Paris ’te Ne Yenir? En Popüler Yöresel Yemekler

Paris ’te Ne Yenir? En Popüler Yöresel Yemekler

Paris ’te Ne Yenir? En Popüler Yöresel Yemekler
Paris ’te Ne Yenir? En Popüler Yöresel Yemekler

Fransa Paris'te ne yenir, yöresel Fransız yemekleri
İçindekiler

Paris ’te Ne Yenir?FalafelKruvasanKrepSoğan Çorbası Confit de CanardSteak FritesBeef BourguignonNicoise SaladRatatouilleCassouletIles FlottantesClafoutisCreme BruléeSufle

Paris ’te ne yenir? Aslında Türk damak tadına yabancı olsa da Fransız mutfağı tüm dünyada haklı bir üne sahip. Tabii bunda kentin ve hatta tüm ülkenin yeme kültürüne verdiği önem de göz ardı edilmemeli.

Biz Türkler ise Fransız yemekleri konusunda aslında ikiye ayrılıyoruz. Ya yeniliklere açık olmadan denemeye dahi yanaşmıyor, ya da her türlü yerel lezzetin tadına bakmak istiyoruz.

Dolayısıyla Paris ’te ne yenir yazısını yazmak benim için hiç zor olmadı. Her iki beklentiye uygun seçenekleri de almaya çalıştığım listede mutlaka size ve beklentilerinize uygun seçenekler bulabilirsiniz.

Tabii Fransız mutfağı ve ne kadar zengin olduğu göz önüne alındığında bu yazıdaki seçenekler çok kısıtlı kalıyor. Ancak en azından Paris ’i ziyaret ettiğinizde hem keyifli hem de güvenle yiyebileceğiniz yemek, tatlı ve atıştırmalıkların bir özet listesini oluşturduğumu düşünüyorum. Umarım listeyi de Paris ’teki yemekleri de çok beğenirsiniz.

Fransız mutfağının zengin olduğundan yazının başında bahsetmiştim. Salyangoz, domuz eti gibi normalde bizim tercih etmeyeceğimiz malzemeler de bolca kullanılıyor. Ancak koskoca bir ülkenin mutfak kültürü bunlarla sınırlı değil.

Hem turistik geziniz sırasında hızla sokakta atıştırabileceğiniz yiyecekler, hem de uzun ve keyifli akşam yemekleri için seçenekler çokça mevcut.

Siz sadece ne şekilde yemek yemeyi tercih ediyorsunuz onu düşünün ve gerisini yazının kalanına bırakın. Mutlaka seveceğiniz seçenekler var. Ayrıca Paris ’te ne yenir yazısında bahsettiğim her bir yemek için kentteki en ideal restoran ve adresleri de vermeye çalıştım.

Önemli Not: Bu içerik yöresel Fransa, Paris lezzetleri hakkında bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Tavsiye niteliği taşımaz. Altta adı geçen yiyecekler domuz eti, yağı içerebilir. Ya da yiyecekler sığır eti vb bile olsa helal kesim olmayabilir.

Bu konuda bizim gibi hassas davranıyorsanız içeriğinde et vb malzemeler bulunan yiyecekler yerine sebze, tatlı türü yiyecekleri tercih edebilirsiniz.

Paris ’te Ne Yenir?

Paris'te ne yenir rehberi, yöresel fransız paris yemekleri

Fransa ’nın dünyaca ünlü güzel başkenti Paris ’te bulabileceğiniz en ünlü yöresel lezzetlerden bazıları:

FalafelKruvasanKrepSoğan ÇorbasıConfit de CanardSteak FritesBeef BourguignonNicoise SaladRatatouilleCassouletIles FlottantesClafoutisCreme BruléeSufle

Falafel

Paris'te ne yenir Falafel

Paris, hatta aslında tüm Fransa, mutfağıyla ünlü olduğu için burada Fransız olmayan bir yiyecek pek de yaygın ve ünlü olamaz diye düşünüyor olabilirsiniz. Kısmen doğru da.

Ancak bir yiyecek var ki bu kuralın istisnası, o da Orta Doğu mutfağının en önemli fast food ürünlerinden Falafel. Hatta bazıları dünyadaki en iyi falafelin Paris ’te olduğunu söylüyor ama ben o kadar iddialı konuşamam. Başka yerlerde de en az bu kadar lezzetli olanlarını yedim.

Sebze ve baharatlarla tatlandırılmış nohut köftesi olan Falafel Paris ’in hemen her yerinden bulabileceğiniz uygun fiyatlı, güvenilir ve lezzetli bir atıştırmalık. İsterseniz ekmek arası sandwich, isterseniz lavaşta isterseniz porsiyon olarak da alabilirsiniz.

Benim tavsiyem ise falafeli 4. Arrondissement ’deki Chez HAnna veya yine aynı bölgedeki Chez Marianne ’de denemeniz.

Kruvasan

Yöresel Fransız yemekleri Kruvasan

Fransızca ’da yarım ay anlamına gelen “croissant” adını almış olan atıştırmalık kentte özellikle kahvaltıda kahve eşliğinde tüketiliyor.

Paris zaten genel olarak fırın ürünlerinde çok iyi seçeneklere sahip kruvasan ise bunlar arasında en ünlü olanı. Herhangi bir reçel, karamel veya çikolatalı olarak tercih edebileceğiniz kruvasanların en tazesini ise sabah 10:00 ’dan önce yiyebilirsiniz.

Aslında bizim kahvaltı kültürümüze göre zayıf kalan bir yiyecek ancak Paris ’te ne yenir diye düşünürken kruvasan denemeden dönmemenizi öneririm.

Benim en beğendiğim kruvasanlar ise Pasteur Bulvarı ’ndaki Des Gâteaux et du Pain ve Combronne Caddesi ’ndeki Pichard ’daydı.

Krep

Yöresel Fransız yemekleri Krep

Paris sokaklarında yürürken karşısınıza sıklıkla krep çıkacaktır. Atıştırmalık öğün olarak tuzlu seçeneklerini bulabileceğiniz gibi çikolatalı, muzlu, karamelli gibi tatlı krepler de son derece yaygın.

Sadece hazır krepleri ısıtan yerlerden uzak durarak sıfırdan krep pişiren yerlere gitmenizi öneririm. Onun dışında binbir farklı aromayla deneyebilirsiniz.

En lezzetli krepler için önerebileceğim iki adres ise Vielle Caddesi ’ndeki Breizh Cafe ve Rue des Trois Freres Caddesi ’ndeki Creperie Broceliande.

Soğan Çorbası

Paris'te ne yenir soğan çorbası

Paris ve hatta Fransa dışında da çok meşhur olan soğan çorbası sığır eti, karamelize edilmiş soğan ve eritilmiş peynir içeriyor. Tabii lezzetini de karamelize soğan veriyor.

Fransız mutfağı size çok yabancı geliyor ve yiyemiyorsanız bizim damak tadımıza en uygun seçenek olarak soğan çorbasını denemenizi öneririm.

Paris ’te en lezzetli soğan çorbasını Richelieu Caddesi ’nde yer alan Bistro Richelieu veya Monsieur le Prince Caddesi ’ndeki Au Pére Louis ’de tadabilirsiniz.

Confit de Canard

Paris'te ne yenir Confit de Canard

Ördek etinden yapılan Confit de Canard Paris ’liler arasında da son derece sık tüketilen bir yiyecek. Bazı restoranlarda keçi veya domuz eti de kullanılabildirişr o yüzden bu konuda bir hassasiyetiniz varsa garsona mutlaka belirtmelisiniz.

Ördek etinin tuz ve sarımsak ile 1,5 gün boyunca marine edildikten sonra Confit (çok yavaş pişirme) metoduyla hazırlandığı yemek genellikle patates ve diğer sebzelerle servis ediliyor.

Ördek etini seviyor veya merak ediyorsanız Confit de Canard ’ı Paris ’te ne yenir sorusunun cevabı olarak alıp denemenizi öneririm.

Confit de Canard için ben tek bir restoran önerebildirişrum, o da Henry Monnier Caddesi ’nde yer alan Le Petit Canard ancak siz farklı restoranlarda da bu lezzeti deneyebilirsiniz.

Steak Frites

Paris'te ne yenir Steak Frites

Aslında Paris bistrolarının menülerinde yaygın görülen bir yemek olan Steak Frites çeşitli sebzelerle birlikte servis edilen ızgara biftek diyebilirim. Dolayısıyla Paris ’te veya yurt dışında et yemek sizin için sorun değilse damak tadımıza yakın bir başka seçenek de Steak Frites.

Paris ’te en lezzetli Steak Frites ’i Plantes Caddesi ’nde yer alan Le Severo ve Marbeuf Caddesi ’nde yer alan Le Relais de l ’Entrecote ’da yapıyorlar.

Beef Bourguignon

Paris'te yeme içme Beef Bourguignon

Aslında anavatanı Fransa ’nın Bourgogne Bölgesi olan Beef Bourguignon Paris ’te de yaygın bulunuyor. Kırmızı şarapta bekletilmiş biftek, sarımsak, soğan, mantar ve taze sebzelerle hazırlanan Beef Bourguignon da kentin yerel tatlarını denemek isteyenler için son derece lezzetli bir seçenek.

François Miron Caddesi ’nde yer alan Au Bourguignon du Marais ve Ecouffes Caddesi ’nde yer alan Miznon bu lezzeti deneyebileceğiniz iki önerim.

Nicoise Salad

Paris'te ne yenir Nicoise Salad

Paris ’te ne yenir yazısında bir öneri de sağlık ve fiziksel görünümüne dikkat edenlere vermek istiyorum. Ana vatanı Provence Bölgesi olan Nicoise Salatası genellikle marul, domates, haşlanmış yumurta, ton balığı, zeytin, ançuez ve yeşil fasülyeden oluşuyor. Aslında tarif farklı restoranlarda farklı şekillerde uygulansa da temelde bu şekilde.

Alma Meydanı ’ndaki Chez Francis Nicoise Salatasını en güzel yapan yerlerden.

Ratatouille

Yöresel Fransız yemekleri Ratatouille

Ana yemek olarak tüketilebileceği gibi yan yemek olarak da tercih edebileceğiniz Ratatouille temelde bir sebze yemeği. Yüksek ısıda, çok az yağla kısa sürede pişirilen sebzeler daha sonra fırınlanıyor.

Karabiber, kekik, nane ve diğer baharatlarla tatlandırılan Ratatouille ’i et yemekten kaçınanlara öneririm. Fırınlanmış olmasından dolayı lezzeti de çok güzel.

Le Galibot ve Chez Janou Paris ’teki en leziz Ratatouille tadabileceğiniz iki restoran.

Cassoulet

Paris'e özgü yemekler Cassoulet

Ördek, domuz, keçi veya inek etiyle kuru fasülyenin yavaş ve çok uzun sürede pişirilmesiyle elde edilen Cassoulet de eğer domuz eti yemiyorsanız garsona önceden ne olduğunu sormanız gereken seçeneklerden.

Yüksek kalorili, doyurucu ve klasik bir Fransız yemeği olan Cassoulet ’i uzun bir akşam yemeğinde kırmızı şarapla tüketmenizi öneririm.

Folie Mericout Caddesi ’ndeki Auberge Pyrénées Cévennes Restaurant ’ı lezzetli bir cassoulet için denemelisiniz.

Iles Flottantes

Paris'te ne yenirIles Flottantes

Adı vanilya sosu içerisinde yüzen bezelerden dolayı aslında “yüzen ada” anlamına gelen tatlı klasik bir Fransız tatlısı. Şekerle karıştırılmış yumurta beyazlarının muhallebi içinde servis edildiği tatlının birkaç farklı varyasyonu da var. Muhallebisi çok akışkan olanlar, daha yoğun kıvamlı olanlar gibi.

D ’Assas Caddesi ’nde yer alan Georgette ve Deux Ponts ’daki L ’ile Flottante Paris ’teki en iyi Iles Flottantes ’i tadabileceğiniz yerlerden.

Clafoutis

Paris'e özgü yemekler Clafoutis

Meyve sosu içerisinde kek diyebileceğim Clafoutis ’in orjinali kirazla yapılıyor. Ancak mevsimine göre farklı meyvelerle yapılmış seçenekler de son derece yaygın. Hatta ben özellikle ekşi meyvelerle hazırlananı daha hafif olduğu için tavsiye ederim. Sık tüketilen bir tatlı olduğu için Paris ’teki hemen her restoranda bulabilirsiniz.

Moulin Vert Caddesi ’nde yer alan Charlottes et Clafoutis ’de clafoutis yemeden bu tatlıyı yedim dememelisiniz.

Creme Brulée

Yöresel Fransız yemekleri Creme Brulee

Adı “yanık krema” anlamına gelen Creme Brulée muhtemelen tüm dünyadaki en meşhur Fransız tatlısı. Dolayısıyla Paris ’te ne yenir yazısında almazsam olmazdı, ki bu kente gittiğinizde kesinlikle denemelisiniz. Aslında ismen bizim Kazandibi tatlısını da andırıyor, açıkçası ortak noktaları da var ancak kesinlikle daha farklı.

Bana göre Paris ’in en lezzetli creme brulee ’leri Bonaparte Caddesi ’nde yer alan Pierre Hermé ’de yapılıyor, mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

Sufle

Paris'te yeme içme SufleÇikolatalı tatlıları sevenler Sufle ’yi bir de ana vatanı Fransa ’da, Paris ’te denemeli. İçi erimiş çikolatadan oluşan kakaolu kek diye tarif edebileceğim suflenin en iyi örnekleri Paris ’te yapılıyor çünkü.

Kentteki en iyi sufleyi ise Récamier Caddesi ’ndeki Le Récamier ’de tadabilirsiniz.

Paris geziniz sırasında ihtiyacınız olabilecek diğer tüm bilgileri;

Paris gezi rehberiParis ’te nerede kalınırParis ’te ne yapılır?Paris ’ten ne alınır başlıklı yazılarımızda okuyabilirsiniz. sizlere bildiris.com farkıyla sunulmuştur

Next Post

Paris ’ten Ne Alınır? & En Güzel Hediye Seçenekleri

Paz Şub 14 , 2021
Paris ’ten Ne Alınır? & En Güzel Hediye Seçenekleri İçindekiler Paris ’ten Ne Alınır?Tatlı ve ŞekerlemelerPeynirÇikolataŞarapŞampanyaBereEşarp Parfüm ve Her Türlü KokuKokulu Mumlar Kişisel Bakım Ürünleri Magnet, T-shirt, Biblo, Anahtarlık.. Paris […]
Paris ’ten Ne Alınır? & En Güzel Hediye Seçenekleri

Benzer Bilgiler

Son Yazılar