Hiperenflasyon nedir?, Hiperenflasyon anlamı nedir?, Hiperenflasyon ne demektir?

Hiperenflasyon Nedir?

Hiperenflasyon Nedir?, Hiperenflasyon Nerededir?, Hiperenflasyon Hakkında Bilgi?, Hiperenflasyon Analizi? Hiperenflasyon ilgili Hiperenflasyon ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Hiperenflasyon ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Hiperenflasyon Ne Anlama Gelir Hiperenflasyon Anlamı Hiperenflasyon Nedir Hiperenflasyon Ne Anlam Taşır Hiperenflasyon Neye İşarettir Hiperenflasyon Tabiri Hiperenflasyon Yorumu 

Hiperenflasyon Kelimesi

Lütfen Hiperenflasyon Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Hiperenflasyon İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Hiperenflasyon Kelimesinin Anlamı? Hiperenflasyon Ne Demek? ,Hiperenflasyon Ne Demektir? Hiperenflasyon Ne Demektir? Hiperenflasyon Analizi? , Hiperenflasyon Anlamı Nedir?,Hiperenflasyon Ne Demektir? , Hiperenflasyon Açıklaması Nedir? ,Hiperenflasyon Cevabı Nedir?,Hiperenflasyon Kelimesinin Anlamı?,Hiperenflasyon Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Hiperenflasyon Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Hiperenflasyon Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Hiperenflasyon

Hiperenflasyon Kelimesinin Anlamı Nedir? Hiperenflasyon Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Hiperenflasyon Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Hiperenflasyon - Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek Hiperenflasyon - Oranlamak Hiperenflasyon - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Hiperenflasyon - Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Hiperenflasyon - Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Hiperenflasyon - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Hiperenflasyon

Hiperenflasyon Nedir? Hiperenflasyon Ne demek? , Hiperenflasyon Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Hiperenflasyon Kelimesinin Anlamı? Hiperenflasyon Ne Demek? Hiperenflasyon Ne Demektir? ,Hiperenflasyon Analizi? Hiperenflasyon Anlamı Nedir? Hiperenflasyon Ne Demektir?, Hiperenflasyon Açıklaması Nedir? , Hiperenflasyon Cevabı Nedir? , Hiperenflasyon Kelimesinin Anlamı?


Hiperenflasyon nedir?, Hiperenflasyon anlamı nedir?, Hiperenflasyon ne demektir?

Hiperenflasyon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Arjantin'de hiperenflasyon (%/yıl)

Hiperenflasyon, enflasyonun yılda yüzde 200 sınırını aştığı anlardaki halidir. Dörtnala enflasyon olarak da adlandırılır. Paranın değerini yitirdiği en şiddetli enflasyon biçimidir.[1]

Hiperenflasyonun nedenleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Hiperenflasyonun en önemli nedeni aşırı parasal genişlemedir. Merkez Bankası bağımsız olmayan devletlerde para politikasını da hükûmet yönetir. İşte bu noktada hükûmetin maaşların ödenmesi, yatırım ya da bütçe açığının kapatılması için kontrolsüzce para basma kararı alması çok yüksek enflasyona neden olur.

İkincil olarak, ülkede siyasi istikrarın olmadığı, hükûmetlerin ortalama ömürlerinin 1-2 yıl olduğu durumlarda iktidar partisi, seçimlerin tekrarlanacağı ve halkın kendilerini cezalandırıp tekrar iktidara taşımayacağı beklentisi taşımaları durumunda kendilerinden sonra gelecek partinin iktisadi planlarını bilerek ve isteyerek bozacak kısa vadeli gayrı-iktisadi kararlar alabilirler. Özellikle gelişmemiş ve yeni gelişmekte olan ülkelerde gözlemlenen bu durum, ileride arz ve talep yönlü daralmalara yol açacak derin ekonomik krizlere sebep olabilir.

Enflasyon yaratmanın dayanılmaz cazibesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yüksek enflasyonla boğuşan ülkelerin hiperenflasyon tuzağına düşmelerinin nedenlerinden biri de bilerek ve isteyerek hedeflenenden daha yüksek bir enflasyon düzeyi yaratmaktır. Enflasyonun %80 olduğu bir ülke düşünün. Böyle bir durumda ülkeden yerli para cinsinden alacağı olan kişiler kendilerini enflasyonun yıpratma payına karşı kendilerini korumak (örneğin memur sendikalarının zam haricinde enflasyon farkı da talep etmesi) yerine belli bir para isterlerse hükûmet o parayı değersiz konuma düşürecek enflasyonu bilerek veya isteyerek oluşturabilir.

Hiperenflasyona özgü gelişmeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Hiperenflasyon durumlarında görülen bazı özel durumlar vardır. Örneğin hiperenflasyon dönemlerinde kredi talebi olağanüstü şekilde artar. Bunun da en temel nedeni kredi taksitlerini ödemenin zorluğunun dönemler içerisinde enflasyon oranına bağlı olarak gitgide azalacak olmasıdır. Bunun yanı sıra hiperenflasyon durumlarında elde para tutmanın fırsat maliyeti çok pahalıdır. Bu durumda ülkedeki finansal okuryazarlık oranına bağlı olarak kişiler yerli parayı ya yüksek faizde değerlendirme ya da bir an evvel ellerinden çıkarma eğilimi gösterirler. İkinci durumun yoğun olduğu ülkelerde yüksek enflasyon düzeyine rağmen ekonomide suni bir canlılık görünebilir.

Para ikamesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Hiperenflasyon döneminde kişiler kendilerini enflasyonun etkisinden korumak için yabancı para tutmaya başlarlar. Hiperenflasyon süreci ne kadar uzarsa, yabancı para cinsinden alışverişin niteliği de o denli artar. Örneğin ev sahipleri kira ücretini yabancı para cinsinden istemeye başlarlar ya da kişiler maaşlarını alır almaz yabancı paraya çevirirler. Yerli paraya olan güvenin bu derece sarsıldığı ortamda kişiler ülkedeki döviz talebini inanılmaz şekilde arttırır. Bunun sonucunda piyasada gittikçe kıtlaşan dövizin değeri artar, döviz kuru yükselir. İlginçtir ki bu durum belli bir sınıra kadar ülkenin makro politikalarını belirleyenler için katlanılabilir bir maliyettir zira döviz kurunun yükselmesi öncelikle reel kuru, ardından da ihracatı yükseltip ülkenin makro dengelerinde kısa süreli bir iyileşmeye neden olur. Ama orta vadede yabancı para cinsinden borçlu olan kesimlerin, örneğin devletin ve şirketler kesiminin, borçlarını katlayarak arttıracağı için önce bütçe açıklarına, önlem alınmaması halinde ise ekonomik krizlere neden olabilir.

Hiperenflasyonun çözümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Düşünülenin aksine kısa vadede %400'lük enflasyonu düşürmek %40'lık enflasyonu düşürmekten daha kolaydır. Çünkü böyle durumlarda daha önce siyasi maliyet yüzünden alınamamış tedbirler daha kolay alınabilmektedir. Üstelik %400'lük bir enflasyonu %200'e indirmenin siyasi kazancı, %40'lık enflasyonu %20'ye indirmekten daha fazla olabilir. İkincil olarak, çoğu zaman hiperenflasyona neden olan aşırı parasal genişlemeyi kontrol altına almak bile enflasyonu daha makul düzeylere indirmek için yeterli olabilmektedir.

Uzun vadeli çözümler için bütçe disiplinini sağlayacak reformların yapılması ön koşuldur. Bunun için de kararlı bir finansal istikrar programı uygulanmalıdır. Bu program dahilinde kurumsal açıdan yapılanma, vergilendirilmeyen tabanı vergilendirmeye çalışma, vergi idaresinin iyileştirilmesi ve harcama önceliklerinin kesin olarak belirlendiği bir mali reform önşarttır.[2]

En yüksek hiperenflasyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülke Para birimi En yüksek enflasyonlu ay Aylık en yüksek enflasyon Günlük enflasyon Fiyatın ikiye katlanması için gerekli zaman
Macaristan Macar pengősu Temmuz 1944 %4,19 × 1016 %207 15 saat
Zimbabve Zimbabwe doları Kasım 2008 %7,96 × 1010 %98 24,7 saat
Yugoslavya Yugoslav dinarı Ocak 1994 %3,13 × 108 %64,6 1,4 gün
Almanya Alman Papiermarkı Ekim 1923 %29.500 %20,9 3,7 gün
Yunanistan Drahmi Ekim 1944 %13.800 %17,9 4,3 gün
Tayvan Eski Tayvan doları Mayıs 1949 %2.178 %11 6,7 gün

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Enflasyon". Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Terimler Sözlüğü. 5 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Şubat 2013. 
  2. ^ "Para ikamesi, hiperenflasyon ve istikrar programları" (PDF). Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Araştırma Genel Müdürlüğü. 13 Ağustos 2007 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Şubat 2013. 

Hiperenflasyon nedir?, Hiperenflasyon anlamı nedir?, Hiperenflasyon ne demektir? Nedir? :Hiperenflasyon nedir?, Hiperenflasyon anlamı nedir?, Hiperenflasyon ne demektir? ile ilgili Hiperenflasyon nedir?, Hiperenflasyon anlamı nedir?, Hiperenflasyon ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Hiperenflasyon nedir?, Hiperenflasyon anlamı nedir?, Hiperenflasyon ne demektir? Ne Demektir? Hiperenflasyon nedir?, Hiperenflasyon anlamı nedir?, Hiperenflasyon ne demektir? Açıklaması Nedir? Hiperenflasyon nedir?, Hiperenflasyon anlamı nedir?, Hiperenflasyon ne demektir? Cevabı Nedir? Hiperenflasyon nedir?, Hiperenflasyon anlamı nedir?, Hiperenflasyon ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Hiperenflasyon nedir?, Hiperenflasyon anlamı nedir?, Hiperenflasyon ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Hiperenflasyon nedir?, Hiperenflasyon anlamı nedir?, Hiperenflasyon ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Hiperenflasyon nedir?, Hiperenflasyon anlamı nedir?, Hiperenflasyon ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Hiperenflasyon nedir?, Hiperenflasyon anlamı nedir?, Hiperenflasyon ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Hiperenflasyon nedir?, Hiperenflasyon anlamı nedir?, Hiperenflasyon ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Hiperenflasyon nedir?, Hiperenflasyon anlamı nedir?, Hiperenflasyon ne demektir? Açıklaması? :Hiperenflasyon nedir?, Hiperenflasyon anlamı nedir?, Hiperenflasyon ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Hiperenflasyon nedir?, Hiperenflasyon anlamı nedir?, Hiperenflasyon ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Hiperenflasyon nedir?, Hiperenflasyon anlamı nedir?, Hiperenflasyon ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Hiperenflasyon nedir?, Hiperenflasyon anlamı nedir?, Hiperenflasyon ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Hiperenflasyon nedir?, Hiperenflasyon anlamı nedir?, Hiperenflasyon ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Hiperenflasyon nedir?, Hiperenflasyon anlamı nedir?, Hiperenflasyon ne demektir? Gerçek mi? :Hiperenflasyon nedir?, Hiperenflasyon anlamı nedir?, Hiperenflasyon ne demektir? ile ilgili Hiperenflasyon nedir?, Hiperenflasyon anlamı nedir?, Hiperenflasyon ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Hiperenflasyon nedir?, Hiperenflasyon anlamı nedir?, Hiperenflasyon ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Hiperenflasyon nedir?, Hiperenflasyon anlamı nedir?, Hiperenflasyon ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Hiperenflasyon nedir?, Hiperenflasyon anlamı nedir?, Hiperenflasyon ne demektir? Hakkında? :Hiperenflasyon nedir?, Hiperenflasyon anlamı nedir?, Hiperenflasyon ne demektir? ile ilgili Hiperenflasyon nedir?, Hiperenflasyon anlamı nedir?, Hiperenflasyon ne demektir? burada bulabilirsiniz. Hiperenflasyon nedir?, Hiperenflasyon anlamı nedir?, Hiperenflasyon ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Hiperenflasyon nedir?, Hiperenflasyon anlamı nedir?, Hiperenflasyon ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Hiperenflasyon nedir?, Hiperenflasyon anlamı nedir?, Hiperenflasyon ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Gemini (takımyıldız), Jim Webb, Pergel takımyıldızı, Derbe, Boyabat Saat Kulesi, CatDog, Psikolojik işkence, Octopus cyanea, Pon de Replay, Masule, Çerkes dilleri, Pulsano, Joint Institute for Nuclear Research, Piraziz, Mehmet Akif, Kıbrıs Cumhuriyeti taşıt plaka kodları, Dünya Mirasları, Ford, Farabi, Eaea, Ricoh, Tomotaka Fukagawa, Susam, Çernobil Nükleer Santrali, II. Con Kastrioti, Katherine Schwarzenegger, Laptev Denizi, Zimbabve, Gephyroctenus, Mary (Kraliyet prensesi ve Harewood kontesi), Tahnal, Salıpazarı, Molla Hüsrev, Kleberg County, Mikky Ekko, Nginx, Arena Birmingham, Nevali Çori, Ab Aeterno, İrtiş Nehri Savaşı, Sergey Krikalyov, İran faresi, Kolossai, Nanni Moretti, Liberty Media, Floridia, Ovakavağı, Karatay, Lyman Spitzer, Stratonikeia, Karya, Kalkulus, 1 Türk lirası, Kalkülüs, Phrygia Pacatiana, İmam Mahmud Efendi, Kimyasal madde, Moncler, Paracynictis selousi, Sergei Krikalyov, U.S. Route 1, Patara, Gül pencere, Farmakogenomik, 1986 Cumhurbaşkanlığı Kupası, tbmm 1. dönem canik milletvekilleri, Alanya Üniversitesi, Türban, NSSDC ID, Terrassa, Embriyon, Homo sapiens, Oval Ofis, NGC 5099, Raja Ravi Varma, LaVeyan satanizm, Spekülatif kurgu, Burgenland, Daimler AG, Sprekelia, Azerbaycan tarihi, Ekrem Dumanlı, Fransa Bayanlar Voleybol Ligi, Tölesler, Ali Eşref Dervişyan, Morotopithecus bishopi, Papa IX. Ioannes, Elizabeth of York, Saku, Yenimahalle, Francesco Bardi, Real Madrid CF, Isabela Merced, Norbert Eschmann, Klotrimazol, Ebulhasan Benisadr, Lovesong, Xanny, Art Marcum, Breuer, Jaguar, Geziyurt, Gürpınar, Betül Demir,
Anna Smaşnova Kimdir?, Tenzilâtsız İsminin Anlamı Nedir?, Promosyonlu İsminin Anlamı Nedir?, Nobran İsminin Anlamı Nedir?, Bahadır Yenişehirlioğlu Kimdir?, Çarliston Marka İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Öztürk Kimdir?, Alevsiz İsminin Anlamı Nedir?, İri İsminin Anlamı Nedir?, Galaksinin Koruyucuları 2, Fiyakalı İsminin Anlamı Nedir?, Galeyanlı Nedir?, Çatal Yürek Nedir?, Abubakar Salim Kimdir?, Alevli İsminin Anlamı Nedir?, Galaksinin Koruyucuları, Kayıtsızca İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Mansuryan Kimdir?, Profesyonel İsminin Anlamı Nedir?, Çarksız İsminin Anlamı Nedir?, Nizâr İsminin Anlamı Nedir?, Azer Bülbül Kimdir?, Obruklu Nedir?, İrhas İsminin Anlamı Nedir?, Fitopatolojik İsminin Anlamı Nedir?, Çatal Sakal Nedir?, Anna Schudt Kimdir?, Aletli İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Kubilay Kimdir?, Kayıtsız Şartsız İsminin Anlamı Nedir?, Fırlama Çöpçüler, Anna Schell Kimdir?, Ahmet Ogan Kimdir?, Abu Julia Kimdir?, Çarklı İsminin Anlamı Nedir?, Alesta İsminin Anlamı Nedir?, İrençäk İsminin Anlamı Nedir?, Fitneci İsminin Anlamı Nedir?, Galaktore Nedir?, Tenzilatlı İsminin Anlamı Nedir?, Problemsiz İsminin Anlamı Nedir?, Nizamsız İsminin Anlamı Nedir?, Fare Şehri, Ali Rıza Kaşkayan Kimdir?, Anna Rogowska Kimdir?, Kayıtsız İsminin Anlamı Nedir?, Alerjisiz İsminin Anlamı Nedir?, İranlı İsminin Anlamı Nedir?, Çarkıt İsminin Anlamı Nedir?, Fitne Kumkuması İsminin Anlamı Nedir?, Gaiz Nedir?, Tentesiz İsminin Anlamı Nedir?, Problemli İsminin Anlamı Nedir?, Nizamlı İsminin Anlamı Nedir?, Avni Dilligil Kimdir?, Anna Rigon Kimdir?, Ali Rıza İmamifer Kimdir?, Omid Abtahi Kimdir?, Alerjili İsminin Anlamı Nedir?, En Süper Kahraman, Kayıtlı İsminin Anlamı Nedir?, Obez Nedir?, İradi İsminin Anlamı Nedir?, Fitne Fücur İsminin Anlamı Nedir?, Çat Pat Nedir?, Çarıksız İsminin Anlamı Nedir?, Anna Puu Kimdir?, Alerjik İsminin Anlamı Nedir?, Easy Street (film, 1917), Ali Rıza Hurşidi Kimdir?, Ahmet Nur Çebi Kimdir?, Tentenesiz İsminin Anlamı Nedir?, Problematik İsminin Anlamı Nedir?, Nizami İsminin Anlamı Nedir?, İrfan Atasoy Kimdir?, Kayışçı İsminin Anlamı Nedir?, Aleni İsminin Anlamı Nedir?, Anna Prelević Kimdir?, Abşir Ömer Çama Kimdir?, Pürtelaş Nedir?, Nüzullü Nedir?, İradesiz İsminin Anlamı Nedir?, Fitilsiz İsminin Anlamı Nedir?, Çarşafsız Nedir?, Çarıklı İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Hakiki Kimdir?, Dur! Yoksa Annem Ateş Edecek, Yılmaz Yaşar Kimdir? Yılmaz Yaşar Nereli Yılmaz Yaşar Kaç Yaşında?, Alengirli İsminin Anlamı Nedir?, Anna Poslavska Kimdir?, Tenteneli İsminin Anlamı Nedir?, Problem İsminin Anlamı Nedir?, Niyetsiz İsminin Anlamı Nedir?, Cüneyt Arkın Kimdir?, Kayıp İsminin Anlamı Nedir?, Doğal Kahramanlar, Pürsıhhat Nedir?, İradeli İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Fegani Kimdir?, Fitilli İsminin Anlamı Nedir?,