Çolpan İlhan

Çolpan İlhan

Çolpan İlhan Kelimesi Bulunamadı. Lütfen Çolpan İlhan Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız.
Çolpan İlhan
Çolpan İlhan İlgili Sözlük Kelimeler Listesi
Çolpan İlhan Kelimesinin Anlamı?
Çolpan İlhan Ne Demek?
Çolpan İlhan Ne Demektir?
Çolpan İlhan Analizi?
Çolpan İlhan
Çolpan İlhan Anlamı Nedir?
Çolpan İlhan Ne Demektir?
Çolpan İlhan Açıklaması Nedir?
Çolpan İlhan Cevabı Nedir?
Çolpan İlhan Kelimesinin Anlamı?
Çolpan İlhan Kelimesinin Anlamı Nedir?
Çolpan İlhan Kelimesinin Anlamı Ne demek?
Çolpan İlhan Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Çolpan İlhan (8 Ağustos 1936 - 25 Temmuz 2014), Türk tiyatro ve sinema sanatçısıdır.

Yaşamı

Lise eğitimine Balıkesir Lisesi'nde başladı.[1] Daha sonra Kandilli Kız Lisesi'nden mezun oldu. Daha sonra İstanbul Belediye Konservatuvarı'nda tiyatro bölümünü ve Devlet Güzel Sanatlar Akademisi resim bölümünden mezun oldu. Bu sırada akademideki arkadaşları ile birlikte "Akademi Tiyatrosu" adıyla bir tiyatro grubu kurdu ve oyunlar hazırladı. Bu sırada gelen bir teklifle 1957 yılında ilk sinema filmi Kamelyalı Kadın'da başrol oynadı. Aynı yıl içinde Küçük Sahne'de Münir Özkul ve ile "Sevgili Gölge" adlı oyunla ilk profesyonel oyununu oynadı.

Üç sezon Küçük Sahne'de tiyatrolarda rol aldıktan sonra bu tiyaronun dağılması ile Oda Tiyatrosu'nda ile Sabahattin Kudret Aksal'ın "Tersine Dönen Şemsiye"sini sahneledi. Daha sonra Kent Oyuncuları ile Güner Sümer'in "Yarın Cumartesi"nde oynadı. Kenterler ile de "Baharın Sesi", "Nalınlar" ve "Aptal Kız"da sahne aldı. Bir süre sonra oğlu Kerem'in doğması ile tiyatroya ara verdi. 1960'ların ortasında sinema filmleri ile sanat yaşantısına geri döndü ve 300'e yakın filmde rol aldı. 1970'lerin sonlarına kadar sürekli filmlerde başrollerde oynayan İlhan sonra sinemadan koptu ve moda çizimleri yapmaya yoğunlaştı.

Çolpan İlhan, şair Attilâ İlhan'ın kız kardeşi, sinema sanatçısı Sadri Alışık'ın eşi ve oyuncu Kerem Alışık'ın annesidir. Kültür Bakanlığı tarafından 1998 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verilen oyuncu, Sadri Alışık Kültür Merkezi'nin kurucusudur. 25 Temmuz 2014'te geçirdiği kalp krizi sonucu öldü.[2] Cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığında eşi Sadri Alışık'ın yanına defnedilmiştir.[3]

Filmografi

Kaynakça

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 18 Eylül 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Nisan 2009. 
  2. ^ "Çolpan İlhan hayatını kaybetti". Milliyet. 25 Temmuz 2014. 12 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Temmuz 2014. 
  3. ^ "Çolpan İlhan son yolculuğuna uğurlandı". NTVMSNBC.com. 27 Temmuz 2014. 27 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2014. 

Dış bağlantılar