsu nedir?, Akarsu anlamı nedir?, Akarsu ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Akarsu nedir?, Akarsu anlamı nedir?, Akarsu ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Akarsu nedir?, Akarsu anlamı nedir?, Akarsu ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Akarsu nedir?, Akarsu anlamı nedir?, Akarsu ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Akarsu nedir?, Akarsu anlamı nedir?, Akarsu ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Akarsu nedir?, Akarsu anlamı nedir?, Akarsu ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Akarsu nedir?, Akarsu anlamı nedir?, Akarsu ne demektir? Açıklaması? :Akarsu nedir?, Akarsu anlamı nedir?, Akarsu ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Akarsu nedir?, Akarsu anlamı nedir?, Akarsu ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Akarsu nedir?, Akarsu anlamı nedir?, Akarsu ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Akarsu nedir?, Akarsu anlamı nedir?, Akarsu ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Akarsu nedir?, Akarsu anlamı nedir?, Akarsu ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Akarsu nedir?, Akarsu anlamı nedir?, Akarsu ne demektir? Gerçek mi? :Akarsu nedir?, Akarsu anlamı nedir?, Akarsu ne demektir? ile ilgili Akarsu nedir?, Akarsu anlamı nedir?, Akarsu ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Akarsu nedir?, Akarsu anlamı nedir?, Akarsu ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Akarsu nedir?, Akarsu anlamı nedir?, Akarsu ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Akarsu nedir?, Akarsu anlamı nedir?, Akarsu ne demektir? Hakkında? :Akarsu nedir?, Akarsu anlamı nedir?, Akarsu ne demektir? ile ilgili Akarsu nedir?, Akarsu anlamı nedir?, Akarsu ne demektir? burada bulabilirsiniz. Akarsu nedir?, Akarsu anlamı nedir?, Akarsu ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Akarsu nedir?, Akarsu anlamı nedir?, Akarsu ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Akarsu nedir?, Akarsu anlamı nedir?, Akarsu ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Rûşenilik, Kadınlara Yönelik Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Uluslararası Sözleşmesi, Osmanlı Tarihi, Domusnovas, Caracas metrosu, Cyril Makanaky, Mysterious Island (film, 1961), Macaristan Krallığı, Souto da Velha, Büyük Köpek Takımyıldızı, Myrtaceae, The New York Post, Halis Burhan, John Coltrane, Mahmut Esat Bozkurt, Anouk Hoogendijk, 1268, Transgenetik bitkiler, Orhan Bey, Burma, Türkiye florasındaki delphinium taksonları listesi, Doğa Kaya, Yandex.Browser, 2013 Almanya Grand Prix, Climax Studios, 1996 Türkiye Kupası Finali, Arslan, Almese, Güvenlik ve Bakım, Beowulf (destan), Alfred Russell Wallace, Alfred A. Cohn, Taşlıca Sancağı, Dünyanın en büyük camileri listesi, Jakobson Tersanesi, Serenad, Gölyurt, İspir, New Orleans Saints, Raf de Gregorio, Menton, 2 Genç Kız, Amerika yaban koyunu, Ankaradaki anıtlar ve heykeller, Beşbalık, Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Albert Pintat, İvan Teodoroviç, Cinsiyetler arası ücret farkı, Mehmet Özdilek, Robert Nisbet Bain, Brezilyalılar, İnebahtı Kuşatması (1499), Thomas Lemar, Richard Mendani, Busto Garolfo, UEFA Euro 1984, Çınarcık, Berdan Barajı ve Hidroelektrik Santrali, Orta Amerika Oyunları, Alapaha Blue Blood Bulldog, Safran Adası, Hayrettin Nuhoğlu, Botan Vadisi Millî Parkı, İyon Adaları, Etimoloji, Lübnan Ulusal Kütüphanesi, Castle Gresley, Geçsaran şehristanı, Deme NDiaye, Ergün Penbe, Ben R. Mottelson, Hidroklorik asit, Egemen, Türk düşmanlığı, Begonia sericoneura, Yalıçapkını, Makedon Kulesi, 1991 Brezilya Grand Prix, Georg August Goldfuss, Sırp İsyanları, Tersine ayrımcılık, Confessions, International Monetary Fund, Atikhisar Barajı, Sıkıysa Yakala, Eylül Katliamı, Tiamin eksikliği, Eusebio Sacristán, Mentalizm, Portekiz bayrağı, Cumhuriyet, Manyas, Faiq Ağayev, Artur Rasizade, Piute, Peugeot 2008, Bad Bergzabern, Kiki Musampa, Tüketim toplumu, Sikinos, Akışkan dinamiği,
Ziyansız İsminin Anlamı Nedir?, Aslan ve Güneş Anlamı Nedir, Aslan ve Güneş Nasıl Oluştu, Aslan ve Güneş Tarihi, Aslan ve Güneş Renkleri, Aslan ve Güneş Tasarımı, Şeref Tamtürk Kimdir?, Onur Sergen Doğan Kimdir?, Ziyadar İsminin Anlamı Nedir?, İsmail Büyükkayıkçı Kimdir?, Filolojik Nedir?, Canan Kebenç Özkan Kimdir?, Tipsiz Nedir?, Tipolojik Nedir?, Zirai İsminin Anlamı Nedir?, Okan Işıktaş Kimdir?, Tipili Nedir?, Arap İsyanı bayrağı Anlamı Nedir, Arap İsyanı bayrağı Nasıl Oluştu, Arap İsyanı bayrağı Tarihi, Arap İsyanı bayrağı Renkleri, Arap İsyanı bayrağı Tasarımı, Zingal İsminin Anlamı Nedir?, Zinde İsminin Anlamı Nedir?, Yrd Doç Dr Berat Ahi Kimdir? Yrd Doç Dr Berat Ahi Nereli Yrd Doç Dr Berat Ahi Kaç Yaşında?, İsmail Keskin Kimdir?, Zincirleme İsminin Anlamı Nedir?, Filantrop Nedir?, Özgen Aydıncak Kimdir?, Zimmetli İsminin Anlamı Nedir?, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Anlamı Nedir, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Nasıl Oluştu, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Tarihi, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Renkleri, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Tasarımı, Atakan Özkan Kimdir?, Necdet Kayra Kimdir?, Zilli İsminin Anlamı Nedir?, Semra Kıratlı Kimdir?, Zilingir İsminin Anlamı Nedir?, Tiksinç Nedir?, Fil Dişi Nedir?, Ümit Özer Kimdir?, Zikzaklı İsminin Anlamı Nedir?, Abdülvahit Vardar Kimdir?, Tiko Nedir?, Ak Sancak Anlamı Nedir, Ak Sancak Nasıl Oluştu, Ak Sancak Tarihi, Ak Sancak Renkleri, Ak Sancak Tasarımı, Meryem Tanrıverdi Göktaş Kimdir?, Tikel Nedir?, Zihnî İsminin Anlamı Nedir?, Abdulmecit Yıldırım Kimdir?, Hami Korkmazlı Kimdir?, Tiilinen Nedir?, Zihinsel İsminin Anlamı Nedir?, Fikirdeş Nedir?, Tiheähkö Nedir?, Zihayat İsminin Anlamı Nedir?, Buse Albayrak Kimdir?, Fijili Nedir?, İbrahim Yüksel Kimdir?, Fiili Bozuk Nedir?, Burhan Bahadır Özsoy Kimdir?, Zifirî İsminin Anlamı Nedir?, Burcugül Çubuk Kimdir?, Tıynetli Nedir?, Zibidi İsminin Anlamı Nedir?, Yaşar Dursun Kimdir?, Tırtılsı Nedir?, Zıypak İsminin Anlamı Nedir?, Arzu Şimşek Kimdir?, Figürlü Nedir?, Zıvanalı Sigara İsminin Anlamı Nedir?, Yunis Aksu Kimdir?, İrfan Hülakü Kimdir?, Tırsınç Nedir?, Zıvanalı İsminin Anlamı Nedir?, Tırsak Nedir?, Fiddire Nedir?, Zıt Anlamlı İsminin Anlamı Nedir?, Fidan Boylu Nedir?, Aşkın Genç Kimdir?, Meliha Apaydın Kimdir?, Berfin Kara Kimdir?, Zıt İsminin Anlamı Nedir?, Zırzop İsminin Anlamı Nedir?, Fıtıklı Nedir?, Ergün Şimşek Kimdir?, Zırtlak İsminin Anlamı Nedir?, Hüseyin Demir Kimdir?, Fışkırdak Nedir?, Ziver Kaplan Kimdir?, Tırı Vırı Nedir?, Fıskiyesiz Nedir?, Zırtapoz İsminin Anlamı Nedir?, Hürana Güngör Kimdir?, Sami bayrağı Anlamı Nedir, Sami bayrağı Nasıl Oluştu, Sami bayrağı Tarihi, Sami bayrağı Renkleri, Sami bayrağı Tasarımı, Tırhallı Nedir?, Fıskiyeli Nedir?, Zırlak İsminin Anlamı Nedir?, Abdullah Karapıçak Kimdir?, Mehmet Şerif Öner Kimdir?, Zırhlı İsminin Anlamı Nedir?, Kadir Yalçın Kimdir?, Fırtına Gibi Nedir?, Zırdeli İsminin Anlamı Nedir?, İlyas Topsakal Kimdir?, Şule Ağaçayak Ersoy Kimdir?, Pan-Afrika bayrağı Anlamı Nedir, Pan-Afrika bayrağı Nasıl Oluştu, Pan-Afrika bayrağı Tarihi, Pan-Afrika bayrağı Renkleri, Pan-Afrika bayrağı Tasarımı, Zırcahil İsminin Anlamı Nedir?, Tıpasız Nedir?, Fırınlı Nedir?, Tıpalı Nedir?,