Güzin Özipek

Güzin Özipek

Güzin Özipek Kelimesi Bulunamadı. Lütfen Güzin Özipek Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız.
Güzin Özipek
Güzin Özipek İlgili Sözlük Kelimeler Listesi
Güzin Özipek Kelimesinin Anlamı?
Güzin Özipek Ne Demek?
Güzin Özipek Ne Demektir?
Güzin Özipek Analizi?
Güzin Özipek
Güzin Özipek Anlamı Nedir?
Güzin Özipek Ne Demektir?
Güzin Özipek Açıklaması Nedir?
Güzin Özipek Cevabı Nedir?
Güzin Özipek Kelimesinin Anlamı?
Güzin Özipek Kelimesinin Anlamı Nedir?
Güzin Özipek Kelimesinin Anlamı Ne demek?
Güzin Özipek Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Güzin Özipek, (d. 11 Mart 1925 - ö. 12 Ağustos 2000), Türk opera, sinema ve tiyatro sanatçısıdır.

Ticaret lisesinin ortaokul bölümünden mezun olan sanatçı, Beyoğlu'ndaki Ses Opereti'nde 1944'te Cemal Reşit Rey ve Ekrem Reşit Rey kardeşlerin Hava Cıva operetinin İzmir turnesiyle sanat yaşamına başladı. Bir yıl sonra Yolculuk Var, Tatlı Sert, Zırdeliler, Yaman Şey, Platin Palas ve Kâtibin Karısı gibi operetlerde rol alarak, Muammer Karaca tiyatrosunda görev yaptı.

1956'ya kadar 'nda kalmakla birlikte, 1952 yılında İstanbul Yıldızları filminde Muammer Karaca ile baş rolde oynayarak sinemaya da adım attı.

Evlenip Bolu'ya yerleşmesi üzerine sanat hayatına 12 yıl ara veren sanatçı, 1965'te Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu'nda Keşanlı Ali Destanı müzikali ile yeniden sahnelere döndü. 1966'da 'na geçen Özipek, 1971'den sonra bir süre de Haldun Dormen ile çalıştı.

Bu arada asıl mesleği mühendislik olan eşi 'i de sanat yaşamına çeken Güzin Özipek, eşiyle birlikte 1969-1974 yılları arasında yedi film ve birçok çevirdi. Son dönemde Bizimkiler dizisinde "Babaanne Leyla Hanım" rolünde 12 yıl oynayan sanatçı, 56 yılını sahnelere verdikten sonra 75 yaşında rahatsızlanarak öldü.

Filmografi

Dış bağlantılar