Dardanelles nedir?, Dardanelles anlamı nedir?, Dardanelles ne demektir?

Dardanelles Nedir?

Dardanelles Nedir?, Dardanelles Nerededir?, Dardanelles Hakkında Bilgi?, Dardanelles Analizi? Dardanelles ilgili Dardanelles ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Dardanelles ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Dardanelles Ne Anlama Gelir Dardanelles Anlamı Dardanelles Nedir Dardanelles Ne Anlam Taşır Dardanelles Neye İşarettir Dardanelles Tabiri Dardanelles Yorumu 

Dardanelles Kelimesi

Lütfen Dardanelles Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Dardanelles İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Dardanelles Kelimesinin Anlamı? Dardanelles Ne Demek? ,Dardanelles Ne Demektir? Dardanelles Ne Demektir? Dardanelles Analizi? , Dardanelles Anlamı Nedir?,Dardanelles Ne Demektir? , Dardanelles Açıklaması Nedir? ,Dardanelles Cevabı Nedir?,Dardanelles Kelimesinin Anlamı?,Dardanelles Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Dardanelles Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Dardanelles Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Dardanelles Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Dardanelles Kelimesinin Anlamı Nedir? Dardanelles Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Dardanelles Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Dardanelles Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Dardanelles - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Dardanelles

Dardanelles Nedir? Dardanelles Ne demek? , Dardanelles Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Dardanelles Kelimesinin Anlamı? Dardanelles Ne Demek? Dardanelles Ne Demektir? ,Dardanelles Analizi? Dardanelles Anlamı Nedir? Dardanelles Ne Demektir?, Dardanelles Açıklaması Nedir? , Dardanelles Cevabı Nedir? , Dardanelles Kelimesinin Anlamı?


Dardanelles nedir?, Dardanelles anlamı nedir?, Dardanelles ne demektir?

Çanakkale Boğazı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Dardanelles sayfasından yönlendirildi)
Çanakkale Boğazı
Çanakkale Boğazı'nın Fiziki Yapısı
Yunanistan üzerinde Çanakkale Boğazı
Çanakkale Boğazı
Çanakkale Boğazı
Türkiye üzerinde Çanakkale Boğazı
Çanakkale Boğazı
Çanakkale Boğazı
Akdeniz üzerinde Çanakkale Boğazı
Çanakkale Boğazı
Çanakkale Boğazı
Avrupa üzerinde Çanakkale Boğazı
Çanakkale Boğazı
Çanakkale Boğazı
Genel Bilgiler
KonumÇanakkale, Türkiye
Koordinatlar40°12′K 26°24′D / 40.200°K 26.400°D / 40.200; 26.400
Yerleşim(ler) (sahil)Çanakkale
Ayırdığı topraklarGelibolu Yarımadası← →Anadolu
TürBoğaz
Bağladığı sularEge Denizi→ ←Marmara Denizi
Uzunluk61 km (38 mi)
Genişlik6 km (3,7 mi)
En derin noktası103 m (338 ft)
En dar yeri1,2 km (0,75 mi)
Bağlantı1915 Çanakkale Köprüsü
ÖzelliklerTürk Boğazlarının bir parçası
Wikimedia Commons
Harita

Çanakkale Boğazı ya da tarihî ismiyle Dardanelya (YunancaΔαρδανέλλια, romanizeDardanéllia (Dardanos'un Geçidi)), Asya ile Avrupa kıtalarını birbirinden ayıran ve Ege Denizi ile Marmara Denizi'ni birbirine bağlayan bir boğaz ve uluslararası su yoludur.

1923'te Lozan Antlaşması ile birlikte imzalanan Boğazlar Sözleşmesi ile uluslararası su yolu niteliği kazanan ve 1936 yılında imzalanan Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile tamamen Türkiye Cumhuriyeti'nin denetimine giren Çanakkale Boğazı, Marmara Denizi ve İstanbul Boğazı ile birlikte Türk Boğazları olarak adlandırılır ve Avrupa ile Asya kıtalarını birbirinden ayıran doğal sınırlardan biri olarak kabul edilir.[1]

Uluslararası deniz taşımacılığında kullanılan en dar boğazlardan biri olan Çanakkale Boğazı, Ege Denizi'ni Marmara Denizi'ne bağlamaktadır. Boğaz, 61 kilometre (38 mil) uzunluğunda, 1,2 ila 6 kilometre (0,75 ila 3,73 mil) genişliğinde ve ortalama 55 metre (180 ft) derinliğindedir. Boğazın en derin noktası ise 104 metre (341 ft) derinliğindedir. Boğazda iki kıta arasındaki ulaşım feribotlar ve 1915 Çanakkale Köprüsü vasıtasıyla sağlanmaktadır.

Önemli bir kısmı Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihî Alanı'ndan oluşan Gelibolu Yarımadası boyunca uzanan boğazın kuzey kıyılarının çoğu seyrek yerleşimliyken, Biga Yarımadası boyunca uzanan güney kıyılarında ise yerleşim daha yoğundur ve boğazın en dar yerinde 180.000 nüfuslu Çanakkale il merkezi yer almaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Pîrî Reis'in haritasından bölge
Çanakkale Boğazı

Yüzey bilimi[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul Boğazı'nın yaklaşık olarak iki katı uzunluğunda olan Çanakkale Boğazı, 61 kilometre (38 mi) uzunluğunda olup en dar yeri 1,2 kilometre (0,75 mi) en geniş yeri ise 6 kilometre (3,7 mi) genişliğindedir. Ortalama derinliği 55 metre (180 ft) olup, en derin noktası 104 metre (341 ft) olan Çanakkale il merkezinin kuzeyindeki Kilitbahir mevkiindedir.[2]

Boğazda iki büyük akıntı mevcuttur: İlki Karadeniz'den Ege Denizi'ne doğru akan yüzey akıntısı, ikincisi ise Ege Denizi'nden Karadeniz'e doğru akan dip akıntısı. Bu akıntıların her ikisi de birbirlerine zıt istikâmetlerde akmaktadır.[3] Boğazın batı yakasını Gelibolu Yarımadası, doğu yakasını ise Biga Yarımadası oluşturmaktadır.

Konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Çanakkale Boğazı'nın en dar bölgesi.

Boğazın her iki yakasında kaleler vardır. İlk defa Türk kuvvetleri 1356'da Süleyman Paşa ile Çimenlikhisar Kalesi'ni fethetti ve Çardak Kalesi'ni inşa etti. Yıldırım Bayezid Çimenlikhisar'daki Bizans surlarını yıktırıp, iç kaleyi düzelttirdi. Fatih Sultan Mehmet, Rumeli'de Sestos (Kilitbahir (Kilidülbahir) - Deniz Kilidi) ve Anadolu'da Aydos (Seddülbahir - Deniz Seddi) kalelerini yaptırdı.

Batıdan boğaza girildiğinde -Tekeburun ile Çankaya arasındaki- Rumeli kıyısı boyunca sırasıyla Seddülbahir, Alçıtepe (Kirte), Kilitbahir, Eceabat, Bigalı (Boğalı), Büyük Anafarta, Kumköy, Uzundere, Küçük Anafarta, Cumalı, Bayırköy, Tayfurköy (Burgaz), Gelibolu ilçe merkezi, Yeniköy yerleşimleri; -Kumkale ile Çardak arasındaki- Anadolu kıyısında ise sırasıyla Kumkale, Erenköy, Kuzuköy, Çanakkale il merkezi, Nara Burnu, Yapıldak, Suluca, Lapseki ilçe merkezi, Çardak yerleşimleri görülmektedir.

Çanakkale Boğazı, Balkanları (Avrupa) Gelibolu Yarımadası boyunca Anadolu'dan ayıran uzun dar bir boğazdır.

Mitoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Mitolojide Çanakkale Boğazı'nda geçen iki öykü vardır.

  • Altın Post; Altın bir koça, erkek kardeşiyle binen Helle boğazda koçtan düşer ve boğulur. Bu yüzden Çanakkale Boğazı'nın isimlerinden biri de "Helle'nin Denizi" anlamına gelen Hellenpontos'tur.
  • Hero ile Leandros; Bir Afrodit şenliğinde birbirini görüp vurulan Hero ile Leandros, boğazın iki yakasında yer alan Sestos ve Abydos kentlerinde yaşayan iki aşıktır. Hero her gece boğazı Leander'in yaktığı bir mum ışığında geçer; ama bir gün Leander'in babası fırtınalı bir günde işaret mumunu yakar, boğaza atılan Hero ise boğulur. Bu öykü Akdamar (Ahtamara) Adası ile benzerlik taşımaktadır.
Çanakkale Boğazı'dan İstanbul yönüne bakış, 1726

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Türk Boğazları ile ilgili Vakıf Başkanının Llyod's List'te çıkan yazısı". Türk Deniz Araştırmaları Vakfı. Erişim tarihi: 1 Kasım 2009. [ölü/kırık bağlantı]
  2. ^ Nautical Chart at GeoHack-Dardanelles, Map Tech
  3. ^ Rozakēs, Chrēstos L. (1987). The Turkish Straits (İngilizce). Martinus Nijhoff Publishers. s. 1. ISBN 9024734649. 4 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ağustos 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]


Dardanelles nedir?, Dardanelles anlamı nedir?, Dardanelles ne demektir? Nedir? :Dardanelles nedir?, Dardanelles anlamı nedir?, Dardanelles ne demektir? ile ilgili Dardanelles nedir?, Dardanelles anlamı nedir?, Dardanelles ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Dardanelles nedir?, Dardanelles anlamı nedir?, Dardanelles ne demektir? Ne Demektir? Dardanelles nedir?, Dardanelles anlamı nedir?, Dardanelles ne demektir? Açıklaması Nedir? Dardanelles nedir?, Dardanelles anlamı nedir?, Dardanelles ne demektir? Cevabı Nedir? Dardanelles nedir?, Dardanelles anlamı nedir?, Dardanelles ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Dardanelles nedir?, Dardanelles anlamı nedir?, Dardanelles ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Dardanelles nedir?, Dardanelles anlamı nedir?, Dardanelles ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Dardanelles nedir?, Dardanelles anlamı nedir?, Dardanelles ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Dardanelles nedir?, Dardanelles anlamı nedir?, Dardanelles ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Dardanelles nedir?, Dardanelles anlamı nedir?, Dardanelles ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Dardanelles nedir?, Dardanelles anlamı nedir?, Dardanelles ne demektir? Açıklaması? :Dardanelles nedir?, Dardanelles anlamı nedir?, Dardanelles ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Dardanelles nedir?, Dardanelles anlamı nedir?, Dardanelles ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Dardanelles nedir?, Dardanelles anlamı nedir?, Dardanelles ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Dardanelles nedir?, Dardanelles anlamı nedir?, Dardanelles ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Dardanelles nedir?, Dardanelles anlamı nedir?, Dardanelles ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Dardanelles nedir?, Dardanelles anlamı nedir?, Dardanelles ne demektir? Gerçek mi? :Dardanelles nedir?, Dardanelles anlamı nedir?, Dardanelles ne demektir? ile ilgili Dardanelles nedir?, Dardanelles anlamı nedir?, Dardanelles ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Dardanelles nedir?, Dardanelles anlamı nedir?, Dardanelles ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Dardanelles nedir?, Dardanelles anlamı nedir?, Dardanelles ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Dardanelles nedir?, Dardanelles anlamı nedir?, Dardanelles ne demektir? Hakkında? :Dardanelles nedir?, Dardanelles anlamı nedir?, Dardanelles ne demektir? ile ilgili Dardanelles nedir?, Dardanelles anlamı nedir?, Dardanelles ne demektir? burada bulabilirsiniz. Dardanelles nedir?, Dardanelles anlamı nedir?, Dardanelles ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Dardanelles nedir?, Dardanelles anlamı nedir?, Dardanelles ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Dardanelles nedir?, Dardanelles anlamı nedir?, Dardanelles ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Samuel Gouet, Unterägeri, Sedat Simavi, Hodogaya, Aktarla, Mazgirt, Konstantin Bodin, 761. Tank Taburu, Sıkıysa Yakala, Uluçam, Tavşanlı, İsviçre frangı, Sahileyn, Granada Savaşı, Conor McLaughlin, Josef Ludwig von Armansperg, 12 küçük peygamber, IX. Benedictus, Toksu İlçesi, Libya İç Savaşında Türkiye, İnkılap, Serena Williams, Kingsport, Tennessee, Miami, Gündoğdu, Odunpazarı, Salt N Pepa, Murton, Cumbria, Mike Pompeo, Bokura ga Ita, Bayan McGintynin Ölümü, Guglielmo Cavallo, Dendrocygna guttata, Kenarortay teoremi, Alone in the Dark (film, 1982), Sahil şeridi, Gök ada grubu, Kaşıkçı, Ardanuç, Alekber Aliyev, Ferris Buellers Day Off, 5. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri, Yorgo Papandreu (büyük), Kargın, Mucur, Billice, Kiğı, Sinema eleştirmenliği, Thebes, Mısır, Easthampton, Massachusetts, Cathy Godbold, Mitophis, Charlotteun Sevgi Ağı (film, 1973), Eric Björkander, Köseler, Patnos, Helmut Rahn, Arnsberg, Orhangazi, Ereğli, Buyar Nişani, Viktor Kolotov, Ovadas, 15 Temmuz Darbe Girişimine uluslararası tepkiler, Columbia, Washington, Dominos Pizza, Eustache Manglé, NGC 3344, No Logo (kitap), Apartman, Brezilya millî futbol takımı, Eldarbek Suyunov, Kırkgeçit Muharebesi, Miami, Florida, Kızılkeçili, Bayındır, Fabiana Claudino, 2019 EFL Cup Finali, İğrenme, Eşbölüşüm teoremi, Timber Sycamore, Yorgos Vasiliu, Devlet terörizmi, Brunssum, Altavilla Irpina, Robbie Amell, Tarançi, Ardal şehristanı, Warriors Three, Pofi, Money in the Bank (2015), Uyku (tablo), Controller area network, Gümüşlük, Tekman, Derdim Dünyadan Büyük, Apsalokece, Mouctar Diakhaby, 20. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri, Siyasi kampanya, Siber savaş, United States Institute of Peace, Sistemik lupus eritematosus, Grand County, Colorado, Satoru Noda, NGC 3454, Erzurumun ilçeleri, Türkiye Gıda Hijyeni Tarihinde Fatih Devri Yemekleri, Pers, Matematik konularının listesi,
Tipsiz Nedir?, Tipolojik Nedir?, Zirai İsminin Anlamı Nedir?, Okan Işıktaş Kimdir?, Tipili Nedir?, Arap İsyanı bayrağı Anlamı Nedir, Arap İsyanı bayrağı Nasıl Oluştu, Arap İsyanı bayrağı Tarihi, Arap İsyanı bayrağı Renkleri, Arap İsyanı bayrağı Tasarımı, Zingal İsminin Anlamı Nedir?, Zinde İsminin Anlamı Nedir?, Yrd Doç Dr Berat Ahi Kimdir? Yrd Doç Dr Berat Ahi Nereli Yrd Doç Dr Berat Ahi Kaç Yaşında?, İsmail Keskin Kimdir?, Zincirleme İsminin Anlamı Nedir?, Filantrop Nedir?, Özgen Aydıncak Kimdir?, Zimmetli İsminin Anlamı Nedir?, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Anlamı Nedir, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Nasıl Oluştu, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Tarihi, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Renkleri, Amerika Konfedere Devletleri bayrağı Tasarımı, Atakan Özkan Kimdir?, Necdet Kayra Kimdir?, Zilli İsminin Anlamı Nedir?, Semra Kıratlı Kimdir?, Zilingir İsminin Anlamı Nedir?, Tiksinç Nedir?, Fil Dişi Nedir?, Ümit Özer Kimdir?, Zikzaklı İsminin Anlamı Nedir?, Abdülvahit Vardar Kimdir?, Tiko Nedir?, Ak Sancak Anlamı Nedir, Ak Sancak Nasıl Oluştu, Ak Sancak Tarihi, Ak Sancak Renkleri, Ak Sancak Tasarımı, Meryem Tanrıverdi Göktaş Kimdir?, Tikel Nedir?, Zihnî İsminin Anlamı Nedir?, Abdulmecit Yıldırım Kimdir?, Hami Korkmazlı Kimdir?, Tiilinen Nedir?, Zihinsel İsminin Anlamı Nedir?, Fikirdeş Nedir?, Tiheähkö Nedir?, Zihayat İsminin Anlamı Nedir?, Buse Albayrak Kimdir?, Fijili Nedir?, İbrahim Yüksel Kimdir?, Fiili Bozuk Nedir?, Burhan Bahadır Özsoy Kimdir?, Zifirî İsminin Anlamı Nedir?, Burcugül Çubuk Kimdir?, Tıynetli Nedir?, Zibidi İsminin Anlamı Nedir?, Yaşar Dursun Kimdir?, Tırtılsı Nedir?, Zıypak İsminin Anlamı Nedir?, Arzu Şimşek Kimdir?, Figürlü Nedir?, Zıvanalı Sigara İsminin Anlamı Nedir?, Yunis Aksu Kimdir?, İrfan Hülakü Kimdir?, Tırsınç Nedir?, Zıvanalı İsminin Anlamı Nedir?, Tırsak Nedir?, Fiddire Nedir?, Zıt Anlamlı İsminin Anlamı Nedir?, Fidan Boylu Nedir?, Aşkın Genç Kimdir?, Meliha Apaydın Kimdir?, Berfin Kara Kimdir?, Zıt İsminin Anlamı Nedir?, Zırzop İsminin Anlamı Nedir?, Fıtıklı Nedir?, Ergün Şimşek Kimdir?, Zırtlak İsminin Anlamı Nedir?, Hüseyin Demir Kimdir?, Fışkırdak Nedir?, Ziver Kaplan Kimdir?, Tırı Vırı Nedir?, Fıskiyesiz Nedir?, Zırtapoz İsminin Anlamı Nedir?, Hürana Güngör Kimdir?, Sami bayrağı Anlamı Nedir, Sami bayrağı Nasıl Oluştu, Sami bayrağı Tarihi, Sami bayrağı Renkleri, Sami bayrağı Tasarımı, Tırhallı Nedir?, Fıskiyeli Nedir?, Zırlak İsminin Anlamı Nedir?, Abdullah Karapıçak Kimdir?, Mehmet Şerif Öner Kimdir?, Zırhlı İsminin Anlamı Nedir?, Kadir Yalçın Kimdir?, Fırtına Gibi Nedir?, Zırdeli İsminin Anlamı Nedir?, İlyas Topsakal Kimdir?, Şule Ağaçayak Ersoy Kimdir?, Pan-Afrika bayrağı Anlamı Nedir, Pan-Afrika bayrağı Nasıl Oluştu, Pan-Afrika bayrağı Tarihi, Pan-Afrika bayrağı Renkleri, Pan-Afrika bayrağı Tasarımı, Zırcahil İsminin Anlamı Nedir?, Tıpasız Nedir?, Fırınlı Nedir?, Tıpalı Nedir?, Zıravut İsminin Anlamı Nedir?, Fırfırlı Nedir?, Pınar Kayalar Kimdir?, Tıntın Nedir?, Fırçalı Nedir?, Zıpır İsminin Anlamı Nedir?, Tınlamalı Nedir?, Fırça Çekmek Nedir?,