Mersin Deniz Feneri

Mersin Deniz Feneri

Mersin Deniz Feneri Kelimesi Bulunamadı. Lütfen Mersin Deniz Feneri Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız.
Mersin Deniz Feneri
Mersin Deniz Feneri İlgili Sözlük Kelimeler Listesi
Mersin Deniz Feneri Kelimesinin Anlamı?
Mersin Deniz Feneri Ne Demek?
Mersin Deniz Feneri Ne Demektir?
Mersin Deniz Feneri Analizi?
Mersin Deniz Feneri
Mersin Deniz Feneri Anlamı Nedir?
Mersin Deniz Feneri Ne Demektir?
Mersin Deniz Feneri Açıklaması Nedir?
Mersin Deniz Feneri Cevabı Nedir?
Mersin Deniz Feneri Kelimesinin Anlamı?
Mersin Deniz Feneri Kelimesinin Anlamı Nedir?
Mersin Deniz Feneri Kelimesinin Anlamı Ne demek?
Mersin Deniz Feneri Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Mersin Deniz Feneri (güneyden)

Mersin Deniz Feneri Mersin kent merkezinde bulunan bir deniz feneridir.

Yerleşim

Fener Yenişehir merkez ilçe sınırları içinde Efrenk Çayı ağzının hemen batısında ve 36°47′5″K 34°37′7″D / 36.78472°K 34.61861°D / 36.78472; 34.61861 koordinatlarındadır.[1]. Çevresinde gezinti yolları ve batısında da lokanta ve yüzme havuzları vardır. Fener Mersin limanı girişinden 2 kilometre kadar batıdadır.[2] Çünkü Mersin’de hakim rüzgâr lodos (güney batı) olduğu için limana yaklaşan tekneler genellikle limanın batısından gelirler.

Tarihi

1865 yılında basit bir demir konstrüksiyon ile bir fener yaptırılmış, ancak 1880 yılında bir Fransız firmasınca bugünkü fener binası inşa edilmiştir.[3] 1955 yılında esaslı onarımdan geçen fener Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü denetimindedir.

Teknik özellikler

Bina oktagonal bir kuledir. Bekçi lojmanı kuleye bitişiktir. Odak düzlemi 16 metredir. On saniyede üç defa çakar. Geçmişte enerji kaynağı gaz yağı veya asetilendi. Ancak şimdi teknik donanım İsveç yapımı olup, 100 voltluk halojen lamba kullanılmaktadır. Görünüş alanı 15 deniz milidir (28 kilometre) fenerin kodu TUR-043 tür.[4]

Kaynakça