Rize-Artvin Havalimanı

Rize-Artvin Havalimanı

Rize-Artvin Havalimanı Kelimesi Bulunamadı. Lütfen Rize-Artvin Havalimanı Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız.
Rize-Artvin Havalimanı
Rize-Artvin Havalimanı İlgili Sözlük Kelimeler Listesi
Rize-Artvin Havalimanı Kelimesinin Anlamı?
Rize-Artvin Havalimanı Ne Demek?
Rize-Artvin Havalimanı Ne Demektir?
Rize-Artvin Havalimanı Analizi?
Rize-Artvin Havalimanı
Rize-Artvin Havalimanı Anlamı Nedir?
Rize-Artvin Havalimanı Ne Demektir?
Rize-Artvin Havalimanı Açıklaması Nedir?
Rize-Artvin Havalimanı Cevabı Nedir?
Rize-Artvin Havalimanı Kelimesinin Anlamı?
Rize-Artvin Havalimanı Kelimesinin Anlamı Nedir?
Rize-Artvin Havalimanı Kelimesinin Anlamı Ne demek?
Rize-Artvin Havalimanı Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Rize-Artvin Havalimanı (IATA: QRI), Türkiye'nin Rize ve Artvin illerine hizmet verecek olan havalimanıdır. Ordu-Giresun Havalimanı'ndan sonra ülkenin deniz üzerine inşa edilen ikinci havalimanı olacaktır.[1] Rize'nin Pazar ilçesi sınırları içinde inşa edilen havalimanının tamamlandığında yıllık 2 milyon yolcuya hizmet vermesi planlanmaktadır. 3 kilometre uzunluğunda ve 45 metre genişliğinde bir pist ve 250 metrelik taksi yolu ile hizmet verecektir.[1] Projenin 600 milyon lirası altyapı ve 150 milyon lirası üstyapı harcamaları olmak üzere toplamda 750 milyon liraya mal olması beklenmektedir.[1]

İnşaat

Yüksek Planlama Kurulu'ndan kararı çıkan havalimanı için çevresel etki ve değerlendirme (ÇED) raporuna yönelik halk bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Havalimanı inşaatı için zemin sondaj etüdü ve batimetrik harita alımı çalışmaları tamamlandı. Projede Ordu-Giresun Havalimanından 2,5 kat fazla olarak 100 milyon ton taşın dolgu malzemesi olarak kullanılması bekleniyor.

Kaynakça

  1. ^ a b c "Erdoğan, Rize-Artvin Havalimanı dolgu sahasını inceledi". Sabah. 6 Ağustos 2017. 8 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Eylül 2017.