UEFA Avrupa Ligi nedir?, UEFA Avrupa Ligi anlamı nedir?, UEFA Avrupa Ligi ne demektir?

UEFA Avrupa Ligi Nedir?

UEFA Avrupa Ligi Nedir?, UEFA Avrupa Ligi Nerededir?, UEFA Avrupa Ligi Hakkında Bilgi?, UEFA Avrupa Ligi Analizi? UEFA Avrupa Ligi ilgili UEFA Avrupa Ligi ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  UEFA Avrupa Ligi ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. UEFA Avrupa Ligi Ne Anlama Gelir UEFA Avrupa Ligi Anlamı UEFA Avrupa Ligi Nedir UEFA Avrupa Ligi Ne Anlam Taşır UEFA Avrupa Ligi Neye İşarettir UEFA Avrupa Ligi Tabiri UEFA Avrupa Ligi Yorumu 

UEFA Avrupa Ligi Kelimesi

Lütfen UEFA Avrupa Ligi Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. UEFA Avrupa Ligi İlgili Sözlük Kelimeler Listesi UEFA Avrupa Ligi Kelimesinin Anlamı? UEFA Avrupa Ligi Ne Demek? ,UEFA Avrupa Ligi Ne Demektir? UEFA Avrupa Ligi Ne Demektir? UEFA Avrupa Ligi Analizi? , UEFA Avrupa Ligi Anlamı Nedir?,UEFA Avrupa Ligi Ne Demektir? , UEFA Avrupa Ligi Açıklaması Nedir? ,UEFA Avrupa Ligi Cevabı Nedir?,UEFA Avrupa Ligi Kelimesinin Anlamı?,UEFA Avrupa Ligi Kelimesinin Anlamı Nedir? ,UEFA Avrupa Ligi Kelimesinin Anlamı Ne demek?,UEFA Avrupa Ligi Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

UEFA Avrupa Ligi

UEFA Avrupa Ligi Kelimesinin Anlamı Nedir? UEFA Avrupa Ligi Kelimesinin Anlamı Ne demek? , UEFA Avrupa Ligi Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

UEFA Avrupa Ligi - Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek UEFA Avrupa Ligi - Oranlamak UEFA Avrupa Ligi - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

UEFA Avrupa Ligi - Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

UEFA Avrupa Ligi - Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! UEFA Avrupa Ligi - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

UEFA Avrupa Ligi

UEFA Avrupa Ligi Nedir? UEFA Avrupa Ligi Ne demek? , UEFA Avrupa Ligi Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

UEFA Avrupa Ligi Kelimesinin Anlamı? UEFA Avrupa Ligi Ne Demek? UEFA Avrupa Ligi Ne Demektir? ,UEFA Avrupa Ligi Analizi? UEFA Avrupa Ligi Anlamı Nedir? UEFA Avrupa Ligi Ne Demektir?, UEFA Avrupa Ligi Açıklaması Nedir? , UEFA Avrupa Ligi Cevabı Nedir? , UEFA Avrupa Ligi Kelimesinin Anlamı?


UEFA Avrupa Ligi nedir?, UEFA Avrupa Ligi anlamı nedir?, UEFA Avrupa Ligi ne demektir?

UEFA Avrupa Ligi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
UEFA Avrupa Ligi
Europa League 2021.svg
2021-2022 sezonundan itibaren kullanılan resmî turnuva logosu
İlk sezon 1971 (2009'da formatı yenilendi.)
Takım sayısı 32 (gruplarda)
+8 takım UŞL grup elemelerinden sonra katılıyor.[1]
58 (toplam)
Son şampiyon Almanya Eintracht Frankfurt (2. kez)
En başarılı takım İspanya Sevilla (6 kez)
Resmî site uefa.com/uefaeuropaleague
2022-23 UEFA Avrupa Ligi

UEFA Avrupa Ligi (özgün adı: UEFA Europa League), 1971 yılından beri UEFA tarafından organize edilen, Avrupa'nın kulüpler bazında Şampiyonlar Ligi'nden sonraki en önemli futbol turnuvasıdır. Takımlar, ulusal lig ve kupa maçlarında gösterdikleri performans ile bu kupaya katılmaya hak kazanırlar. Avrupa'nın, UEFA Şampiyonlar Ligi'nden sonraki en önemli kulüp turnuvası olduğundan dolayı Kupa 2 olarak da bilinir.

Haziran 2009'da eski adı UEFA Kupası olan kupada, turnuvanın Şampiyonlar Ligi standartlarına erişmesi için köklü birtakım statü değişikliklerine gidilmiş, bununla birlikte de 2009-10 sezonundan itibaren şimdiki ismiyle düzenlenmeye başlanmıştır.[2][3] Bu değişiklikler sonucunda UEFA Avrupa Ligi, UEFA Kupası'nın devamı olarak kabul edilmiştir.[4]

1955 yılında düzenlenmeye başlanan Fuar Şehirleri Kupası, UEFA Kupası'nın öncülüdür.[5] 1971 yılında Fuar Şehirleri Kupası'nın ismi UEFA Kupası olarak değiştirilmiştir. 1999 yılında ise Kupa Galipleri Kupası kaldırılarak UEFA Kupası ile birleştirilmiştir.[6] 2004-05 sezonu öncesi grup aşamalarında bazı statü değişiklikleri yapılan kupa 2009 yılındaki son düzenleme ile şimdiki halini almıştır. Son düzenlemelerdeki isim ve statü yenilenmesinin yanı sıra kupa Intertoto Kupası ile de birleştirilmiştir.

Kupanın ilk şampiyonu 1972 Finali'nde Wolverhampton Wanderers'i deviren Tottenham Hotspur'dur. İsim değişikliği sonrasında ilk şampiyonluğu kazanan takım ise 2010 Finali'nde Fulham'ı 2-1 deviren Atlético Madrid'dir. Kupayı en çok kazanan takım ise altı kez şampiyonluğa uzanan Sevilla'dır.[7]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski logolar
2002 yılına dek kullanılan logo.
2002 ve 2009 yılları arasında kullanılan logo.
2009 ve 2015 yılları arasında kullanılan logo.

Kupa, 8 Nisan 1955'te Fuar Şehirleri Kupası adıyla kurulmuştur. İsmine uygun olarak 1955-58 sezonunun sonuna kadar ticari fuarları olan Madrid, İzmir gibi şehirlerin takımlarına açık bir kupa idi. Hatta 1960'ların ortasına kadar kupaya aynı şehirden en fazla bir takımın katılabilmesi kuralı olduğundan dolayı Londra gibi birden fazla kulübü olan şehirler karma kadrolar gönderip şehrin adını taşıyan (London XI) takımlarla kupaya katılım sağlamışlardır. 1971-72 sezonu öncesinde ise kupanın statüsü değişmiş bununla birlikte ismi de UEFA Kupası adını almıştır.

Yeni ismiyle oynanan ilk sezonda şampiyonluğu 1972 UEFA Kupası Finali'nde Wolverhampton Wanderers'ı iki maç sonucunda saf dışı bırakan Tottenham Hotspur kazanmıştır.

Fuar Şehirleri Kupası'ndan gelen gelenekle devam ettirilen aynı şehirden sadece bir takımın katılması kuralı 1975 yılında Liverpool ile birlikte bu kupaya katılma hakkı olmasına rağmen kupaya alınmayan Everton'ın isteği ile kaldırılmıştır.

1999 yılında statü bir kez daha değişerek UEFA Kupa Galipleri Kupası, UEFA Kupası'nın bünyesine alınarak birleştirilmiştir. Bu birleşimden sonra ulusal kupa şampiyonluğu yaşayan takımlar UEFA Kupası'na katılım hakkı elde etmeye başlamıştır. Bunun yanında UEFA Şampiyonlar Ligi grup mücadelelerinde üçüncü sırayı alan takımlar da UEFA Kupası'nda mücadele hakkı elde etmiştir.

Şimdiye kadar yalnızca beş takım aynı sezon hem kendi ulusal liginde hem de UEFA Kupası'nda şampiyonluk yaşamıştır. Göteborg 1982'de, Galatasaray 2000'de, Porto 2003'te ve 2011'de, Valencia 2004'te ve ÇSKA Moskva 2005'te bu başarıyı yakalamışlardır. Bunun yanında bu başarıyı sadece Valencia ve Galatasaray UEFA Süper Kupası ile tamamlayabilmiş ve ulusal lig, UEFA Kupası ve UEFA Süper Kupası'nı aynı sezonda kazanabilen takım unvanını kazanmışlardır. Ayrıca; Tottenham Hotspur, Borussia Mönchengladbach, Göteborg (iki kez), Ajax, Galatasaray ve Feyenoord kupada mağlup olmadan şampiyonluğa uzanan ender takımlardır. Espanyol ise sadece finalde mağlup olan tek takımdır. Göteborg, 1981-82 ve 1986-87 sezonları arasında mağlup olmadan 25 karşılaşma tamamlamış ve bu alandaki rekora adını tek başına yazdırmıştır.

UEFA Kupası, 2009-10 sezonu öncesinde statü değişikliğine uğramış ve UEFA Avrupa Ligi adını almıştır.[2][3] Aynı zamanda UEFA Intertoto Kupası da yeni Avrupa Ligi ile birleştirilmiştir.

Kupa[değiştir | kaynağı değiştir]

Coupe UEFA olarak bilinen UEFA Kupası, UEFA Avrupa Ligi şampiyonuna her yıl UEFA tarafından verilir. 2009-10 sezonu öncesine kadar hem turnuva hem de kupa "UEFA Kupası" olarak biliniyordu. Turnuvanın adı UEFA Avrupa Ligi'ni aldıktan sonra sadece şampiyona verilen kupa bu isimle anılmaya başlanmıştır.

UEFA Kupası'nı kazanan takımlar orijinal kupayı bir yıl içerisinde UEFA'ya teslim etmek zorundadırlar. Orijinal kupa UEFA'ya teslim edildikten sonra UEFA, kulübe kupanın 4/5 ölçekli bir kopyasını verir. Orijinal kupaya sahip olma hakkınaysa üst üste üç kez ya da toplamda beş kez şampiyonluk yaşayan takım elde eder. Ayrıca bu takıma özel bir belirtke de verilir.[8] Bu güne kadar bu başarıyı gösteren tek takım Sevilla'dır.

Kupa, Bertoni tarafından 1972 UEFA Kupası Finali için tasarlanmıştır. 15 kilogram ağırlığında ve gümüş renktedir.[9]

Marş[değiştir | kaynağı değiştir]

Avrupa Ligi Marşı, Mart - Mayıs 2009'da Yohann Zveig yönetimindeki Paris Operası tarafından kaydedilmiştir.[10] İlk kez 28 Ağustos 2009 tarihinde 2009-10 sezonu gruplarının belirleneceği çekilişler öncesinde Grimaldi Forum'da dinletilmiştir.

Zveig, marşın küresel tanınma açısından UEFA Şampiyonlar Ligi Marşı'na benzer bir başarı elde edeceğini umduğunu açıklamıştır ancak istediği başarıyı yakalayamamıştır.[11][12] 2015-2016 sezonundan itibaren Alman besteci Michael Kadelbach tarafından yeni bir marş yapılmış ve 2017-2018 sezonuna dek bu marş kullanılmıştır. 2018-19 sezonundan itibaren ise MassiveMusic adlı müzik grubu ve şirketi tarafından yeni bir marş daha yapılmıştır ve halihazırda maç öncesi seremonilerde çalınmakla birlikte, televizyonda yayınlanan canlı maçlar öncesinde, devre arasında ve sonrasında introsuyla ekrana gelmektedir. UEFA, turnuvanın kimliği ile marşın uyum taşıması ve marşın kalıcılığı adına geçen sezon MassiveMusic ile 2023-24 sezonunun sonuna kadar yeni bir sözleşme daha imzaladı. Aynı zamanda Konferans Ligi için de 2024'e kadar bu marş kullanılmaya devam edecektir.

Statü[değiştir | kaynağı değiştir]

Her ülkeden katılacak takım sayısı UEFA ülkeler sıralaması'na göre belirlenir. 2015-16 sezonundan itibaren, Avrupa Ligine aynı ülkeden en fazla 3 takım katılabilecektir. (fair-play hariç)[13]

Fransa ve İngiltere Lig Kupasını kazanan birer takım UEFA Avrupa Ligi'ne katılmaktadır.

UEFA ülkeler sıralaması'nda görülen tabloya göre kulüpler, ulusal kupa ve liglerinde aldıkları derecelere karşılık gelen eleme veya grup aşamasından turnuvaya dahil olurlar.

1990'ların ortasından itibaren yaz döneminde oynanan UEFA Intertoto Kupası'ndan gelen takımlar da UEFA Kupası'na 2. ön elemeden katılmaya hak kazanmakta idi. UEFA Kupası'na geçiş yapan takım sayısı 2005 yılında alınan kararla 3'ten 11'e çıkarılmıştı. UEFA Intertoto Kupası, 4 Avrupa kupası birden olunca değerini kaybetmiş ve 2008-09 sezonunda UEFA kararı ile kaldırılmıştır.

UEFA Şampiyonlar Ligi 3. Ön elemeye katılıp elenen 15 takım, UEFA Şampiyonlar Ligi play-off elemelerine katılıp elenen 10 takım ve UEFA Şampiyonlar Ligi gruplarındaki maçların tamamlanması sonucunda oluşacak puan durumunda 3. sırayı alan 8 takım olmak üzere toplam 33 takım UEFA Avrupa Ligi'ne geçiş yapar.

Tüm bunlara ek olarak her sezon, UEFA Fair Play puanı en yüksek olan üç ülke federasyonu UEFA Avrupa Ligi'ne fazladan birer takım daha gönderir.

UEFA Avrupa Ligi turları
Birinci ön eleme turu 78 takım İki ayaklı eleme.
İkinci ön eleme turu 80 takım İki ayaklı eleme.
Üçüncü ön eleme turu 58 takım İki ayaklı eleme.
Play-off turu 62 takım İki ayaklı eleme.
Grup aşaması 48 takım İki Devreli Lig usulü tur atlama.
Son 32 turu 32 takım İki ayaklı eleme.
Son 16 turu 16 takım İki ayaklı eleme.
Çeyrek final 8 takım İki ayaklı eleme.
Yarı final 4 takım İki ayaklı eleme.
Final 2 takım Tek maçlı eleme.

Çizgi hakemleri[değiştir | kaynağı değiştir]

2009-10 sezonunda UEFA, UEFA Avrupa Ligi'ndeki tüm maçlara aut çizgisinde duran ikişer adet çizgi hakemi atayarak, özellikle ceza sahası içi pozisyonlarda hakem hatalarını minimize etmeyi hedeflemiştir. Pilot uygulama olarak bu turnuvada denenen yeni çizgi hakemleri sistemi başarılı olmuş ve kalıcı hale getirilerek yaygınlaştırılmıştır.

Para ödülü[değiştir | kaynağı değiştir]

UEFA Şampiyonlar Ligi'ne benzer bir şekilde bu kupada da takımlara belirli ödemeler yapılmaktadır. Bu ödemeler turnuvaya katılım payı, televizyon yayınlarından elde edilen pasta oranı ve alınan sonuçlara göre belirlenip dağıtılmaktadır.[14]

Partizan'ın sözcüsü ve Avrupa Kulüpler Birliği'nin üyesi olan Marko Vjetrovic'in açıkladığı 2009-10 sezonu UEFA Avrupa Ligi gelirleri şu şekilde paylandırılmıştır[15][16]:

 • Birinci ön eleme turu: 90.000€
 • İkinci ön eleme turu: 90.000€
 • Üçüncü ön eleme turu: 90.000€
 • Play off: 90.000€
 • Gruplar: 3.630.000€
 • Grup aşamasında galibiyet başına: 630.000€
 • Grup aşamasında beraberlik başına: 210.000€
 • 1. eleme turu: 180.000€
 • 2. eleme turu: 270.000€
 • Çeyrek final: 1.800.000€
 • Yarı final: 2.800.000€
 • Final: 4.600.000€
 • Şampiyonluk: 5.000.000€[17]

Sponsorluk[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Molten
 • Just Eat Takeaway
 • Hankook Tire
 • Heineken (Alkol reklamının yapılması yasak olan Türkiye, Rusya, Kazakistan, Norveç, Fransa ve İsviçre gibi ülkelerde yayınlanmıyor. Onun yerine "Enjoy Responsibly" sloganı kullanılıyor. Norveç ve Kazakistan'da ise tamamen alkol reklamları yapılmayarak yeşil fonun üzerine "UEFA Respect" sloganı kullanılıyor)
 • Enterprise Rent-A-Car
 • Engelbert Strauss
 • Entain Foundation Limited
 • Swissquote
 • UEFA Respect
 • Socios.com *Sadece ABD'de reklamı yapılır. (Sanal panolar aracılığıyla)

Molten, 2018-2019 sezonundan beri turnuvanın ikincil sponsorudur ve diğer UEFA turnuvaları içinde de olduğu gibi 2023-24 sezonunun bitişine dek resmî maç topunu tedarik eder. EA Sports da Molten gibi ikincil bir sponsordur ve FIFA 19 video oyunundan itibaren sponsorluğunu üstlenir.

Takımlar eğer alkol ve bahis sitelerine reklam yasağı uygulanan bir ülkeye maça gidiyorlarsa bu ürünlerin sponsorluk emareleri kullanılmaz. Örneğin; Fransa, İsviçre ve Türkiye gibi alkol reklamı yasağı uygulanan ülkelerde takımların formalarında alkollü ürün firmasının reklamları bulunamaz. UEFA yasaklar konusunda oldukça titiz davranmaktadır ve takımlar bu yaptırımlara kesinlikle uymak zorundadır. Ayrıca bazı sponsorların Avrupa'da ya kendi yan kuruluşlarını ya da hizmet veren ülkelere göre değişen isimler ile pazarlamalar yapar ve reklam panolarında yer alırlar.

Yayın hakları[değiştir | kaynağı değiştir]

Avrupa Ligi, yalnızca Avrupa kıtasındakilere değil tüm dünyadaki futbolseverlere hitap etmektedir. Bu nedenle de turnuva birçok ülkede canlı olarak yayınlanmaktadır. 2018-2019 sezonundan itibaren UEFA'nın aldığı Türkiye yayınları için yeni yayın hakları kararları doğrultusunda yaklaşık 9 yıldır yayınlanan sezon boyu şifresiz maç yayını geleneği, final karşılaşması hariç tüm eleme aşamaları beIN Sports'tan şifreli yayınlanması ile bozulmuştur. Ertesi sezon itibari ile RTÜK ile UEFA arasındaki görüşmeler sonucunda, yarı finaller de final karşılaşması dahil şifresiz yayınlanmaya başlamıştır. Grup Elemeleri, Son 16 Play-Off, Son 16 Turu ve Çeyrek Final aşamaları şifreli olarak Digital Yayın Platformu Exxen'den yayınlanırken, Yarı Final ve Final mücadeleleri RTÜK kuralları gereğince TV8 ve TV8,5'ta şifresiz yayınlanmaktadır. Yayın hakları süresi bitince tüm haklar UEFA tarafından geri alınır.

İstatistikler ve rekorlar[değiştir | kaynağı değiştir]

UEFA Kupası 1971 yılında adının değişmesinden sonra bütün Avrupa takımlarının katılmasından dolayı değişime uğramış ve 1971 yılında oynanan ilk maçta Fenerbahçe-Ferençvaroş ile karşılaşmada ilk golü atan futbolcu olarak Yaşar Mumcuoğlu olmuştur.[18] Tottenham bu karara itiraz etmiş ilk golü attıklarını savunmuştur. Fakat Türkiye ve İngiltere arasında 2 saat fark olduğu için ilk gol Fenerbahçe'li futbolcu Yaşar Mumcuoğlu olarak tarihe geçmiştir.[19]

UEFA Kupası finalleri 1997 yılına kadar rövanş usulü ile oynanmıştır. İlk final maçlarıysa 3 Mayıs 1972'de Wolverhampton'da ve 17 Mayıs 1972 tarihinde Londra'da oynanmıştır. İlk finalin ilk maçı 2-1 Tottenham Hotspur lehine sonuçlanmış, ikinci maçtaki 1-1'lik beraberlik Wolverhampton Wanderers'a yetmemiş ve Tottenham Hotspur kupanın ilk şampiyonu olmuştur.

Önceden belirlenmiş bir stadda yapılan tek maçlık ilk finalse 1998 yılında oynanmıştır. Bu tarihten itibaren kupaya finalde ev sahipliği yapacak olan stadlar, üç yıldızlı stadlar arasından özel olarak seçilmeye başlanmıştır. Şimdiye kadar yalnızca iki takım bu kuraldan sonra kendi sahasında final oynamıştır. Bu takımlar Feijenoord Stadyumu'ndaki 2002 UEFA Kupası Finali'nde kazanan takım olan Feyenoord ve José Alvalade Stadyumu'ndaki 2005 UEFA Kupası Finali'nde mağlup olan Sporting Lizbon'dur.

UEFA Kupası'nın son şampiyonu (Avrupa Ligi adını almadan önceki son sezon) ise Şükrü Saracoğlu Stadyumu'ndaki 2009 UEFA Kupası Finali'nde Werder Bremen'i yenen Shakhtar Donetsk olmuştur.

Avrupa Ligi'ni ilk kazanan takım ise Fulham'ı uzatmalar sonucunda 2-1 mağlup eden Atlético Madrid olmuştur.

En çok gol atanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra Ülkesi Oyuncu Gol Maç Gol/Maç Yıllar Takımlar
1 İsveç Henrik Larsson 40 56 0.71 1994 Feyenoord, Celtic, Helsingborg
2 Hollanda Klaas-Jan Huntelaar 34 42 0.81 2004 SC Heerenveen, Ajax, Schalke 04
3 Kolombiya Radamel Falcao 31 33 0.94 2009 Porto, Atlético Madrid
4 Almanya Dieter Müller 29 36 0.81 1973 Köln, Stuttgart, Bordeaux
5 Gürcistan Shota Arveladze 27 44 0.61 1993 Dinamo Tbilisi, Trabzonspor, Ajax, Rangers, AZ
6 İtalya Alessandro Altobelli 25 58 0.43 1977 Internazionale, Juventus
7 Hırvatistan Mladen Petrić 24 63 0.38 2004 Basel, Hamburg
8 Peru Claudio Pizarro 24 33 0.73 1999 Werder Bremen
9 Almanya Jupp Heynckes 23 21 1.1 1967 Hannover 96, Borussia Mönchengladbach
10 İngiltere Martin Chivers 22 34 0.65 1971 Tottenham Hotspur, Servette
Hollanda Dennis Bergkamp 22 41 0.54 1986 Ajax, Internazionale, Arsenal

Kalın yazılan oyuncular ise hâlâ futbol oynamaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "UEFA Europa League Format". uefa.com. 17 Temmuz 2010. 5 Aralık 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2010. Şampiyonlar Ligi grup mücadelelerinde grubu 3. sırada tamamlayan takım Avrupa Ligi'ne ikinci turdan itibaren katılma hakkını elde eder. 
 2. ^ a b "UEFA Cup gets new name in revamp". BBC Sport. 26 Eylül 2008. 9 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2010. 
 3. ^ a b "UEFA Cup to become UEFA Europa League". uefa.com. 5 Aralık 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ocak 2010. 
 4. ^ "New format provides fresh impetus". UEFA.com. UEFA. 21 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2010. 
 5. ^ "UEFA Cup: All-time finals". RSSSF. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ekim 2010. 
 6. ^ "UEFA Cup History". UEFA.com. 27 Ocak 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2010. 
 7. ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mayıs 2016. 
 8. ^ "Regulations of the UEFA Europa League 2009/10, page 7, III Trophies and medals, Article 5, Trophy" (PDF). UEFA. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 1 Ekim 2010. 
 9. ^ "UEFA Europa League History". UEFA. 27 Ocak 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ağustos 2009. 
 10. ^ Paris Operası (2009). UEFA Avrupa Ligi Marşı (mp3) (00.31). Paris: UEFA. Erişim tarihi: 3 Ekim 2010. 
 11. ^ "UEFA Europa League anthem makes debut". uefa.com. Avrupa Futbol Federasyonları Birliği. 2 Ocak 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2010. 
 12. ^ "Yohann ZVEIG on MySpace Music". MySpace. Erişim tarihi: 1 Ekim 2010. 
 13. ^ "Added bonus for UEFA Europa League winners". UEFA.com. 24 Mayıs 2013. 6 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Eylül 2014. (İngilizce)
 14. ^ uefadirect 7/09 5 Ocak 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. sy.7
 15. ^ "Novčane nagrade UEFA za sezonu 2009/10". 28 Ağustos 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2010. 
 16. ^ "Partizan sprema lov na sedam miliona evra". 19 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Nisan 2011. 
 17. ^ "Arşivlenmiş kopya". 13 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Kasım 2015. 
 18. ^ "Mumcuoğlu gururlu". Fotomaç. 29 Ağustos 2009. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Kasım 2015. 
 19. ^ "Meğer UEFA Kupası'nın ilk golünü ben atmışım". Aksiyon. 14 Eylül 2009. 8 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mart 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Commons logo
Wikimedia Commons'ta şu çoklu ortam kategorileri bulunmaktadır:UEFA Avrupa Ligi nedir?, UEFA Avrupa Ligi anlamı nedir?, UEFA Avrupa Ligi ne demektir? Nedir? :UEFA Avrupa Ligi nedir?, UEFA Avrupa Ligi anlamı nedir?, UEFA Avrupa Ligi ne demektir? ile ilgili UEFA Avrupa Ligi nedir?, UEFA Avrupa Ligi anlamı nedir?, UEFA Avrupa Ligi ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz UEFA Avrupa Ligi nedir?, UEFA Avrupa Ligi anlamı nedir?, UEFA Avrupa Ligi ne demektir? Ne Demektir? UEFA Avrupa Ligi nedir?, UEFA Avrupa Ligi anlamı nedir?, UEFA Avrupa Ligi ne demektir? Açıklaması Nedir? UEFA Avrupa Ligi nedir?, UEFA Avrupa Ligi anlamı nedir?, UEFA Avrupa Ligi ne demektir? Cevabı Nedir? UEFA Avrupa Ligi nedir?, UEFA Avrupa Ligi anlamı nedir?, UEFA Avrupa Ligi ne demektir? Kelimesinin Anlamı? UEFA Avrupa Ligi nedir?, UEFA Avrupa Ligi anlamı nedir?, UEFA Avrupa Ligi ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. UEFA Avrupa Ligi nedir?, UEFA Avrupa Ligi anlamı nedir?, UEFA Avrupa Ligi ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. UEFA Avrupa Ligi nedir?, UEFA Avrupa Ligi anlamı nedir?, UEFA Avrupa Ligi ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? UEFA Avrupa Ligi nedir?, UEFA Avrupa Ligi anlamı nedir?, UEFA Avrupa Ligi ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? UEFA Avrupa Ligi nedir?, UEFA Avrupa Ligi anlamı nedir?, UEFA Avrupa Ligi ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
UEFA Avrupa Ligi nedir?, UEFA Avrupa Ligi anlamı nedir?, UEFA Avrupa Ligi ne demektir? Açıklaması? :UEFA Avrupa Ligi nedir?, UEFA Avrupa Ligi anlamı nedir?, UEFA Avrupa Ligi ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.UEFA Avrupa Ligi nedir?, UEFA Avrupa Ligi anlamı nedir?, UEFA Avrupa Ligi ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur UEFA Avrupa Ligi nedir?, UEFA Avrupa Ligi anlamı nedir?, UEFA Avrupa Ligi ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir UEFA Avrupa Ligi nedir?, UEFA Avrupa Ligi anlamı nedir?, UEFA Avrupa Ligi ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. UEFA Avrupa Ligi nedir?, UEFA Avrupa Ligi anlamı nedir?, UEFA Avrupa Ligi ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
UEFA Avrupa Ligi nedir?, UEFA Avrupa Ligi anlamı nedir?, UEFA Avrupa Ligi ne demektir? Gerçek mi? :UEFA Avrupa Ligi nedir?, UEFA Avrupa Ligi anlamı nedir?, UEFA Avrupa Ligi ne demektir? ile ilgili UEFA Avrupa Ligi nedir?, UEFA Avrupa Ligi anlamı nedir?, UEFA Avrupa Ligi ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam UEFA Avrupa Ligi nedir?, UEFA Avrupa Ligi anlamı nedir?, UEFA Avrupa Ligi ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. UEFA Avrupa Ligi nedir?, UEFA Avrupa Ligi anlamı nedir?, UEFA Avrupa Ligi ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
UEFA Avrupa Ligi nedir?, UEFA Avrupa Ligi anlamı nedir?, UEFA Avrupa Ligi ne demektir? Hakkında? :UEFA Avrupa Ligi nedir?, UEFA Avrupa Ligi anlamı nedir?, UEFA Avrupa Ligi ne demektir? ile ilgili UEFA Avrupa Ligi nedir?, UEFA Avrupa Ligi anlamı nedir?, UEFA Avrupa Ligi ne demektir? burada bulabilirsiniz. UEFA Avrupa Ligi nedir?, UEFA Avrupa Ligi anlamı nedir?, UEFA Avrupa Ligi ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz UEFA Avrupa Ligi nedir?, UEFA Avrupa Ligi anlamı nedir?, UEFA Avrupa Ligi ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler UEFA Avrupa Ligi nedir?, UEFA Avrupa Ligi anlamı nedir?, UEFA Avrupa Ligi ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Çift ipte düğme, Snohomish County, Rostyslav Bahdasarov, Aleksandar Hemon, Amerikalı İtalyanlar, Mount Wilson Gözlemevi, Tapa, Euro D, Nostalji, Scophthalmus, Ülke ve bölgelere göre resmi dillerin listesi, Eyalet, Eğlence parkları, Gündönümü, Duarte Barbosa, Terra Nova Seferi, NGC 5557, Bergama Sunağı, ANZUS, Bizim Evin Halleri, Korarchaeota, Darbhanga, Sangin ilçesi, İhsan Soyak, Batsın Bu Dünya (şarkı), Atriplex, Evil Dead Rise, Eesti Karikas, Jimmy Bullard, Cumaovası, Müslümanlık, Sword Art Online, Vilnius, Uluslararası Futbol Birliği Kurulu, Hikmet Fırat, university of illinois at urbana champaign, University of Illinois at Urbana Champaign, Monte Melkonian, Maharişi Maheş Yogi, Countesthorpe, Sick Girl, Bakire, John Fowles, Bonar Law, Lepe, 46. Panzer Kolordusu, Stewart teoremi, Gilmore Girls, Michael Jackson, Penisilin, Papa IV. Celestinus, Abdullah bin Nasır Al Sani, Ester Mägi, Hitoshi Okino, Neven Spahija, Ayı Yogi, Ludwig Büchner, Arthur Antunes Coimbra Junior, Logitech, Sinir sistemi, Cümbüş, Keçiörengücü sezonları listesi, Hanak, Mannie Fresh, Ozon tabakası, Spaghetti Western, Yusufeli, Artvin, Simon and Schuster, Nekomata, Peleliu, Blood in Blood Out, Gilbert Adler, Kays Godbani, Hoyrat, Mostar (dergi), Esmeray Özadikti, 2017 İspanya Grand Prix, Perikles, The Adventure of the Musgrave Ritual, Maçka, Beşiktaş, Latrodectus mactans, Passenger 57, Süleymanbağı, Pazaryolu, Yunan ekonomik mucizesi, Binnenhof, Nevzat Çevik, A Beautiful Mind (film), Marcus Goldman, Alanköy, Vezirköprü, Pangasius sanitwongsei, Redcar ve Cleveland, Waldkirch, Martin Schulz, Pupienus, Berlin, Schöningen, Fulla, Andreas Schlüter, Dimitri Ulyanov, Piazza Grande,
Alparslan Altan Kimdir?, Eriko Arakawa Kimdir?, Berrin Akdeniz Kimdir?, Aşı Boyalı İsminin Anlamı Nedir?, Traktörcü İsminin Anlamı Nedir?, Saçık İsminin Anlamı Nedir?, Osteolojik İsminin Anlamı Nedir?, Maalmemnaniye İsminin Anlamı Nedir?, Ölçülebilir Nedir?, Kafasız İsminin Anlamı Nedir?, Kıtipiyoz İsminin Anlamı Nedir?, Geviş Getiren İsminin Anlamı Nedir?, Göğüslüce Nedir?, Çullu Nedir?, Çok Taraflı İsminin Anlamı Nedir?, Jumpei Arai (1994 doğumlu futbolcu) Kimdir?, Salahiyetsiz Nedir?, Ölçeksiz Nedir?, Ikki Arai Kimdir?, Kafası Tembel İsminin Anlamı Nedir?, Trajikomedi İsminin Anlamı Nedir?, Saç Sakala Karışmış İsminin Anlamı Nedir?, Osmiyumlu İsminin Anlamı Nedir?, Lüzumsuz İsminin Anlamı Nedir?, Kıtırcı İsminin Anlamı Nedir?, Geveze İsminin Anlamı Nedir?, Andorra bayrağı Anlamı Nedir, Andorra bayrağı Nasıl Oluştu, Andorra bayrağı Tarihi, Andorra bayrağı Renkleri, Andorra bayrağı Tasarımı, Çok Tanrıcı İsminin Anlamı Nedir?, Aşamalı İsminin Anlamı Nedir?, Hikaru Arai Kimdir?, Aden Young Kimdir?, Aşağılık İsminin Anlamı Nedir?, Ölçekli Nedir?, Kafası Örümcekli İsminin Anlamı Nedir?, Alp Yalman Kimdir?, Ali Akdemir Kimdir?, Getirimli İsminin Anlamı Nedir?, Kıtıpiyos İsminin Anlamı Nedir?, Çukurca Nedir?, Trajik İsminin Anlamı Nedir?, Saç Ağartmak İsminin Anlamı Nedir?, Çok Sözlü İsminin Anlamı Nedir?, Osmanlıca İsminin Anlamı Nedir?, Lüzumlu İsminin Anlamı Nedir?, Aşağılı Yukarılı İsminin Anlamı Nedir?, Alp Öyken Kimdir?, Türdeşleşme Nedir?, Kafası Küflü İsminin Anlamı Nedir?, Getiren İsminin Anlamı Nedir?, Göğçek Nedir?, Çuhalı Nedir?, Kıtıklı İsminin Anlamı Nedir?, Ademola Lookman Kimdir?, Çok Sesli İsminin Anlamı Nedir?, Aşağılayıcı İsminin Anlamı Nedir?, Tradisyonel İsminin Anlamı Nedir?, Sac İsminin Anlamı Nedir?, Osmanlı Türkçesi İsminin Anlamı Nedir?, Lüzuci İsminin Anlamı Nedir?, Yiğit Malatyalı Kimdir? Yiğit Malatyalı Nereli Yiğit Malatyalı Kaç Yaşında?, Alp Navruz Kimdir?, Avi Arad Kimdir?, Sakson Nedir?, Öksüzsevindiren Nedir?, Aşağı İsminin Anlamı Nedir?, Kafası Kontak İsminin Anlamı Nedir?, Gerzek İsminin Anlamı Nedir?, Gödeş Nedir?, Çubuksuz Nedir?, Kıtık İsminin Anlamı Nedir?, Çok Seslendirilmiş İsminin Anlamı Nedir?, Tözel İsminin Anlamı Nedir?, Sabur İsminin Anlamı Nedir?, Osmani İsminin Anlamı Nedir?, Lütufkâr İsminin Anlamı Nedir?, Arabella Kiesbauer Kimdir?, Alp Korkmaz Kimdir?, Ademir Santos Kimdir?, Türbanlı Nedir?, Öksüzdoyuran Nedir?, Mahsusa Nedir?, Kafası Kıyak İsminin Anlamı Nedir?, Gerilimli İsminin Anlamı Nedir?, Göçücü Nedir?, Kıtı Kıtına İsminin Anlamı Nedir?, Amerikan Samoası bayrağı Anlamı Nedir, Amerikan Samoası bayrağı Nasıl Oluştu, Amerikan Samoası bayrağı Tarihi, Amerikan Samoası bayrağı Renkleri, Amerikan Samoası bayrağı Tasarımı, Çok Partili İsminin Anlamı Nedir?, Ara Sarafyan Kimdir?, Asude İsminin Anlamı Nedir?, Alp Kırşan Kimdir?, Akdağ Saydut Kimdir?, Tövbesiz İsminin Anlamı Nedir?, Sabunsuz İsminin Anlamı Nedir?, Oryantal İsminin Anlamı Nedir?, Lüleli İsminin Anlamı Nedir?, Kafası İyi İsminin Anlamı Nedir?, Gerili İsminin Anlamı Nedir?, Çözümsüz Nedir?, Astropikal İsminin Anlamı Nedir?, Ara Malikian Kimdir?,