Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir?

Arpaçay Barajı Nedir?

Arpaçay Barajı Nedir?, Arpaçay Barajı Nerededir?, Arpaçay Barajı Hakkında Bilgi?, Arpaçay Barajı Analizi? Arpaçay Barajı ilgili Arpaçay Barajı ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Arpaçay Barajı ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Arpaçay Barajı Ne Anlama Gelir Arpaçay Barajı Anlamı Arpaçay Barajı Nedir Arpaçay Barajı Ne Anlam Taşır Arpaçay Barajı Neye İşarettir Arpaçay Barajı Tabiri Arpaçay Barajı Yorumu 

Arpaçay Barajı Kelimesi

Lütfen Arpaçay Barajı Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Arpaçay Barajı İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Arpaçay Barajı Kelimesinin Anlamı? Arpaçay Barajı Ne Demek? ,Arpaçay Barajı Ne Demektir? Arpaçay Barajı Ne Demektir? Arpaçay Barajı Analizi? , Arpaçay Barajı Anlamı Nedir?,Arpaçay Barajı Ne Demektir? , Arpaçay Barajı Açıklaması Nedir? ,Arpaçay Barajı Cevabı Nedir?,Arpaçay Barajı Kelimesinin Anlamı?,Arpaçay Barajı Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Arpaçay Barajı Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Arpaçay Barajı Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Arpaçay Barajı Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Arpaçay Barajı Kelimesinin Anlamı Nedir? Arpaçay Barajı Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Arpaçay Barajı Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Arpaçay Barajı Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Arpaçay Barajı - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Arpaçay Barajı

Arpaçay Barajı Nedir? Arpaçay Barajı Ne demek? , Arpaçay Barajı Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Arpaçay Barajı Kelimesinin Anlamı? Arpaçay Barajı Ne Demek? Arpaçay Barajı Ne Demektir? ,Arpaçay Barajı Analizi? Arpaçay Barajı Anlamı Nedir? Arpaçay Barajı Ne Demektir?, Arpaçay Barajı Açıklaması Nedir? , Arpaçay Barajı Cevabı Nedir? , Arpaçay Barajı Kelimesinin Anlamı?


Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir?

Arpaçay Barajı

Koordinatlar: 40°33′46″K 43°38′43″D / 40.56278°K 43.64528°D / 40.56278; 43.64528
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Arpaçay Barajı
Harita
Havza
Ülke(ler)Türkiye, Ermenistan
Şehir(ler)Kars, Şirak
İlçe(ler)Kars Merkez
Koordinatlar40°33′46″K 43°38′43″D / 40.56278°K 43.64528°D / 40.56278; 43.64528
Genel bilgiler
AmaçSulama, taşkın önleme
DurumKullanımda
Yapım süresi1975-1980
Açılış1980 (44 yıl önce) (1980)
İşletmeDevlet Su İşleri
TürAğırlık barajı
Gövde dolgu tipiBeton
Gövde hacmi180.000 m3 (240.000 cu yd)
Yükseklik59 m (194 ft)
Oluşturduğu GölArpaçay Baraj Gölü
Akarsu (giden)Arpaçay
Su hacmi525 hm3 (525.000.000 m3)
Göl alanı41,80 km2 (16,14 sq mi)
Sulama alanı40.420 ha (99.900 akre)
Wikimedia Commons

Arpaçay Barajı, Ermenistan-Türkiye sınırında Arpaçay üzerinde yer alan bir barajdır. Sulama ve taşkın önleme amacı ile 1975-1980 yılları arasında inşa edilmiştir. Barajın tamamlanmasıyla Kafkasya'nın en büyük üçüncü baraj gölü olan Arpaçay Baraj Gölü oluşmuştur.

Beton ağırlık tipi olan barajın gövde hacmi 180.000 , akarsu yatağından yüksekliği 59 metre, normal su kotunda göl hacmi 525 hm³, normal su kotunda göl alanı 41,80 km²'dir. Baraj 40.420 hektarlık bir alana sulama hizmeti vermektedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

25 Nisan 1963'te Türkiye ve Sovyetler Birliği (Ermenistan'ın o zaman bağlı olduğu devlet) arasında Arpaçay üzerinde bir baraj yapılması ve dört akarsuyun sularının baraj gölünde toplanması için anlaşma imzalandı.[1][2] 1975-1980 yılları arasında inşa edildi.[3]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Soghoian, Yeranuhi (8 Mayıs 2009). "Pollution in Border Reservoir Worries Armenia". Institute for War & Peace Reporting. 13 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ağustos 2013. 
  2. ^ Sedat Laçiner; Mehmet Özcan; İhsan Bal (2010). USAK Yearbook of International Politics and Law 2010, Vol. 3. s. 232. ISBN 9786054030262. 
  3. ^ Շիրակի մարզի ջրային ռեսուրսների գյուղատնտեսական արդյունավետ օգտագործումը բերքատվության բարձրացման նպատակով (Ermenice). AgroWeb Armenia. 3 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]


Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? Nedir? :Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? ile ilgili Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? Ne Demektir? Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? Açıklaması Nedir? Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? Cevabı Nedir? Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? Açıklaması? :Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? Gerçek mi? :Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? ile ilgili Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? Hakkında? :Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? ile ilgili Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? burada bulabilirsiniz. Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Arpaçay Barajı nedir?, Arpaçay Barajı anlamı nedir?, Arpaçay Barajı ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Bostancı (M8, İstanbul metrosu), Mihrimah Sultan Camii (Üsküdar), Akinobu Yokouchi, İsa, Francesco Saverio Pavone, Arsène Do Marcolino, Kadıköy İDO (İstanbul tramvayı), Kemal Ataman (Erzincan doğumlu), Aksaray milletvekilleri listesi, İyot, Arp 274, San Martino di Finita, antalya milletvekilleri listesi, Dooku, Shanidar Mağarası, Monosit, Ardahan milletvekilleri listesi, Bayburt milletvekilleri listesi, Cüce Altılık, Hidrokodon, Bilecik milletvekilleri listesi, İlhame Guliyeva, Superman II, Çankırı milletvekilleri listesi, Neoshirakia, Denizli milletvekilleri listesi, Jülide Ateş, Erzurum milletvekilleri listesi, Giresun milletvekilleri listesi, TGRT Ana Haber, Nirbi, Levante UD, Syracuse Üniversitesi, Nesne yönelimli programlama dili, İki Aile, Daktilo, Lara Flynn Boyle, Mehmet Ali Yaprak, Isparta milletvekilleri listesi, Paul Sabatier, Karabük milletvekilleri listesi, İbreti Ailem, Circuit Paul Ricard, Karaman milletvekilleri listesi, Myrna Loy, Kayseri milletvekilleri listesi, Gebilizade Mustafa Necip Efendi, Kocaeli milletvekilleri listesi, Coccotropsis, Elymus albicans, Tekvin, Kütahya milletvekilleri listesi, Formaldehit, Malatya milletvekilleri listesi, Amerika Birleşik Devletleri Anayasası, Park, Sakarya milletvekilleri listesi, Thomas Edward Lawrence, George Orwell, Alberto Malesani, Trabzon milletvekilleri listesi, Daizen Maeda, Düzce Üniversitesi, Tunceli milletvekilleri listesi, Bayazıt milletvekilleri listesi, Çatalca milletvekilleri listesi, Siverek milletvekilleri listesi, Unfabulous, Silifke milletvekilleri listesi, Tom ve Jerry Show (2014 dizi), Keikyu Corporation, Mehmet Akarca (siyasetçi, 1952), Mustafa Demir (siyasetçi, 1961), Asal sayı teoremi, Nurettin Yılmaz (Cizre doğumlu), Ivan Basso, Esenboğa Havalimanı saldırısı, Junkers Ju 88, Pratt Whitney F100, Stoke Newington, Alp Tegin, Amasya milletvekilleri listesi, Artvin milletvekilleri listesi, Bartın milletvekilleri listesi, Yusuf Başer (belediye başkanı), Astragalus laxmannii, Batman milletvekilleri listesi, Carcinocoris, Bingöl milletvekilleri listesi, Bitlis milletvekilleri listesi, Konakri, Burdur milletvekilleri listesi, Gündüz Tekin Onay, Küçükpazar (İstanbul tramvayı), Gölet, Daisuke Suzuki, Hakan Özmert, Üniversite (İstanbul tramvayı), 18 Ağustos, Vestiyer,
Hanife Sever Kimdir?, Metin Kapıdere Kimdir?, Gündüz Kadir Gençcan Kimdir?, Abdul Özcan Kimdir?, Selçuk Han Kimdir?, Emel Akçil Kimdir?, Azize Çeroğlu Kimdir?, Fatma Biçer Kimdir?, Elif Apohan Kimdir?, Sibel Uzun Kimdir?, Ecevit Keleş Kimdir?, Şeyhmus Göçmez Kimdir?, Şaban Yeğin Kimdir?, Ayça Taşkent Kimdir?, Yrd Doç Dr Gürsoy Solmaz Kimdir? Yrd Doç Dr Gürsoy Solmaz Nereli Yrd Doç Dr Gürsoy Solmaz Kaç Yaşında?, Tansu Coşkun Kimdir?, Naciye İskender Kimdir?, Muhammet Yıldız Kimdir?, Nurcan Duygu Kimdir?, Erol Tunç Kimdir?, Tahsin Ocaklı Kimdir?, Erol Ertürk Kimdir?, Meltem Işık Kimdir?, Rıza Tekerek Kimdir?, Muazzez Orhan Işık Kimdir?, Mehmet Orhun Döğüşcü Kimdir?, Orhan Özatik Kimdir?, Selma Özel Ası Kimdir?, Ünal Köksal Kimdir?, Sema Vadi Kimdir?, Asu Kaya Kimdir?, İbrahim Çalışkan Kimdir?, Sabri Soner Görgülü Kimdir?, Vildan Doğan Kimdir?, Nilgün Yılmaz Kimdir?, İsmail Afşar Kimdir?, Mehmet Mustafa Yıldız Kimdir?, Cengiz Okur Kimdir?, Yrd Doç Dr Gülfem Çakır Kimdir? Yrd Doç Dr Gülfem Çakır Nereli Yrd Doç Dr Gülfem Çakır Kaç Yaşında?, Adnan Ayyıldız Kimdir?, Gani Kaplan Kimdir?, Ahmet Toklucuoğlu Kimdir?, Hasan Hüseyin Hadimli Kimdir?, Ahmet Yorkun Kimdir?, Erhan Gökmen Kimdir?, Yıldız Özbek Kimdir?, Ozan Sakarya Kimdir?, Nuri Ünalan Kimdir?, Sabahattin Erdoğan Sarıtaş Kimdir?, Sevgi Özbek Kimdir?, Esra Totan Kimdir?, Tolunay Özçelik Kimdir?, Orhan Gazi Kofoğlu Kimdir?, Eda Doğan Kimdir?, Yaşar Yaman Kimdir?, Osman Bayrak Kimdir?, Süleyman Şenol Kimdir?, Salih Nazmi Büyükdöğerlioğlu Kimdir?, Osman Fedai Kimdir?, Vedat Ünal Kimdir?, Yrd Doç Dr Feride Bacanlı Kimdir? Yrd Doç Dr Feride Bacanlı Nereli Yrd Doç Dr Feride Bacanlı Kaç Yaşında?, Fatma Gebeş Çimen Kimdir?, Selin Tozoğlu Kimdir?, Güner Karaduman Kimdir?, Mahmut Sürmeli Kimdir?, Menekşe Turen Kimdir?, Süreyya Öneş Derici Kimdir?, Savaş Eminoğlu Kimdir?, Gizem Özcan Kimdir?, Savaş Karaduman Kimdir?, Cumhur Uzun Kimdir?, Aşkın Özön Kimdir?, Emel Zengin Çakır Kimdir?, Neslihan Çelebi Kimdir?, Güzin Aşkın Alparslan Atalı Kimdir?, Güven Kocabıyık Kimdir?, Seda Büyükkara Kimdir?, Meral Atman Kimdir?, Hasan Sır Kimdir?, Mehmet Gültekin Uğur Kimdir?, Hüseyin Atılgan Kimdir?, Ömer Albayrak Kimdir?, Yrd Doç Dr Fahri Apaydın Kimdir? Yrd Doç Dr Fahri Apaydın Nereli Yrd Doç Dr Fahri Apaydın Kaç Yaşında?, Ahmet Yorgun Kimdir?, Özhan Aşkın Öztürk Kimdir?, Fethi Buluş Kimdir?, Rümeysa Ataseven Kimdir?, Leyla Serin Kırık Kimdir?, Filiz Turak Kimdir?, Ali Fuat Kardaş Kimdir?, Nursen Yücesoy Temizkan Kimdir?, Abdulkadir Erbağcı Kimdir?, Hakan Hakkoymaz Kimdir?, Emre Yılmaz Kimdir?, Alipaşa Naipoğlu Kimdir?, Nahide Doğan Kimdir?, Hasan Ufuk Çakır Kimdir?, Nesli Gökçe Kondu Çağlayan Kimdir?, Talat Dinçer Kimdir?, Selahattin Yılmaz Kimdir?,