Tophane Saat Kulesi (Bursa)

Tophane Saat Kulesi (Bursa)

Tophane Saat Kulesi (Bursa) Kelimesi Bulunamadı. Lütfen Tophane Saat Kulesi (Bursa) Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız.
Tophane Saat Kulesi (Bursa)
Tophane Saat Kulesi (Bursa) İlgili Sözlük Kelimeler Listesi
Tophane Saat Kulesi (Bursa) Kelimesinin Anlamı?
Tophane Saat Kulesi (Bursa) Ne Demek?
Tophane Saat Kulesi (Bursa) Ne Demektir?
Tophane Saat Kulesi (Bursa) Analizi?
Tophane Saat Kulesi (Bursa)
Tophane Saat Kulesi (Bursa) Anlamı Nedir?
Tophane Saat Kulesi (Bursa) Ne Demektir?
Tophane Saat Kulesi (Bursa) Açıklaması Nedir?
Tophane Saat Kulesi (Bursa) Cevabı Nedir?
Tophane Saat Kulesi (Bursa) Kelimesinin Anlamı?
Tophane Saat Kulesi (Bursa) Kelimesinin Anlamı Nedir?
Tophane Saat Kulesi (Bursa) Kelimesinin Anlamı Ne demek?
Tophane Saat Kulesi (Bursa) Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Tophane Saat Kulesi Bursa'da Osmanlı padişahı II. Abdülhamit'in tahta çıkışının 29. yılı şerefine inşa edildiği rivayet edilen tarihî saat kulesi.

Osmanlı dönemi mimarisini yansıtan önemli bir anıtsal eserdir. Tophane Parkı içinde, İmparatorluğun kurucusu Osman Gazi ile ikinci padişahı Orhan Gazi'nin türbelerinin arkasında, eski adı Meydanı-ı Osmaniye olan Tophane Meydanı'ndadır.[1] Bulunduğu yerden panoramik Bursa manzarasının görünmesi dolayısıyla, bir yangın kulesi olarak da kullanılmıştır.[2]

Tarihi

Aynı yerde ilk olarak Sultan Abdülaziz döneminde bir saat kulesi yaptırılmış ancak 1900'lü yıllara kadar, bilinmeyen bir tarihte yıkılmıştır.[3] Mevcut kulenin yapımına 2 Ağustos 1904'te yapımına başlanmış, 31 Ağustos 1905'te tamamlanarak II. Abdülhamit'in tahta çıkışı şerefine, Vali tarafından törenle hizmete sokulmuştur.[4]

Yapısal Bilgiler

Kule 6 katlı olup 65 metre uzunluğunda ve 4,65 metre enindedir.[5] Tepesinde dört bir yana bakacak şekilde 4 adet saat bulunacak şekilde planlanmıştır.[5] Güney kısmında girişi bulunan kuleye, 89 basamaklı ahşap bir merdivenle çıkılmaktadır. Kulenin üst katının dört cephesinde, 90 santimetre çapında yuvarlak saatler bulunmaktadır.[2]

Günümüzde bir elektronik saate sahiptir ve Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yangın gözetleme amacıyla da kullanılmaktadır.[5]

Kaynakça

  1. ^ Özdemir, Şifa Nezaket. "Geçmişten Günümüze Bursa'nın Tik Takları". 14 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Haziran 2020. 
  2. ^ a b "Tophane Saat Kulesi - Bursa". Kulturportali.ogv.tr sitesi. 14 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Haziran 2020. 
  3. ^ ""Tophane Saat Kulesi"". Bursatime.net sitesi, 11 Temmuz 2014. 5 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Haziran 2020. 
  4. ^ "Life in Bursa - Bursa Saat Kulesi (Osmangazi)". 30 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Kasım 2011. 
  5. ^ a b c "Life in Bursa - Tarihi yapılar, Bursa Saat Kulesi". 17 Aralık 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Kasım 2011. 

Dış bağlantılar