Atina (şehir devleti) nedir?, Atina (şehir devleti) anlamı nedir?, Atina (şehir devleti) ne demektir?

Atina (şehir devleti) Nedir?

Atina (şehir devleti) Nedir?, Atina (şehir devleti) Nerededir?, Atina (şehir devleti) Hakkında Bilgi?, Atina (şehir devleti) Analizi? Atina (şehir devleti) ilgili Atina (şehir devleti) ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Atina (şehir devleti) ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Atina (şehir devleti) Ne Anlama Gelir Atina (şehir devleti) Anlamı Atina (şehir devleti) Nedir Atina (şehir devleti) Ne Anlam Taşır Atina (şehir devleti) Neye İşarettir Atina (şehir devleti) Tabiri Atina (şehir devleti) Yorumu 

Atina (şehir devleti) Kelimesi

Lütfen Atina (şehir devleti) Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Atina (şehir devleti) İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Atina (şehir devleti) Kelimesinin Anlamı? Atina (şehir devleti) Ne Demek? ,Atina (şehir devleti) Ne Demektir? Atina (şehir devleti) Ne Demektir? Atina (şehir devleti) Analizi? , Atina (şehir devleti) Anlamı Nedir?,Atina (şehir devleti) Ne Demektir? , Atina (şehir devleti) Açıklaması Nedir? ,Atina (şehir devleti) Cevabı Nedir?,Atina (şehir devleti) Kelimesinin Anlamı?,Atina (şehir devleti) Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Atina (şehir devleti) Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Atina (şehir devleti) Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Atina (şehir devleti) Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Atina (şehir devleti) Kelimesinin Anlamı Nedir? Atina (şehir devleti) Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Atina (şehir devleti) Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Atina (şehir devleti) Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Atina (şehir devleti) - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Atina (şehir devleti)

Atina (şehir devleti) Nedir? Atina (şehir devleti) Ne demek? , Atina (şehir devleti) Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Atina (şehir devleti) Kelimesinin Anlamı? Atina (şehir devleti) Ne Demek? Atina (şehir devleti) Ne Demektir? ,Atina (şehir devleti) Analizi? Atina (şehir devleti) Anlamı Nedir? Atina (şehir devleti) Ne Demektir?, Atina (şehir devleti) Açıklaması Nedir? , Atina (şehir devleti) Cevabı Nedir? , Atina (şehir devleti) Kelimesinin Anlamı?


Atina (şehir devleti) nedir?, Atina (şehir devleti) anlamı nedir?, Atina (şehir devleti) ne demektir?

Atina (şehir devleti)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
1846'da çizilen yukarı Atina (Akropolis) tablosu

Atina Uygarlığı, 2500 kilometrekare büyüklüğündeki "Attika yarımadası" üzerinde kurulmuş olup denize yakın ve yalnızca Sefis Nehri tarafından sulanan verimli bir ova üzerinde yer almıştır.[1] Liman olarak şimdiki Pire limanını kullanırlardı. Atina'daki Akropol, ülkenin yönetim merkezi olarak kullanılmıştır. Yaşlılar Kurulu ise az ötede Ares tepesi denen tepede toplantı yaparlardı. Halk Meclisi, Phyx Tepesinin eteklerinde toplantı yaparlardı. Atina uygarlığında bu düzeni sağlayan kral, belgelerde Theseus olarak görülmektedir.

Atina Uygarlığında toplum 3 sınıfa ayrılmıştı:

  • Öpatridler (soylular)
  • Geomoreler (burjuva)
  • Köleler ve metekler

Ancak bir süre sonra burjuva sınıfını kendilerine borçlarından öpatridler zamanla bu sınıfın ortadan kalkmasını sağladılar ve ülkede çok az sayıdaki soylular tüm toprakların ve kölelerin sahibi haline geldiler. 7. yüzyılın sonlarında soylular kralın da yetkisini sınırlandırarak 10 kişiden oluşan ve yürütme organı görevi üstlenen "Arkhon" adı verilen bir meclis kurarlar. MÖ 620 yılında kölelerin dışarıdan fethedilen toprakların halklarından oluşmasını isteyen köleler ayaklandığında başlarındaki Kylon adındaki köle lideri yakalanıp öldürülür çünkü Kylon tam bir halk desteği alamamıştır. Ancak bu gelişme Arkhon meclisi içinde bir anayasa yazma gereksinimi doğurur. Bir Arkhon üyesi olan Drakon, bu işle görevlendirilir. En küçük suçlara bile ölüm cezası getirdiği için sonraları Drakon'un hazırladığı bu anayasa ile ilgili olarak "mürekkeple değil kanla yazılmış" denecektir.

Bu anayasa köylülerin ve kölelerin durumunu daha da kötüye götürünce bir şair olan Solon, hakem olması için Arkhon meclisine getirilir. Solon, ülkede yepyeni bir süreç başlatır. Önce köylülerin develete olan tüm borçlarını silerek bir toprak reformu yapar ve ülkede işler yoluna girmeye başlar. Ancak çok sonraları Solon'un bu icraatları soylular tarafından kalıba uydurulacaktır.

560 yılında ise Pisistrates ülkede bir baskınla yönetimi el geçirdi. Pisistrates bir halk hareketi önderidir ve onun önderliği en çok köylüleri ve köleleri sevindirmiştir. Pisitrates 527 yılında ölünce yerine geçen 3 oğlundan 2'si soyluların komploları ve Atina uygarlığının bu köylüsever "tiran"ına düşman Sparta Uygarlığı saf dışı bırakıldılar.[1] (Biri öldürüldü diğeri ülkeden kovuldu) Sağ kalan Thessalos zamanında ülke 4 bir yandan kuşatılmış müttefik ülke kralları öldürülmüştü. Nihayet bir gün Spartalılar gelip Atina sokaklarında terör estirmeye başladı. Ancak çok güçlü ve öfkeli bir halk hareketi başladı ve Spartalılar Atina'yı terk etmek zorunda kaldılar.

506 yılında başa geçen Kleistenes ülkede geniş çaplı demokratik değişimler yaptı.[1] Önce Attika'yı özerk mahallelere ayırdı. Bu birimlere "deme" adı veriliyordu. Burada yerel işlere bakan görevliler oluşturuldu. Bu görevlilere "demos" adı veriliyordu. Anayasa'yı da değiştirerek Atina'nın en yüksek kurulu olan 400'ler meclisi üye sayısını 500'e çıkardı.[1] Son olarak tamamen halk egemenliğini sağladığı bu düzeni yıkmaya yönelik girişimleri önlemek amacıyla ostraizm sistemini getirdi.[1] Buna göre rejime tehdit olarak görülen kişiler 10 yıllığına sürgüne gönderiliyordu. Bu sistem Halk Meclisinde her yurttaşın bir midye kabuğuna o site içinde tehlikeli gördüğü kişinin adını yazması ile çalışıyordu.[1]

Yine de Kleistenes reformları köleler için ek bir hak getirememiş, daha çok ekonomik ve siyasal alanda reformlar olarak kalmıştır. Kleistenes 100 yıl süren bunalımlı Atina uygarlığı dönemine son vermiş ve adeta ülkeyi yeniden canlandırmıştır. Köylüler bu dönemde üretici özelliklerini kazanmışlar ve köle sınıfı ile bütünleşmişlerdir. Soylular ise neredeyse tüm hakları ellerinden alınmış basit vatandaşlara dönüştürülmüşlerdir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d e f Cartledge, Paul (2011). Ancient Greece: a very short introduction. Oxford: Oxford University Press. ISBN 978-0199601349. 

Atina (şehir devleti) nedir?, Atina (şehir devleti) anlamı nedir?, Atina (şehir devleti) ne demektir? Nedir? :Atina (şehir devleti) nedir?, Atina (şehir devleti) anlamı nedir?, Atina (şehir devleti) ne demektir? ile ilgili Atina (şehir devleti) nedir?, Atina (şehir devleti) anlamı nedir?, Atina (şehir devleti) ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Atina (şehir devleti) nedir?, Atina (şehir devleti) anlamı nedir?, Atina (şehir devleti) ne demektir? Ne Demektir? Atina (şehir devleti) nedir?, Atina (şehir devleti) anlamı nedir?, Atina (şehir devleti) ne demektir? Açıklaması Nedir? Atina (şehir devleti) nedir?, Atina (şehir devleti) anlamı nedir?, Atina (şehir devleti) ne demektir? Cevabı Nedir? Atina (şehir devleti) nedir?, Atina (şehir devleti) anlamı nedir?, Atina (şehir devleti) ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Atina (şehir devleti) nedir?, Atina (şehir devleti) anlamı nedir?, Atina (şehir devleti) ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Atina (şehir devleti) nedir?, Atina (şehir devleti) anlamı nedir?, Atina (şehir devleti) ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Atina (şehir devleti) nedir?, Atina (şehir devleti) anlamı nedir?, Atina (şehir devleti) ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Atina (şehir devleti) nedir?, Atina (şehir devleti) anlamı nedir?, Atina (şehir devleti) ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Atina (şehir devleti) nedir?, Atina (şehir devleti) anlamı nedir?, Atina (şehir devleti) ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Atina (şehir devleti) nedir?, Atina (şehir devleti) anlamı nedir?, Atina (şehir devleti) ne demektir? Açıklaması? :Atina (şehir devleti) nedir?, Atina (şehir devleti) anlamı nedir?, Atina (şehir devleti) ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Atina (şehir devleti) nedir?, Atina (şehir devleti) anlamı nedir?, Atina (şehir devleti) ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Atina (şehir devleti) nedir?, Atina (şehir devleti) anlamı nedir?, Atina (şehir devleti) ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Atina (şehir devleti) nedir?, Atina (şehir devleti) anlamı nedir?, Atina (şehir devleti) ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Atina (şehir devleti) nedir?, Atina (şehir devleti) anlamı nedir?, Atina (şehir devleti) ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Atina (şehir devleti) nedir?, Atina (şehir devleti) anlamı nedir?, Atina (şehir devleti) ne demektir? Gerçek mi? :Atina (şehir devleti) nedir?, Atina (şehir devleti) anlamı nedir?, Atina (şehir devleti) ne demektir? ile ilgili Atina (şehir devleti) nedir?, Atina (şehir devleti) anlamı nedir?, Atina (şehir devleti) ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Atina (şehir devleti) nedir?, Atina (şehir devleti) anlamı nedir?, Atina (şehir devleti) ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Atina (şehir devleti) nedir?, Atina (şehir devleti) anlamı nedir?, Atina (şehir devleti) ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Atina (şehir devleti) nedir?, Atina (şehir devleti) anlamı nedir?, Atina (şehir devleti) ne demektir? Hakkında? :Atina (şehir devleti) nedir?, Atina (şehir devleti) anlamı nedir?, Atina (şehir devleti) ne demektir? ile ilgili Atina (şehir devleti) nedir?, Atina (şehir devleti) anlamı nedir?, Atina (şehir devleti) ne demektir? burada bulabilirsiniz. Atina (şehir devleti) nedir?, Atina (şehir devleti) anlamı nedir?, Atina (şehir devleti) ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Atina (şehir devleti) nedir?, Atina (şehir devleti) anlamı nedir?, Atina (şehir devleti) ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Atina (şehir devleti) nedir?, Atina (şehir devleti) anlamı nedir?, Atina (şehir devleti) ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Léopold Sédar Senghor, Sergen, Vize, Sinefil, Cameron Diaz, Tevfik Ali Çınar, James B. Sumner, Patrick Maynard Stuart Blackett, Benigno Luigi Papa, Uyku hastalığı, Kick (yayıncılık), Karayemiş, The Long Dark, Özgür Dünya, Inna Churikova, Pedro Mosquera, Sedat Pekerin YouTube videoları, Dinsizler listesi, Ahmet Sonuç, Dilan Çıtak, Inline hokey, Deistler listesi, Ayyıldız Tim, Ayman Ashraf, ...Ve Herkes İçin Adalet, Türkiye futbol şampiyonları listesi, Dereyurt, Akdağmadeni, Imperium, İmperium, Henry W. Kendall, Nadia Ali, Cranichideae, Bitki takımları listesi, Landsknecht, Luis Pedro Cavanda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bayrağı, NGC 6952, Tanrısal olasılık yelpazesi, Makedonya Arnavutları, Manchester Metropolitan Üniversitesi, William B. Davis, Debora, Avaya, Edith Wharton, Reel GSYİH büyüme oranına göre ülkelerin listesi, 38. Altın Kelebek Ödülleri, The God Delusion, Doğalcılık (felsefe), Inka Grings, Faşizm karşıtlığı, D 050, Barry Jenkins, Inka, İnka, Imperial, Liverpool, Dinî savaş, Sinirbilimci, Beş Yıl Önce On Yıl Sonra, Inje, 1. FC Köln, Impact Wrestling, Aksarayda 2023 Türkiye cumhurbaşkanlığı ve genel seçimleri, Tavşanburnu Tabiat Parkı, Cibuti tarihi, Initial D, Imoh Ezekiel, 1739 İzmir depremi, Keian, Wo (kana), Sylvia Fowles, Finn E. Kydland, Bolton (İngiltere), Bamyan (il), Inia geoffrensis humboldtiana, Stalin, Imogen Poots, Çek Cumhuriyetinde din, Panflüt, Edibe Sözen, Ateizm demografisi, Batıl inanç, Osman Necmi Gürmen, Christer Fuglesang, Kültürel kritisizm, 2009 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, Adenozin, Ruvina, Altun Yaruk, IV. Nicomedes, İdil Ön Bulgarları’nın Moğollar tarafından istilası, Application Programming Interface, Sam Harris (yazar), Massimo Moratti, Transmisyon elektron mikroskobu, Gerilim kaynağı, Ingvar Carlsson, Imjin Savaşı, Mazda Araçları Listesi, Robert Adler, Gülşen tarafından yazılmış şarkılar listesi,
Hasan Daşkın Kimdir?, Hasan Memişoğlu Kimdir?, Nazi Almanyası bayrağı Anlamı Nedir, Nazi Almanyası bayrağı Nasıl Oluştu, Nazi Almanyası bayrağı Tarihi, Nazi Almanyası bayrağı Renkleri, Nazi Almanyası bayrağı Tasarımı, Fitopatolojik Nedir?, Öztürk Keskin Kimdir?, Şeref Baran Genç Kimdir?, Tonla Nedir?, Nuran Ergen Kılıç Kimdir?, Fitne Kumkuması Nedir?, Filiz Orman Akın Kimdir?, Tombulca Nedir?, Fitne Fücur Nedir?, Zürriyetsiz İsminin Anlamı Nedir?, Fitilsiz Nedir?, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Anlamı Nedir, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Nasıl Oluştu, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tarihi, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Renkleri, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tasarımı, Zürriyetli İsminin Anlamı Nedir?, Mustafa Süleyman Kurtar Kimdir?, Züppe İsminin Anlamı Nedir?, Fitilci Nedir?, Dağıstan Budak Kimdir?, Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kimdir? Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Nereli Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kaç Yaşında?, Zümrüdi İsminin Anlamı Nedir?, Tolgasız Nedir?, Fitçi Nedir?, Hatice Gül Bingöl Kimdir?, Gökhan Baylan Kimdir?, Zülüflü İsminin Anlamı Nedir?, Tolgalı Nedir?, Fişlik Nedir?, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Anlamı Nedir, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Nasıl Oluştu, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tarihi, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Renkleri, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tasarımı, Toleranssız Nedir?, Züllü İsminin Anlamı Nedir?, Fişli Nedir?, Fişeksiz Nedir?, Zülcelâl İsminin Anlamı Nedir?, Sözdar Akdoğan Kimdir?, Murat Turna Kimdir?, Fahri Özkan Kimdir?, Zührevi İsminin Anlamı Nedir?, Fişekli Nedir?, Züğürt İsminin Anlamı Nedir?, İzmir bayrağı Anlamı Nedir, İzmir bayrağı Nasıl Oluştu, İzmir bayrağı Tarihi, İzmir bayrağı Renkleri, İzmir bayrağı Tasarımı, Filiz Çelik Kimdir?, Toksikolojik Nedir?, Fistolu Nedir?, Koray Önsel Kimdir?, Zübük İsminin Anlamı Nedir?, Toksik Nedir?, Fikret Tufanyazıcı Kimdir?, Zulmeden İsminin Anlamı Nedir?, Fistansız Nedir?, İlker Yücel Kimdir?, Tokatlı Nedir?, Zömbe İsminin Anlamı Nedir?, Gadsden bayrağı Anlamı Nedir, Gadsden bayrağı Nasıl Oluştu, Gadsden bayrağı Tarihi, Gadsden bayrağı Renkleri, Gadsden bayrağı Tasarımı, Tokalı Nedir?, Selma Sarıcıoğlu Çalışkan Kimdir?, Zottiri İsminin Anlamı Nedir?, Ümit Duman Kimdir?, Zot İsminin Anlamı Nedir?, Bahadır Gökmen Kimdir?, Berrin Selbuz Kimdir?, Tok Sözlü Nedir?, Fiskal Nedir?, Zorunlu İsminin Anlamı Nedir?, Zorlu İsminin Anlamı Nedir?, Toimeton Nedir?, Ömer Eldemir Kimdir?, Demokratik Kampuçya bayrağı Anlamı Nedir, Demokratik Kampuçya bayrağı Nasıl Oluştu, Demokratik Kampuçya bayrağı Tarihi, Demokratik Kampuçya bayrağı Renkleri, Demokratik Kampuçya bayrağı Tasarımı, Kürşat Özer Kimdir?, Zorlayıcı İsminin Anlamı Nedir?, Sertaç Çelikkaleli Kimdir?, Zorlamasız İsminin Anlamı Nedir?, Togolu Nedir?, Kenan Çarboğa Kimdir?, Zorlama İsminin Anlamı Nedir?, Bizans İmparatorluğu bayrakları ve sembolleri Anlamı Nedir, Bizans İmparatorluğu bayrakları ve sembolleri Nasıl Oluştu, Bizans İmparatorluğu bayrakları ve sembolleri Tarihi, Bizans İmparatorluğu bayrakları ve sembolleri Renkleri, Bizans İmparatorluğu bayrakları ve sembolleri Tasarımı, Burak Ustalı Kimdir?, Zorca İsminin Anlamı Nedir?, Zorba İsminin Anlamı Nedir?, İlker İpek Kimdir?, Gülcan Alp Kimdir?, Zoraki İsminin Anlamı Nedir?, Niyazi Ünalmış Kimdir?, Zor İsminin Anlamı Nedir?, Fin Ugor Nedir?, Başkurdistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bayrağı Anlamı Nedir, Başkurdistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bayrağı Nasıl Oluştu, Başkurdistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bayrağı Tarihi, Başkurdistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bayrağı Renkleri, Başkurdistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bayrağı Tasarımı, Asiye Küçükyılmaz Kimdir?, Tirşemsi Nedir?, Zoolojik İsminin Anlamı Nedir?, Tirşe Gözlü Nedir?, Filtresiz Nedir?, Zom İsminin Anlamı Nedir?, İbrahim Kaan Kimdir?, Filtreli Nedir?, Hasan Ataman Kimdir?, Ziyasız İsminin Anlamı Nedir?, Filozofik Nedir?, Ziyansız İsminin Anlamı Nedir?, Aslan ve Güneş Anlamı Nedir, Aslan ve Güneş Nasıl Oluştu, Aslan ve Güneş Tarihi, Aslan ve Güneş Renkleri, Aslan ve Güneş Tasarımı,