Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü anlamı nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ne demektir?

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Nedir?

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Nerededir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Hakkında Bilgi?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Analizi? Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ilgili Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Ne Anlama Gelir Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Anlamı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Nedir Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Ne Anlam Taşır Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Neye İşarettir Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Tabiri Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Yorumu 

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Kelimesi

Lütfen Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Kelimesinin Anlamı? Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Ne Demek? ,Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Ne Demektir? Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Ne Demektir? Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Analizi? , Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Anlamı Nedir?,Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Ne Demektir? , Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Açıklaması Nedir? ,Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Cevabı Nedir?,Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Kelimesinin Anlamı?,Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Kelimesinin Anlamı Nedir? Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Nedir? Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Ne demek? , Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Kelimesinin Anlamı? Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Ne Demek? Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Ne Demektir? ,Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Analizi? Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Anlamı Nedir? Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Ne Demektir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Açıklaması Nedir? , Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Cevabı Nedir? , Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Kelimesinin Anlamı?


Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü anlamı nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ne demektir?

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü
DSİ
Genel bilgiler
Kuruluş tarihi18 Aralık 1953 (70 yıl önce) (1953-12-18)[1]
BağlılığıTürkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı
AdresDevlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Hizmet Binası, Ankara
Personel sayısı25.474[2] (23.11.2023)
Yıllık bütçe₺9.454.219.000 (2020)[3]
Yönetici(ler)
 • Mehmet Akif Balta, Genel Müdür
Web sitesidsi.gov.tr

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ), ülkedeki bütün su kaynaklarının planlanması, yönetimi, geliştirilmesi ve işletilmesi amacıyla kurulan, Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı, kamu tüzel kişiliğini haiz, merkezi Ankara’da bulunan özel bütçeli bir genel müdürlük. 6200 Sayılı Kanun’la 25 Aralık 1953 tarihinde kurulmuş ve 1954 yılında teşkilatlanmıştır. Daha sonra 4 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle yeniden düzenlenmiştir.

Bir kamu kuruluşu olarak kendine verilen; taşkın koruma, sulu ziraatı yaygınlaştırma, hidroelektrik enerji üretme ve büyük şehirlere içme suyu temini yanı sıra Belediye Teşkilatı Olan Yerleşim Yerlerine de İçmesuyu temini gayelerini etkin bir şekilde yerine getirebilmesi bakımından, söz konusu dört maksadın ortak noktası olan baraj çalışmaları konusunda öncelikli faaliyetlerini sürdürmektedir. Ayrıca 18/04/2007 tarih ve 5625 sayılı Kanun ile 1053 sayılı kanunun 10. maddesinin değişmesi neticesinde nüfus kriteri kaldırılarak Belediye teşkilatı olan tüm yerleşim yerlerinin içme kullanma ve endüstri suyu ve gerekmesi halinde atık su tesislerinin yapımında DSİ yetkili kılınmıştır.[2]

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün görev ve yetkileri şunlardır:[4]

 • Taşkın sular ve sellere karşı koruyucu tesisler meydana getirmek.
 • Sulama tesislerini kurmak, sulama sahalarında mevcut parsellerin tamamını veya aksamını gösterir harita ve planları yapmak veya yaptırmak ve icabı halinde kadastrosunu yaptırmak.
 • Sulak alanları ıslah etmek, erozyon ve rüsubat kontrolü ile ilgili etüt ve planlama işlerini yapmak veya yaptırmak, kendi tesislerini korumaya yönelik erozyon kontrolü maksatlı ağaçlandırma çalışmaları yapmak.
 • 1. ve 2. maddelerdeki faaliyetlerle ilgili olmak şartıyla sudan ve zaruret halinde yardımcı diğer kaynaklardan enerji istihsal etmek.
 • Şehir ve kasabaların içme su ve kanalizasyon projelerini tetkik, tasdik ve murakabe etmek.
 • Köy içme suları için teknik organizasyon ve murakabeyi sağlamak ve bu iş için Bakanlık emrinde çalışacak lüzumlu bilgiye sahip elemanları yetiştirmek.
 • Akar sularda ıslahat yapmak ve icap edenleri seyrüsefere elverişli hale getirmek.
 • Bu maddede belirtilen tesislerin çalıştırma, bakım ve onarım dâhil işletmelerini yürütmek.
 • Bu maddede belirtilen işlerle ilgili olmak üzere rasat, tecrübe, istatistik, araştırma ve her türlü istikşaf işlerini yapmak; ezcümle toprağın cins ve karakterini, yetiştirilecek mahsul nevilerini ve elde edilecek zirai, iktisadi faydaları ve verimlilik derecelerini tespit etmek; bu mevzularda gerekirse ilgili bakanlık ve kurum ve kuruluşlardan faydalanmak, amenajman planları hazırlamak ve bunları temin edecekleri fayda ve ele alınmalarındaki zaruretlere göre seçmek, sıralamak ve Bakanlığa teklif etmek.
 • Bu maddede belirtilen işlerin her türlü etüt ve projelerini yapmak veya yaptırmak.
 • Tesislerin yapılması hususunda her türlü mali imkânları araştırmak ve icabı halinde ortaklıklar kurulmasını Bakanlığa teklif etmek ve Cumhurbaşkanı kararı ile uzun vadeli iç ve dış istikrazlar yapmak.
 • Genel Müdürlüğün yaptığı veya devraldığı tesislerden işletmelerini bizzat deruhte etmediklerinin işletmelerini sağlamak üzere işletmeler kurmak ya doğrudan doğruya veyahut da işletmeler marifetiyle ortaklıklar teşkil etmek ve lüzumu halinde tesisleri hakiki ve hükmi şahıslara devretmek üzere Bakanlığa teklifte bulunmak.
 • Kamu kurum ve kuruluşları ile diğer gerçek ve tüzel kişiler tarafından yapılıp kamu yararı bulunan ve Genel Müdürlüğün vazifesi ile ilgili işlere ait proje ve keşif evrakını tetkik ve tasdik etmek, inşaatın yapılmasının proje ve fenni icaplara uygunluğunu murakabe etmek ve bu işlerin etüt ve projelerini uygun gördüğü bir ücret mukabilinde yapmak veya yaptırmak.
 • Genel Müdürlüğün bu maddede belirtilen çalışmaları için gerekli olan garaj ve atölyeleri, makine ve malzeme ambar ve depolarını, idare binalarını, servis ve akaryakıt tesislerini, laboratuvarları, deneme istasyonlarını, işletme ve koruma emniyetlerini sağlayacak bina ve lojmanlarla telefon şebekelerini, radyo verici istasyonlarını, Genel Müdürlüğün vazifelerinin verimli yönetimine yarayacak diğer tesisleri yapmak veya yaptırmak, teçhiz etmek, kiralamak ve bakımlarını temin etmek.
 • Genel Müdürlüğün vazifesi içinde bulunan işlerin yapılmasına lüzumlu gayrimenkulleri kanunlarına göre geçici olarak işgal etmek veya istimlak etmek veya satın almak.
 • Genel Müdürlüğün çalışma konusuna giren işleri yapmaya lüzumlu malzeme, makine, teçhizat ve taşıtları seçmek, sağlamak, çalıştırmak ve icabında kira mukabili vermek ve bunlar için gerekli tamir atölyeleri ile tesisleri kurmak ve işletmek.
 • Kullanılmış suları tekrar kazanmak maksadıyla gerekli tesisleri yapmak veya yaptırmak.
 • İşletmeye açılan hidroelektrik santrallerin su kullanım hakkı anlaşmalarına uygun olarak işletilip işletilmediğini kontrol etmek, bunlarla ilgili her türlü hesap ve tahsilât işlemlerini yapmak, baraj, gölet ve kanal gibi su yüzeyleri ile rezervuar alanında azami su kotu ile işletme kotu arasında kalan yerlerde güneş enerjisi sistemlerinin kurulmasına yönelik taleplerden uygun görülenleri bedeli karşılığında kiralamak.
 • Sınır aşan ve sınır oluşturan sular konusunda görev alanı ile ilgili çalışmalar yapmak.
 • Yardım mahiyetindeki uluslararası su sondajı veya diğer faaliyetler ile sulama tesislerinin işletme ve bakım hizmetlerini devralan kuruluşlar hariç, kamu kurum ve kuruluşları ile yerli ve yabancı gerçek ve tüzel kişilere yurt içinde ve yurt dışında ücreti karşılığında eğitim, etüt, planlama, proje hazırlama, müşavirlik, laboratuvar ve kontrollük hizmeti vermek.
 • Su tahsislerini yapmak, yerüstü ve yeraltı sularını kalite yönünden izlemek, atıksular sebebiyle yerüstü ve yeraltı sularının kirlenmesinin tespiti hâlinde durumu ilgili bakanlığa bildirmek.
 • Arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetlerini yürütmek.
 • Mevzuatla verilen diğer görevleri yapmak.

Hizmet birimleri

[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel Müdürlüğün merkez teşkilatı aşağıdaki hizmet birimlerinden oluşur:[4]

 • Etüt, Planlama ve Tahsisler Dairesi Başkanlığı
 • Taşkın Kontrol Dairesi Başkanlığı
 • Sulama Dairesi Başkanlığı
 • Barajlar ve Hidroelektrik Santrallar Dairesi Başkanlığı
 • İçmesuyu ve Atıksu Dairesi Başkanlığı
 • Emlak ve Kamulaştırma Dairesi Başkanlığı
 • Jeoteknik Hizmetler Dairesi Başkanlığı
 • Yenilenebilir Enerji Dairesi Başkanlığı
 • Yeraltısuları Dairesi Başkanlığı
 • Makina, İmalat ve Donatım Dairesi Başkanlığı
 • Teknik Araştırma ve Kalite Kontrol Dairesi Başkanlığı
 • İşletme ve Bakım Dairesi Başkanlığı
 • Teknoloji Dairesi Başkanlığı
 • Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri Dairesi Başkanlığı
 • Arazi Toplulaştırması Etüt ve Projelendirme Dairesi Başkanlığı
 • Değerlendirme ve Destekleme Dairesi Başkanlığı
 • Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı
 • Personel Dairesi Başkanlığı
 • Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı
 • Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı
 • Teftiş Kurulu Başkanlığı
 • Hukuk Müşavirliği
 • İç Denetim Birimi Başkanlığı

Genel Müdürler

[değiştir | kaynağı değiştir]
Genel Müdür Görev Başlangıcı Görev Bitişi
1 Hikmet Turat 28 Şubat 1954 24 Eylül 1955
2 Süleyman Demirel 24 Eylül 1955 12 Temmuz 1960
3 Orhan Göncüoğlu 12 Temmuz 1960 10 Eylül 1960
4 Neşet Akmandor 10 Eylül 1960 25 Ağustos 1966
5 Arif Onat 25 Ağustos 1966 6 Ocak 1969
6 Hazim Tütüncüoğlu 10 Ocak 1969 2 Temmuz 1974
Sebahattin Sayın (vekil) 2 Temmuz 1974 17 Eylül 1974
7 Haluk Ceyhan 17 Eylül 1974 22 Nisan 1975
8 Müfit Kulen 22 Nisan 1975 14 Temmuz 1976
9 Timuçin Tümer 11 Ağustos 1976 23 Mart 1978
10 Samim Öztek 23 Mart 1978 7 Aralık 1979
(9) Timuçin Tümer 7 Aralık 1979 1 Eylül 1981
Sebahattin Sayın (vekil) 1 Eylül 1981 23 Şubat 1984
11 Ata Erol Enacar 23 Şubat 1984 17 Mart 1988
12 Ferruh Anık 17 Mart 1988 5 Mayıs 1992
13 Raif Özenci 7 Mayıs 1992 8 Aralık 1993
14 Özden Bilen 8 Aralık 1993 19 Ocak 1995[a]
Mümtaz Turfan (vekil) 20 Ocak 1995 27 Haziran 1995
(13) Raif Özenci 27 Haziran 1995 15 Nisan 1996
15 Doğan Altınbilek 17 Nisan 1996 21 Eylül 2001
16 Mümtaz Turfan 21 Eylül 2001 4 Şubat 2003
17 Veysel Eroğlu 4 Şubat 2003 30 Aralık 2003
Mustafa Eldemir (vekil) 30 Aralık 2003 30 Ocak 2004
Salih Paşaoğlu (vekil) 30 Ocak 2004 23 Mart 2004
(17) Veysel Eroğlu 23 Mart 2004 8 Mayıs 2007
18 Haydar Koçaker 8 Mayıs 2007 10 Mart 2011
19 İsmail Uğur 11 Mart 2011 18 Temmuz 2011
20 Akif Özkaldı 19 Temmuz 2011 9 Şubat 2015
21 Ali Rıza Diniz 10 Şubat 2015 22 Temmuz 2016
22 Murat Acu 22 Temmuz 2016 18 Ağustos 2018
23 Mevlüt Aydın 19 Ağustos 2018 16 Nisan 2020
Kaya Yıldız (vekil) 16 Nisan 2020 6 Mayıs 2022
Lütfi Akca (vekil) 6 Mayıs 2022 28 Aralık 2022
24 Mehmet Akif Balta 28 Aralık 2022 Görevde[b]
 1. ^ 8 Aralık 1993 - 21 Nisan 1994 arası vekil
 2. ^ 28 Aralık 2022 - 11 Ağustos 2023 arası vekil

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]
 1. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 13 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 18 Eylül 2020. 
 2. ^ a b "Stratejik Plan 2024-2028" (PDF). 29 Haziran 2024 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2024. 
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 16 Eylül 2020 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Eylül 2020. 
 4. ^ a b "Arşivlenmiş kopya". 22 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Eylül 2020. 

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü anlamı nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ne demektir? Nedir? :Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü anlamı nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ne demektir? ile ilgili Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü anlamı nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü anlamı nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ne demektir? Ne Demektir? Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü anlamı nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ne demektir? Açıklaması Nedir? Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü anlamı nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ne demektir? Cevabı Nedir? Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü anlamı nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü anlamı nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü anlamı nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü anlamı nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü anlamı nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü anlamı nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü anlamı nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ne demektir? Açıklaması? :Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü anlamı nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü anlamı nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü anlamı nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü anlamı nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü anlamı nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü anlamı nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ne demektir? Gerçek mi? :Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü anlamı nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ne demektir? ile ilgili Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü anlamı nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü anlamı nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü anlamı nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü anlamı nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ne demektir? Hakkında? :Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü anlamı nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ne demektir? ile ilgili Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü anlamı nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ne demektir? burada bulabilirsiniz. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü anlamı nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü anlamı nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü anlamı nedir?, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Batı Ermenistan, Önder Mustafaoğlu, Demografi, 2020 Abu Dabi Grand Prix, Zemfira Seferova, İtikadî mezhep, Lathom South, Carex leptalea, Scapholeberis, Kilikyalılar Cemiyeti, IKEA, Garibnâme, Philip Pullman, Deutschland, ABD geleneksel birimleri, Floransa, Böriler, Ubis, Carex loliacea, Carex lemmonii, Ekonomik entegrasyon, Carex leptopoda, Carex lupulina, Osmanlı silahları, Carex luzulina, Carex lyngbyei, 2018 Giro dItalia, Carex manhartii, Carex maritima, Carex mertensii, Carex michelii, Aras Türk Cumhuriyeti, Carex micropoda, Maurya İmparatorluğu, Coquille, Oregon, Trablus, Thabana Ntlenyana Dağı, Küçükçekmece Belediyesi Yeşilova Kemal Aktaş Stadyumu, Sulu Sultanlığı, Ağa Bacı, Billinge Chapel End, Carex morrowii, Sam Oji, Carex muricata, Carex nelsonii, Carex nigricans, Carex normalis, Carex norvegica, Turgay Tanülkü, El Arbi Hababi, Eğirdir, Carex parallela, Fatih Ceylan, Carex obtusata, Carex paleacea, Carex oronensis, Stuka, Carex podocarpa, Carex parryana, Kars Muharebesi, Carex pelocarpa, Carex praticola, Carex sempervirens, Carex subbracteata, Carex sychnocephala, Carex serpenticola, Carex tetrastachya, Carex subnigricans, Carex unilateralis, Carex subspathacea, Klasik Yunanca, Alavus, Carex triangularis, Carex senta, Zeytin, Semi Pazar, Osmanlı ordusu (modern dönem), Carex rosea, Kotanjant, Friedman sıralamalı iki yönlü varyans analizi, Thomas Gottschalk, Carex pigra, Carex molestiformis, Yardım Takımı, Jure Zdovc, Naughty by Nature, Oberlin, Ohio, Carex missouriensis, Cloris Leachman, Gelevera, TÜMOSAN, Roman İvanıçuk, Turan Bayramov, Margaret Thatcher, Carex infirminervia, Boldo, Merkez sağ, Yeşilova, Gölbaşı, Demir Bayan, Carex acutiformis,
Umut Dayanan Kimdir?, Aliye Kızıldamar Kimdir?, Kazım Özsoy Kimdir?, Özler Yılmaz Kimdir?, Ferit Şenyaşar Kimdir?, Aslı Öz Kimdir?, Nilsu İrem Koçyiğit Kimdir?, Neşe Kangüleç Kimdir?, Dilan Kunt Ayan Kimdir?, Orkun Şıktaşlı Kimdir?, Suat Yıldız Kimdir?, Gürhan Özcan Kimdir?, Mehmet Özdağ Kimdir?, Mehmet Koç Kimdir?, Nazan Güneysu Kimdir?, Ayten Kordu Kimdir?, Filiz Tuğçe Ayrancı İplikçi Kimdir?, Yrd Doç Dr Halit Zavalsız Kimdir? Yrd Doç Dr Halit Zavalsız Nereli Yrd Doç Dr Halit Zavalsız Kaç Yaşında?, Mustafa Yeşilyurt Kimdir?, İsmail Cavga Kimdir?, Hasan Eryılmaz Kimdir?, Mehmet Karaman Kimdir?, Murat Çan Kimdir?, Nurettin Karadeniz Kimdir?, Özer Özçınar Kimdir?, İbrahim Baykan Kimdir?, Menije Nur Özcan Kimdir?, Ali Fethi Gürler Kimdir?, Hanife Sever Kimdir?, Metin Kapıdere Kimdir?, Gündüz Kadir Gençcan Kimdir?, Abdul Özcan Kimdir?, Selçuk Han Kimdir?, Emel Akçil Kimdir?, Azize Çeroğlu Kimdir?, Fatma Biçer Kimdir?, Elif Apohan Kimdir?, Sibel Uzun Kimdir?, Ecevit Keleş Kimdir?, Şeyhmus Göçmez Kimdir?, Şaban Yeğin Kimdir?, Ayça Taşkent Kimdir?, Yrd Doç Dr Gürsoy Solmaz Kimdir? Yrd Doç Dr Gürsoy Solmaz Nereli Yrd Doç Dr Gürsoy Solmaz Kaç Yaşında?, Tansu Coşkun Kimdir?, Naciye İskender Kimdir?, Muhammet Yıldız Kimdir?, Nurcan Duygu Kimdir?, Erol Tunç Kimdir?, Tahsin Ocaklı Kimdir?, Erol Ertürk Kimdir?, Meltem Işık Kimdir?, Rıza Tekerek Kimdir?, Muazzez Orhan Işık Kimdir?, Mehmet Orhun Döğüşcü Kimdir?, Orhan Özatik Kimdir?, Selma Özel Ası Kimdir?, Ünal Köksal Kimdir?, Sema Vadi Kimdir?, Asu Kaya Kimdir?, İbrahim Çalışkan Kimdir?, Sabri Soner Görgülü Kimdir?, Vildan Doğan Kimdir?, Nilgün Yılmaz Kimdir?, İsmail Afşar Kimdir?, Mehmet Mustafa Yıldız Kimdir?, Cengiz Okur Kimdir?, Yrd Doç Dr Gülfem Çakır Kimdir? Yrd Doç Dr Gülfem Çakır Nereli Yrd Doç Dr Gülfem Çakır Kaç Yaşında?, Adnan Ayyıldız Kimdir?, Gani Kaplan Kimdir?, Ahmet Toklucuoğlu Kimdir?, Hasan Hüseyin Hadimli Kimdir?, Ahmet Yorkun Kimdir?, Erhan Gökmen Kimdir?, Yıldız Özbek Kimdir?, Ozan Sakarya Kimdir?, Nuri Ünalan Kimdir?, Sabahattin Erdoğan Sarıtaş Kimdir?, Sevgi Özbek Kimdir?, Esra Totan Kimdir?, Tolunay Özçelik Kimdir?, Orhan Gazi Kofoğlu Kimdir?, Eda Doğan Kimdir?, Yaşar Yaman Kimdir?, Osman Bayrak Kimdir?, Süleyman Şenol Kimdir?, Salih Nazmi Büyükdöğerlioğlu Kimdir?, Osman Fedai Kimdir?, Vedat Ünal Kimdir?, Yrd Doç Dr Feride Bacanlı Kimdir? Yrd Doç Dr Feride Bacanlı Nereli Yrd Doç Dr Feride Bacanlı Kaç Yaşında?, Fatma Gebeş Çimen Kimdir?, Selin Tozoğlu Kimdir?, Güner Karaduman Kimdir?, Mahmut Sürmeli Kimdir?, Menekşe Turen Kimdir?, Süreyya Öneş Derici Kimdir?, Savaş Eminoğlu Kimdir?, Gizem Özcan Kimdir?, Savaş Karaduman Kimdir?, Cumhur Uzun Kimdir?, Aşkın Özön Kimdir?,