Tomris Oğuzalp

Tomris Oğuzalp

Tomris Oğuzalp Kelimesi Bulunamadı. Lütfen Tomris Oğuzalp Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız.
Tomris Oğuzalp
Tomris Oğuzalp İlgili Sözlük Kelimeler Listesi
Tomris Oğuzalp Kelimesinin Anlamı?
Tomris Oğuzalp Ne Demek?
Tomris Oğuzalp Ne Demektir?
Tomris Oğuzalp Analizi?
Tomris Oğuzalp
Tomris Oğuzalp Anlamı Nedir?
Tomris Oğuzalp Ne Demektir?
Tomris Oğuzalp Açıklaması Nedir?
Tomris Oğuzalp Cevabı Nedir?
Tomris Oğuzalp Kelimesinin Anlamı?
Tomris Oğuzalp Kelimesinin Anlamı Nedir?
Tomris Oğuzalp Kelimesinin Anlamı Ne demek?
Tomris Oğuzalp Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Tomris Oğuzalp (10 Ekim 1932, Trabzon - 28 Ekim 2013, İstanbul), Türk oyuncu ve seslendirme sanatçısı.

Çamlıca Kız Lisesi'nin ardından, Ankara Devlet Konservatuvarı yüksek bölümünden mezun olan sanatçı, 1953 yılında Sarı Zeybek ile sinema hayatına atılmış, uzun süre Ankara Devlet Tiyatrosu'nda oyuncu ve yönetici olarak çalışmanın ardından, bir süre de Ankara Sanat Tiyatrosu'nda görev yapmış, daha sonra Kent Oyuncuları'nda bulunmuştur. Genellikle karakter rollerinde yardımcı oyuncu olarak rol alan Oğuzalp, aynı zamanda Çasod üyesi ve seslendirme sanatçısıdır.

Harry Potter filminde Mrs. Weasley'i seslendirdi. Küçük Besleme dizisinde Hayriye Batuhan karakterini canlandırmıştır.

2010 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde safra kesesi ameliyatı olan Tomris Oğuzalp, doktorunun kendisinden bölüme bir cihaz bağışlamasını isteyince biriktirdiği 20 bin TL kadar parasının üzerini kredi kartı ile tamamladı. Bunun üzerine sanatçı kredi kartı borcunu tamamlamayı başaramadı ve bir süre sonra emekli maaşına haciz konuldu. Tomris Oğuzalp hayatının geri kalan kısmında evinin tek göz bir odasında yaşlılık, hastalık ve geçim sıkıntısının kaynaklanan sorunlarla hayat mücadelesi verdi. Üst üste geçirdiği ameliyatlar sağlık durumunu olumsuz yönde etkilemiştir. Üst dişlerindeki kaplamalar çürüdüğü için dökülmüştür. Tomris Oğuzalp bu yüzden konuşmakta zorluk çekmekteydi.

Tomris Oğuzalp 28 Ekim 2013 tarihinde sabah erken saatlerde evinde hayatını kaybetti.[1] Cenazesi 29 Ekim 2013'te Şakirin Camii'nden kaldırılarak Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Rol aldığı bazı oyunlar

Filmografi

Rol aldığı sinema filmleri

Rol aldığı dizi filmler

Kaynakça

  1. ^ Usta oyuncu yaşamını yitirdi 29 Ekim 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. ntvmsnbc.com

Dış bağlantılar