Yozgat Saat Kulesi

Yozgat Saat Kulesi

Yozgat Saat Kulesi Kelimesi Bulunamadı. Lütfen Yozgat Saat Kulesi Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız.
Yozgat Saat Kulesi
Yozgat Saat Kulesi İlgili Sözlük Kelimeler Listesi
Yozgat Saat Kulesi Kelimesinin Anlamı?
Yozgat Saat Kulesi Ne Demek?
Yozgat Saat Kulesi Ne Demektir?
Yozgat Saat Kulesi Analizi?
Yozgat Saat Kulesi
Yozgat Saat Kulesi Anlamı Nedir?
Yozgat Saat Kulesi Ne Demektir?
Yozgat Saat Kulesi Açıklaması Nedir?
Yozgat Saat Kulesi Cevabı Nedir?
Yozgat Saat Kulesi Kelimesinin Anlamı?
Yozgat Saat Kulesi Kelimesinin Anlamı Nedir?
Yozgat Saat Kulesi Kelimesinin Anlamı Ne demek?
Yozgat Saat Kulesi Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Yozgat Saat Kulesi, Yozgat'ın meydanında bulunan, 1908 yılında dönemin belediye başkanı Tevfikizade Ahmet Bey tarafından inşa ettirilen tek balkonlu saat kulesi.[1]

Mimari özellikleri

Kule 7 kat ve bir ahşap kubbe çatıdan oluşmaktadır. Çanın üst katına, dört cepheye de bakan 4 adet saat yerleştirilmiştir.

Kule, saatin asıldığı petek altında çıkmalı tek balkona sahip olacak stilde tasarlanmıştır. Ayrıca balkon, gövde dışına doğru genişler ve oldukça süslü ayak, korkuluk ve parmaklıklara sahiptir. Cephesi açısından bütüncül balkonlu saat kulesi sınıflandırmasına girmektedir. Kulenin balkonunu her cepheye hakim olunacak şekilde tasarlanmıştır.[2]

Kuleye giriş kuzey cepheden yuvarlak kemerli bir kapıdan sağlanmakta olup, yukarıya zikzak şeklindeki ahşap merdivenlerle çıkılmaktadır. Şerefeli bölümün altında ise, üç kademe aşağı doğru her katta küçük yuvarlak kemerli birer pencere bulunmaktadır.

Kulenin giriş katı ilk dönemlerde muvakkithane olarak, kulenin kendisi ise yangın gözlemek amacıyla kullanılmıştır.[3]

Kuledeki saatlerin üzerinde Fransız imâlatçısı Nores Jura ve L.D. Odobey Cadet'in ismi yazılıdır.[4][5] Saat çanı yaklaşık 250 kg ağırlığındadır.[6]

Saat kulesinin bulunduğu alan Cumhuriyet döneminde bir meydan haline getirilerek kent merkezine dönüştürülmüş, kent Çapanoğlu Camisi ve etrafında oluşan mahalleler merkezinde genişlemiştir.

Kaynakça

  1. ^ Kervankıran, İsmail; Kılıç, Mahinur (Haziran 2017). "Sosyo-Mekânsal Boyutlarıyla Kentleşme ve Milli Park Etkileşimi: Yozgat Çamlığı Milli Parkı Örneği". dergipark.org.tr. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Dergisi. s. 28. 
  2. ^ HALAÇ, Hicran Hanım; Özdemir İlhan, Sibel (Nisan 2014). "Kentsel İmge Olarak Saat Kuleleri; II. Abdülhamit Han Dönemi Saat Kulelerinin İstanbul Dışı Türkiye Coğrafyasında Dağılımları Ve Bir Tipoloji Denemesi". dergipark.org.tr. Anadolu Üniversitesi: New World Sciences Academy. ss. 195-6. 
  3. ^ "TDV İslâm Ansiklopedisi" (35. Cilt). İstanbul: Türkiye Diyanet Vakfı. 2008. ss. 325-6. 
  4. ^ "Odobey Louis-Delphin". www.horloge-edifice.fr. 7 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ekim 2020. 
  5. ^ "YOZGAT SAAT KULESİ VE ÇAPANOĞLU BÜYÜK CAMİİ HAMİDİYE SAATLİ ÇEŞMESİ". www.yozgatgazetesi.com. 26 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ekim 2020. 
  6. ^ ACUN, Hakkı (1981). "Yozgat ve Yöresi Türk Devri Yapıları" (PDF). acikerisim.fsm.edu.tr. Vakıflar Dergisi. s. 665.