Samsung Stuffs 1.2TFLOP AI İşlemci Verimliliği ve Hızı Artırmak için HBM2’ye Dönüştürüyor . comExtremeTech

Samsung Stuffs 1.2TFLOP AI İşlemci Verimliliği ve Hızı Artırmak için HBM2'ye Dönüştürüyor . comExtremeTech

Samsung Stuffs 1.2TFLOP AI İşlemci Verimliliği ve Hızı Artırmak için HBM2'ye Dönüştürüyor . comExtremeTech
Samsung Stuffs 1.2TFLOP AI İşlemci Verimliliği ve Hızı Artırmak için HBM2’ye Dönüştürüyor . comExtremeTech

Samsung, yeni bir Aquabolt varyasyonunun kullanıma sunulduğunu duyurdu. Beklediğiniz tipik saat hızı atlaması veya kapasite iyileştirmesinin aksine, bu yeni HBM-PIM hesaplamaları doğrudan yonga üzerinde gerçekleştirebilir ve aksi takdirde takılı bir CPU, GPU veya FPGA tarafından yh t t p s : // ilebilir.

PIM standları İşlemci-in-Memory için ve Samsung için bunu başarması kayda değer bir başarı. İşlemciler şu anda bir konumdan diğerine veri taşıyan muazzam miktarda güç harcıyor. Verilerin taşınması zaman alır ve güç harcar. Bir CPU, verileri taşımak için ne kadar az zaman harcarsa (veya başka bir yongayı beklerse), sayısal olarak yararlı işler gerçekleştirmek için o kadar çok zaman harcayabilir.

CPU geliştiricileri, çeşitli önbellekleri kullanarak bu sorunu çözmek için yıllarca çalıştılar. seviyeleri ve bir zamanlar kendi soketinde yaşayan entegre işlevsellik. Hem FPU’lar hem de bellek dh t t p s : // leyicileri bir zamanlar doğrudan CPU’ya entegre edilmek yerine anakarta monte edildi. Chiplets aslında doğrudan bu toplama eğilimine karşı çalışıyor, bu yüzden AMD’nin Zen 2 ve Zen 3 tasarımının CPU kalıbını parçalara ayırırken genel performansı artırabileceğine dikkat etmesi gerekiyordu.

CPU ve belleği yakınlaştıracaksa birlikte iyi, işleme öğelerini doğrudan belleğe eklemek daha da iyi olurdu.

Görünüşe göre Samsung bu sorunu çözdü ve kullanılabilir bellek yoğunluğunu müşterilerin ilgisini çekecek kadar yüksek tutmak için HBM’nin kalıp yığınlama yeteneklerinden yararlandı. Samsung, gerekli donanım veya yazılım değişikliği olmaksızın aynı anda yüzde 70 güç azaltımı ile 2 kattan fazla performans iyileştirmesi sağlayabileceğini iddia ediyor. Şirket, doğrulamanın bu yılın ilk yarısının sonunda tamamlanmasını bekliyor.

Resim THG

THG, yeni HBM-PIM çözümüyle ilgili bazı ayrıntılara sahiptir. Samsung’un bu hafta ISSCC sunumu. Yeni çip, yalnızca 300 MHz’de saat hızına sahip bir Programlanabilir Hesaplama Birimi (PCU) içerir. Ana bilgisayar, PCU’yu geleneksel bellek komutlarıyla kontrol eder ve FP16 hesaplamalarını doğrudan DRAM içinde gerçekleştirmek için kullanabilir. HBM’nin kendisi normal RAM olarak veya FIM modunda (Bellekte İşlev) çalışabilir.

PCU’nun dahil edilmesi toplam kullanılabilir bellek kapasitesini azaltır, bu nedenle FIMDRAM (Samsung’un kullandığı başka bir terim) Bu çözüm için) standart HBM2 ile elde edeceğiniz 8 GB yerine yığın başına yalnızca 6 GB kapasite sunar.

Bu, her katmanın diğerinin üzerine istiflendiği HBM ile iki kat daha zor olabilir. PIM’deki nispeten düşük saat hızı, DRAM’i soğuk tutmanın bir yolu olabilir.

Hades Canyon’a rağmen HBM’nin CPU’lar için kullanıldığını pek görmedik, ancak Nvidia ve AMD’nin birden çok üst düzey GPU’su HBM / HBM2’ye birincil bellek olarak dokundu. Geleneksel bir GPU’nun bu yük boşaltma özelliğinden yararlanıp yararlanmayacağı veya böyle bir özelliğin GPU’ların kendi etkileyici hesaplama kapasitesine nasıl entegre edileceği açık değildir. Samsung bir dizi müşteriye iddia ettiği performans ve güç iyileştirmelerini sunabilirse, şüphesiz bu yeni HBM-PIM’in bundan bir veya iki yıl sonra ürünlerde ortaya çıktığını göreceğiz. Güç tüketiminde yüzde 70 azalma ile birlikte 2 kat performans artışı, düzenli olarak sunmak için kullanılan eski okul geliştirme litografi düğüm geçişlerinin türüdür. Samsung’un PIM’inin özel olarak yakalayıp yakalayamayacağı belli değil, ancak klasik bir tam düğüm iyileştirme vaadi, hiçbir şey olmasa bile dikkat çekecek.

Şimdi Okuyun

Hot and Slow DRAM, Exascale ve BeyondChiplets için Büyük Bir Engeldir Moore Yasasını ‘Yeniden Başlatmaz’ Makimoto’nun Dalgası Yeni AI İşlemcilerin Tsunamisini Nasıl Açıklar. Sizlere Bildirisw w w Yer Alan Tüm İçerikler Okurları Bilgilendirmek Amacıyla Başka Sitelerden Alınmış veya Derlenmiş Toparlanmıştır ve Bilgilerin Doğruluğu Garanti Edilememektedir. Telif hakkı ya Da Öneri / Şikayet İçin lütfen Mail Atınız Ve Anında İlgilenelim

Next Post

Chromebook'lar Mac'leri İlk Kez Outsellediğinden Microsoft Pazar Payını Taşıyor . comExtremeTech

Per Şub 18 , 2021
Chromebook’lar Mac’leri İlk Kez Outsellediğinden Microsoft Pazar Payını Taşıyor . comExtremeTech Bilgisayar satışları 2020 boyunca patladı ve yarı iletken kazançları hızla arttı. En azından geleneksel Windows işi söz konusu olduğunda, […]
Chromebook'lar Mac'leri İlk Kez Outsellediğinden Microsoft Pazar Payını Taşıyor . comExtremeTech

Benzer Bilgiler

Son Yazılar