Çince İsminin Anlamı Nedir?

Çince İsminin Anlamı Nedir?

Çince İsminin Anlamı Nedir?

Çince İsminin Anlamı Nedir?

Çince İsminin Anlamı

Çince İsminin İstatistikleri

İsminin Anlamı Nedir?

Binlerce ismin anlamını bulun. İsim kökeni, analizi, falı, istatistikleri gibi birçok bilgiye tek tık ile ulaşın. Eğlenceli etkinlikler ile birlikte sosyal madyada paylaşın. Nerden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Yukardaki canlı aramayı kullanın veya popüler isimlere göz atın.

 

İsim, özel-genel (cins), canlı-cansız, somut-soyut tüm varlık, kavram ve olayları karşılayan sözcüklerdir. Sıfat, zarf, zamir gibi kelime grupları isim soylu kelimeler olarak kabul edilir. Türkçede isimler genel olarak kabul edilen dört farklı şekilde sınıflandırılır:

Çince İsmi Caiz Mi?

Çince İsminin Resmi Çince İsminin Numeraolojisi

Çince İsminin Anlam Falı

Çince İsminin Anlam Falı Çince İsminin Kader Sayısı Ve Kişilik Özellikleri Çince İsminin Analizi Çince İsminin Anlam Yorumu

Çince İsminin Numeraolojisi

Çince İsmi Caiz Mi? Çince İsmili Ünlüler Çince İsminin Arapça Yazılışı Çince İsminin Çince Yazılışı

Çince İsminin Resmi

Çince İsminin Japonca Yazılışı Çince İsminin Hiyeroglif (Mısır) Yazılışı Çince İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Çince İsminin Anlamı

Çince İsminin Anlamı, Çince İsminin İstatistikleri

Çince İsminin Resmi, Çince İsminin Numeraolojisi, Çince İsminin Anlam Falı, Çince İsminin Kader Sayısı Ve Kişilik Özellikleri,

Çince isminin sözlük anlamı

Çince İsminin Analizi, Çince İsminin Anlam Yorumu, Çince İsmi Caiz Mi?, Çince İsmili Ünlüler, Çince İsminin Arapça Yazılışı,

Çince İsminin Arapça Yazılışı

Çince İsminin Çince Yazılışı, Çince İsminin Japonca Yazılışı, Çince İsminin Hiyeroglif (Mısır) Yazılışı, Çince İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Çince İsminin İstatistikleri

Çince İsminin Anlamı Nedir?

Çince

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çince
汉语/漢語 ya da 中文
Çince karakterler
TelaffuzHànyǔ veya Zhōngwén
BölgeDoğu Asya
EtnisiteHan Ulusu
Konuşan sayısı(1.197.392.400 atıf 1984-2000)[1]
Dil ailesi
Çin-Tibet dilleri
 • Sinitik
  • Çince
Standart formlarStandart Çince
Diyalektler
Yazı sistemiÇince karakterler
Bopomofo
Hanyu Pinyin
Xiao'erjing
Resmî durumu
Resmî dil Çin
 Hong Kong
 Makao

 Tayvan
 Singapur

 Birleşmiş Milletler
Tanınmış azınlık dili Kanada
 Malezya
 ABD
Dil kodları
ISO 639-1zh
ISO 639-2chi (B)
zho (T)
ISO 639-3zho
  Birinci anadili olan ülkeler
  Çince konuşan nüfusun 5.000.000 olduğu yerler.
  Çince konuşan nüfusun 1.000.000 olduğu yerler.
  Çince konuşan nüfusun 500.000 olduğu yerler.
  Çince konuşan nüfusun 10.000 olduğu yerler.
  Önemli şekilde Çince konuşulan yerler.
Çince konuşulan dünyanın haritası.

Çince (Basitleştirilmiş Çince: 汉语; Geleneksel Çince: 漢語; pinyin: Hànyǔ; diğer adları: 中文, 國文, 华文, 华语), Çin anakarası ve çevresinde yaşayan bir milyardan fazla kişi tarafından konuşulan Eski Çinceden türemiş dillerin oluşturduğu diller grubudur. Dünyadaki her beş kişiden birinin anadili olarak konuştuğu Çince, lehçeleriyle birlikte dünyada en çok konuşulan dildir.[2] Çince ve lehçeleri Büyük Çin olarak adlandırılan Çin anakarası, Hong Kong, Makao, Tayvan ve Malezya,[3] Endonezya, Tayland, Singapur, Myanmar, Vietnam, Güney Kore gibi Doğu ve Güneydoğu Asya ülkelerinde konuşulmaktadır.[4] Çince, dünyanın en çok konuşulan dil olmasına bağlı olarak Birleşmiş Milletler'in altı resmî dilinden biridir. Aynı zamanda Çin, Tayvan, Singapur, Hong Kong ve Makao'nun resmî dilidir.

Dünyadaki her beş kişiden birinin anadili olarak konuştuğu Çince, yüzlerce farklı yerel lehçeden oluşmaktadır. Bu noktada Çince, tüm lehçeleriyle birlikte toplu olarak Eski Çinceden türeyen farklı lehçe türlerini ifade etmektedir. Buna bağlı olarak Çincenin bir dil ailesi olduğu iddia edilmektedir. Çince lehçeleri arasında en çok konuşulanı Mandarin Çincesi yaklaşık 850 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Ardından Şanghay ve civarındaki 90 milyon insan tarafından konuşulan Wu Çincesi, Guangzhou ve çevresinde 90 milyon civarında kişi tarafından konuşulan Yue Çincesi,[5] Fujian ve Leizhou yarımadası çevresinde 70 milyondan fazla kişinin konuştuğu Min Çincesi[6] ve 50 milyona yakın kişi tarafından Güney Çin, Guangdong, Malezya, Endonezya Tayland gibi yerlerde konuşulan Hakka Çincesi[7] ve diğer Çince lehçeleri gelmektedir.

Göçmen topluluklarda en çok Kanton lehçesi kullanılır. Bu lehçe Yue Çincesinin bir parçası olarak 80 milyondan fazla kişi tarafından konuşulmaktadır.[7] Bunun sebebi göç eden Çinlilerin genelde güney kesimlerden olmasıdır. Bu dil, Çin-Tibet dilleri ailesinin koluna dahildir.

Etkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

6.000 yıldan uzun bir geçmişe sahip olduğu düşünülüp[8] ilk kayıtları 4.500-5.000[9] yıldan daha uzun bir süre önce ortaya Çince dünyanın konuşulan en eski dillerinden biridir.[10] Çinceye ait ilk kayıtlar bronz kaplar ve kemikler üzerinde bulunmuştur.[11][12] Çince gerek yazı sistemi, gerek dil yapısı ile birçok uzak doğu dilini etkilemiştir. Tarih boyunca Korece, Japonca, Vietnamca gibi dilleri geniş ölçüde etkilemiştir ve Çinceden aktarılan kelimeler bugün bu dillerin kelime dağarcığının yarısından fazlasını oluşturmaktadır.[13] Çincenin etkisine bağlı olarak Japonca moraik bir dil yapısı geliştirmiş[14] ve Korecede sesli harf uyumu bozulmuştur.[15] Vietnamca ise Latin harfleri ile yazılıyor olsa da Çince, modern Vietnamca sözlüğünün %60'ını oluşturur.

Japonca, Korece, Vietnamcanın her biri başlangıçta Çince karakterleri temel alan yazı sistemleri geliştirmiştir. Korece tarih boyunca Hança olarak adlandırılan Çin karakterleriyle yazılmıştır. Daha sonra Çin karakterlerinin yerini Hangıl alfabesi almıştır. Kore-Hangıl karakterleri yapı olarak Çinceye benzemekle birlikte bu benzerlik Japon dilindekinden biraz daha azdır. Yine de Korece kelimelerin çoğunun kökenini Çince kelimelerdir. Çin karakterleri Japoncada ise Kana heceleriyle desteklenmiştir. Japoncanın Kanji karakterleriyle Çince karakterler, anlamları ve okunuşları Çinceden çoğu zaman farklı olsa da şeklen birbirlerine çok benzerler. Vietnamca ise Çin karakterli chữ Nôm alfabesiyle yazılmaya devam etmekle birlikte eski Fransız sömürgeciliğinin bir sonucu olarak Latin temelli bir alfabeye geçmiştir.

Çin karakterleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Çin karakterleri bu dile has bir yazı sistemidir. Bu sistemin 4.500-5.000[9][10] yılı bulan bir tarihi vardır. Çin dilindeki karakterler yan yana gelerek bir kelimeyi meydana getirmez, her kelime için farklı bir karakter bulunmaktadır. Çincenin geleneksel ve Mao tarafından yaptırılan basitleştirilmiş karakterleri vardır. 1954 yılından önce Çince, geleneksel karakterler ile yazılıyordu.[16] Mao, bunların grafik olarak karmaşık olanlarını kolaylaştırmış ve basitleştirilmiş karakterlere dönüştürmüştür. Geleneksel karakterler bugün Tayvan'da kullanılır. İlkokulu bitirmek için 1.200 civarında karakter bilmek gerekirken eğitim almış bir Çinli okuyucu 5.000 ilâ 7.000 karakter bilir. Çince bir gazete okuyabilmek için en az 3.000 karakter öğrenilmelidir.

Çincenin lehçeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Çin dili bölgelerine göre farklılık gösterir. Çin'de en popüler olan lehçe Mandarindir. Çin dilinin hangi bölgelerde ne kadar bir nüfus tarafından konuşulduğu şöyledir:

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Chinese languages ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ http://www.ethnologue.com/language/zho 9 Mayıs 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. A macrolanguage of China
 2. ^ "Summary by language size". 2 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ekim 2018. 
 3. ^ Race, Ethnicity, and the State in Malaysia and Singapore (İngilizce). Kwen Fee Lian. 2006. ISBN 9789047409465. 
 4. ^ "Chinese Diaspora". Chinese Diaspora Across the World: A General Overview. Academy for Cultural Diplomacy. 27 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Aralık 2023. 
 5. ^ a b "Chinese, Yue". Ethnologue. 2023. 9 Mart 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Aralık 2023. 
 6. ^ a b 中国语言地图集(第2版):汉语方言卷 [Language Atlas of China (2nd edition): Chinese dialect volume]. Pekin: The Commercial Press Chinese Academy of Social Sciences. 2012. s. 110. 
 7. ^ a b c "Chinese, Hakka". Ethnologue. 2022. 9 Mart 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Aralık 2023. 
 8. ^ Lin, Kathy. "Chinese Language". Ethnomed. 22 Aralık 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Aralık 2023. 
 9. ^ a b Didi, Tang (12 Temmuz 2013). "5,000-year-old primitive writing generates debate in China". NBC News. 22 Aralık 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Aralık 2023. 
 10. ^ a b Norman, Jerry (1998). Chinese (İngilizce). Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-29653-3. 
 11. ^ Kern, Martin (2010). ""Early Chinese literature, beginnings through Western Han". In Owen, Stephen (ed.)". Cambridge: Cambridge University Press. 
 12. ^ Bagley, Robert (2004). Anyang writing and the origin of the Chinese writing system. The First Writing: Script Invention as History and Process (İng). Cambridge University Press. ss. 190-249. 
 13. ^ Miyake, Marc Hideo (2004). Old Japanese: A Phonetic Reconstruction (İngilizce). Routledge–Curzon. ISBN 978-0-415-30575-4. 
 14. ^ Shibatani, Masayoshi (1990). The Languages of Japan (İngilizce). Cambridge: Cambridge University Press. ss. 120-121. ISBN 978-0-521-36918-3. 
 15. ^ Sohn, Ho-Min (2001). The Korean Language (İngilizce). Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-36943-5. 
 16. ^ "zh:Requirements for Chinese Text Layout 中文排版需求". 20 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Telaffuz[değiştir | kaynağı değiştir]

Sözlükler[değiştir | kaynağı değiştir]İsminin Anlamı Nedir? Kategorisinden Haberler


 • Çince İsminin Anlamı Nedir? Nedir?:Çince İsminin Anlamı Nedir? Nedir?
 • Çince İsminin Anlamı Nedir? İsminin Anlamı:Çince İsminin Anlamı Nedir? İsminin Anlamı
 • Çince İsminin Anlamı Nedir? İsminin İstatistikleri:Çince İsminin Anlamı Nedir? İsminin İstatistikleri
 • Çince İsminin Anlamı Nedir? İsminin Analizi:Çince İsminin Anlamı Nedir? İsminin Analizi

Laos bayrağı, Mendirman Celaleddin, Başdüşman, Osman bin Affan, Filistin Devleti bayrağı, Öz geçmiş, Arapköy,  Günther Schwägermann, Doğan Koloğlu, Başlangıç menüsü, Nizamiye medreseleri, Çelik Simyacı bölüm listesi, Producers Guild of America, Monkey D. Luffy, Portekiz Futbol Federasyonu, Augusto Pinochet, Özür Diliyorum, Fildişi, III. Darius, Euophrys cooki, Windows 3.0, Alman savaş suçları, Atlas, Xunqueira de Espadanedo, İnegöl, Hümanizm, Humanizm, Kemaleddin ibn Yunus, 25 Nisan, İpek Türktan, Deli Yusuf, Öte uydu, CA Peñarol, Uzak geleceğin zaman çizelgesi, Mehmet Enes Sığırcı, Salat, Abdullah Gül, Michel Rolle, Ötümsüz yutaksıl sürtünmeli ünsüz, Exathlon, Epik şiir, Modernleşme teorisi, Eski Goa, George Crumb, Guadalcanal Muharebesi, Changbin, Ötümsüz küçükdilsil sürtünmeli ünsüz, Cnemidaster, TC Merkez Bankası, Aynı yıl içinde iki Akademi Ödülüne aday gösterilen oyuncular listesi, Ötümsüz küçükdilsil patlamalı ünsüz, Çok hücreli canlı, İpekli, Lepus saxatilis, Leopardus, Mustafa Kalemli, Zoroasteridae, Alexis Arquette, Heriberto Lazcano Lazcano, Asılsız Haber, Ankara Uluslararası Film Festivali ödülleri, Nasiriye, Antoine Thomson dAbbadie, Nasıriye, Sasebo, Li Jun Li, Akdeniz Oyunlarında Malta, Felsefe ve ekonomi, Ötümsüz dişyuvasıl yansürtünmeli ünsüz, Sultan Ahmet Camii, Polarizörler, Zambiya millî futbol takımı, Karaim Sinagogu, Soranice, II. Nikolas, Saint Lucia, Ötümsüz dişsil sürtünmeli ünsüz, İbn Yunus, Zoroaster, Erwin Vierow, Martinizm, Rock müzik, Muhammed Peygamber, Benim Adım Aşk (Sibel Can albümü), Astara şehristanı, LoveWave, Didi Chuxing, Köstendil Sancağı, Herbalife, Bilim, Hazırlık maçı, Kralkızı Barajı ve Hidroelektrik Santrali, Ötümsüz damaksıl sürtünmeli ünsüz, Yusuf Franko Paşa, The Exorcism of Emily Rose, Ötümsüz damaksıl patlamalı ünsüz, Hubei, Aurelian, Johann Strauss II dans besteleri listesi, Murphy Kanunları,
Hasan Bitmez Kimdir?, Topoğrafik Nedir?, Sancak-ı Şerif Anlamı Nedir, Sancak-ı Şerif Nasıl Oluştu, Sancak-ı Şerif Tarihi, Sancak-ı Şerif Renkleri, Sancak-ı Şerif Tasarımı, Lütfi İlteriş Öney Kimdir?, Ufuk Değerliyurt Kimdir?, Folklorik Nedir?, Rana Berk Kimdir?, Toplum Dışı Nedir?, Fokurdak Nedir?, Toplum Bilimsel Nedir?, Fodulca Nedir?, Ayla Bedirhan Çelik Kimdir?, Harun Özgür Yıldızlı Kimdir?, Samara bayrağı Anlamı Nedir, Samara bayrağı Nasıl Oluştu, Samara bayrağı Tarihi, Samara bayrağı Renkleri, Samara bayrağı Tasarımı, Figen Yıldırım Kimdir?, Flüoresan Nedir?, Ayhan Özçelik Kimdir?, Toplanık Nedir?, İzzet Kaplan Kimdir?, Mühip Kanko Kimdir?, Prensin Bayrağı Anlamı Nedir, Prensin Bayrağı Nasıl Oluştu, Prensin Bayrağı Tarihi, Prensin Bayrağı Renkleri, Prensin Bayrağı Tasarımı, Recep Bozdemir Kimdir?, Ali Topçu Kimdir?, Toparlakça Nedir?, Hurşit Çetin Kimdir?, Fadik Temizyürek Kimdir?, Toparlağımsı Nedir?, Toparlacık Nedir?, Osmanlı bayrağı Anlamı Nedir, Osmanlı bayrağı Nasıl Oluştu, Osmanlı bayrağı Tarihi, Osmanlı bayrağı Renkleri, Osmanlı bayrağı Tasarımı, Ülkü Doğan Kimdir?, Mehmet Akif Perker Kimdir?, Necmi Özgül Kimdir?, Top Sakallı Nedir?, Hasan Daşkın Kimdir?, Hasan Memişoğlu Kimdir?, Nazi Almanyası bayrağı Anlamı Nedir, Nazi Almanyası bayrağı Nasıl Oluştu, Nazi Almanyası bayrağı Tarihi, Nazi Almanyası bayrağı Renkleri, Nazi Almanyası bayrağı Tasarımı, Fitopatolojik Nedir?, Öztürk Keskin Kimdir?, Şeref Baran Genç Kimdir?, Tonla Nedir?, Nuran Ergen Kılıç Kimdir?, Fitne Kumkuması Nedir?, Filiz Orman Akın Kimdir?, Tombulca Nedir?, Fitne Fücur Nedir?, Zürriyetsiz İsminin Anlamı Nedir?, Fitilsiz Nedir?, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Anlamı Nedir, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Nasıl Oluştu, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tarihi, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Renkleri, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tasarımı, Zürriyetli İsminin Anlamı Nedir?, Mustafa Süleyman Kurtar Kimdir?, Züppe İsminin Anlamı Nedir?, Fitilci Nedir?, Dağıstan Budak Kimdir?, Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kimdir? Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Nereli Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kaç Yaşında?, Zümrüdi İsminin Anlamı Nedir?, Tolgasız Nedir?, Fitçi Nedir?, Hatice Gül Bingöl Kimdir?, Gökhan Baylan Kimdir?, Zülüflü İsminin Anlamı Nedir?, Tolgalı Nedir?, Fişlik Nedir?, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Anlamı Nedir, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Nasıl Oluştu, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tarihi, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Renkleri, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tasarımı, Toleranssız Nedir?, Züllü İsminin Anlamı Nedir?, Fişli Nedir?, Fişeksiz Nedir?, Zülcelâl İsminin Anlamı Nedir?, Sözdar Akdoğan Kimdir?, Murat Turna Kimdir?, Fahri Özkan Kimdir?, Zührevi İsminin Anlamı Nedir?, Fişekli Nedir?, Züğürt İsminin Anlamı Nedir?, İzmir bayrağı Anlamı Nedir, İzmir bayrağı Nasıl Oluştu, İzmir bayrağı Tarihi, İzmir bayrağı Renkleri, İzmir bayrağı Tasarımı, Filiz Çelik Kimdir?, Toksikolojik Nedir?, Fistolu Nedir?, Koray Önsel Kimdir?, Zübük İsminin Anlamı Nedir?, Toksik Nedir?, Fikret Tufanyazıcı Kimdir?, Zulmeden İsminin Anlamı Nedir?, Fistansız Nedir?, İlker Yücel Kimdir?, Tokatlı Nedir?, Zömbe İsminin Anlamı Nedir?, Gadsden bayrağı Anlamı Nedir, Gadsden bayrağı Nasıl Oluştu, Gadsden bayrağı Tarihi, Gadsden bayrağı Renkleri, Gadsden bayrağı Tasarımı, Tokalı Nedir?, Selma Sarıcıoğlu Çalışkan Kimdir?, Zottiri İsminin Anlamı Nedir?, Ümit Duman Kimdir?, Zot İsminin Anlamı Nedir?, Bahadır Gökmen Kimdir?, Berrin Selbuz Kimdir?, Tok Sözlü Nedir?, Fiskal Nedir?, Zorunlu İsminin Anlamı Nedir?, Zorlu İsminin Anlamı Nedir?, Toimeton Nedir?,