Selen Uçer

Selen Uçer

Selen Uçer Kelimesi Bulunamadı. Lütfen Selen Uçer Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız.
Selen Uçer
Selen Uçer İlgili Sözlük Kelimeler Listesi
Selen Uçer Kelimesinin Anlamı?
Selen Uçer Ne Demek?
Selen Uçer Ne Demektir?
Selen Uçer Analizi?
Selen Uçer
Selen Uçer Anlamı Nedir?
Selen Uçer Ne Demektir?
Selen Uçer Açıklaması Nedir?
Selen Uçer Cevabı Nedir?
Selen Uçer Kelimesinin Anlamı?
Selen Uçer Kelimesinin Anlamı Nedir?
Selen Uçer Kelimesinin Anlamı Ne demek?
Selen Uçer Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Leyla Selen Uçer (d. 5 Mayıs 1983[1]) Türk oyuncu. Ara filmi ile DOT yapımı Böcek oyunuyla tanınır.

Kimya mühendisi bir anne babanın kızı olarak dünyaya geldi. Avusturya Lisesi'ni ve Boğaziçi Üniversitesi'nin kimya bölümünü bitirdi. Üniversite yıllarında Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları'nda yer aldı. Ayrıca yarı zamanlı olarak İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Şan Bölümü'ne devam etti. Bir yıl 'da burslu olarak eğitim gördü. Chicago'daki Roosevelt Üniversitesi'nde yine burslu olarak yüksek lisans yaptı. Yazdığı Amerikan Rüyası adlı oyun, Off-Broadway'de tarafından sahnelendi.

Türkiye'ye döndü ve 2004'te senaryosunu Ümit Ünal'ın yazdığı Anlat İstanbul filminde, 'in çektiği "Külkedisi" bölümünde oynadı. In-yer-face akımı oyunlarını sahneleyen DOT'un Böcek adlı yapımında rol aldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nda Haldun Dormen'in sahneye koyduğu Kantocu oyunundaki performansıyla "Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Kadın Oyuncusu" dalında Afife Jale Ödülleri'ne aday gösterildi. Ümit Ünal'ın yönettiği, dört kişi arasında geçen 2007 yapımı Ara filminde yarı Fransız yarı Türk olan Gül karakterini canlandırdı. Bu rolüyle 15. Adana Altın Koza Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü Ayça Damgacı'yla paylaştı. 2008'de O... Çocukları filminde bir fahişeyi oynadı. 2009 yılında Binbir Gece dizisinde Emel karakterini canlandırdı. Hanımın Çiftliği dizisinde Asuman karakterini oynamaktadır. 2019 yılında Ümit Ünal'ın yönetmenliğini üstlendiği Aşk, Büyü, vs. filmiyle Altın Portakal En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü kazanmıştır.[2]

Sahip olduğu ödüller

Rol aldığı oyunlar

Filmografisi

Kaynakça

Dış bağlantılar