Özlem Tekin

Özlem Tekin

Özlem Tekin Kelimesi Bulunamadı. Lütfen Özlem Tekin Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız.
Özlem Tekin
Özlem Tekin İlgili Sözlük Kelimeler Listesi
Özlem Tekin Kelimesinin Anlamı?
Özlem Tekin Ne Demek?
Özlem Tekin Ne Demektir?
Özlem Tekin Analizi?
Özlem Tekin
Özlem Tekin Anlamı Nedir?
Özlem Tekin Ne Demektir?
Özlem Tekin Açıklaması Nedir?
Özlem Tekin Cevabı Nedir?
Özlem Tekin Kelimesinin Anlamı?
Özlem Tekin Kelimesinin Anlamı Nedir?
Özlem Tekin Kelimesinin Anlamı Ne demek?
Özlem Tekin Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Özlem Tekin (d. 18 Kasım 1971, Kaliforniya), Türk rock şarkıcısı.

Kariyeri

Babası dilbilimci ve Türkolog Talat Tekin'in Berkeley Üniversitesi'nde öğrenim görevlisi olması nedeniyle uzun bir süre ABD'de kaldı. İlk öğretime başlamadan önce Türkiye'ye geldi. İlk öğretimi Fransızca eğitim veren 'nde okudu ve bu süre boyunca piyano dersleri aldı. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda eğitim gördü ve 1992 yılında mezun oldu. Aynı zamanda ABD vatandaşıdır.

Profesyonel sahne çalışmalarına 'in üyesi olarak, Seyyal Taner ve Zerrin Özer'e sahnede vokal yaparak başladı. Şebnem Ferah ve (Eroğlu) tarafından Bursa'da temelleri atılan Volvox grubunda solist ve klavyeci olarak görev aldı. 1994 yılında solo çalışmalarına başlayan şarkıcı 1996 yılının Ocak ayında ilk solo albümü Kime Ne?'yi çıkarmıştır. İkinci albümü Öz'ün ardından sanatçı Laubali ve Tek Başıma albümlerini yayınladı. Remixlerden oluşan Rock'n Coke albümü sponsorlar tarafından konserlerde ücretsiz dağıtılmak üzere basıldı.

adlı müzikli tiyatro oyununda yer alan şarkıcı 2005 yılında 109876543210 isimli albümünü piyasaya çıkardı. 2006 yılında Cem Yılmaz ile başrolünü paylaştığı Hokkabaz adlı sinema filminde yer aldı. 2006 yılı başında yönetmenliğinini 'nın gerçekleştirdiği,başrolünü Burhan Öcal ile paylaştığı Maçolar adlı dizide rol aldı.Bu dizi 5. bölümden sonra yayından kaldırılmıştır. 2007 yılında Fesupanallah adlı dizide rol aldı. 2007 yılı başında hayran sitesi önderliğinde, Özlem Tekin Bahar Ormanı, aracılığıyla oluşturuldu. 8 Ağustos 2008 tarihinde Cem Öcal ile evlendi. 29 Nisan 2010 tarihinde Bana Bi' Şey Olmaz adlı albümünü çıkardı ve ilk klibi bu albümdeki "Yatağım Boş" parçası için çekildi.

Müziği bırakması

Müzik kariyeri başlangıcından itibaren Plak Şirketleri ve müzik lobileri ile sıkıntılar yaşayan Özlem Tekin 1 Ocak 2018'de eski eşi 'ın iddiasına göre müziği bıraktığı açıklanmıştır.[1]

Özlem Tekin 2013'te son albümü Kargalar'ı yayınladı. Albümden sadece bir parçaya klip çektikten sonra Bodrum'a yerleşti. 2013'ten beri her hangi bir albüm ve konser girişimi olmamıştır.

Ogün Sanlısoy 24 Şubat 2021'de Ekşi Sözlük'te katıldığı bir etkinlikte "Özlem Tekin'le artık pek görüşemediğini, Özlem Tekin'in müzikle bağını kopartıp inzivaya çekildiğini" belirtti.[2]

Yeşim Salkım'ın iddiaları

Şarkıcı Yeşim Salkım Mayıs 2020'de Haber Global kanalında katıldığı bir programda Özlem Tekin'in kariyeri hakkında bazı iddialarda bulundu. Özlem Tekin'in 90'ların sonunda revaçta olduğu dönem, Şebnem Ferah'ın daha ön plana alınması için Sezen Aksu'nun da içinde bulunduğu bazı müzik lobileri tarafından kariyerinin engellendiğini iddia etti.[3]

Eski eşi Cem Öcal ise Özlem Tekin uzun süredir Plak Şirketleri ile sorunlar yaşadığı ve bazı isimler tarafından engellendiğini iddia etti.[1]

Oynadığı oyun ve filmler

Oynadığı bazı tiyatro oyunları

Oynadığı dizi filmleri

Oynadığı bazı sinema filmleri

Oynadığı reklam filmleri

Diskografi

Albümleri

Müzik videoları

Yıl Şarkı Albüm Yönetmen
1996 "Aşk Her Şeyi Affeder mi?" Kime Ne? Tayfun Dinçer
"Duvaksız Gelin" Mete Özgencil
"Yar Bana Varmadı" Erhan Ceyhan
1997 "Herkes Şanslı Doğmuyor"
1998 "Bahar" Öz Ömer Vargı
"Yol" Levent Semerci
1999 "Laubali" Laubali Ela Başak
"Yazmamışlar"
2000 "Biri Var" Murad Küçük
2002 "Dağları Deldim" Tek Başıma Abdullah Oğuz
"Hep Yek" Aaron Walker
2005 "Değmez" 109876543210
2006 "Cinayet" Atıl Kurttekin
2008 "Kalpsiz" (Badem ile birlikte) S'onsuz Dağhan İş
2009 "Dost Kalamam" (Mişa ile birlikte) Dost Kalalım Serdar Gözelekli
2010 "Yatağım Boş" Bana Bi'şey Olmaz Veli Çelik
"Kimse Bilmez" Serdar Gözelekli & Eyüp Küçükosman
2011 "Sen Anla"
"Bana Bi'şey Olmaz" Serdar Gözelekli & Eyüp Küçükosman & Cüneyt Özdemir
2012 "Dayanamam" (Ogün Sanlısoy ile birlikte) Akustik 2012 Mustafa Altıoklar
2013 "Kargalar" Kargalar Simin Sinkil

Kaynakça

  1. ^ a b "Özlem Tekin müziği bıraktı mı?". MİLLİYET HABER - TÜRKİYE'NİN HABER SİTESİ. 8 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Şubat 2021. 
  2. ^ "ben ogün sanlısoy sorularınızı yanıtlıyorum". ekşi sözlük. Erişim tarihi: 24 Şubat 2021. 
  3. ^ "Yeşim Salkım'ın Özlem Tekin Açıklamaları". 6 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar