Hikmet Birand nedir?, Hikmet Birand anlamı nedir?, Hikmet Birand ne demektir?

Hikmet Birand Nedir?

Hikmet Birand Nedir?, Hikmet Birand Nerededir?, Hikmet Birand Hakkında Bilgi?, Hikmet Birand Analizi?

Hikmet Birand ilgili

Hikmet Birand ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz. 

Hikmet Birand ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz.

Hikmet Birand

Hikmet Birand Ne Anlama Gelir Hikmet Birand Anlamı Hikmet Birand Nedir

Hikmet Birand Ne Anlam Taşır Hikmet Birand Neye İşarettir Hikmet Birand Tabiri Hikmet Birand Yorumu ,Hikmet Birand Kelimesi Bulunamadı.

Hikmet Birand Kelimesi

Lütfen Hikmet Birand Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız.

Hikmet Birand İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Hikmet Birand Kelimesinin Anlamı? Hikmet Birand Ne Demek? ,Hikmet Birand Ne Demektir?

Hikmet Birand Ne Demektir?

Hikmet Birand Analizi? , Hikmet Birand Anlamı Nedir? Hikmet Birand Ne Demektir? , Hikmet Birand Açıklaması Nedir? ,Hikmet Birand Cevabı Nedir? Hikmet Birand Kelimesinin Anlamı? Hikmet Birand Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Hikmet Birand Kelimesinin Anlamı Ne demek? Hikmet Birand Kelimesinin Anlamı Ne demektir?


Hikmet Birand nedir?, Hikmet Birand anlamı nedir?, Hikmet Birand ne demektir?

Hikmet Birand

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hikmet Ahmet Birand
Doğum 1904
Karaman
Ölüm 18 Ocak 1972
Ankara
Milliyet Türk
Eğitim İstanbul Halkalı Yüksek Ziraat Okulu
Mezun olduğu okul(lar) Bonn Üniversitesi, Almanya
Meslek Akademisyen, Üniversite idarecisi, Botanik bilgini, Yazar

Hikmet Ahmet Birand, Prof.Dr. (d. 1904) Karaman - (ö. 18 Ocak 1972, Ankara), Türk akademisyen, üniversite idarecisi, botanik bilgini ve yazar.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Hikmet Ahmet Birand 1904'te Karaman'da doğdu. Kentin tanınmış Hacı Bayramoğulları ailesindendir. O kente ilk öğretiminden sonra Karaman İdadisi (lısesi)'ni bitirmiştir. Sonra parasız yatılı öğrenci olarak İstanbul Halkalı Yüksek Ziraat Okulu'na girmiş ve bu okuldan ziraat mühendisi olarak mezun olmuştur. 1927–1928’de Ankara'da "Etlik Merkez Laboratuvarı Mütehassısı" olarak çalışmıştır. 1928'de devlet bursu ile Almanya'ya botanik bilimleri üzerinde üniversite eğitimi için gönderilmiştir. Bonn Üniversitesi'nde botanik bilimi uzerinde diploma derecesi almıştır. Sonra aynı üniversitede diploma üstü derece çalışmaları için o üniversitede bulunan Prof.Dr. Johannes Fitting’in danışmanlığında “Üntersuchungen uber Tracheomykösen” başlıklı habiltasyon tezi ile doktorasını tamamlamıştır.

1933'te Türkiye'ye kesin dönüş yapmıştır. !928'de İstanbul'da bulunan Halkalı Ziraat Okulu'nun kapanması ile ortaya çıkan ziraat eğitimi boşluğunu doldurmak üzere Alman ziraat fakültelerinden alınan yeni bir müfredat programı ile 1930'da Ankara Yüksek Ziraat Okulu açılmıştı ve bu eğitim kurumuna Alman asıllı eğiticiler tayin edilmişti. Bu okul Atatürk’ün direktifleriyle 2524 sayılı kanunla Cumhuriyet’in 10. Yılında "Ankara Yüksek Ziraat Enstitüsü"'ne dönüştürüldü Hikmet Birand 1933'te Türkiye'ye döndüğünde bu okulda görev yapan Alman asıllı Profesör Kürt Krause'nin yanına asistan olarak atandı ve sonra başaşıtan olarak akademik görevine devam etti. 1938'de aynı yüksek eğitim ve araştırma kurumunda doçent oldu. 1939'da Profesör Krause Almanya'ya geri döndü. Onun başı olduğu Botanik kürsüsü başkanlığına Hikmet Birand atandı. Bu görevde iken bitki sosyolojisi bilim dalının Türkiye'deki kurucusu oldu. 1946 yılında bu kurumda Botanik kürsüsü profesörü olarak atandı. Bir ara "Millî Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Dairesi" üyeliği yaptı.

1946 yılında çıkarılan 4936 sayılı kanun ile Türkiye üniversitelerine yeni bir yapı kazandırıldı ve özerklik verilerek İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi kuruldu. İki sene sonra eski Ankara Yüksek Ziraat Entitüsü 30 Haziran 1948 5234 sayılı kanun ile Ankara Üniversitesi'ne bağlandı. Enstitü bünyesindeki Botanik bölümünün bulunduğu "Tabii İlimler Fakültesi" yeni kurulan Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi'ne dahil edildi ve enstitünün "Ziraat Sanatları Fakültesi" ise "Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi" olarak kurumlaştırıldı. Hikmet Birand üniversite profesörü oldu. Yeni kurulan Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nin Botanik Kürsüsü de onun başkanlığında bir grup akademisyen tarafından kuruldu ve Hikmet Birand yeni kürsü profesörü olarak atandı.

1949 yılında Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi'nde kısa bir süre için Fakülte senatosu tarafından "dekan" olarak seçildi ve bu görevi kısa bir dönem ifa etti. Ama çok geçmeden 1949'da Ankara Üniversitesi Rektörü olarak seçildi. 1949-1951 döneminde rektörlük görevinde bulundu.

Hikmet Birand Türkiye'de bitki sosyolojisi ile ilgili ilk çalışmaları yapmıştır. 1960 yılında kurulan ODTÜ-Atatürk Ormanının oluşturulmasında çabaları olmuştur.

Hikmmet Birand "Botanik Enstitüsü Müdürlüğü" görevini ölümüne kadar sürdürmüştür. 18 Ocak 1972’de Ankara’da vefat etmiş ve malvarlığını Maarif Vakfı'na bırakmıştır.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

1933'ten itibaren Profesör Kurt Kraus ile birlikte çalışarak Türkiye’de modern anlamda ilk herbaryum olan "ANK Herbaryumu (Herbarium Turcicum-Türkiye Herbaryumu)" Yüksek Ziraat Enstitüsü'nu Botanik Enstitüsüne bağlı olarak kurmuştur. Bu herbariyum Hikmet Birand'in araştırmaları için şahsen topladığı büyük sayıda Anadolu bitki örneklerini de ihtiva etmektedir. Günümüzde 7500 sayıda tür bitki örneği bulunan bu herbaryum Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi'ne bağlıdır.

Almanya'da Almanca basılmış beş kitabı ve çok sayıda Türkçe eseri bulunmaktadır. Ülkü Dergisi ve Ulus Gazetesi'de yayımlanan bir sıra makaleler hazırlamıştır.[1]

Kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • 1936 - Büyükada'nın Yeşil Örtüsü
 • 1948 - Keltepe Ormanlarında Bir Gün
 • 1950 - Bitkilerde Ekonomi Prensipleri. Biriktirme ve Arttırma
 • 1952 - Bitki Türleri
 • 1952 - Türkiye Bitkileri, Plantae Turcicae, A Preliminary list of species collected in Turkey, A.U. Fen Fakultesi Yayinlari, (671 cins ve 2480 türe ait 6145 bitki örneği incelenmektedir).
 • 1957 - Anadolu Manzaraları (13. Basim, 1999, Tubitak Popüler Bilim Kitaplari ISBN 975-4033212)
 • 1962 - Kurak Çorak
 • 1964 - Karapınar Olayı ve Erozyon
 • 1968 - Alıç Ağacı ile Sohbetler (Yeni basim 2014, Is Bankasi Kultur Yayinlari, ISBN 978-6053320876)
 • 1984 - Anadolu Ormanlari (Orgun Yayinlari, Istanbul)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Ahmet Karataş yaptığı bir bibliyografik taramada 57 yayınını tespit ettiğini bildirmektedir. Bknz: Karataş, Ahmet "Prof.Dr.Hikmet Birand", [1] 23 Temmuz 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Erişim:12.7.2017),

Dış kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Kart G, M., (2010) “Prof. Dr. Hikmet Ahmet Birand Bibliyografyası için Bir Deneme”, Kebikeç, Cilt:30: Sayfa:77-87". www.academia.edu/416380/Prof._Dr._Hikmet...yasi_icin_bir_deneme
 • Ülken, Hilmi Ziya, (1971 1972): "Prof.Dr. Hikmet Birand (1904-1972)", Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi, Cilt:19 (1),: Sayfa:219-221. Online:

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Karataş, Ahmet () "Prof.Dr.Hikmet Birand", [2]23 Temmuz 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Erişim:12.7.2017)
 • Ankara Üniversitesi ankara.edu.tr resmi websitesinde "Rektörlerimiz: Prof.Dr. Hikmet Birand (22.06.1949)-(22.06.1951)" adlı madde. Online: [3]2 Ağustos 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
Akademik görevi
Önce gelen:
Enver Ziya Karal
Ankara Üniversitesi Rektörü
22 Haziran 1949 - 22 Haziran 1951
Sonra gelen:
Ekrem R. İzmen

Hikmet Birand nedir?, Hikmet Birand anlamı nedir?, Hikmet Birand ne demektir? Nedir? :Hikmet Birand nedir?, Hikmet Birand anlamı nedir?, Hikmet Birand ne demektir? ile ilgili Hikmet Birand nedir?, Hikmet Birand anlamı nedir?, Hikmet Birand ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Hikmet Birand nedir?, Hikmet Birand anlamı nedir?, Hikmet Birand ne demektir? Ne Demektir? Hikmet Birand nedir?, Hikmet Birand anlamı nedir?, Hikmet Birand ne demektir? Açıklaması Nedir? Hikmet Birand nedir?, Hikmet Birand anlamı nedir?, Hikmet Birand ne demektir? Cevabı Nedir? Hikmet Birand nedir?, Hikmet Birand anlamı nedir?, Hikmet Birand ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Hikmet Birand nedir?, Hikmet Birand anlamı nedir?, Hikmet Birand ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Hikmet Birand nedir?, Hikmet Birand anlamı nedir?, Hikmet Birand ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Hikmet Birand nedir?, Hikmet Birand anlamı nedir?, Hikmet Birand ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Hikmet Birand nedir?, Hikmet Birand anlamı nedir?, Hikmet Birand ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Hikmet Birand nedir?, Hikmet Birand anlamı nedir?, Hikmet Birand ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Hikmet Birand nedir?, Hikmet Birand anlamı nedir?, Hikmet Birand ne demektir? Açıklaması? :Hikmet Birand nedir?, Hikmet Birand anlamı nedir?, Hikmet Birand ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Hikmet Birand nedir?, Hikmet Birand anlamı nedir?, Hikmet Birand ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Hikmet Birand nedir?, Hikmet Birand anlamı nedir?, Hikmet Birand ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Hikmet Birand nedir?, Hikmet Birand anlamı nedir?, Hikmet Birand ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Hikmet Birand nedir?, Hikmet Birand anlamı nedir?, Hikmet Birand ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Hikmet Birand nedir?, Hikmet Birand anlamı nedir?, Hikmet Birand ne demektir? Gerçek mi? :Hikmet Birand nedir?, Hikmet Birand anlamı nedir?, Hikmet Birand ne demektir? ile ilgili Hikmet Birand nedir?, Hikmet Birand anlamı nedir?, Hikmet Birand ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Hikmet Birand nedir?, Hikmet Birand anlamı nedir?, Hikmet Birand ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Hikmet Birand nedir?, Hikmet Birand anlamı nedir?, Hikmet Birand ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Hikmet Birand nedir?, Hikmet Birand anlamı nedir?, Hikmet Birand ne demektir? Hakkında? :Hikmet Birand nedir?, Hikmet Birand anlamı nedir?, Hikmet Birand ne demektir? ile ilgili Hikmet Birand nedir?, Hikmet Birand anlamı nedir?, Hikmet Birand ne demektir? burada bulabilirsiniz. Hikmet Birand nedir?, Hikmet Birand anlamı nedir?, Hikmet Birand ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Hikmet Birand nedir?, Hikmet Birand anlamı nedir?, Hikmet Birand ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Hikmet Birand nedir?, Hikmet Birand anlamı nedir?, Hikmet Birand ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Lee J. Cobb, Cabras, Ölüm cezası, Kategori:Lizbon doğumlular, Âsım Baba Tekkesi, Darice, Soğuk Dağ, Müzik çalgıları listesi, Oscar (1991 doğumlu futbolcu), Atatürk Devrimleri, Aydın Örs, Ulusal Sanat Galerisi, High School Fleet, Fosfen, Kah rayonu, Laurence Olivier, Kategori:Amerikalı reggae şarkıcıları, Ryan Bertrand, Mini Hatch, Kategori:Antik Karya kentleri, Air Madagascar, Q1 (bina), Biyotin, Biritiba Mirim, Fikirtepe, Herhangi Bir Kadın, Okayama (prefektörlük), Çamurluk paneli, Domi Kumbela, MÖ 137, Kategori:1970 FIFA Dünya Kupası futbolcuları, Yonatan Apfus, Oral Akgün, Kyoto, Londra Bilim Müzesi, Meksika Kızılderili savaşları, Adil savaş teorisi, Gabon devlet başkanları listesi, Dünya görüşü, Türk Eğitim Derneği, Macar Krallığı, Leviathan (film, 2014), Kategori:Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi dekanları, Melisa Aslı Pamuk, Girabola, Eski Kırım, 2007 Avustralya Grand Prix, Nokia 8, Kerbiyye, Glarus (kanton), Macera oyunu, Uluç Bayraktar, Köprücük kemiği, Tomás Luis de Victoria, İsveç ekonomisi, Carlos Pavón, Kazan Tatarları, Anthony Adverse, Rashi, Mad Men, Sankt Petersburg, Belçika Grand Prix, NGC 6380, Berat Genç, 1976 Fransa Bisiklet Turu, Jennifer Keller, Stony Brook, Çetin Osman Budak, Graham Hill, 1104, Glen Salmon, Emre Dündar, Arad, Mor çiçekli ormangülü, Gentoo Linux, Kicker, Bernard Parker, Nissan R390 GT1, Georgian Airways, Alaeddine Yahia, Süreklilik, 13 Sins, Manuel Fraga Iribarne, Hamdullah Suphi, manuel fraga iribarne, Son insan, Talip Atalay, Navy Mark IV, Miki Núñez, İvan İvanov (1988 doğumlu futbolcu), Çankaya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Tanakroslar, Temel blok, Kategori:Pakistan hükûmeti, Tiyatro Dot, Francisco Suárez, Michelle Branch, Allium cyrilli, Montauban, Poicephalus meyeri,
Douglas Pereira dos Santos Kimdir? Douglas Pereira dos Santos Nereli Douglas Pereira dos Santos Kaç Yaşında?, Gunnar Heidar Thorvaldsson Kimdir?, Turgay Gölbaşı Kimdir?, Pervin Nedim Bal Kimdir? Pervin Nedim Bal Nereli Pervin Nedim Bal Kaç Yaşında?, Ziya İshan Kimdir? Ziya İshan Nereli Ziya İshan Kaç Yaşında?, Douglas (Nisan 1990 doğumlu futbolcu) Kimdir? Douglas (Nisan 1990 doğumlu futbolcu) Nereli Douglas (Nisan 1990 doğumlu futbolcu) Kaç Yaşında?, Thomas Heurtaux Kimdir?, Sinan Turan Kimdir?, Çeltikçi Nüfusu Kaçtır , Çeltikçi Kaç Mahallesi Vardır? , Çeltikçi Köyleri , Çeltikçi Tarihi , Çeltikçi Mahalleleri, Pervin Erdem Kimdir? Pervin Erdem Nereli Pervin Erdem Kaç Yaşında?, Ziya İhsan Kimdir? Ziya İhsan Nereli Ziya İhsan Kaç Yaşında?, Doudou Mangni Kimdir? Doudou Mangni Nereli Doudou Mangni Kaç Yaşında?, Bernd Thijs Kimdir?, Aykut Turan Kimdir?, Pervin Dallıağ Kimdir? Pervin Dallıağ Nereli Pervin Dallıağ Kaç Yaşında?, Ziya Eryılmaz Kimdir? Ziya Eryılmaz Nereli Ziya Eryılmaz Kaç Yaşında?, Giovani dos Santos Kimdir? Giovani dos Santos Nereli Giovani dos Santos Kaç Yaşında?, Thievy Bifouma Kimdir?, Önder Turacı Kimdir?, Şanlıurfa Nüfusu Kaçtır Şanlıurfa Kaç İlçesi Vardır? Şanlıurfa Köyleri Şanlıurfa Tarihi Şanlıurfa Mahalleleri, Çavdır Nüfusu Kaçtır , Çavdır Kaç Mahallesi Vardır? , Çavdır Köyleri , Çavdır Tarihi , Çavdır Mahalleleri, Perran Yavuz Kimdir? Perran Yavuz Nereli Perran Yavuz Kaç Yaşında?, Ziya Ekrem Bayrak Kimdir? Ziya Ekrem Bayrak Nereli Ziya Ekrem Bayrak Kaç Yaşında?, Dória Kimdir? Dória Nereli Dória Kaç Yaşında?, Thierry Fidjeu-Tazemeta Kimdir?, Onur Tuncer Kimdir?, Perran Fügen Özülkü Kimdir? Perran Fügen Özülkü Nereli Perran Fügen Özülkü Kaç Yaşında?, Ziya Çelebi Kimdir? Ziya Çelebi Nereli Ziya Çelebi Kaç Yaşında?, Donis Avdijaj Kimdir? Donis Avdijaj Nereli Donis Avdijaj Kaç Yaşında?, Thibault Moulin Kimdir?, Tuncer Çimenli Kimdir?, Bucak Nüfusu Kaçtır , Bucak Kaç Mahallesi Vardır? , Bucak Köyleri , Bucak Tarihi , Bucak Mahalleleri, Perran F Özülkü Kimdir? Perran F Özülkü Nereli Perran F Özülkü Kaç Yaşında?, Ziya Ceren Kimdir? Ziya Ceren Nereli Ziya Ceren Kaç Yaşında?, Mitchell Donald Kimdir? Mitchell Donald Nereli Mitchell Donald Kaç Yaşında?, Theódór Elmar Bjarnason Kimdir?, Emrah Tuncel Kimdir?, Perran F Kutlu Kimdir? Perran F Kutlu Nereli Perran F Kutlu Kaç Yaşında?, Ziya Celayiroğlu Kimdir? Ziya Celayiroğlu Nereli Ziya Celayiroğlu Kaç Yaşında?, Álvaro Domínguez Kimdir? Álvaro Domínguez Nereli Álvaro Domínguez Kaç Yaşında?, Théo Mendy Kimdir?, Fevzi Tuncay Kimdir?, Altınyayla Nüfusu Kaçtır , Altınyayla Kaç Mahallesi Vardır? , Altınyayla Köyleri , Altınyayla Tarihi , Altınyayla Mahalleleri, Perizat Urfalı Kimdir? Perizat Urfalı Nereli Perizat Urfalı Kaç Yaşında?, Ziya Aydin Kimdir? Ziya Aydin Nereli Ziya Aydin Kaç Yaşında?, Domagoj Vida Kimdir? Domagoj Vida Nereli Domagoj Vida Kaç Yaşında?, Theo Bongonda Kimdir?, Mehmet Ali Tunç Kimdir?, Perim Ozan Kimdir? Perim Ozan Nereli Perim Ozan Kaç Yaşında?, Ziya Avşar Kimdir? Ziya Avşar Nereli Ziya Avşar Kaç Yaşında?, Dodô (1987 doğumlu futbolcu) Kimdir? Dodô (1987 doğumlu futbolcu) Nereli Dodô (1987 doğumlu futbolcu) Kaç Yaşında?, Emmanuel Tetteh Kimdir?, Halil İbrahim Tuna Kimdir?, Sivas Nüfusu Kaçtır Sivas Kaç İlçesi Vardır? Sivas Köyleri Sivas Tarihi Sivas Mahalleleri, Ağlasun Nüfusu Kaçtır , Ağlasun Kaç Mahallesi Vardır? , Ağlasun Köyleri , Ağlasun Tarihi , Ağlasun Mahalleleri, Perihan Uysal Kimdir? Perihan Uysal Nereli Perihan Uysal Kaç Yaşında?, Ziya Avcı Kimdir? Ziya Avcı Nereli Ziya Avcı Kaç Yaşında?, Bořek Dočkal Kimdir? Bořek Dočkal Nereli Bořek Dočkal Kaç Yaşında?, Teófilo Gutiérrez Kimdir?, Mehmet Uğur Tülümen Kimdir?, Perihan Sevde Nacak Kimdir? Perihan Sevde Nacak Nereli Perihan Sevde Nacak Kaç Yaşında?, Ziya Aksoy Kimdir? Ziya Aksoy Nereli Ziya Aksoy Kaç Yaşında?, Silvian Dobre Kimdir? Silvian Dobre Nereli Silvian Dobre Kaç Yaşında?, Rodrigo Tello Kimdir?, Aaron Tshibola Kimdir?, Burdur Nüfusu Kaçtır , Burdur Kaç Mahallesi Vardır? , Burdur Köyleri , Burdur Tarihi , Burdur Mahalleleri, Perihan Kuturman Kimdir? Perihan Kuturman Nereli Perihan Kuturman Kaç Yaşında?, Zişan Sarı Kimdir? Zişan Sarı Nereli Zişan Sarı Kaç Yaşında?, Milton do Ó Kimdir? Milton do Ó Nereli Milton do Ó Kaç Yaşında?, Alex Telles Kimdir?, Eren Tozlu Kimdir?, Perihan Korkut Kimdir? Perihan Korkut Nereli Perihan Korkut Kaç Yaşında?, Zinare Xamo Kimdir? Zinare Xamo Nereli Zinare Xamo Kaç Yaşında?, Dmitro Korkişko Kimdir? Dmitro Korkişko Nereli Dmitro Korkişko Kaç Yaşında?, Admir Teli Kimdir?, Murat Tosun Kimdir?, Yeniçağa Nüfusu Kaçtır , Yeniçağa Kaç Mahallesi Vardır? , Yeniçağa Köyleri , Yeniçağa Tarihi , Yeniçağa Mahalleleri, Perihan Korkmaz Kimdir? Perihan Korkmaz Nereli Perihan Korkmaz Kaç Yaşında?, Zileli Alkım Kimdir? Zileli Alkım Nereli Zileli Alkım Kaç Yaşında?, Dmitro Hreçişkin Kimdir? Dmitro Hreçişkin Nereli Dmitro Hreçişkin Kaç Yaşında?, Teenage Hadebe Kimdir?, Berat Tosun Kimdir?, Perihan Anaç Kimdir? Perihan Anaç Nereli Perihan Anaç Kaç Yaşında?, Zikri Altun Kimdir? Zikri Altun Nereli Zikri Altun Kaç Yaşında?, Johan Djourou Kimdir? Johan Djourou Nereli Johan Djourou Kaç Yaşında?, Bernard Tchoutang Kimdir?, Alaattin Tosun Kimdir?, Sinop Nüfusu Kaçtır Sinop Kaç İlçesi Vardır? Sinop Köyleri Sinop Tarihi Sinop Mahalleleri, Seben Nüfusu Kaçtır , Seben Kaç Mahallesi Vardır? , Seben Köyleri , Seben Tarihi , Seben Mahalleleri, Perihan Akbıyık Kimdir? Perihan Akbıyık Nereli Perihan Akbıyık Kaç Yaşında?, Zihni Küçümen Kimdir? Zihni Küçümen Nereli Zihni Küçümen Kaç Yaşında?, Arnaud Djoum Kimdir? Arnaud Djoum Nereli Arnaud Djoum Kaç Yaşında?, Taye Taiwo Kimdir?, Aydın Toscalı Kimdir?, Peri Efe Kimdir? Peri Efe Nereli Peri Efe Kaç Yaşında?, Ziba Akkerman Kimdir? Ziba Akkerman Nereli Ziba Akkerman Kaç Yaşında?, Serge Djiehoua Kimdir? Serge Djiehoua Nereli Serge Djiehoua Kaç Yaşında?, Taşkın İlter Kimdir?, Emre Torun Kimdir?, Mudurnu Nüfusu Kaçtır , Mudurnu Kaç Mahallesi Vardır? , Mudurnu Köyleri , Mudurnu Tarihi , Mudurnu Mahalleleri,