Ananuri nedir?, Ananuri anlamı nedir?, Ananuri ne demektir?

Ananuri Nedir?

Ananuri Nedir?, Ananuri Nerededir?, Ananuri Hakkında Bilgi?, Ananuri Analizi? Ananuri ilgili Ananuri ile ilgili bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.  Ananuri ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve iletişime geçmek için sayfamıza tıklayabilirsiniz. Ananuri Ne Anlama Gelir Ananuri Anlamı Ananuri Nedir Ananuri Ne Anlam Taşır Ananuri Neye İşarettir Ananuri Tabiri Ananuri Yorumu 

Ananuri Kelimesi

Lütfen Ananuri Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. Ananuri İlgili Sözlük Kelimeler Listesi Ananuri Kelimesinin Anlamı? Ananuri Ne Demek? ,Ananuri Ne Demektir? Ananuri Ne Demektir? Ananuri Analizi? , Ananuri Anlamı Nedir?,Ananuri Ne Demektir? , Ananuri Açıklaması Nedir? ,Ananuri Cevabı Nedir?,Ananuri Kelimesinin Anlamı?,Ananuri Kelimesinin Anlamı Nedir? ,Ananuri Kelimesinin Anlamı Ne demek?,Ananuri Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Ananuri Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadınız

Ananuri Kelimesinin Anlamı Nedir? Ananuri Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Ananuri Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı

Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:

Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek - Oranlamak  - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Ananuri Bu Kelimeyi Kediniz Aradınız Ve Bulamadığınız İçin Boş Safyadır

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı

Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.

Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Ananuri - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler

- dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek

 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Ananuri

Ananuri Nedir? Ananuri Ne demek? , Ananuri Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi

Ananuri Kelimesinin Anlamı? Ananuri Ne Demek? Ananuri Ne Demektir? ,Ananuri Analizi? Ananuri Anlamı Nedir? Ananuri Ne Demektir?, Ananuri Açıklaması Nedir? , Ananuri Cevabı Nedir? , Ananuri Kelimesinin Anlamı?


Ananuri nedir?, Ananuri anlamı nedir?, Ananuri ne demektir?

Ananuri

Koordinatlar: 42°09′49″K 44°42′14″D / 42.16361°K 44.70389°D / 42.16361; 44.70389
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ananurinin güney cephesinden görünümü
Batıdaki kuleler, ikisi silindirik biri dikdörtgen şekilli
Akrapolün içinden görünüm
Kale duvarına kadar yükselen rampa
İki kilisenin arasında konumlanmış, piramit çatılı "Kevsuryan" Kulesi.
Ananuri ve Zinvali gölünün güneybatıdan görünümü.
Ananuri
Theotokos Kilisesinin doğu cephesi, Ananuri
Yazıtlar

Ananuri (Gürcüce: ანანური), Aragvi Nehri üzerindeki bir kale kompleksidir. Gürcistan'ın başkenti Tiflis'e yaklaşık 72 km mesafededir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ananuri, 13. yüzyıldan beri bölgeyi yöneten, feodal bir hanedan olan Aragvi eristavisinin (Dük) kalesi ve konutu idi. Kale, sayısız savaşa tanıklık etmiştir.

1739'da, Ananuri, rakip dük Ksanili Şanşe'nin komutasındaki birlikler tarafından saldırıya uğradı ve ateşe verildi. Aragvi hanedanı katledildi. Bununla birlikte, dört yıl sonra, köylüler Şamşe'nin egemenliğine karşı ayaklandılar. Tahtı ele geçirenleri öldüren köylüler, Kral II. Teimuraz'ı doğrudan kendilerine hükmetmesi için davet ettiler. Yine de 1746'da, Kral Teimuraz, Kaheti Kralı II. Erekle'nin de yardımıyla başka bir köylü isyanını bastırmak zorunda kaldı. Kale, 19. yüzyılın başlarına kadar kullanımda kaldı. 2007 yılında, kompleks UNESCO Dünya Mirası programına dahil edilmek üzere geçici listeye alındı.[1]

Mimarisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tahkimatlar, mazgallı perdeduvarla birleştirilen iki kaleden oluşur. Şeupovari olarak bilinen ve büyük bir kare kuleden oluşan üst tahkimat iyi korunmuştur. Şeupovari, Aragvi'nin Şanşe'ye karşı son savunmasını yaptığı yerdir. Yuvarlak bir kuleye sahip olan alt tahkimat, büyük ölçüde yıkık durumdadır.

Kompleksin içinde, diğer binaların yanı sıra iki kilise vardır. Uzun bir kare kuleye dayanan ve daha eski olan Theotokos Kilisesi, Aragvi Düklerinin bazılarının mezarlarına ev sahipliği yapmaktadır. Bu yapı, 17. yüzyılın ilk yarısından kalmadır ve tuğlalardan inşa edilmiştir. Kilisenin iç kısmı artık süslü değildir, ama Dük Edişera'nın dul eşinin (ö. 1674) diktiği taştan yapılmış baldaken ilgi çekicidir.

Daha büyük olan Bakire Meryem Kilisesi (Ghvtismşobeli), 1689 yılında Dük Bardzim'in oğlunun adına inşa edilmiştir. Zengin bir şekilde dekore edilmiş cephelere sahip olan yapı, kubbe merkezli tarzda yapılmıştır. Kilise, kuzey cepheye oyulmuş giriş ve güney cephesine oyulmuş bir asma haça sahiptir. Ayrıca, 18. yüzyılda büyük çoğunluğu yangınla hasar gören fresklerin kalıntılarını da içermektedir.

Tanımlama[değiştir | kaynağı değiştir]

Ananuri Yapı Kompleksi, savunma yapıları, kuleleri olan bir savunma duvarı, Theotokos Kilisesi, Bakire Meryem Kilisesi, küçük Murnali kilisesi (şifacı), Svan tipi basamaklı piramit çatılı kule, Kevsuryan kulesi ve bir su rezervi içermektedir.

Aşağı Ananuri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ananuri Kalesi iki bölüme ayrılmıştır: görece daha iyi korunmuş olan yukarı (akropol) kısım ve aşağı kısım. Aşağı kısım 18. yüzyıldan kalma olup, neredeyse üçgen şeklindedir. Akropolis'in kuzeybatısında yer almaktadır. Aşağı kısım, sur kalıntıları ve taş ile tuğladan yapılmış evler içermektedir. Kompleksteki insanlar bu bölgede yaşamıştır.

Akropolis[değiştir | kaynağı değiştir]

Akropol, bir tepenin yamacına inşa edilmiştir ve doğu-batı ekseninde uzanan dikdörtgen bir şekle sahiptir. Etrafı 5-6 metre genişliğindeki duvarlarla çevrili olan akropolun doğu duvarları 10 metre kalınlığa ulaşabilmektedir. Duvar, 5 kule ile güçlendirilmiştir. Dört katlı bir kulenin güney duvarında akropolun giriş kapısı bulunmaktadır. Batı duvarında bulunan, 6,8 x 8 x 20 metre boyutlarındaki dikdörtgen şekilli altı katlı kulenin yanlarında iki kule daha vardır. Güneybatı kulesi dört katlı ve silindir şekilliyken, uzeybatı kulesi altı katlı ve silindir şekillidir. Kuzey duvarının ortasına yerleştirilmiş olan beşinci kule, kuleler içinde en küçüğüdür ve hilal şekillidir. Bu kulenin sadece üç katı günümüze ulaşmıştır.

Bakire Meryem Kilisesi
Çan kulesi

Kevsuryan Kulesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Akropolisin merkezinde bulunan Kevsuryan Kulesi, 14.-15. yüzyıldan kalmadır ve kompleksteki en eski yapıdır. Taştan yapılmış olan kule, dikdörtgen şekilli, 4.8 x 4.6 metre ölçülerinde, 18 metre yüksekliğinde ve dört katlıdır. Binanın girişi doğu cephesindedir. Basamaklı piramit çatısı Gürcü mimarisine özgüdür.

Theotokos Kilisesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kompleksin ana kilisesi olan Meryem Ana Kilisesi, Kevsuryan Kulesi'nin doğusunda yer almaktadır. Binanın güney cephesinde yer alan bir yazıt, kilisenin 1689 yılında Eristavi Barzheim'in emriyle yapıldığını yazmaktadır. Taştan yapılmış tonozlu kilise, 23.1 x 17.2 metre ölçülerinde, dikdörtgen tabanlı ve haç şeklindedir. Biri kuzeyde, diğeri güneyde olmak üzere 2 girişi vardır. Merkezi konumlanmış olan kubbe tamburunda 16 adet pencere bulunmaktadır. Kilisenin duvarlarındaki pencereler simetrik bir dağılım göstermemektedir.

Doğu cephesindeki bir pencerede karmaşık bir dekoratif tasarım vardır. Penceredeki kabartma haçın, her iki tarafında da yuvarlak bir pencereye açılan 2 küçük haç bulunmaktadır. Batı cephesinin ortası, iki yılanın üzerinde oturan geniş bir kabartma haç, batı cephesinin sağı ise Meryem ve üzüm asması ile dekore edilmiştir. Güney cephesi, her iki tarafında da güvercinlerin oturduğu üzüm bağlarıyla çevrelenmiş başka bir kabartma haç ile dekore edilmiştir. Cephenin sol tarafındaki kapı süslenmiştir.

Kilisenin içindeki fresk parçaları korunmuştur. Pencerelerin altındaki güney duvarı, Süryani Babaların sütunlarını ve Kıyamet Gününü tasvir etmektedir. Bazı duvar resimlerine yazıtlar eşlik etmektedir.

Bakire Meryem Kilisesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kilise, 16. yüzyılın sonlarında veya 17. yüzyılın ilk yarısında, taş ve tuğlalardan inşa edilmiştir. Kilise, 16.4 x 13.3 metre ölçülerindedir. Kilisenin biri kuzeyde, diğeri güneyde olmak üzere iki girişi vardır. Kilisenin içinde fresklenmemiş 4 sütun vardır. Kemerlerdeki resimler, keruv, Büyük melek Mikail ve Cebrail ve Havariler Peter ve Paul'u tasvir etmektedir.

Murnali (Şifacı) Kilisesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Akropolisin doğu kenarında konumlamış olan kilise, 16. yüzyıla tarihlenmektedir. 11.2 x 7.1 m ölçülerindeki kilise, taş ve tuğladan yapılmış dikdörtgen bir yapıdır. Kilisenin biri kuzeyde diğeri güneyde olmak üzere iki girişi ve bir çan kulesi vardır.

1748-1823
1860-1914
1882
1863
Ananurinin çizimleri

Çan kulesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Taştan yapılmış sekizgen çan kulesi 17. yüzyıla tarihlenmektedir.

Yer altı salonu[değiştir | kaynağı değiştir]

3.5 x 3.5 metrelik yeraltı salonu, Murnali Kilisesi'nin batısındaki büyük kilise ve çan kulesinin arasında konumlanmıştır. Taşlardan inşa edilmiş olan salonun girişi kuzeydoğudadır. Salondan başlayan tünel, Aşağı Ananuri avlusuna açılmaktadır.

Su rezervi[değiştir | kaynağı değiştir]

İki taşıma tankı ve bir içme suyu kaynağını içeren su sisteminin toplam alanı 12,9 x 9,6 metredir. Tanklar işlenmiş taştan yapılmıştır. Su, kalenin kuzeybatısından seramik borularla taşınmıştır. Su sistemine batı tankının tabanından giren su, tank belli bir doluluk seviyesine ulaştığında, ikinci tanka geçer ve aynı işlemin tekrarından sonra su kaynağını oluşturur.

Akropolisin güneydoğu köşesinde 6 metre derinliğinde, 1.2 metre çapında ve 3 metre taban çapında bir tank daha vardır.

Freskler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Rosen, Roger. Georgia: A Sovereign Country of the Caucasus. Odyssey Publications: Hong Kong, 1999. 962-217-748-4

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]


Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "UNESCO tentative list". 24 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2019. 

Ananuri nedir?, Ananuri anlamı nedir?, Ananuri ne demektir? Nedir? :Ananuri nedir?, Ananuri anlamı nedir?, Ananuri ne demektir? ile ilgili Ananuri nedir?, Ananuri anlamı nedir?, Ananuri ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Ananuri nedir?, Ananuri anlamı nedir?, Ananuri ne demektir? Ne Demektir? Ananuri nedir?, Ananuri anlamı nedir?, Ananuri ne demektir? Açıklaması Nedir? Ananuri nedir?, Ananuri anlamı nedir?, Ananuri ne demektir? Cevabı Nedir? Ananuri nedir?, Ananuri anlamı nedir?, Ananuri ne demektir? Kelimesinin Anlamı? Ananuri nedir?, Ananuri anlamı nedir?, Ananuri ne demektir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Ananuri nedir?, Ananuri anlamı nedir?, Ananuri ne demektir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Ananuri nedir?, Ananuri anlamı nedir?, Ananuri ne demektir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Ananuri nedir?, Ananuri anlamı nedir?, Ananuri ne demektir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Ananuri nedir?, Ananuri anlamı nedir?, Ananuri ne demektir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
Ananuri nedir?, Ananuri anlamı nedir?, Ananuri ne demektir? Açıklaması? :Ananuri nedir?, Ananuri anlamı nedir?, Ananuri ne demektir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir.Ananuri nedir?, Ananuri anlamı nedir?, Ananuri ne demektir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Ananuri nedir?, Ananuri anlamı nedir?, Ananuri ne demektir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Ananuri nedir?, Ananuri anlamı nedir?, Ananuri ne demektir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Ananuri nedir?, Ananuri anlamı nedir?, Ananuri ne demektir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
Ananuri nedir?, Ananuri anlamı nedir?, Ananuri ne demektir? Gerçek mi? :Ananuri nedir?, Ananuri anlamı nedir?, Ananuri ne demektir? ile ilgili Ananuri nedir?, Ananuri anlamı nedir?, Ananuri ne demektir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Ananuri nedir?, Ananuri anlamı nedir?, Ananuri ne demektir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Ananuri nedir?, Ananuri anlamı nedir?, Ananuri ne demektir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
Ananuri nedir?, Ananuri anlamı nedir?, Ananuri ne demektir? Hakkında? :Ananuri nedir?, Ananuri anlamı nedir?, Ananuri ne demektir? ile ilgili Ananuri nedir?, Ananuri anlamı nedir?, Ananuri ne demektir? burada bulabilirsiniz. Ananuri nedir?, Ananuri anlamı nedir?, Ananuri ne demektir? Detaylar için sitemizi geziniz Ananuri nedir?, Ananuri anlamı nedir?, Ananuri ne demektir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Ananuri nedir?, Ananuri anlamı nedir?, Ananuri ne demektir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz
Nobuyuki Abe, Rize Müzesi, Marlon Ayoví, Loti, Masakazu Kihara, Eukleides, Yeşil Burun Adaları, ContraPoints, Nureddin Zengi Hareketi, Tana, Norveç, Uşak Arkeoloji Müzesi, Sportdigital.tv, 1982 in film, Buz hokeyi, Ain Ghazal Heykelleri, Kıznefer, Tuzluca, Little Torrington, Osman Hamdi Bey Müzesi, Adolphe Sax, Jubaea, Felsefi gerçekçilik, Frances (film), "Raboçaya Gazeta" İçin Makaleler, Jason Lee, Göreme Açık Hava Müzesi, "Ne Yapmalı"cılar Kitabı, Dairesel yıldız, Rumi takvim, Plan A Entertainment, Trastámara Hanedanı, GNOME Terminal, Liverpool FC istatistikleri ve rekorları listesi, Statik, Ekmel Özbay, Fransa Senatosu, Gazapizm, Saxmundham, Teleüt Türkçesi, Brentor, Yoon Bomi, İbrahim Müteferrika Kağıt Müzesi, 49 (film), İnternet üzerinden alışveriş, 1053 Vigdis, Homeros, Semih Kaya, Hammurabi Kanunları, Getty Center, Barzana, Deli Bile, Onursal vatandaşlık, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oskarı, f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali Ödülleri, Manisa Arkeoloji Müzesi, Kazvin (eyalet), Edirnede 1961 Türkiye genel seçimleri, Team Penske, Gabriel Ávalos, Cerrahi Aletler ve Sağlık Müzesi, Hawkeye, Türkiyede yayımlanmış tarih dergileri, Spekülatif kurgu, 1830 Devrimi, Gürcistan Bankası, Kıbrıs Sözleşmesi, Sailor Lethe, Paleografya, Terpsihore, Sivri uçlu aletler, Crystal Dynamics, Namık Kemal Evi Müzesi, DKM Scharnhorst, Rajko Mitić Stadyumu, Pargalı İbrahim Paşa, San Cataldo, Eysteinn Ásgrímsson, Belalcázar, New Mills, Algoritma analizi, Baron Corbin, Avustralya bayrağı, Sandiacre, Mervaniler, Abney and Abney Grange, İçten yanmalı motor, Shimla, Kahpe Bizans, Simetrik desmosomlar, Büyük Zap, Hala Sultan Tekkesi, Muhammet Reis, Cahit Bayar, İnci, INCI, Dan Bylsma, İtalyan Yeni Gerçekçiliği, 48. Türkiye Hükûmeti, Alkmonton, Ashleyhay, Birchover,
Hasan Bitmez Kimdir?, Topoğrafik Nedir?, Sancak-ı Şerif Anlamı Nedir, Sancak-ı Şerif Nasıl Oluştu, Sancak-ı Şerif Tarihi, Sancak-ı Şerif Renkleri, Sancak-ı Şerif Tasarımı, Lütfi İlteriş Öney Kimdir?, Ufuk Değerliyurt Kimdir?, Folklorik Nedir?, Rana Berk Kimdir?, Toplum Dışı Nedir?, Fokurdak Nedir?, Toplum Bilimsel Nedir?, Fodulca Nedir?, Ayla Bedirhan Çelik Kimdir?, Harun Özgür Yıldızlı Kimdir?, Samara bayrağı Anlamı Nedir, Samara bayrağı Nasıl Oluştu, Samara bayrağı Tarihi, Samara bayrağı Renkleri, Samara bayrağı Tasarımı, Figen Yıldırım Kimdir?, Flüoresan Nedir?, Ayhan Özçelik Kimdir?, Toplanık Nedir?, İzzet Kaplan Kimdir?, Mühip Kanko Kimdir?, Prensin Bayrağı Anlamı Nedir, Prensin Bayrağı Nasıl Oluştu, Prensin Bayrağı Tarihi, Prensin Bayrağı Renkleri, Prensin Bayrağı Tasarımı, Recep Bozdemir Kimdir?, Ali Topçu Kimdir?, Toparlakça Nedir?, Hurşit Çetin Kimdir?, Fadik Temizyürek Kimdir?, Toparlağımsı Nedir?, Toparlacık Nedir?, Osmanlı bayrağı Anlamı Nedir, Osmanlı bayrağı Nasıl Oluştu, Osmanlı bayrağı Tarihi, Osmanlı bayrağı Renkleri, Osmanlı bayrağı Tasarımı, Ülkü Doğan Kimdir?, Mehmet Akif Perker Kimdir?, Necmi Özgül Kimdir?, Top Sakallı Nedir?, Hasan Daşkın Kimdir?, Hasan Memişoğlu Kimdir?, Nazi Almanyası bayrağı Anlamı Nedir, Nazi Almanyası bayrağı Nasıl Oluştu, Nazi Almanyası bayrağı Tarihi, Nazi Almanyası bayrağı Renkleri, Nazi Almanyası bayrağı Tasarımı, Fitopatolojik Nedir?, Öztürk Keskin Kimdir?, Şeref Baran Genç Kimdir?, Tonla Nedir?, Nuran Ergen Kılıç Kimdir?, Fitne Kumkuması Nedir?, Filiz Orman Akın Kimdir?, Tombulca Nedir?, Fitne Fücur Nedir?, Zürriyetsiz İsminin Anlamı Nedir?, Fitilsiz Nedir?, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Anlamı Nedir, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Nasıl Oluştu, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tarihi, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Renkleri, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tasarımı, Zürriyetli İsminin Anlamı Nedir?, Mustafa Süleyman Kurtar Kimdir?, Züppe İsminin Anlamı Nedir?, Fitilci Nedir?, Dağıstan Budak Kimdir?, Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kimdir? Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Nereli Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kaç Yaşında?, Zümrüdi İsminin Anlamı Nedir?, Tolgasız Nedir?, Fitçi Nedir?, Hatice Gül Bingöl Kimdir?, Gökhan Baylan Kimdir?, Zülüflü İsminin Anlamı Nedir?, Tolgalı Nedir?, Fişlik Nedir?, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Anlamı Nedir, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Nasıl Oluştu, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tarihi, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Renkleri, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tasarımı, Toleranssız Nedir?, Züllü İsminin Anlamı Nedir?, Fişli Nedir?, Fişeksiz Nedir?, Zülcelâl İsminin Anlamı Nedir?, Sözdar Akdoğan Kimdir?, Murat Turna Kimdir?, Fahri Özkan Kimdir?, Zührevi İsminin Anlamı Nedir?, Fişekli Nedir?, Züğürt İsminin Anlamı Nedir?, İzmir bayrağı Anlamı Nedir, İzmir bayrağı Nasıl Oluştu, İzmir bayrağı Tarihi, İzmir bayrağı Renkleri, İzmir bayrağı Tasarımı, Filiz Çelik Kimdir?, Toksikolojik Nedir?, Fistolu Nedir?, Koray Önsel Kimdir?, Zübük İsminin Anlamı Nedir?, Toksik Nedir?, Fikret Tufanyazıcı Kimdir?, Zulmeden İsminin Anlamı Nedir?, Fistansız Nedir?, İlker Yücel Kimdir?, Tokatlı Nedir?, Zömbe İsminin Anlamı Nedir?, Gadsden bayrağı Anlamı Nedir, Gadsden bayrağı Nasıl Oluştu, Gadsden bayrağı Tarihi, Gadsden bayrağı Renkleri, Gadsden bayrağı Tasarımı, Tokalı Nedir?, Selma Sarıcıoğlu Çalışkan Kimdir?, Zottiri İsminin Anlamı Nedir?, Ümit Duman Kimdir?, Zot İsminin Anlamı Nedir?, Bahadır Gökmen Kimdir?, Berrin Selbuz Kimdir?, Tok Sözlü Nedir?, Fiskal Nedir?, Zorunlu İsminin Anlamı Nedir?, Zorlu İsminin Anlamı Nedir?, Toimeton Nedir?,