Yıldızlararası Nedir?

Yıldızlararası Nedir?

Yıldızlararası
Yıldızlararası Kelimesinin Anlamı Nedir? Yıldızlararası Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Yıldızlararası Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı
Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:
Yıldızlararası - Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek Yıldızlararası - Oranlamak Yıldızlararası - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı
Yıldızlararası - Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.
Yıldızlararası - Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Yıldızlararası - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler
 - dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek
 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok 
Yıldızlararası
Yıldızlararası Nedir? Yıldızlararası Ne demek? , Yıldızlararası Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi
Yıldızlararası
Yıldızlararası Kelimesinin Anlamı? Yıldızlararası Ne Demek? Yıldızlararası Ne Demektir? ,Yıldızlararası Analizi?
Yıldızlararası
Yıldızlararası Anlamı Nedir? Yıldızlararası Ne Demektir?, Yıldızlararası Açıklaması Nedir? , Yıldızlararası Cevabı Nedir? , Yıldızlararası Kelimesinin Anlamı?

Yıldızlararası Nedir?

Yıldızlararası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yıldızlararası
Interstellar
Film afişi
YönetmenChristopher Nolan
YapımcıEmma Thomas
Christopher Nolan
Lynda Obst
YazarJonathan Nolan
Christopher Nolan
OyuncularMatthew McConaughey
Anne Hathaway
Jessica Chastain
Bill Irwin
Ellen Burstyn
Michael Caine
MüzikHans Zimmer
Görüntü yönetmeniHoyte van Hoytema
KurguLee Smith
Yapım şirketiLegendary Pictures
Syncopy
Lynda Obst Productions
DağıtıcıParamount Pictures (Kuzey Amerika)
Warner Bros. Pictures (Uluslararası)
Çıkış tarih(ler)i26 Ekim 2014 (2014-10-26) (TCL Çin Tiyatrosu)
5 Kasım 2014 (2014-11-05) (Amerika Birleşik Devletleri)
7 Kasım 2014 (2014-11-07) (Birleşik Krallık)
Süre169 dakika[1][2]
ÜlkeABD
Birleşik Krallık
Dilİngilizce
Bütçe$165 milyon[3]
Hasılat$773,5 milyon[3]

Yıldızlararası (İngilizce: Interstellar), Christopher Nolan tarafından yönetilen, epik bilim kurgu türündeki 2014 yapımı bir ABD filmidir. Başrollerinde Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain, Bill Irwin, Ellen Burstyn, Matt Damon ve Michael Caine yer almaktadır. İnsanlığın felaket boyutunda bir salgın hastalık ve kıtlıkla boğuştuğu distopik bir gelecekte geçen film, insanlık için yeni bir yuva arayışıyla Satürn yakınlarındaki solucan deliğinden geçen bir grup astronotu konu ediyor.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Yakın bir gelecekte, tahıl ürünlerinin ölmesine neden olan bir küf yüzünden medeniyet gerileyerek tarım toplumu seviyesine düşmüştür. Dul bir mühendis ve eski bir NASA pilotu olan Joseph Cooper, ailesi ile birlikte bir tarla işletmektedir. O artık bir çiftçidir. 15 yaşında bir oğlu (Tom Cooper) ve 10 yaşında bir kızı (Murphy "Murph" Cooper) vardır. Bir toz fırtınasından sonra, Murphy'nin yatak odasının zemininde açıklanamayacak şekilde garip toz desenleri belirir; anomaliyi bir hayalete bağlar. Cooper sonunda desenlerin yer çekimi değişimlerinden kaynaklandığını ve bunların ikili kodda coğrafi koordinatları temsil ettiğini düşünür. Cooper'ın kızı Murphy; odasında bir hayaletin kendisi ile iletişim kurduğunu düşünmektedir. Sonrasında Murph'ün hayaletinin gönderdiği bilinmeyen istihbaratın yer çekimsel dalga kullanarak kodlandığını keşfederler. Tozlar üstünde kalan ikili sistemde yazılı koordinat Cooper ve kızını NASA'nın gizli bir üssündeki Profesör John Brand'e yönlendirir. Profesör Brand'in "Onlar" dediği, uzaylı bir zekânın Satürn yakınında bir solucan deliğini açtığını, bariz bir şekilde başka bir galaksiye geçerek yaşanabilir yeni bir gezegen bulmamız için bir umut verdiklerini söyler. NASA'nın “Lazarus görevleri” dev kara delik olan Gargantua yörüngesinde üç adet potansiyel yaşanabilir gezegen tanımlamıştır; Miller, Edmund ve Mann gezegenleri, isimlerini keşif için giden astronotlardan almıştır. Cooper'ın pilotluğunu yaptığı Endurance uzay aracı ile beraberindeki astronotların görevi bu gezegenlerdeki uzay istasyonlarından gelen veriye dayanarak hangi gezegenin yaşanabilir olduğunu araştırmaktır. Astronotlar Miller, Edmunds ve Mann olumlu sonuçlar bildirmiştir. Profesör Brand, verilerine dayanarak insanlığın hayatta kalmasını sağlamak için iki plan tasarlar. Aslında her şey bir döngüden ibarettir. On iki gönüllü, gezegenleri tek tek incelemek için solucan deliğinden geçmiştir. Cooper, koordinatları, eski amiri Profesör John Brand başkanlığındaki gizli bir NASA tesisine kadar takip eder. Profesör Brand, yer çekimi anomalilerinin başka yerlerde olduğunu söyler. Plan A, kolonileri uzaya itmek için bir yer çekimsel tahrik teorisi geliştirmeyi içerirken, Plan B, yaşanabilir bir gezegeni kolonileştirmek için 5.000 donmuş insan embriyosu taşıyan Endurance uzay aracının fırlatılmasını içerir.

Cooper, Endurance'a pilotluk etmesi için işe tayin edilir. Mürettebat, bilim adamları Dr. Amelia Brand (Profesör Brand'in kızı), Dr. Romilly, Dr. Doyle ve robotlar TARS ve CASE'ten oluşmaktadır. Cooper, ayrılmadan önce perişan hâldeki Murphy'ye, geri döndüğü zamana göre zamanlarını karşılaştırması için kol saatini verir.

Solucan deliğini geçtikten sonra Romilly kara deliği incelerken Cooper, Doyle ve Brand, bir okyanus dünyası olan Miller'ın gezegenini araştırmak için bir çıkarma gemisiyle inerler. Miller'ın gemisinden enkaz bulduktan sonra, devasa bir gelgit dalgası Doyle'u öldürür (çünkü bu gezegendeki yer çekimi kuvvetlidir) ve geminin ayrılışını geciktirir.

2067'de mahsul darbeleri ve toz fırtınaları insanlığın hayatta kalmasını tehdit etmektedir. Mısır, yaşayabilen son üründür. Dünya ayrıca, Apollo ay görevlerinin sahteciliği de dâhil olmak üzere, genç nesillere sahte tarihin öğretildiği bir post-gerçekliğe dayalı topluma dönüşmektedir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Astronot ekibi

Diğer karakterler

Yapım ekibi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekip[değiştir | kaynağı değiştir]

Geliştirme ve finansman[değiştir | kaynağı değiştir]

Interstellar'ın öncülü, yapımcı Lynda Obst ve Mesaj (The Contact) filminde iş birliği yapan Carl Sagan ile onları bir randevudan beri tanıyan teorik fizikçi Kip Thorne tarafından tasarlandı. İkili, Thorne'un çalışmasına dayanan, "evrendeki en egzotik olayların aniden insanlar için erişilebilir hâle geldiği" hakkında bir senaryo tasarladı ve yönetmen Steven Spielberg'in ilgisini çekti.[7] Film, Haziran 2006'da Spielberg ve Paramount Pictures'ın Obst ve Thorne tarafından yazılan sekiz sayfalık bir incelemeye dayanan bir bilimkurgu filmi planlarını duyurmasıyla geliştirilmeye başladı.[7] Mart 2007'de Jonathan Nolan bir senaryo yazması için işe alındı.

Spielberg, prodüksiyon stüdyosu DreamWorks'ü 2009'da Paramount'tan Walt Disney Studios'a taşıdıktan sonra, Paramount'un Interstellar için, artık yeni bir yönetmene ihtiyacı vardı. Jonathan Nolan, projeye 2012'de katılan kardeşi Christopher'ı tavsiye etti. Christopher Nolan, hikâyede uzay-zamanın kullanımını tartışmak için Thorne ile bir araya geldi ve ardından başyapımcı olarak katıldı. Ocak 2013'te Paramount ve Warner Bros., Christopher Nolan'ın Interstellar'ı yönetmek için görüşmelerde bulunduğunu duyurdu. Nolan, insan uzay uçuşu hedefini teşvik etmek istediğini ve kardeşinin senaryosunu kendisininkiyle birleştirmeyi amaçladığını söyledi. Takip eden Mart ayında Nolan'ın, Syncopy ve Lynda Obst Productions etiketiyle üretilecek olan Interstellar'ı yöneteceği doğrulandı. Hollywood Reporter, Nolan'ın toplam brüt ücretin %20'sine karşılık 20 milyon dolarlık bir ücret kazanacağını söyledi. Christopher Nolan, film araştırması için NASA'yı ve SpaceX'teki özel uzay programını ziyaret etti. Warner Bros., geleneksel rekabete rağmen, Nolan'ın Paramount'tan Interstellar yapımında bir pay almak istedi ve Paramount'a 13'üncü Cuma korku serisinde bir sonraki filmi ortak finanse etme hakkını vermeyi kabul etti (gelecekteki bir filmde pay ile South Park dizisine dayanan).

Warner Bros. ayrıca Paramount'un belirsiz bir "liste A" mülkün ortak finansmanına izin vermeyi kabul etti. Ağustos 2013'te Legendary Pictures, Warner Bros. ile film prodüksiyonunun yaklaşık %25'ini finanse etmek için bir anlaşma imzaladı. Warner Bros. ile sekiz yıllık prodüksiyon ortaklığını yenilemekte başarısız olmasına rağmen, Legendary'nin, Interstellar'daki hisse karşılığında Batman v Superman: Dawn of Justice (2016) finansmanından vazgeçmeyi kabul ettiği bildirildi.[7]

Yazımı ve oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Senarist Jonathan Nolan, senaryo üzerinde dört yıl çalıştı. Bilimsel yönleri öğrenmek için California Teknoloji Enstitüsünde görelilik okudu. Jonathan, Uzay Mekiği programının sona ermesi ve NASA'nın Mars'a bir insan görevi için finansman sağlamaması konusunda kötümserdi ve WALL-E (2008) ve Avatar (2009) gibi kıyamet temalı bilimkurgu filmlerinden ilham aldı.[7] Entertainment Weekly'den Jeff Jensen şu yorumu yaptı: "Hikâyeyi, felaketle harap olmuş ancak umutsuzluğa boyun eğmeyi reddeden cesur halkla dolu distopik bir gelecekte kurdu." Kardeşi Christopher, diğer bilimkurgu senaryoları üzerinde çalışmıştı, ancak "Yıldızlararası" senaryosunu almaya ve Jonathan ve Thorne tarafından sunulan çok çeşitli fikirler arasından seçim yapmaya karar vererek, yönetmen olarak hissettiğini seçerek "Seyircilerin karşısında ve umarım onları kaybetmez." (yıllarca kendi başına üzerinde çalıştığı bir senaryo ile birleştirmeden önce)

Christopher, Jonathan'ın "yakın gelecekte kaynakları tükenmiş bir dünya"ya yerleştirilen bir dizi ilk saat anlayışını yerinde tuttu. Ortam, 1930'larda Büyük Buhran sırasında Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekleşen Dust Bowl'dan ilham aldı. Yerine, bir takımın seyahat ettiği senaryonun geri kalanını uzaya revize etti. 2012 belgeseli The Dust Bowl'u ilham almak için izledikten sonra Christopher, yönetmen Ken Burns ve yapımcı Dayton Duncan ile temasa geçti ve Interstellar'da öne çıkan röportajlarından bazılarını kullanmak için izin istedi. Christopher Nolan, "izleyicinin hikayeyi birlikte deneyimleyebileceği" bir insan olarak ana karakter vizyonunu hayata geçirebilecek bir aktör istiyordu. Yapımcılarından biri olan Aaron Ryder'ın, arkadaşı olarak gördüğü 2012 yapımı Mud filminin erken bir bölümünde onu izledikten sonra Matthew McConaughey'e rol vermekle ilgilenmeye başladı. Nolan, True Detective dizisi için çekim yaparken McConaughey'i ziyarete gitti. Anne Hathaway, Yıldızlararası filminin senaryosunu okuduğu Nolan'ın evine davet edildi. 2013 yılının başlarında, her iki oyuncu da başrollerde yer aldı. Jessica Chastain ile Kuzey İrlanda'da Miss Julie (2014) üzerinde çalışırken iletişime geçildi ve ona bir senaryo teslim edildi. Aslında, Irrfan Khan'a Dr. Mann rolü teklif edildi, ancak zamanlama çakışmaları nedeniyle reddedildi. Matt Damon, Ağustos 2013'ün sonlarında Mann rolünü üstlendi ve İzlanda'daki sahnelerinin çekimlerini tamamladı.[7]

Filmin Çekimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Nolan, Interstellar'ı 35 mm filmde Panavision anamorfik formatında ve IMAX 70 mm fotoğrafçılıkta filme aldı. Görüntü yönetmeni Hoyte van Hoytema, Interstellar için işe alındı, çünkü Nolan'ın tüm geçmiş filmlerinde görüntü yönetmeni olan Wally Pfister, Transcendence (2014) üzerinde çalışarak ilk yönetmenliğini yapıyordu. Interstellar için Nolan'ın önceki filmlerinden daha fazla IMAX kamerası kullanıldı. Bilgisayar tarafından oluşturulan görüntülerin kullanımını en aza indirmek için (CGI), yönetmenin bir uzay mekiğinin içi gibi inşa edilmiş pratik yerleri vardı. Van Hoytema, iç mekan sahnelerini çekmek için elde tutulacak bir IMAX kamerayı yeniden donattı. Filmin bazı sekansları, bir Learjet'in burun konisi içine yerleştirilmiş bir IMAX kamera ile çekildi.

Yapımlarının detaylarını gizli tutmasıyla tanınan Nolan, Interstellar için gizliliği sağlamaya çalıştı. The Wall Street Journal için yazan Ben Fritz, "Ünlü ketum film yapımcısı, gişe rekorları kıran Kara Şövalye üçlemesinde yaptığı gibi... Yıldızlararası filminin senaryosunu korumak için aşırı ileri gitti " dedi.  Bir güvenlik önlemi olarak, Interstellar Flora'nın Mektubu adı altında çekildi, Flora, Nolan'ın yapımcı Emma Thomas'la olan dört çocuğundan biriydi. İzlanda'daki Svínafellsjökull buzulu, Interstellar için çekim yeri olarak kullanıldı ve Mann'ın gezegeni için iki katına çıktı.

Filmin ana çekimlerinin dört ay sürmesi planlanıyordu. 6 Ağustos 2013'te Kanada'nın Alberta eyaletinde başladı.  Alberta'daki çekimlerin yapıldığı kasabalar arasında Nanton, Longview, Lethbridge, Fort Macleod ve Okotoks yer aldı. Okotoks'ta çekimler Seaman Stadyumu ve Olde Town Plaza'da gerçekleşti. Bir mısır tarlası sahnesi için, yapım tasarımcısı Nathan Crowley kıyameti andıran bir toz fırtınası sahnesinde yok olacak 500 dönüm (200 ha) mısır dikti, 1930'larda Amerika'da Dust Bowl sırasında yaşanan fırtınalara benzer olması amaçlanmıştır. Toz fırtınası ve McConaughey'nin karakterini içeren ek sahneler de havada selüloz bazlı sentetik tozu üflemek için büyük fanlar kullanılarak dev toz bulutlarının oluşturulduğu Fort Macleod'da çekildi. Eyaletteki çekimler 9 Eylül 2013'e kadar sürdü ve çoğu yerel olan 130 mürettebatın yanı sıra yüzlerce figüran içeriyordu.

Çekimler ayrıca Nolan'ın daha önce Batman Başlıyor (2005) için sahneler çekmiş olduğu İzlanda'da gerçekleşti. Yer, iki dünya dışı gezegeni temsil edecek şekilde seçildi: biri buzla kaplı, diğeri suyla kaplı. Mürettebat, ülkeye yaklaşık 4.500 kilogram (10.000 lb) ağırlığında sahte uzay gemileri taşıdı.  Orada iki hafta boyunca çekim yaptılar, bu sırada 130'u yerli olmak üzere yaklaşık 350 kişilik bir ekip film üzerinde çalıştı. Konumlar arasında Svínafellsjökull buzulu ve Klaustur kasabası vardı. İzlanda'da bir su sahnesini çekerken, Hathaway giydiği kuru elbise düzgün bir şekilde sabitlenmediği için neredeyse hipotermi geçiriyordu.

İzlanda'daki program tamamlandıktan sonra ekip, 54 gün boyunca çekim yapmak için Los Angeles'a taşındı. Çekim yerleri arasında Westin Bonaventure Hotel and Suites, Los Angeles Convention Center, Culver City'de bir Sony Pictures stüdyosu ve Altadena, California'da özel bir rezidans vardı. Ana çekimler Aralık 2013'te sona erdi. Prodüksiyonun bütçesi 165 milyon dolar, Paramount, Warner Bros. ve Legendary Pictures tarafından ayrılandan 10 milyon dolar daha azdı.

Görsel Efektler[değiştir | kaynağı değiştir]

Inception'da çalışan görsel efekt şirketi Double Negative, Interstellar için geri getirildi. Görsel efekt süpervizörü Paul Franklin'e göre, filmdeki efekt sayısı Nolan'ın The Dark Knight Rises (2012) veya Inception filmindekinden çok daha fazla değildi. Ancak Interstellar için önce efektleri yarattılar ve dijital projektörlerin aktörlerin yeşil ekranların önünde oynamasını sağlamak yerine onları oyuncuların arkasında görüntülemesine izin verdiler. Nihayetinde film, 5600 × 4000 satırlık bir çözünürlükte 850 görsel efekt çekimi içeriyordu: dijital projektörler kullanılarak kamerada oluşturulan 150 çekim ve post prodüksiyonda 700 çekim daha oluşturuldu. Bunlardan 620'si IMAX'ta sunulurken, geri kalanı anamorfikti.

Ranger, Endurance ve Lander uzay aracı, Nolan, gemilere somut bir varlık vermenin en iyi yolunu sunduklarını düşündükleri için, bilgisayar tarafından oluşturulan görüntülerin aksine, efekt şirketi New Deal Studios ile işbirliği içinde Nathan Crowley tarafından minyatür efektler kullanılarak oluşturuldu. Uzay, 3D baskılı ve elle yontulmuş ölçekli modeller, muazzam boyutları nedeniyle ekip tarafından "maksatures" takma adını aldı; Endurance modülünün 1/15 ölçekli minyatürü 7,6 m'yi (25 ft) kapsarken, bir piroteknik zanaat parçasının maketi 1/5 ölçeğinde yapılmıştır. Ranger ve Lander minyatürleri sırasıyla 14 m (46 ft) ve 15 m (49 ft) üzerindeydi ve van Hoytema'nın IMAX kameralarını doğrudan uzay aracına monte etmesi ve böylece NASA IMAX belgesellerinin görünümünü taklit etmesi için yeterince büyüktü. Modeller daha sonra bir operatörün hareketlerini manipüle etmesine izin veren bir hareket kontrol sistemi üzerindeki altı eksenli bir yalpaya bağlandı; bu, daha küçük bir hareket kontrol teçhizatında Vista Vision kameraları kullanılarak uzayın arka plan plakalarına karşı filme alındı. 150 özel efekt çekiminde New Deal Studio'nun minyatürleri kullanıldı.

Bilimsel Doğruluk[değiştir | kaynağı değiştir]

Uluslararası işbirliğiyle yapılan sekiz kara tabanlı radyo teleskopu olan gezegen ölçeğinde bir dizi olan Event Horizon Teleskopu (EHT) bir kara deliğin görüntülerini yakalamak için tasarlandı

Solucan delikleri ve kara delik kavramlarıyla ilgili olarak Kip Thorne, "ışık ışınlarının bir solucan deliğinden veya bir kara deliğin çevresinden geçerken izini sürmeyi mümkün kılacak denklemler üzerinde çalıştığını - yani gördüğünüz şey Einstein'ın genel göreliliğine dayanıyor. denklemler."  Sürecin başlarında, Thorne iki ilke belirledi: "Birincisi, hiçbir şeyin yerleşik fiziksel yasaları ihlal etmeyeceği. İkincisi, tüm çılgın spekülasyonların ... bir senaristin verimli zihninden değil, bilimden kaynaklanacağı." Nolan, filmin yapımına engel olmadığı sürece bu şartları kabul etti. Bir noktada Thorne, Nolan sonunda pes etmeden önce ışıktan hızlı seyahat eden bir karakter hakkında Nolan'ı konuşmaya çalışarak iki hafta geçirdi. Thorne'a göre sanatsal özgürlüğün en yüksek olduğu unsur, ziyaret ettikleri gezegenlerden birinin üzerindeki buz bulutlarıdır ki bu, buzun taşıyabileceği maddi gücün ötesine geçecek yapılardır.

Astrobiyolog David Grinspoon, ilk sahnelerde tasvir edilen Dünya'daki korkunç "yanıklık" durumunu eleştirerek açgözlü bir yanık ile bile atmosferdeki oksijen içeriğini azaltmanın milyonlarca yıl alacağına işaret etti. Ayrıca yerçekiminin buz bulutlarını aşağı çekmesi gerektiğini de belirtiyor. Bir astrofizikçi olan Neil deGrasse Tyson, Interstellar'ın sonunun arkasındaki bilimi araştırdı ve teorik olarak geçmişle etkileşime geçmenin mümkün olduğu sonucuna vardı ve "bir kara delikte ne olduğunu gerçekten bilmiyoruz, bu yüzden onu al ve onunla koş."  Teorik fizikçi Michio Kaku, filmi bilimsel doğruluğu nedeniyle övdü ve şunları söyledi: Yıldızlararası "gelecek yıllarda bilimkurgu filmleri için altın standardı belirleyebilir." Benzer şekilde, eski bir NASA yazılım mühendisi olan Timothy Reyes, "Thorne ve Nolan'ın kara delikleri ve solucan deliklerini ve yerçekimi kullanımını hesaplaması mükemmel" dedi.

Tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk on listeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıldızlararası pek çok eleştirmenin ilk on listesine girdi.[8]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Interstellar: Presented in Film". fandango.com. Fandango. 14 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ekim 2014. 
 2. ^ "Interstellar (12A)". British Board of Film Classification. 20 Ekim 2014. 8 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ekim 2014. 
 3. ^ a b "Interstellar (2014)". Box Office Mojo. 29 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2015. 
 4. ^ Fleming, Mike (28 Mart 2013). "Is Christopher Nolan Giving 'Interstellar' Lead To Matthew McConaughey?". Deadline.com. 7 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ocak 2014. 
 5. ^ O'Hara, Helen (16 Eylül 2014). "Empire's Epic Interstellar Subscribers' Cover". Empire. 17 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Eylül 2014. 
 6. ^ Kaye, Don (27 Ekim 2014). "Interstellar Review". Den of Geek. 29 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ekim 2014. 
 7. ^ a b c d e a.e.
 8. ^ Dietz, Jason (6 Aralık 2014). "Best of 2014: Film Critic Top Ten Lists". Metacritic. 29 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ağustos 2015. 
 9. ^ "Arşivlenmiş kopya". 5 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Aralık 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]Sözlük Nedir Kategorisinden Haberler


 • Yıldızlararası Nedir? Nedir?:Yıldızlararası Nedir? ile ilgili Yıldızlararası Nedir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Yıldızlararası Nedir? Ne Demektir? Yıldızlararası Nedir? Açıklaması Nedir? Yıldızlararası Nedir? Cevabı Nedir? Yıldızlararası Nedir? Kelimesinin Anlamı? Yıldızlararası Nedir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Yıldızlararası Nedir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Yıldızlararası Nedir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Yıldızlararası Nedir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Yıldızlararası Nedir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
 • Yıldızlararası Nedir? Gerçek mi?:Yıldızlararası Nedir? ile ilgili Yıldızlararası Nedir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Yıldızlararası Nedir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Yıldızlararası Nedir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
 • Yıldızlararası Nedir? ile ilgili:Yıldızlararası Nedir? ile ilgili Yıldızlararası Nedir? burada bulabilirsiniz. Yıldızlararası Nedir? Detaylar için sitemizi geziniz Yıldızlararası Nedir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Yıldızlararası Nedir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
 • Yıldızlararası Nedir? Açıklaması?:Yıldızlararası Nedir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir. Yıldızlararası Nedir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Yıldızlararası Nedir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Yıldızlararası Nedir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Yıldızlararası Nedir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.

Vila Velha, Ulusal Olimpiyat Komitesi, Mihrişah Sultan, Kuzey Kore nükleer tartışmasının yakın tarihçesi, 2022 Kış Olimpiyatları, Yapay uydular, Noomi Rapace, Müjgan Ağralı, Tuncay Özinel, Yemame Sarayı, Ünlü operalar listesi, Bahar Toksoy, Olimpiyat Oyunları adaylıkları, Turón, Misakımillî, Evrimde Usul ve Makam, TürkMedya, Ayten Erman, Gadidae, Jay Jay Okocha, Brian Laudrup, Catriona Gray, Joseph Johnson, Mehmet Karaca, Pedro Larrea, Celia Johnson, V. Stefan Uroş, Tepken, Lüneburg, Gil Vicente FC, Alev Oraloğlu, Perama, Top Industrial Managers for Europe, Sihirli Annem, Avustralyalılar, Nurettin Aynuksa, Hanyu Pinyin, Thor Hushovd, Sunny Lane, Sinopta 2023 Türkiye cumhurbaşkanlığı ve genel seçimleri, Yırtıcı kuş, Nokia Lumia 1320, 1998 Beker van België Finali, 1893 Osmanlı İmparatorluğu nüfus sayımı, Semender, Belalı Baldız, Dizi arama algoritması, Erhard Eppler, Jean Smart, Normatif etik, Standart Liège, İletişim ağı, Arnold Schönberg, Catherine Deneuve, Crusoe (dizi), Platanus, GSP Stadyumu, Gökçe Fırat, Donji Vakuf, Kız Tavlama Sanatı, Quique Setién, Apocalypse Now, Yvonne Ryding, Anton Ponkrashov, NGC 1171, 1502, Pallacanestro Treviso, Muhsin Ertuğrul, Saša Ognenovski, CE işareti, Marstrand, League of Ireland Cup, Traianus, Giuseppe Bergomi, Melike Öcalan, Yankı (dergi), Waterford FC, Mümtaz Turhan, Central Intelligence Agency, Sabin, Moskova ve Tüm Rusya başpiskoposları ve patrikleri listesi, Sosyokrasi, Iğdır Soykırım Anıtı ve Müzesi, György Szűcs, Wolfsberger AC, Gamze Özçelik, Eskikızılca, RCD Mallorca, Depremler, Mert Asutay, Legacy Recordings, Sovyetler Birliği Komünist Partisi genel sekreteri, Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi, Roger Milla, Frank Leboeuf, Lepsi Nehri, Cañaveral de León, Alemin Kıralı, Thomas Horsfield, Josh Howard,
Yüksüz İsminin Anlamı Nedir?, Şivesiz İsminin Anlamı Nedir?, Fanfan Nedir?, Gökhan Kargı Kimdir?, Teleütçe Nedir?, Nadi Sarı Kimdir?, Yüksekçe İsminin Anlamı Nedir?, Şiveli İsminin Anlamı Nedir?, Jolly Roger Anlamı Nedir, Jolly Roger Nasıl Oluştu, Jolly Roger Tarihi, Jolly Roger Renkleri, Jolly Roger Tasarımı, Teleüt Türkçesi Nedir?, Yüksek İsminin Anlamı Nedir?, Şivekâr İsminin Anlamı Nedir?, Haydar Altıntaş Kimdir?, Yrd Doç Dr Ayşe Demir Kimdir? Yrd Doç Dr Ayşe Demir Nereli Yrd Doç Dr Ayşe Demir Kaç Yaşında?, Teleskobik Nedir?, Güner Basut Kimdir?, Yüklü İsminin Anlamı Nedir?, Şişmanca İsminin Anlamı Nedir?, Hüseyin Şahin Erturun Kimdir?, Telepatik Nedir?, Falanıncı Nedir?, Yüklemcil İsminin Anlamı Nedir?, Şişman İsminin Anlamı Nedir?, Bilal Uzun Kimdir?, Teleolojik Nedir?, İngriya bayrağı Anlamı Nedir, İngriya bayrağı Nasıl Oluştu, İngriya bayrağı Tarihi, İngriya bayrağı Renkleri, İngriya bayrağı Tasarımı, Yüğrük İsminin Anlamı Nedir?, Şişlik İsminin Anlamı Nedir?, Seda Kâya Ösen Kimdir?, Seval Başkesen Kimdir?, Yüceltici İsminin Anlamı Nedir?, Şişko İsminin Anlamı Nedir?, Falakasız Nedir?, Abdurrahman Öztürk Kimdir?, Falakalı Nedir?, Yüce Gönüllü İsminin Anlamı Nedir?, Şişkince İsminin Anlamı Nedir?, Erhan Özkan Kimdir?, Tektürel Nedir?, Falafelsiz Nedir?, Güngör Dincer Kimdir?, Yüce İsminin Anlamı Nedir?, Şişkin İsminin Anlamı Nedir?, Hristiyan bayrağı Anlamı Nedir, Hristiyan bayrağı Nasıl Oluştu, Hristiyan bayrağı Tarihi, Hristiyan bayrağı Renkleri, Hristiyan bayrağı Tasarımı, Falafelli Nedir?, Yuvarlak İsminin Anlamı Nedir?, Şişirmece İsminin Anlamı Nedir?, Tekten Nedir?, Nuray Onuk Kimdir?, Yuvarlacık İsminin Anlamı Nedir?, Şişirme İsminin Anlamı Nedir?, Mustafa Ünveren Kimdir?, Tekstilci Nedir?, Fakirce Nedir?, Yuvalı İsminin Anlamı Nedir?, Şişe İsminin Anlamı Nedir?, Barbaros Hayrettin Mahiroğulları Kimdir?, Hilal ve yıldız içeren bayrakların listesi Anlamı Nedir, Hilal ve yıldız içeren bayrakların listesi Nasıl Oluştu, Hilal ve yıldız içeren bayrakların listesi Tarihi, Hilal ve yıldız içeren bayrakların listesi Renkleri, Hilal ve yıldız içeren bayrakların listesi Tasarımı, Yuvaksı İsminin Anlamı Nedir?, Şiş İsminin Anlamı Nedir?, Şehnaz Güvendik Arık Kimdir?, Yusyuvarlak İsminin Anlamı Nedir?, Şistli İsminin Anlamı Nedir?, Mehmet Timurtaş Kimdir?, Yusyumru İsminin Anlamı Nedir?, Şirret İsminin Anlamı Nedir?, Müştehi İsminin Anlamı Nedir?, Failimuhtar Nedir?, Ali Uçak Kimdir?, Eriş Cesur Kimdir?, Yurtsuz İsminin Anlamı Nedir?, Şirin İsminin Anlamı Nedir?, Müştak İsminin Anlamı Nedir?, Failimeçhul Nedir?, Yurtsever İsminin Anlamı Nedir?, Şireli İsminin Anlamı Nedir?, Müşrik İsminin Anlamı Nedir?, Tekli Nedir?, Yurtsal İsminin Anlamı Nedir?, Şipşirin İsminin Anlamı Nedir?, Müşkülpesent İsminin Anlamı Nedir?, Şadi Özdemir Kimdir?, Yurt İçi İsminin Anlamı Nedir?, Müşkülâtlı İsminin Anlamı Nedir?, Ali Akgün Kimdir?, Tekidi Nedir?, Yurt Dışı İsminin Anlamı Nedir?, Şinas İsminin Anlamı Nedir?, Müşkül İsminin Anlamı Nedir?, Endülüs bayrağı Anlamı Nedir, Endülüs bayrağı Nasıl Oluştu, Endülüs bayrağı Tarihi, Endülüs bayrağı Renkleri, Endülüs bayrağı Tasarımı, Uğur Sevim Kimdir?, Tekgövde Nedir?, Yüksel Taşkın Kimdir?, Yundusuz İsminin Anlamı Nedir?, Şimşekli İsminin Anlamı Nedir?, Müşfik İsminin Anlamı Nedir?, Tekerli Nedir?, Yunanca İsminin Anlamı Nedir?, Şimdiki İsminin Anlamı Nedir?, Müşevvik İsminin Anlamı Nedir?,