Theobromin nedir?, Theobromin anlamı nedir?, Theobromin ne demektir?

Theobromin Nedir?

Theobromin Nedir?, Theobromin Nerededir?, Theobromin Hakkında Bilgi?, Theobromin Analizi? Theobromin ilgili Theobromin ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Theobromin ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Theobromin Ne Anlama Gelir Theobromin Anlamı Theobromin Nedir Theobromin Ne Anlam Taşır Theobromin Neye İşarettir Theobromin Tabiri Theobromin Yorumu 

Theobromin Kelimesi

Lütfen Theobromin Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Theobromin İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Theobromin Kelimesinin Anlamı? Theobromin Ne Demek? ,Theobromin Ne Demektir? Theobromin Ne Demektir? Theobromin Analizi? , Theobromin Anlamı Nedir?,Theobromin Ne Demektir? , Theobromin Açıklaması Nedir? ,Theobromin Cevabı Nedir?,Theobromin Kelimesinin Anlamı?,Theobromin Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Theobromin Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Theobromin Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Theobromin Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Theobromin Kelimesinin Anlamı Nedir? Theobromin Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Theobromin Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Theobromin Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Theobromin - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Theobromin

Theobromin Nedir? Theobromin Ne demek? , Theobromin Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Theobromin Kelimesinin Anlamı? Theobromin Ne Demek? Theobromin Ne Demektir? ,Theobromin Analizi? Theobromin Anlamı Nedir? Theobromin Ne Demektir?, Theobromin Açıklaması Nedir? , Theobromin Cevabı Nedir? , Theobromin Kelimesinin Anlamı?


Theobromin nedir?, Theobromin anlamı nedir?, Theobromin ne demektir?

Teobromin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Theobromin sayfasından yönlendirildi)

Teobromin, kakao bitkisinde bulunan, C7H8N4O2 kimyasal formülüne sahip acı bir alkaloid.[1] Çikolata, çay ve kola fındığı da dahil olmak üzere bazı gıdalarda bulunur. Kimyasal, teofilin ve kafein ile birlikte[1] ksantin alkaloidi olarak sınıflandırılır.[1] Kafein, teobromine kıyasla fazladan bir metil grubuna sahip olması bakımından farklıdır.

Teobromin ismine rağmen brom içermez ve isim kakao ağacının bilimsel ismi olan Theobroma'dan türetilmiştir.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Çikolata, doğal bir teobromin kaynağı olan kakao çekirdeğinden yapılır.

Teobromin, kakao ve çikolatada bulunan birincil alkaloiddir. Kakao tozundaki teobromin miktarı %2[2] ile %10 veya daha yüksek seviyeler arasında değişebilir. Kakao yağı sadece az miktarda teobromin içerir. Genellikle bitter çikolatada sütlü çikolataya kıyasla daha yüksek konsantrasyonlarda teobromin vardır.[3] Teobromin ayrıca kola fındığında (%1.0-2.5), guarana meyvesinde, yerba matede (Ilex paraguariensis) ve çay bitkisinde az miktarda bulunabilir.[4] 28 gram sütlü çikolata yaklaşık 60 mg teobromin içerir,[5] aynı miktarda bitter çikolatada bu oran yaklaşık 200 miligramdır.[6] Kakao çekirdeği doğal olarak yaklaşık %1 teobromin içerir.[7]

Önemli miktarda teobromin içeren bitki türleri şunlardır:[8]

Kakao ve keçiboynuzu ürünlerindeki ortalama teobromin konsantrasyonları:[9]

Madde

Ortalama teobromin oranı (‰)[değiştir | kaynağı değiştir]

Kakao tozu 20.3
Kakaolu gevrekler 0.695
Çikolatalı hamur işleri 1.47
Çikolatalı sos 1.95
Kakaolu içecekler 2.66
Çikolatalı dondurma 0.621
Çikolatalı süt 0.226
Keçiboynuzu ürünleri 0,000-0,504

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c Malisoff, William Marias (1943). Dictionary of Bio-Chemistry and Related Subjects. Philosophical Library. ss. 311, 530, 573. ASIN B0006AQ0NU. 
  2. ^ "Theobromine content of Hershey's confectionery products". The Hershey Company. 8 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2008. 
  3. ^ "AmerMed cocoa extract with 10% theobromine". AmerMed. 11 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Nisan 2008. 
  4. ^ Prance, Ghillean; Nesbitt, Mark (2004). The Cultural History of Plants. New York: Routledge. ss. 137, 175, 178-180. ISBN 978-0-415-92746-8. 
  5. ^ "USDA Nutrient database, entries for milk chocolate". 8 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Aralık 2012. 
  6. ^ "USDA Nutrient database, entries for dark chocolate". 9 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Kasım 2012. 
  7. ^ Kuribara H, Tadokoro S (Nisan 1992). "Behavioral effects of cocoa and its main active compound theobromine: evaluation by ambulatory activity and discrete avoidance in mice". Arukōru Kenkyū to Yakubutsu Izon. 27 (2). ss. 168-79. PMID 1586288. 
  8. ^ "Theobromine content in plant sources". Dr. Duke's Phytochemical and Ethnobotanical Databases, United States Department of Agriculture. 6 Şubat 2019. 8 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mart 2019. 
  9. ^ Craig, Winston J.; Nguyen, Thuy T. (1984). "Caffeine and theobromine levels in cocoa and carob products". Journal of Food Science. 49 (1). ss. 302-303. doi:10.1111/j.1365-2621.1984.tb13737.x. Mean theobromine and caffeine levels respectively, were 0.695 mg/g and 0.071 mg/g in cocoa cereals; 1.47 mg/g and 0.152 mg/g in chocolate bakery products; 1.95 mg/g and 0.138 mg/g in chocolate toppings; 2.66 mg/g and 0.208 mg/g in cocoa beverages; 0.621 mg/g and 0.032 mg/g in chocolate ice creams; 0.226 mg/g and 0.011 mg/g in chocolate milks; 74.8 mg/serving and 6.5 mg/serving in chocolate puddings.... Theobromine and caffeine levels in carob products ranged from 0–0.504 mg/g and 0-0.067 mg/g, respectively. 

Theobromin nedir?, Theobromin anlamı nedir?, Theobromin ne demektir? Nedir? :Theobromin nedir?, Theobromin anlamı nedir?, Theobromin ne demektir? ile ilgili Theobromin nedir?, Theobromin anlamı nedir?, Theobromin ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Theobromin nedir?, Theobromin anlamı nedir?, Theobromin ne demektir? Ne Demektir? Theobromin nedir?, Theobromin anlamı nedir?, Theobromin ne demektir? Açıklaması Nedir? Theobromin nedir?, Theobromin anlamı nedir?, Theobromin ne demektir? Cevabı Nedir? Theobromin nedir?, Theobromin anlamı nedir?, Theobromin ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Theobromin nedir?, Theobromin anlamı nedir?, Theobromin ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Theobromin nedir?, Theobromin anlamı nedir?, Theobromin ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Theobromin nedir?, Theobromin anlamı nedir?, Theobromin ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Theobromin nedir?, Theobromin anlamı nedir?, Theobromin ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Theobromin nedir?, Theobromin anlamı nedir?, Theobromin ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Theobromin nedir?, Theobromin anlamı nedir?, Theobromin ne demektir? Açıklaması? :Theobromin nedir?, Theobromin anlamı nedir?, Theobromin ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Theobromin nedir?, Theobromin anlamı nedir?, Theobromin ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Theobromin nedir?, Theobromin anlamı nedir?, Theobromin ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Theobromin nedir?, Theobromin anlamı nedir?, Theobromin ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Theobromin nedir?, Theobromin anlamı nedir?, Theobromin ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Theobromin nedir?, Theobromin anlamı nedir?, Theobromin ne demektir? Gerçek mi? :Theobromin nedir?, Theobromin anlamı nedir?, Theobromin ne demektir? ile ilgili Theobromin nedir?, Theobromin anlamı nedir?, Theobromin ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Theobromin nedir?, Theobromin anlamı nedir?, Theobromin ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Theobromin nedir?, Theobromin anlamı nedir?, Theobromin ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Theobromin nedir?, Theobromin anlamı nedir?, Theobromin ne demektir? Hakkında? :Theobromin nedir?, Theobromin anlamı nedir?, Theobromin ne demektir? ile ilgili Theobromin nedir?, Theobromin anlamı nedir?, Theobromin ne demektir? burada bulabilirsiniz. Theobromin nedir?, Theobromin anlamı nedir?, Theobromin ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Theobromin nedir?, Theobromin anlamı nedir?, Theobromin ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Theobromin nedir?, Theobromin anlamı nedir?, Theobromin ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Schretstaken, Planet of the Apes (2001 film), Elazığda 1939 Türkiye genel seçimleri, Ekin Atalar, Marcel Dassault, Sind Eyaleti, Suriye Kurtuluş Hükûmeti, Yüzbaşının Kızı, Boyunburan, Dark Side, NBCNews.com, Angra do Heroísmo, Stirling motoru, Hidden Figures, NGC 1659, Brian Kennedy (yapımcı), Taismary Agüero, Pāvilosta, Meksiko belediye başkanları listesi, ATA İttifakı, Noriaki Fujimoto, Elektrik Anahtarı, Victor Ramos Ferreira, Front Line Assembly, Lihtenştayn millî futbol takımı, Kuzey Makedonya millî futbol takımı, Filistin Devleti, Caviidae, Sağlık, Guy Lacombe, Pallacanestro, 62. Akademi Ödülleri, Dipodidae, Palladion, Blue (belgesel), Calomyscidae, Bernard Makuza, Cricetidae, Lorenzo Burnet, Hystricidae, Virus (şarkı), Movistar, Frederico Rodrigues Santos, 432 Park Avenue, Muhyiddin İbnül Arabî, Kızböceği, Nokta mutasyonlar, Devlet memuru, Lilian Bond, Stanislaus County, Dünyanın jeolojik tarihi, Alamanlar, 2013 Fransa Açık, Miatsum, Going My Way, Ekolojik genetik, Delko, 1982 Cumhurbaşkanlığı Kupası, 2019 Bougainville bağımsızlık referandumu, Positano, Bazıları Sıcak Sever, Türkiyenin katıldığı savaşlar listesi, Leena Peisa, Amerikan İngilizcesi, Talihsiz Serüvenler Dizisi (film), Masallı Rayonu, Zoran Đorđević, Amanita ingrata, Tsedaka, Kürmez Han, Hipotansif, NGC 7239, Ömer Erdoğan, Taşköprü, Campari, Chicomurex, Elektronik denge programı, Hidrometalurji, Dördüncü Barak, Sibirya uçan sincabı, Kamer Baba, Başkurdistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti, Basınç, Korkunç Kolleksiyoncu, Marjan Šarec, Bénédict Morel, İnceden, Amanita erythrocephala, 81. Akademi Ödülleri, Amanita crematelloides, NGC 7741, Bakır, Arnold Bouka Moutou, Kardiyomyopati, Egor Krimets, Argonautika, Amanita cinereopannosa, 1996 Grammy Ödülleri, Amanita calyptratoides, Başka Bir Hayatta,
Toplum Bilimsel Nedir?, Fodulca Nedir?, Ayla Bedirhan Çelik Kimdir?, Harun Özgür Yıldızlı Kimdir?, Samara bayrağı Anlamı Nedir, Samara bayrağı Nasıl Oluştu, Samara bayrağı Tarihi, Samara bayrağı Renkleri, Samara bayrağı Tasarımı, Figen Yıldırım Kimdir?, Flüoresan Nedir?, Ayhan Özçelik Kimdir?, Toplanık Nedir?, İzzet Kaplan Kimdir?, Mühip Kanko Kimdir?, Prensin Bayrağı Anlamı Nedir, Prensin Bayrağı Nasıl Oluştu, Prensin Bayrağı Tarihi, Prensin Bayrağı Renkleri, Prensin Bayrağı Tasarımı, Recep Bozdemir Kimdir?, Ali Topçu Kimdir?, Toparlakça Nedir?, Hurşit Çetin Kimdir?, Fadik Temizyürek Kimdir?, Toparlağımsı Nedir?, Toparlacık Nedir?, Osmanlı bayrağı Anlamı Nedir, Osmanlı bayrağı Nasıl Oluştu, Osmanlı bayrağı Tarihi, Osmanlı bayrağı Renkleri, Osmanlı bayrağı Tasarımı, Ülkü Doğan Kimdir?, Mehmet Akif Perker Kimdir?, Necmi Özgül Kimdir?, Top Sakallı Nedir?, Hasan Daşkın Kimdir?, Hasan Memişoğlu Kimdir?, Nazi Almanyası bayrağı Anlamı Nedir, Nazi Almanyası bayrağı Nasıl Oluştu, Nazi Almanyası bayrağı Tarihi, Nazi Almanyası bayrağı Renkleri, Nazi Almanyası bayrağı Tasarımı, Fitopatolojik Nedir?, Öztürk Keskin Kimdir?, Şeref Baran Genç Kimdir?, Tonla Nedir?, Nuran Ergen Kılıç Kimdir?, Fitne Kumkuması Nedir?, Filiz Orman Akın Kimdir?, Tombulca Nedir?, Fitne Fücur Nedir?, Zürriyetsiz İsminin Anlamı Nedir?, Fitilsiz Nedir?, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Anlamı Nedir, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Nasıl Oluştu, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tarihi, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Renkleri, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tasarımı, Zürriyetli İsminin Anlamı Nedir?, Mustafa Süleyman Kurtar Kimdir?, Züppe İsminin Anlamı Nedir?, Fitilci Nedir?, Dağıstan Budak Kimdir?, Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kimdir? Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Nereli Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kaç Yaşında?, Zümrüdi İsminin Anlamı Nedir?, Tolgasız Nedir?, Fitçi Nedir?, Hatice Gül Bingöl Kimdir?, Gökhan Baylan Kimdir?, Zülüflü İsminin Anlamı Nedir?, Tolgalı Nedir?, Fişlik Nedir?, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Anlamı Nedir, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Nasıl Oluştu, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tarihi, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Renkleri, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tasarımı, Toleranssız Nedir?, Züllü İsminin Anlamı Nedir?, Fişli Nedir?, Fişeksiz Nedir?, Zülcelâl İsminin Anlamı Nedir?, Sözdar Akdoğan Kimdir?, Murat Turna Kimdir?, Fahri Özkan Kimdir?, Zührevi İsminin Anlamı Nedir?, Fişekli Nedir?, Züğürt İsminin Anlamı Nedir?, İzmir bayrağı Anlamı Nedir, İzmir bayrağı Nasıl Oluştu, İzmir bayrağı Tarihi, İzmir bayrağı Renkleri, İzmir bayrağı Tasarımı, Filiz Çelik Kimdir?, Toksikolojik Nedir?, Fistolu Nedir?, Koray Önsel Kimdir?, Zübük İsminin Anlamı Nedir?, Toksik Nedir?, Fikret Tufanyazıcı Kimdir?, Zulmeden İsminin Anlamı Nedir?, Fistansız Nedir?, İlker Yücel Kimdir?, Tokatlı Nedir?, Zömbe İsminin Anlamı Nedir?, Gadsden bayrağı Anlamı Nedir, Gadsden bayrağı Nasıl Oluştu, Gadsden bayrağı Tarihi, Gadsden bayrağı Renkleri, Gadsden bayrağı Tasarımı, Tokalı Nedir?, Selma Sarıcıoğlu Çalışkan Kimdir?, Zottiri İsminin Anlamı Nedir?, Ümit Duman Kimdir?, Zot İsminin Anlamı Nedir?, Bahadır Gökmen Kimdir?, Berrin Selbuz Kimdir?, Tok Sözlü Nedir?, Fiskal Nedir?, Zorunlu İsminin Anlamı Nedir?, Zorlu İsminin Anlamı Nedir?, Toimeton Nedir?, Ömer Eldemir Kimdir?, Demokratik Kampuçya bayrağı Anlamı Nedir, Demokratik Kampuçya bayrağı Nasıl Oluştu, Demokratik Kampuçya bayrağı Tarihi, Demokratik Kampuçya bayrağı Renkleri, Demokratik Kampuçya bayrağı Tasarımı, Kürşat Özer Kimdir?, Zorlayıcı İsminin Anlamı Nedir?, Sertaç Çelikkaleli Kimdir?, Zorlamasız İsminin Anlamı Nedir?, Togolu Nedir?, Kenan Çarboğa Kimdir?, Zorlama İsminin Anlamı Nedir?,