Radikal Sol Koalisyon nedir?, Radikal Sol Koalisyon anlamı nedir?, Radikal Sol Koalisyon ne demektir?

Radikal Sol Koalisyon Nedir?

Radikal Sol Koalisyon Nedir?, Radikal Sol Koalisyon Nerededir?, Radikal Sol Koalisyon Hakkında Bilgi?, Radikal Sol Koalisyon Analizi? Radikal Sol Koalisyon ilgili Radikal Sol Koalisyon ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Radikal Sol Koalisyon ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Radikal Sol Koalisyon Ne Anlama Gelir Radikal Sol Koalisyon Anlamı Radikal Sol Koalisyon Nedir Radikal Sol Koalisyon Ne Anlam Taşır Radikal Sol Koalisyon Neye İşarettir Radikal Sol Koalisyon Tabiri Radikal Sol Koalisyon Yorumu 

Radikal Sol Koalisyon Kelimesi

Lütfen Radikal Sol Koalisyon Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Radikal Sol Koalisyon İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Radikal Sol Koalisyon Kelimesinin Anlamı? Radikal Sol Koalisyon Ne Demek? ,Radikal Sol Koalisyon Ne Demektir? Radikal Sol Koalisyon Ne Demektir? Radikal Sol Koalisyon Analizi? , Radikal Sol Koalisyon Anlamı Nedir?,Radikal Sol Koalisyon Ne Demektir? , Radikal Sol Koalisyon Açıklaması Nedir? ,Radikal Sol Koalisyon Cevabı Nedir?,Radikal Sol Koalisyon Kelimesinin Anlamı?,Radikal Sol Koalisyon Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Radikal Sol Koalisyon Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Radikal Sol Koalisyon Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Radikal Sol Koalisyon

Radikal Sol Koalisyon Kelimesinin Anlamı Nedir? Radikal Sol Koalisyon Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Radikal Sol Koalisyon Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Radikal Sol Koalisyon - Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek Radikal Sol Koalisyon - Oranlamak Radikal Sol Koalisyon - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Radikal Sol Koalisyon - Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Radikal Sol Koalisyon - Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Radikal Sol Koalisyon - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Radikal Sol Koalisyon

Radikal Sol Koalisyon Nedir? Radikal Sol Koalisyon Ne demek? , Radikal Sol Koalisyon Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Radikal Sol Koalisyon Kelimesinin Anlamı? Radikal Sol Koalisyon Ne Demek? Radikal Sol Koalisyon Ne Demektir? ,Radikal Sol Koalisyon Analizi? Radikal Sol Koalisyon Anlamı Nedir? Radikal Sol Koalisyon Ne Demektir?, Radikal Sol Koalisyon Açıklaması Nedir? , Radikal Sol Koalisyon Cevabı Nedir? , Radikal Sol Koalisyon Kelimesinin Anlamı?


Radikal Sol Koalisyon nedir?, Radikal Sol Koalisyon anlamı nedir?, Radikal Sol Koalisyon ne demektir?

Radikal Sol Koalisyon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Radikal Sol Koalisyon - İlerici İttifak
Συνασπισμός Ριζοσπαστικής Αριστεράς – Προοδευτική Συμμαχία
Synaspismós Rizospastikís Aristerás – Proodeftikí Simachía
Kısaltma

ΣΥΡΙΖΑ

SYRIZA
Lider Aleksis Çipras
Slogan(ları) YunancaΓυρίζουμε σελίδα (Sayfayı Çeviriyoruz)
Kuruluş tarihi 2004 (birlik)
22 Mayıs 2012 (siyasi parti)
Merkez 39 Valtetsiou, 106 81 Atina, Yunanistan
Üyelik (2022) artış 172,000[1]
İdeoloji
Siyasi pozisyon Sol
Avrupa üyeliği Avrupa Solu Partisi
Resmî renkleri      Somon kırmızısı
Yunan Parlamentosu
85 / 300
Avrupa Parlamentosu
6 / 21
Bölgeler
126 / 703
İnternet sitesi
Yunanistan

Radikal Sol Koalisyon - İlerici İttifak (YunancaΣυνασπισμός Ριζοσπαστικής Αριστεράς – Προοδευτική Συμμαχία, Synaspismós Rizospastikís Aristerás – Proodeftikí Simachía), kısaltılmış adıyla SYRİZA (YunancaΣΥΡΙΖΑ), Yunanistan'da kurulmuş sosyalist bir partidir. Çok farklı çevrelerden ılımlı veya uç çeşitli sol hareketlerin Synaspismos hareketi önderliğinde birleşmesiyle oluşmuştur. Parti lideri Synaspismos'un eski lideri Aleksis Çipras'tır.

Geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Oluşumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Aleksis Çipras, SİRİZA Lideri, 2009

SİRİZA 2004 seçimlerinden önce resmen kurulmuş olduğu halde kuruluş kökeni Solun Birliği ve Ortak Hareketi için Dialog Alanı (Yunanca: Χώρος Διαλόγου για την Ενότητα και Κοινή Δράση της Αριστεράς) hareketine dayandırılabilir.[6] Bu hareket, farklı ideolojileri ve tarihsel gelişimleri de olsa 1990'ların sonunda Yunanistan'da önem kazanmış birtakım konularda ortak tavır ortaya koyan birtakım Yunan Solu hareket örgütlerinin birleşmesiyle ortaya çıktı. Bunlardan bazıları Kosova Savaşı, özelleştirmeler, bireysel ve toplumsal haklardır [7]. Hareket, katılan kesimlere çeşitli konularda ortak hareket etme kolaylığı sağladı:

 • Maaş ve sosyal güvenlik sistemlerindeki neoliberal törpüleme ve reformlara karşı,
 • Yeni Terörle Mücadele Yasası'na karşı,
 • Yunanistan'ın Cenova'daki 27. G8 zirvesine katılımına karşı.[8]

Bu hareket, siyasi bir oluşum olmaktan ziyade katılımcı parti ve örgütleri birleştirme çabasıydı. Bu birleşim, 2002 yerel seçimlerinde[9] bazı seçim ortaklıklarına gidilmesini sağladı ve bunların en başarılısı da, Manolis Glezos'un liderliğinde, Atina-Pire'deki işbirliğiydi. Hareket, ayrıca Avrupa Sosyal Forumu'nda Yunan Sosyal Forumu'nun[10] oluşmasını sağladı.

2004 Genel Seçimi[değiştir | kaynağı değiştir]

SİRİZA tam anlamıyla bu seçimlerde doğdu. Önceden hareketin içinde yer almış pek çok örgüt seçim ortaklığı arayışına girdi.[11] Bu da Ocak 2004'te Radikal Sol Koalisyonu'nun kurulmasını sağladı.[12] 2004'te Radikal Sol Koalisyonu'nu oluşturan partiler şunlardı:

Yunanistan Komünist Örgütü (KOE) ise koalisyona katılmama kararı aldı.[13] Seçimde koalisyon 241.539 oy (toplam oyların 3,3'ü) aldı ve parlamentoya altı üye gönderdi. Bütün üyelerin koalisyonun en büyük partisi Synaspismos'tan olması ise parti içinde tartışmaları körükledi.

Kriz ve yeniden doğuş[değiştir | kaynağı değiştir]

Alekos Alavanos

2004 seçimlerinden sonra daha küçük partiler Synaspismos'u anlaşmalarına uymamakla suçladı ve onların bir üyelerinin istifa etmesini ve onun yerine AKOA'dan Yannis Banias'ın vekil seçilmesini istedi.[14] Koalisyon içinde tansiyon yükseldi ve Uluslararası İşçilerin Solu'nun bölünmesiyle ve Kokkino'nun kurulmasıyla sonuçlandı; ancak bu partiler koalisyondan ayrılmadılar.

Seçimden üç ay sonra Synaspismos 2004 Avrupa Parlamentosu seçimleri için koalisyondan bağımsız yarışmaya karar verdi ve bazı küçük koalisyon partileri feminist Farklı bir Avrupa için Kadınlar hareketini desteklediler. (Yunanca: Γυναίκες για μια Άλλη Ευρώπη)[15]

Bu değişim, Koalisyon'un koyu savunucusu Alekos Alevanos'un Synaspismos başkanı seçilmesi [16] ve eski başkan Nikos Konstantopulos'un istifasıyla hız kazandı.

Koalisyon, Avrupa Sosyal Forumu'nu 2006 Mayısı'nda Atina'da başarıyla toplayarak ve 2006 yerel seçimlerinde Atina ve Pire'de iyi sonuçlar alarak daha da güçlendi. 30 yaşındaki Aleksis Çipras Atina'dan aday gösterildi ve bu durumu Alavanos, Synaspismos'un "genç nesle açılması" diye niteledi.

2007 genel seçimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Radikal Sol Koalisyon 2007 seçimlerinde büyük bir sürpriz yaptı (16 Eylül) ve oylarını 120.000 arttırarak tüm oyların %5.04'ünü aldı. Anketler de buna yakın sonuçlar gösteriyor ve yüzde 4 ile 5 arasında bir sonuç çıkabileceğine işaret ediyordu.[17] Seçimden önce, 22 Haziran'da, partiler ortak bir bildirge yayınladılar. İmzalanan "Radikal Sol Koalisyon Bildirgesi", Koalisyon'un yarışacağı ortak sahayı ve de siyasi ittifakın temelini özetliyordu.[18] 2007'deki Koalisyon 2004'ünkinden de büyük oldu. 20 Haziran 2007'de Yunanistan Komünist Örgütü (KOE) Koalisyon'a katılacağını açıkladı.[19] 21 Ağustos'ta çevreci Ekolojik Müdahale (Yunanca: Οικολογική Παρέμβαση) de katılma kararı aldı[20] ve 22 Ağustos'ta, Demokratik Sosyal Hareket (DIKKI) de katılacağını açıkladı.[21] 2 Eylül'de Kasasyon Mahkemesi (Areios Pagos), DİKKİ'nin iç prosedürlere uymadığına hükmetti ve adını seçimlerde yazmama kararı aldı. SİRİZA ve DİKKİ ise mahkemenin özgür seçimlere müdahale ettiğini iddia ederek kararı sert bir biçimde eleştirdi.[22]

Son gelişmeler[değiştir | kaynağı değiştir]

6 parti lideri 2009 seçimleri öncesinde beraber televizyon tartışmasına katıldı. Aleksis Çipras (SİRİZA lideri) ortada.

27 Kasım 2007'de Alavanos, başkanlığa kişisel nedenlerden ötürü yeniden başvurmayacağını açıkladı.[23] 5. Parti Kongresi'nde Synaspismos, 33 yaşındaki Atina yerel yöneticisi Alexis Çipras'ı 10 Şubat 2008'de parti başkanı seçti. Alavanos ise SİRİZA'nın meclisteki lideri olma sıfatını Çipras'ın o dönem milletvekili olmamasından ötürü sürdürdü. Çipras Yunan seçmeni arasında ün kazandı ve anketlerde SİRİZA'nın oyunu yüzde 18'e kadar çıkardı.[24] 2008 Haziranı sonunda Xekinima Koalisyon'a katılacağını bildirdi.[25] Avrupa Parlamento seçimleri sırasında ise SİRİZA oyları %4,7'ye kadar düştü ve sadece Nikos Hountis parlamentoya seçilebildi. Bu durum iç çekişmeye yol açtı ve Synaspismos başkanı Alekos Alavanos'un Yunan meclisinden önce istifa etmesi, ardından istifasını geri çekmesiyle sonuçlandı.[26] Ekim 2009'daki Yunan genel seçimlerinde SİRİZA %4,6 oy aldı (2007'den ufak bir düşüş) ve 13 vekil gönderdi. Bunlardan biri SİRİZA'nın meclis lideri olacak Çipras'tı.

Haziran 2010'da Ananeotiki ("Yenilenmiş Kanat") isimli radikal sosyal demokrat kanadı Synapsismos'tan ve SİRİZA'dan ayrıldı. Bu ise SİRİZA'nın vekil sayısını dokuza düşürdü. Ayrılan 4 vekil Demokratik Sol'u kurdu.

Lukas Papadimos önderliğindeki koalisyon hükûmetine duyulan tepki sonucu (Kasım, 2011) SİRİZA kitlesel destek kazandı ve Yunanistan Komünist Partisi ve Demokratik Sol gibi anketlerde oyunu arttırdı. 2012 Mayıs seçimlerinden önce desteği yüzde 10-12 bandına çıktı.[27] PASOK'tan kopan Üniter Hareket de Mart'ta Koalisyon'a katılmıştı.

Mayıs 2012 seçimlerinde parti, Meclis'teki sandalye sayısını dört katına çıkararak ikinci büyük parti oldu.

Seçimden sonra Çipras, Yunan cumhurbaşkanı tarafından hükûmeti kurması için davet edildi; ancak meclisteki sayı yetersizliğinden ötürü Sol bir hükûmet kuramadı. Bunun üzerine Çipras başkanın kemer sıkma taraftarı partilerle bir koalisyon hükûmeti kurulması teklifini reddetti.[28]

SİRİZA, Avrupa Birliği tarafından külfeti özellikle emekçiler üzerine yıkılan krizi önleyici tasarruf tedbirlerinin kaldırılması taraftarı bir partiydi. Yunanistan siyasetinin tüm dengeleri bu sonuçla değişti ve AB destekçisi partiler hükûmet kuracak çoğunluğu sağlayamadı. Böylece tüm Avrupa ve dünya ekonomisini yakından ilgilendiren "tasarruf tedbirleri" uygulamaları büyük bir çıkmaza girdi, ülkede işleyebilecek bir hükûmet kurulamadığı için seçimlerin yenilenmesi kararı alındı.

Haziran seçimlerinde SİRİZA Yunan seçiminde birinci olan partiye verilen 50 ekstra sandalyeyi alabilmek için tekrar aday oldu ve bu sefer bir sol koalisyon değil, tekil bir parti olarak yarıştı.[29]

SİRİZA, 17 Haziran 2012 günü yapılan seçimlerde Yeni Demokrasi Partisi'nin hemen gerisinde %26 oy oranıyla 2. parti oldu ve 71 milletvekili çıkardı. 26 Ocak 2015 Yunanistan Genel Seçimlerinde 36,29 oy oranıyla 1. parti olup 149 milletvekili çıkardı. Fakat tek başına iktidarı 2 milletvekiliyle kaybetti.

2014 yılında yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde ise SYRIZA'dan aday gösterilen Konstantina Kouneva seçilerek Avrupa Parlamentosu milletvekili oldu.[30]

Katılan Partiler[değiştir | kaynağı değiştir]

2007'de Koalisyon tarafları gösterisi. Synaspismos, AKOA, DIKKI ve Kokkino ile Koalisyon bayrakları görülebilir.

Bazı eklentilerle birlikte Koalisyon üyeleri şimdilik aşağıdaki gibidir:[31]

Seçim sonuçları[değiştir | kaynağı değiştir]

Yunan Parlamentosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Seçim Yunan Parlamentosu Sıra Hükûmet! rowspan="2"| Lider
Oy % ± Sandalye +/-
2004 241.539 %3,3 artış0,1
6 / 300
±0 #4 Muhalefet Nikos Konstantopulos
2007 361.211 %5 artış1,7
14 / 300
artış8 #4 Muhalefet Alekos Alavanos
2009 315.627 %4,6 azalış0,4
13 / 300
azalış1 #5 Muhalefet Aleksis Çipras
05/2012 1.061.265 %16,8 artış12,2
52 / 300
artış39 #2 Muhalefet Aleksis Çipras
06/2012 1.655.022 %26,9 artış10,1
71 / 300
artış19 #2 Muhalefet Aleksis Çipras
01/2015 2.246.064 %36,3 artış8,5
149 / 300
artış78 #1 Koalisyon
SYRIZA-ANEL
Aleksis Çipras
09/2015 1.925.904 %35,5 azalış0,8
145 / 300
azalış4 #1 Koalisyon
SYRIZA-ANEL
Aleksis Çipras
2019 1.781.174 %31,5 azalış4
86 / 300
azalış59 #2 Muhalefet Aleksis Çipras

Avrupa Parlamentosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Avrupa Parlamentosu
Seçim Oy % ± Sandalye +/- Sıra Lider
2009 240.898 %4,7 artış0,5
1 / 22
±0 #5 Aleksis Çipras
2014 1.518.608 %26,6 artış21,9
6 / 21
artış5 #1 Aleksis Çipras
2019 1.204.083 %23,8 azalış2,8
6 / 21
±0 #2 Aleksis Çipras

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Αλέξης Τσίπρας / Ο ΣΥΡΙΖΑ των 172.000 μελών θα είναι πρώτο κόμμα στις επόμενες εκλογές". 15 Mayıs 2022. 15 Mayıs 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 2. ^ John Milios (December 2016). "SYRIZA: From 'Subversion' to Centre-Left Pragmatism" (PDF). National Technical University of Athens. 29 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. 
 3. ^ Nordsieck, Wolfram (2015). "Greece". Parties and Elections in Europe. 12 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 4. ^ Cas Mudde (2017). SYRIZA: The Failure of the Populist Promise. Palgrave Macmillan. ss. 11, 15. 
 5. ^ Katsambekis, Giorgos (2014). "Left-wing Populism in the European Periphery: The Case of SYRIZA". Journal of Political Ideologies. academia.edu. 19 (2): 119. doi:10.1080/13569317.2014.909266. 
 6. ^ ""Alan basın toplantısı"". 15 Mayıs 2001. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mayıs 2012. 
 7. ^ Yunanistan, SYRİZA göçmen ve eşcinsellere haklar vadediyor. 20 Ağustos 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Il grande colibrì, 2012-06-14
 8. ^ Ayrışmayı aşmak 8 Şubat 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.,Georges Mitralias makalesi, June 2001
 9. ^ "Seçim işbirlikleri kataloğu". 6 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mayıs 2012. 
 10. ^ "Yunan Sosyal Forumu". 18 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mayıs 2012. 
 11. ^ Synaspismos basın toplantısı 29 Haziran 2012 tarihinde Archive.is sitesinde arşivlendi, 17 Aralık 2003
 12. ^ 15/01/2004 makale 29 Haziran 2012 tarihinde Archive.is sitesinde arşivlendi BBC'nin Yunanca bölümünden alınmıştır.
 13. ^ KOE basın toplantısı 23 Eylül 2015 tarihinde Archive.is sitesinde arşivlendi, Şubat 2004
 14. ^ 28/09/2004 makale 31 Temmuz 2012 tarihinde Archive.is sitesinde arşivlendi gazete Epohi 13 Nisan 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 15. ^ 23/05/2004 makalesi 31 Temmuz 2012 tarihinde Archive.is sitesinde arşivlendi Epohi gazetesi
 16. ^ Alavanos'un kurultay konuşması 11 Ocak 2013 tarihinde Archive.is sitesinde arşivlendi kurultayda
 17. ^ İngilizce Wikipedia girdisi
 18. ^ Full text 28 Eylül 2007 tarihinde Archive.is sitesinde arşivlendi Bildirge'nin tümü
 19. ^ "Στον ΣΥΡΙΖΑ προσχώρησε η Κομμουνιστική Οργάνωση Ελλάδας". in.gr. 22 Ocak 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mayıs 2012. 
 20. ^ "Ecological Intervention basın toplantısı". 29 Eylül 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Haziran 2012. 
 21. ^ "DIKKI basın toplantısı". 22 Ocak 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Haziran 2012. 
 22. ^ "2/9/2007 DIKKI basın toplantısı". 20 Eylül 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Haziran 2012. 
 23. ^ "Synaspismos basın toplantısı". Synaspismos. 27 Kasım 2007. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mayıs 2012. 
 24. ^ Governing New Democrats Still Lead in Greece 7 Mart 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Angus Reid makalesi.
 25. ^ Χριστίνα Ζιάκα (10 Haziran 2008). "Απόφαση του Ξεκινήματος για συμμετοχή στο Συριζα" (Yunanca). Ξεκίνημα. 23 Mayıs 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Haziran 2008. 
 26. ^ "Alavanos karar değiştirdi". HR-Net. 23 Haziran 2009. 26 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mayıs 2012. 
 27. ^ İngilizce Wikipedia,Greek legislative election, 2012
 28. ^ "Yunan uç sol lider hükûmet taleplerini reddediyor: resmi". Reuters. 13 Mayıs 2012. 10 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mayıs 2012. 
 29. ^ "Ενιαίο κόμμα ο ΣΥΡΙΖΑ (SİRİZA tek parti oldu)" (Yunanca). Ta Nea. 22 Mayıs 2012. 25 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Haziran 2012. 
 30. ^ "Ποια είναι η Κωνσταντίνα Κούνεβα" (Yunanca). επτά ημέρες. 27 Mayıs 2014. 3 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Şubat 2015. 
 31. ^ List of participants, Koalisyon sitesi 28 Eylül 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 32. ^ Anagnostou, Dia (2006), "Deepening Democracy or Defending the Nation? The Europeanisation of Minority Rights and Greek Citizenship", Politics and Policy in Greece, Routledge, s. 128, 3 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi, erişim tarihi: 20 Haziran 2012 
 33. ^ "Greece: Directory", Central and South-Eastern Europe 2004, Europa Publications, s. 294, 2003, 3 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi, erişim tarihi: 20 Haziran 2012 
 34. ^ a b c Magone, José M. (2003), The Politics of Southern Europe: Integration into the European Union, Praeger Publishers, s. 152, 3 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi, erişim tarihi: 20 Haziran 2012 
 35. ^ Backes, Uwe; Moreau, Patrick (2008), Communist and Post-Communist Parties in Europe, Vandenhoeck & Ruprecht, s. 571–575, 3 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi, erişim tarihi: 20 Haziran 2012 
 36. ^ Magone, José M. (2003), The Politics of Southern Europe: Integration into the European Union, Praeger Publishers, s. 151, 3 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi, erişim tarihi: 20 Haziran 2012 
Radikal Sol Koalisyon nedir?, Radikal Sol Koalisyon anlamı nedir?, Radikal Sol Koalisyon ne demektir? Nedir? :Radikal Sol Koalisyon nedir?, Radikal Sol Koalisyon anlamı nedir?, Radikal Sol Koalisyon ne demektir? ile ilgili Radikal Sol Koalisyon nedir?, Radikal Sol Koalisyon anlamı nedir?, Radikal Sol Koalisyon ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Radikal Sol Koalisyon nedir?, Radikal Sol Koalisyon anlamı nedir?, Radikal Sol Koalisyon ne demektir? Ne Demektir? Radikal Sol Koalisyon nedir?, Radikal Sol Koalisyon anlamı nedir?, Radikal Sol Koalisyon ne demektir? Açıklaması Nedir? Radikal Sol Koalisyon nedir?, Radikal Sol Koalisyon anlamı nedir?, Radikal Sol Koalisyon ne demektir? Cevabı Nedir? Radikal Sol Koalisyon nedir?, Radikal Sol Koalisyon anlamı nedir?, Radikal Sol Koalisyon ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Radikal Sol Koalisyon nedir?, Radikal Sol Koalisyon anlamı nedir?, Radikal Sol Koalisyon ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Radikal Sol Koalisyon nedir?, Radikal Sol Koalisyon anlamı nedir?, Radikal Sol Koalisyon ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Radikal Sol Koalisyon nedir?, Radikal Sol Koalisyon anlamı nedir?, Radikal Sol Koalisyon ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Radikal Sol Koalisyon nedir?, Radikal Sol Koalisyon anlamı nedir?, Radikal Sol Koalisyon ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Radikal Sol Koalisyon nedir?, Radikal Sol Koalisyon anlamı nedir?, Radikal Sol Koalisyon ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Radikal Sol Koalisyon nedir?, Radikal Sol Koalisyon anlamı nedir?, Radikal Sol Koalisyon ne demektir? Açıklaması? :Radikal Sol Koalisyon nedir?, Radikal Sol Koalisyon anlamı nedir?, Radikal Sol Koalisyon ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Radikal Sol Koalisyon nedir?, Radikal Sol Koalisyon anlamı nedir?, Radikal Sol Koalisyon ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Radikal Sol Koalisyon nedir?, Radikal Sol Koalisyon anlamı nedir?, Radikal Sol Koalisyon ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Radikal Sol Koalisyon nedir?, Radikal Sol Koalisyon anlamı nedir?, Radikal Sol Koalisyon ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Radikal Sol Koalisyon nedir?, Radikal Sol Koalisyon anlamı nedir?, Radikal Sol Koalisyon ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Radikal Sol Koalisyon nedir?, Radikal Sol Koalisyon anlamı nedir?, Radikal Sol Koalisyon ne demektir? Gerçek mi? :Radikal Sol Koalisyon nedir?, Radikal Sol Koalisyon anlamı nedir?, Radikal Sol Koalisyon ne demektir? ile ilgili Radikal Sol Koalisyon nedir?, Radikal Sol Koalisyon anlamı nedir?, Radikal Sol Koalisyon ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Radikal Sol Koalisyon nedir?, Radikal Sol Koalisyon anlamı nedir?, Radikal Sol Koalisyon ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Radikal Sol Koalisyon nedir?, Radikal Sol Koalisyon anlamı nedir?, Radikal Sol Koalisyon ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Radikal Sol Koalisyon nedir?, Radikal Sol Koalisyon anlamı nedir?, Radikal Sol Koalisyon ne demektir? Hakkında? :Radikal Sol Koalisyon nedir?, Radikal Sol Koalisyon anlamı nedir?, Radikal Sol Koalisyon ne demektir? ile ilgili Radikal Sol Koalisyon nedir?, Radikal Sol Koalisyon anlamı nedir?, Radikal Sol Koalisyon ne demektir? burada bulabilirsiniz. Radikal Sol Koalisyon nedir?, Radikal Sol Koalisyon anlamı nedir?, Radikal Sol Koalisyon ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Radikal Sol Koalisyon nedir?, Radikal Sol Koalisyon anlamı nedir?, Radikal Sol Koalisyon ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Radikal Sol Koalisyon nedir?, Radikal Sol Koalisyon anlamı nedir?, Radikal Sol Koalisyon ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Tara Strong, Dünyanın en pahalı şehirleri listesi, Beyaz Futbol, Sivas ili, WiV SunGod, Fernando de Santiago y Díaz, Stony Brook Üniversitesi, Julien Duvivier, Kızıl Afiş, Türkiye Cumhurbaşkanlığı Forsu, Gakuran, Yusuf Bin Ahmed El Useymim, Sidney Bechet, Rising Force, Osmanlıcılık, Dört yüzlü zar, Shirley Bunnie Foy, Sabadell, Ali Nesin, Doğu Alman Ayaklanması, Muspellheim, Adriaan Jozef Heymans, Saksonya Sovyeti, Pontifical Oriental Institute, Kamil Jóźwiak, San Luis, Udmurtlar, Enver Özdemir, Marshall Amfi, Ti plazmit, Ottla Kafka, Yumurta, Frank Pesce, Parçacık hızlandırıcısı, The Radiance, Alice Longbottom, Matthew Barlow, MF DOOM, Malvaceae, Balıkesirspor, Nedim, Hyattsville, Maryland, Toplumsal cinsiyet sosyolojisi, Taksonomi (biyoloji), Spiritual Healing, Kara Kule, Farmosötik, NGC 7303, Ahrar Fırkası, Christoph Daum, Namık Kemal, Catterlen, Genç Osmanlılar Cemiyeti, Erez Tal, Avdat, Orlando, Guy Scott, Dionisius Petavius, Hürriyet (felsefe), Oftalmoskop, Weinstadt, Madencilik, Türkiyedeki yarımadalar listesi, John Wark, Ognjen Vukojević, Mülakat, Merkeziyetçilik, Ghayas Zahid, Üsküplü Theodosius, 45 Orionis, Kiev Rusları, Orkestral, Rheia, Elle Stil Ödülleri, Üç Dünya Teorisi, Samsung Galaxy A72, Billboard listeleri, Peter Medawar, Silahdar Ali Paşa, Kok kömür, 2021 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, Kadın Affetmez, 50 (sayı), Enterprise, Alabama, Madrid Hafif Metrosu, Nazım Koka, Yarısı Senin, İlerici Enternasyonal, Trigliserid, Margarita Lozano, Jeff Scott Soto, Jorge Garcia, Erce Kardeşler, Ensarüddin, Demet Sağıroğlu, Kart, Mark Wilkerson, Oxyuridae, Samsung Galaxy S10, Luzzara,
Algılayıcı İsminin Anlamı Nedir?, Gizli Ortak, Kaypak İsminin Anlamı Nedir?, Çarpık Çurpuk İsminin Anlamı Nedir?, Püskürme Benli Nedir?, Ocaklı Nedir?, İri Yapılı İsminin Anlamı Nedir?, Algılanabilir İsminin Anlamı Nedir?, Gerçek Yalanlar, Ahmet Öksüz Kimdir?, Teorik İsminin Anlamı Nedir?, Protez İsminin Anlamı Nedir?, Nohutlu İsminin Anlamı Nedir?, Can Başak Kimdir?, Anna Sueangam-iam Kimdir?, Kaynar İsminin Anlamı Nedir?, Çarpık İsminin Anlamı Nedir?, Alfasayısal İsminin Anlamı Nedir?, İri Kıyım İsminin Anlamı Nedir?, Fizikî İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Soydan Kimdir?, Anna Stevenson Kimdir?, Geceyarısı Avı, Ahmet Okur (film yönetmeni) Kimdir?, Alfabetik İsminin Anlamı Nedir?, Teolojik İsminin Anlamı Nedir?, Prostelâlı İsminin Anlamı Nedir?, Nobranca İsminin Anlamı Nedir?, Bülent Bilgiç Kimdir?, Kaynaklı İsminin Anlamı Nedir?, Çarpıcı İsminin Anlamı Nedir?, Gece ve Gündüz, Anna Sorokin Kimdir?, Püskülsüz Nedir?, Ali Rıza Serlek Kimdir?, Obstrüktif Nedir?, Abubakr Abakarov Kimdir?, İri İri İsminin Anlamı Nedir?, Fiyatlı İsminin Anlamı Nedir?, Çatal Yürekli Nedir?, Aleyhtar İsminin Anlamı Nedir?, Ahmet Okur (bürokrat) Kimdir?, Kaymaklı İsminin Anlamı Nedir?, Anna Smaşnova Kimdir?, Tenzilâtsız İsminin Anlamı Nedir?, Promosyonlu İsminin Anlamı Nedir?, Nobran İsminin Anlamı Nedir?, Bahadır Yenişehirlioğlu Kimdir?, Çarliston Marka İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Öztürk Kimdir?, Alevsiz İsminin Anlamı Nedir?, İri İsminin Anlamı Nedir?, Galaksinin Koruyucuları 2, Fiyakalı İsminin Anlamı Nedir?, Galeyanlı Nedir?, Çatal Yürek Nedir?, Abubakar Salim Kimdir?, Alevli İsminin Anlamı Nedir?, Galaksinin Koruyucuları, Kayıtsızca İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Mansuryan Kimdir?, Profesyonel İsminin Anlamı Nedir?, Çarksız İsminin Anlamı Nedir?, Nizâr İsminin Anlamı Nedir?, Azer Bülbül Kimdir?, Obruklu Nedir?, İrhas İsminin Anlamı Nedir?, Fitopatolojik İsminin Anlamı Nedir?, Çatal Sakal Nedir?, Anna Schudt Kimdir?, Aletli İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Kubilay Kimdir?, Kayıtsız Şartsız İsminin Anlamı Nedir?, Fırlama Çöpçüler, Anna Schell Kimdir?, Ahmet Ogan Kimdir?, Abu Julia Kimdir?, Çarklı İsminin Anlamı Nedir?, Alesta İsminin Anlamı Nedir?, İrençäk İsminin Anlamı Nedir?, Fitneci İsminin Anlamı Nedir?, Galaktore Nedir?, Tenzilatlı İsminin Anlamı Nedir?, Problemsiz İsminin Anlamı Nedir?, Nizamsız İsminin Anlamı Nedir?, Fare Şehri, Ali Rıza Kaşkayan Kimdir?, Anna Rogowska Kimdir?, Kayıtsız İsminin Anlamı Nedir?, Alerjisiz İsminin Anlamı Nedir?, İranlı İsminin Anlamı Nedir?, Çarkıt İsminin Anlamı Nedir?, Fitne Kumkuması İsminin Anlamı Nedir?, Gaiz Nedir?, Tentesiz İsminin Anlamı Nedir?, Problemli İsminin Anlamı Nedir?, Nizamlı İsminin Anlamı Nedir?, Avni Dilligil Kimdir?, Anna Rigon Kimdir?, Ali Rıza İmamifer Kimdir?,