Jacques Cousteau nedir?, Jacques Cousteau anlamı nedir?, Jacques Cousteau ne demektir?

Jacques Cousteau Nedir?

Jacques Cousteau Nedir?, Jacques Cousteau Nerededir?, Jacques Cousteau Hakkında Bilgi?, Jacques Cousteau Analizi? Jacques Cousteau ilgili Jacques Cousteau ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Jacques Cousteau ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Jacques Cousteau Ne Anlama Gelir Jacques Cousteau Anlamı Jacques Cousteau Nedir Jacques Cousteau Ne Anlam Taşır Jacques Cousteau Neye İşarettir Jacques Cousteau Tabiri Jacques Cousteau Yorumu 

Jacques Cousteau Kelimesi

Lütfen Jacques Cousteau Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Jacques Cousteau İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Jacques Cousteau Kelimesinin Anlamı? Jacques Cousteau Ne Demek? ,Jacques Cousteau Ne Demektir? Jacques Cousteau Ne Demektir? Jacques Cousteau Analizi? , Jacques Cousteau Anlamı Nedir?,Jacques Cousteau Ne Demektir? , Jacques Cousteau Açıklaması Nedir? ,Jacques Cousteau Cevabı Nedir?,Jacques Cousteau Kelimesinin Anlamı?,Jacques Cousteau Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Jacques Cousteau Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Jacques Cousteau Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Jacques Cousteau

Jacques Cousteau Kelimesinin Anlamı Nedir? Jacques Cousteau Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Jacques Cousteau Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Jacques Cousteau - Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek Jacques Cousteau - Oranlamak Jacques Cousteau - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Jacques Cousteau - Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Jacques Cousteau - Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Jacques Cousteau - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Jacques Cousteau

Jacques Cousteau Nedir? Jacques Cousteau Ne demek? , Jacques Cousteau Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Jacques Cousteau Kelimesinin Anlamı? Jacques Cousteau Ne Demek? Jacques Cousteau Ne Demektir? ,Jacques Cousteau Analizi? Jacques Cousteau Anlamı Nedir? Jacques Cousteau Ne Demektir?, Jacques Cousteau Açıklaması Nedir? , Jacques Cousteau Cevabı Nedir? , Jacques Cousteau Kelimesinin Anlamı?


Jacques Cousteau nedir?, Jacques Cousteau anlamı nedir?, Jacques Cousteau ne demektir?

Jacques-Yves Cousteau

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Jacques Cousteau sayfasından yönlendirildi)
Jacques-Yves Cousteau
Jacques-Yves Cousteau.jpg
Doğum 11 Haziran 1910
Fransa
Ölüm 25 Haziran 1997 (87 yaşında)
Fransa
Meslek Okyanus uzmanı, Subay, Yönetmen
Evlilik Simone Melchior (1937–1990)
Francine Cousteau (1991–1997)
Çocuk(lar) 4
İmza
Jacques-Yves Cousteau Signature.svg

Jacques-Yves Cousteau (d. 11 Haziran 1910 - ö. 25 Haziran 1997), Fransız okyanus uzmanı, deniz subayı ve sinema yönetmeni.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Gençliği ve kariyerinin başlangıcı[değiştir | kaynağı değiştir]

Avukat oğlu ve noter torunu olan Cousteau, denizi ailesinin yerleştiği Marsilya civarlarındaki küçük koylar sayesinde keşfetti.

1930'da saygın bir okul olan Stanislas Okulunu bitirdikten sonra Brest'in Deniz Harp Okuluna girdi ve topçu eri oldu.

12 Temmuz 1937'de Simone Melchior ile hayatını birleştirdi. İki tane çocukları oldu, Jean-Michel Cousteau (1938) ve Philippe Cousteau (1940). İkisi de Calypso macerasına katılacaklardı.

Modern su altı dalışın icadı (1943)[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk deniz altı deneyimlerini, Fransız Deniz Kuvvetlerinde yaptı. 1936 'da, belki de modern dalgıç maskelerinin ataları olan deniz gözlüklerini denedi.

II. Dünya Savaşına katılan Cousteau, birçok askeri ödül aldı. Ateşkesin ardından Simone ve Jacques Cousteau'nun ailesi Megeve şehrine sığındılar. Orada Ichac ailesi ile arkadaş oldular. Jacques-Yves Cousteau'nun ve Marcel Ichac'in hedefi aynıydı: herkese ulaşılmaz ve bilinmeyen yerleri tanıtmak. Cousteau bunu denizaltında yapmayı hedeflerken Ichac dağları tercih ediyor. İki komşu 1943 'te Belgesel Filmi Kongresinde berabere birinci oldular.

O dönemde Jacques-Yves Cousteau, kardeşi Pierre-Antoine'den uzaklaşıyor. Yahudi düşmanı bir gazeteci olan kardeşi 1946 'da idam cezası aldıysa da 1954 'te serbest bırakıldı.

Savaş yılları dalış için önemli yıllar oldu. 1943 'te, Cousteau Émile Gagnan ile birlikte modern otonom dalgıç giysisi icat etti. Cousteau 19. yüzyılın (Rouquayrol ve Denayrouze) ve 20. yüzyılın başlangıcındaki (Le Prieur) icatları geliştirip yenileştirdi. Bu icadın patenti onu ömür boyu para sıkıntısından korudu.

GERS'ler ve Élie Monnier (1946-1949)[değiştir | kaynağı değiştir]

Savaştan sonra (1946), Cousteau Toulon'da Groupe d'Etudes et de Recherches Sous-marines'i, yani GERS'i (Deniz altı Araştırma ve Çalışma Grubunu) kurdu.

1948'de, Cousteau Akdeniz'e ilk seferi düzenliyor. GERS'in toplandığı yer olan Elie Monnier eski bir römorkördü. Bu seferde Philippe Tailliez, Frédéric Dumas, Jean Alinat ve bulgunun film yapımcısı Marcel Ichac vardı. Küçük bulgu ekibi Mahia'da (Tunus) bulunan ve Romalılar zamanından kalan bir kalıntıyı inceledi. Otonom dalışı kullanan ilk arkeolojik denizaltı operasyonuydu. Böylece bilimsel denizaltı arkeolojisi için ilk adım atılmış oldu.

Calypso ve Fransız oşinografik seferleri (1950)[değiştir | kaynağı değiştir]

1949 'da Cousteau ordudan ayrılıp Fransız Oşinografik Seferleri'ni kuruyor. Ünlü gemisi Calypso'yu satın alıp dünyanın en ilgi çekici denizlerini ve ırmaklarını gezdi.

Gezileri sırasında birçok filme imza attı. Louis Malle ile 1956 'da hazırladığı le Monde du silence yani Sessiz Dünya filmi Cannes Film Festivalinde Altın Palmiye ile ödülendirildi. Denizaltı biyolojisini yazdığı kitaplarla tanıtmaya çalıştı.

Jean Mollard'ın yardımıyla SP-350'yi inşa etti. Bu 2 kişilik denizaltı 350 metrelik derinliğe inebildi. Başarılı denemeden sonra, bunu 1965'te 2 taşıt ile tekrarladılar ve böylece 500 metre derinliğe ulaştılar.

1957'de Monako Okyanus Araştırmaları Müzesi'ni yönetti. Precontinent projelerini idare ediyordu. Bu projelerde su altında uzun süre kalınıyordu ve bir "sualtı evi" sayesinde incelemeler yapılıyordu. ABD'nin Bilimler Akademisine kabul edilen ender yabancılardan biriydi.

Jacques-Yves Cousteau ünü giderek yükseliyordu. 1960 yılının Ekim ayında bir yığın radyoaktif madde CEA tarafından Akdeniz'e atılacaktı. Komutan Cousteau basın kampanyası düzenledi ve 2 hafta geçmeden halk ayaklandı. Radyoaktif maddeler treni büyük bir kalabalık tarafından durduruldu ve geldiği yere dönmek zorunda kaldı.

1960'ta Monako'da, Fransız Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle'un resmi ziyareti ve Ekim ayındaki nükleer denemeler üzerindeki tartışmaları sayesinde ünlü oldu.

Fransa elçisi, Prens Rainier'ye görüşmelerinin engellenmesinin daha iyi olacağını söylemesine rağmen prens Cousteau'nun müze ziyareti sırasında orada olmasını sağladı. Cumhurbaşkanı dostça kumandana, "atom bilginlerine karşı iyi davranmalarını" istedi. Cousteau şu şekilde cevap verdi: «Sizin atom bilginleriniz bize iyi davranmalı». Devam eden tartışmada, Jacques-Yves Cousteau nükleer sırların Fransa ile paylaşılmamasının Amerikan bir karar olduğu için üzüldüğünü belirti. Çünkü bu yüzden Fransa nükleer araştırmalara ve denemelere başlamıştı.

1974'te ABD'de The Cousteau Society 'i kurdu. Günümüzde bu vakfın 100.000 üyesi var ve amaçları şimdiki ve gelecek nesillerin yaşam kalitesini korumak.

1977'de Peter Scott ile birlikte, Birleşmiş Milletler tarafından çevre için yaptıklarından dolayı ödüllendirildiler. Presidential Medal of Freedom yani "Özgürlük Madalyası" ona Ronald Reagan, dönemin ABD Cumhurbaşkanı tarafından takdim edildi.

28 Haziran 1979'da, Calypso ile Portekize doğru bir seferde, oğlu Philippe bir kaza sonucu hayatını kaybediyor. Bu durumdan çok etkilenen Cousteau, yanına öbür oğlunu çağırıyor.

1990'lı yıllar[değiştir | kaynağı değiştir]

24 Kasım 1988'de, Fransız Akademisi'ne seçildi. Kabul töreni 22 Haziran 1989'da gerçekleşti. Kabul törenindeki konuşmasına cevap Bertrand Poirot-Delpech tarafından söylendi.

2 Aralık 1990 eşi Simone Cousteau kanser yüzünden hayatını kaybediyor. Bu güçlü karakterli kadın, Calypsoda eşinden fazla vakit geçiriyordu. 1991 yılının Haziran ayında Cousteau Francine Triplet ile yeni bir evlilik yaptı. Evlenmeden önce yeni eşinden iki tane çocuğu olmuştu, Dianne ve Pierre-Yves. Şu anda Francine Cousteau eşinin eserini sürdürüyor.

Bu andan itibaren, Cousteau ile büyük oğlu arasında ipler gerildi ve beraber çalışmayı bıraktılar. 1996'da Jacques-Yves Cousteau oğlunu Fiji Adaları'nda Cousteau isminde bir tatil köyü açmayı planladığı için mahkemeye verdi.

1992'de Birleşmiş Milletlerin Rio de Janeiro'da (Brezilya) düzenledikleri çevre ve gelişme hakkındaki konferansa davet edildi. BM'nin ve daha sonra Dünya Bankasının sürekli danışmanı oldu.

Aynı sene Gelecek Nesillerin Hakkı Konseyinde başkan seçildi.[1].

Jacques-Yves Cousteau 25 Haziran 1997'de öldü. Ölümü en popüler Fransızlardan biri olduğu ABD'de çok hissedildi. Doğduğu şehirde onun anısına Komutan Cousteau Sokağı yapıldı.

Rütbeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Légion d'Honneur (Commandeur)
 • Ordre national du Mérite (Grand-Croix)
 • 1939-1945 Savaş Haçı
 • Deniz Kuvvetleri subayı
 • Sanat ve Edebiyat ödülü (Commandeur)

Jacques-Yves Cousteau'ın mirası[değiştir | kaynağı değiştir]

Denizaltı dünyasının halk tarafından görülmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Cousteau kendine "oşinografik teknisyen" demeyi seviyordu. Çoğu kişi Onun doğaya, özellikle denize âşık olduğunu düşünüyordu. Kendine has gülüşüyle ve televizyon sayesinde, tüm dünyanın insanlarına denizaltı zenginliklerini tanıttı.

Cousteau tarafından yapılanlar ortaya yeni bir tür bilimsel iletişim çıkardı. Bu konuda akademisyenler tarafından eleştirildi. Çünkü televizyonda sunulan işlerle bilimsel çalışmadan uzaklaştığı söyleniyordu. Ama en azından, bilim dalları daha çok kişiye ulaşmış oldu.

Jacques-Yves Cousteau 20. yüzyılın ikinci yarısında, denizaltının keşfi konusunda tartışmasız en önemli insanlardan biriydi. Birçok nesile hiç tanınmamış diyarları tanıttı.

Teknik yenilikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Çevre korumacılığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Jacques-Yves Cousteau'nun eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Le monde du silence (Sessizlik Dünyası), Frédéric "Didi" Dumas ile birlikte, Éditions de Paris, 1952.
 • La planète des baleines (Balinalar gezegeni), Yves Paccalet ile birlikte, Robert Laffont, 1986.
 • L'Homme, la Pieuvre et l'Orchidée (İnsanoğlu, Ahtapot ve Orkide, Robert Laffont, 1998, ISBN 2-221-08523-X
 • vs.

Bibliyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Cousteau, une biographie.(Cousteau, bir biyografi) Bernard Violet, Fayard, 1993
 • Cousteau, Captain Planet.(Cousteau, Gezegen Kaptanı) Roger Cans. Sang de la Terre, 1997
 • Mon père, le commandant.(Komutan babam) Jean-Michel Cousteau, éd. L'Archipel, 2004
 • Jacques-Yves Cousteau dans l'océan de la vie(Jacques-Yves Cousteau, hayatın okyanusunda). Yves Paccalet, Lattès

Filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ In Le Monde 10-11 Nisan 1992.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]


Jacques Cousteau nedir?, Jacques Cousteau anlamı nedir?, Jacques Cousteau ne demektir? Nedir? :Jacques Cousteau nedir?, Jacques Cousteau anlamı nedir?, Jacques Cousteau ne demektir? ile ilgili Jacques Cousteau nedir?, Jacques Cousteau anlamı nedir?, Jacques Cousteau ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Jacques Cousteau nedir?, Jacques Cousteau anlamı nedir?, Jacques Cousteau ne demektir? Ne Demektir? Jacques Cousteau nedir?, Jacques Cousteau anlamı nedir?, Jacques Cousteau ne demektir? Açıklaması Nedir? Jacques Cousteau nedir?, Jacques Cousteau anlamı nedir?, Jacques Cousteau ne demektir? Cevabı Nedir? Jacques Cousteau nedir?, Jacques Cousteau anlamı nedir?, Jacques Cousteau ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Jacques Cousteau nedir?, Jacques Cousteau anlamı nedir?, Jacques Cousteau ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Jacques Cousteau nedir?, Jacques Cousteau anlamı nedir?, Jacques Cousteau ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Jacques Cousteau nedir?, Jacques Cousteau anlamı nedir?, Jacques Cousteau ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Jacques Cousteau nedir?, Jacques Cousteau anlamı nedir?, Jacques Cousteau ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Jacques Cousteau nedir?, Jacques Cousteau anlamı nedir?, Jacques Cousteau ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Jacques Cousteau nedir?, Jacques Cousteau anlamı nedir?, Jacques Cousteau ne demektir? Açıklaması? :Jacques Cousteau nedir?, Jacques Cousteau anlamı nedir?, Jacques Cousteau ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Jacques Cousteau nedir?, Jacques Cousteau anlamı nedir?, Jacques Cousteau ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Jacques Cousteau nedir?, Jacques Cousteau anlamı nedir?, Jacques Cousteau ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Jacques Cousteau nedir?, Jacques Cousteau anlamı nedir?, Jacques Cousteau ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Jacques Cousteau nedir?, Jacques Cousteau anlamı nedir?, Jacques Cousteau ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Jacques Cousteau nedir?, Jacques Cousteau anlamı nedir?, Jacques Cousteau ne demektir? Gerçek mi? :Jacques Cousteau nedir?, Jacques Cousteau anlamı nedir?, Jacques Cousteau ne demektir? ile ilgili Jacques Cousteau nedir?, Jacques Cousteau anlamı nedir?, Jacques Cousteau ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Jacques Cousteau nedir?, Jacques Cousteau anlamı nedir?, Jacques Cousteau ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Jacques Cousteau nedir?, Jacques Cousteau anlamı nedir?, Jacques Cousteau ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Jacques Cousteau nedir?, Jacques Cousteau anlamı nedir?, Jacques Cousteau ne demektir? Hakkında? :Jacques Cousteau nedir?, Jacques Cousteau anlamı nedir?, Jacques Cousteau ne demektir? ile ilgili Jacques Cousteau nedir?, Jacques Cousteau anlamı nedir?, Jacques Cousteau ne demektir? burada bulabilirsiniz. Jacques Cousteau nedir?, Jacques Cousteau anlamı nedir?, Jacques Cousteau ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Jacques Cousteau nedir?, Jacques Cousteau anlamı nedir?, Jacques Cousteau ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Jacques Cousteau nedir?, Jacques Cousteau anlamı nedir?, Jacques Cousteau ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Felsefe ve edebiyat, Henry McMahon, Bombardier Challenger 600, vanya, Surp Vartanants Kilisesi, 2007 J. League Division 1, Dördüncü Doktor, Santa Monica Üniversitesi, Çin hükümdarları listesi, São Tomé ve Príncipe dobrası, EASTMAN KODAK COMPANY, Alacakaranlık, Guguk, Buttermere, Cumbria, Neolitik Dönem, Ufuk Sarıca, Osmanlı devleti, Sinopta Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri, Otoyol 54, Tuğba Daşdemir, Wayne Eyalet Üniversitesi, Seks işçisi, Halıcı Damadı Mustafa Paşa, Ceyhun Eriş, NGC 255, Da Game Is to Be Sold, Not to Be Told, Mario Party 10, Elektromanyetik tayf, Yunanistanın adaları listesi, Ömer Niyazi Karataş, Aşık Dertli, Celalettin Korkmazov, Uluslararası Kadın Sünnetine Karşı Sıfır Tolerans Günü, Robyn Fenty, Raşit Bigat, Ahmet Tahtakılıç, Lamar, Same Girl, Three Days Grace, Sırlar ve Yalanlar, Quirky subject, Lebanon, Nijer bayrağı, Yahşi Cazibe, Kayabaşı, İslahiye, Opovo, Yas Marina Pisti, Françoise Christophe, Lars Ulrich, Electronic Arts oyunları listesi, Egremont, Cumbria, Hasan Muaz Fellate, Açığa yakın ön düz ünlü, Ekonofizik, Osmaniye ili genel seçim sonuçları, Feyruze, Baktarça, Gleb Wataghin, Yoncalıbayır, Bophuthatswana, Çoklu platform yazılımı, Uruguaylı, Böcekçillik, Tomas, Türk halkları, Queen (grup), Annem Annem, Jon Vitti, Mazlum Kiper, Air Force One, Agassiz Gölü, 1996 Tunceli saldırısı, Telesur, Württemberg Hanedanı, 1848 Prag Slav Kongresi, Kubota, Tüdanya, Hadrian Kapısı, Aşık kemiği, Bud Spencer, PFK Botev Plovdiv, Türkiye Büyük Millet Meclisi yasama dönemleri listesi, Neretva Nehri, Erişte pilavı, 2004 Fransa Kupası Finali, Muhakkime, Yazılım mühendisliği tarihi, Unknown (film, 2006), Vezin, PFK Çerno More, Yunanistan millî futbol takımı, Çift kabuklu yumuşakça, Oppland, Macroscelidea, Salepçioğlu Camii, HTC Touch 3G, Cemal Metin Bulutoğluları, Javier Zanetti, FC Bayern Munich, Sanat stüdyosu,
2004 yerel seçimleri, Ön Sezili Nedir?, São Paulo Moda Haftası, Makyajlı Nedir?, Kaideli İsminin Anlamı Nedir?, Alper Çağlar Kimdir?, Giden İsminin Anlamı Nedir?, Rio Moda Haftası, 8. Türkiye Hükûmeti, Port Harcourt Uluslararası Moda Haftası, Kıymetsiz İsminin Anlamı Nedir?, Ethem Karahan Kimdir?, Archie Goodwin Kimdir?, Ottawa Moda Haftası, Adil Ahmed Kimdir?, Miami Mercedes-Benz Moda Haftası, 7. Türkiye Hükûmeti, Mexico City Moda Haftası, Çözümsel İsminin Anlamı Nedir?, Akılbek Caparov Kimdir?, Madrid Moda Haftası, Aykutalp Derkan Kimdir?, Tunç Bilekli İsminin Anlamı Nedir?, Los Angeles Moda Haftası, Saf Kan İsminin Anlamı Nedir?, Otuz Altı İsminin Anlamı Nedir?, Maderzad İsminin Anlamı Nedir?, 2002 genel seçimleri, 6. Türkiye Hükûmeti, @portraits Kimdir?, PFDC Sunsilk Moda Haftası, Alper Yılmaz Kimdir?, Atkılı İsminin Anlamı Nedir?, Ahmet Reha Yereşen Kimdir?, Kahverengimsi İsminin Anlamı Nedir?, Lagos Moda Haftası, Jeffrey Archer Kimdir?, Gibisi İsminin Anlamı Nedir?, Gönlü Tok Nedir?, Jakarta Moda Haftası, Hakkı Öztürk Kimdir?, 5. Türkiye Hükûmeti, Detroit Moda Haftası, Kıymetli İsminin Anlamı Nedir?, @models Kimdir?, @alvinchyi Kimdir?, @influencer Kimdir?, Yeni İstanbul Valisi Kim Oldu Kimdir?, Yeni İstanbul Valisi Kim Olacak Kimdir?, Yeni İstanbul Valisi Kimdir?, Yeni İstanbul Valisi Kim Kimdir?, @fashionable Kimdir?, Kopenhag Moda Haftası, @womenfashion Kimdir?, Şükran Efetürk Kimdir?, @streetwear Kimdir?, @modelmanagementco kimdir Kimdir?, @me nereli Kimdir?, @aestheticfeed nereli Kimdir?, [email protected] Kimdir?, @dressesonline kimdir Kimdir?, [email protected] Race Pro Kimdir?, Business @ the Speed of Thought Kimdir?, @ceydatun anlamı Kimdir?, [email protected] seminarioj Kimdir?, Dans@ Kimdir?, @sohoplace Kimdir?, @art anlamı Kimdir?, @goodvibes anlamı Kimdir?, @onlineshopping Kimdir?, Yenişehir Osmangazi Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi, NGC 278, Chamartin Madrid, Trikala, Bastian Schweinsteiger, Denys Boyko, Türkiyedeki amfibiler listesi, tbmm 5. dönem milletvekilleri listesi, Aton, The Fame3, İhsan Raif Hanım, asagidolay bismil, bayrak asmak ne anlama gelir analizi ne demektir, Ngorongoro Koruma Alanı, Richard Penn (oyuncu), 438 sayı, Eisenberg an der Raab, Delio Toledo, NGC 3543, Ability Office, NGC 3789, Naftali Bennett, Habsburg Kontu Radbot, Oksana Slivenko, Ernst Haefliger, Sururi, Fatih, Nadi, Power On Self Test, Dumlupınar, Bismil, Coop İsviçre,