Sevim Çalışgir

Sevim Çalışgir

Sevim Çalışgir Kelimesi Bulunamadı. Lütfen Sevim Çalışgir Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız.
Sevim Çalışgir
Sevim Çalışgir İlgili Sözlük Kelimeler Listesi
Sevim Çalışgir Kelimesinin Anlamı?
Sevim Çalışgir Ne Demek?
Sevim Çalışgir Ne Demektir?
Sevim Çalışgir Analizi?
Sevim Çalışgir
Sevim Çalışgir Anlamı Nedir?
Sevim Çalışgir Ne Demektir?
Sevim Çalışgir Açıklaması Nedir?
Sevim Çalışgir Cevabı Nedir?
Sevim Çalışgir Kelimesinin Anlamı?
Sevim Çalışgir Kelimesinin Anlamı Nedir?
Sevim Çalışgir Kelimesinin Anlamı Ne demek?
Sevim Çalışgir Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Sevim Çalışgir (1938 - 5 Ağustos 2008), Türk manken, tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, yönetmen.

Balıkesir'de doğdu. Beş yaşında İstanbul'a geldi. 1957'de foto model ve manken olarak çalışmaya başladı. 1958'de Mavi Boncuk filminde rol alarak sinema oyunculuğuna başladı. Daha sonra başrolünü oynadığı Zavallı Necla ile oyunculuk hayatında devam etti. 60 sezonundan itibaren sinemanın yanı sıra yedi yıl İstanbul Tiyatrosu'nda, sonra başta İstanbul Oda Tiyatrosu, Muammer Karaca,Nejat Uygur ve Yıldırım Önal tiyatrolarında oynadı. 1972'de oğlu Ayhan doğdu.tiyatro hayatına kısa bir süre ara verdikten sonra oyunculuğa Nisa Serezli-TolGa Aşkıner tiyatrosu ile sürdürdü.Daha sonra Namuslu isimli sinema filmi ile tekrar sinemaya geri dönüş yaptı.Ve kariyerini sinemada sürdürdü. İlerleyen yıllarda televizyon dizilerinde de rol aldı.

Tiyatro oyuncusu Bahri Beyat ile evliliğinden Ayhan Beyat adında bir oğlu bulunan sanatçı, rahatsızlığından dolayı uzun süre İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede 5 Ağustos 2008 Çarşamba günü saat 10.30'da vefat etti. Fatih Saraçhane Reşat Nuri Sahnesi'nde yapılan törenin ardından Fatih Camisi'nde kılınan ikindi namazı sonrası 6 Ağustos 2008 Perşembe günü İstanbul Habipler Yayla Mezarlığı'nda defnedildi.

Filmografisi

Dış bağlantılar