Sevda Aydan

Sevda Aydan

Sevda Aydan Kelimesi Bulunamadı. Lütfen Sevda Aydan Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız.
Sevda Aydan
Sevda Aydan İlgili Sözlük Kelimeler Listesi
Sevda Aydan Kelimesinin Anlamı?
Sevda Aydan Ne Demek?
Sevda Aydan Ne Demektir?
Sevda Aydan Analizi?
Sevda Aydan
Sevda Aydan Anlamı Nedir?
Sevda Aydan Ne Demektir?
Sevda Aydan Açıklaması Nedir?
Sevda Aydan Cevabı Nedir?
Sevda Aydan Kelimesinin Anlamı?
Sevda Aydan Kelimesinin Anlamı Nedir?
Sevda Aydan Kelimesinin Anlamı Ne demek?
Sevda Aydan Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Sevda Aydan (1930, Ankara - 6 Nisan 2018, İzmir)[1], Türk oyuncu, ressam, akademisyen ve opera sanatçısı. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı şan ve opera bölümlerini bitirdi.[1] İlk olarak Ankara Devlet Operası'nda kariyerine başlayan Aydan, Carmen, Manon Lescaut ve Salome operalarında başrolde yer aldı.[1] 1962 yılında Sovyetler Birliği'nin daveti ile Bakü, Tiflis ve Erivan operalarında sahne aldı ve birçok ülkede konserler verdi.[1] 1967'de Ankara Devlet Operasından ayrıldı ve farklı gazino ve klüplerde klasik batı müziği alanında çalıştı. Dokuz Eylül Üniversitesi Konservatuarında profesör olarak akademik kadroya dahil edildi.[2] Millî basketbolcu Efe Aydan ile kendisi gibi oyuncu olan Ege Aydan'ın annesi olan Sevda Aydan, ilki 1974'te çekilen Kaynanalar adlı yapımda canlandırdığı Tijen Hakmen karakteriyle tanındı.

Sevda Aydan, 13 Mart 2018'den bu yana demans, anemi ve meme kanseri tedavisi gördüğü İzmir'in Konak ilçesinin Alsancak semtindeki bir hastanede 6 Nisan 2018'de 88 yaşında hayatını kaybetti.[3] Cenazesi İzmir Alaçatı Mezarlığı'ndaki aile kabristanına defnedildi.

Filmografi

Kaynakça

  1. ^ a b c d "Kaynanalar dizisinin Tijen'i ünlü sanatçı Prof.Dr. Sevda Aydan yaşamını yitirdi". NTV Kanalı. Erişim tarihi: 8 Nisan 2018. 
  2. ^ Bayram, Ahmet (6 Nisan 2018). "Sevda Aydan hayatını kaybetti". Anadolu Ajansı. Erişim tarihi: 30 Ocak 2021. 
  3. ^ "Kaynanalar'ın 'Tijen'i' Sevda Aydan toprağa verildi". Hürriyet. Erişim tarihi: 6 Nisan 2018. 

Dış bağlantılar