Manastır Saat Kulesi

Manastır Saat Kulesi

Manastır Saat Kulesi Kelimesi Bulunamadı. Lütfen Manastır Saat Kulesi Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız.
Manastır Saat Kulesi
Manastır Saat Kulesi İlgili Sözlük Kelimeler Listesi
Manastır Saat Kulesi Kelimesinin Anlamı?
Manastır Saat Kulesi Ne Demek?
Manastır Saat Kulesi Ne Demektir?
Manastır Saat Kulesi Analizi?
Manastır Saat Kulesi
Manastır Saat Kulesi Anlamı Nedir?
Manastır Saat Kulesi Ne Demektir?
Manastır Saat Kulesi Açıklaması Nedir?
Manastır Saat Kulesi Cevabı Nedir?
Manastır Saat Kulesi Kelimesinin Anlamı?
Manastır Saat Kulesi Kelimesinin Anlamı Nedir?
Manastır Saat Kulesi Kelimesinin Anlamı Ne demek?
Manastır Saat Kulesi Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Manastır Saat Kulesi, Kuzey Makedonya'nın Manastır şehrinde yer alan tarihi saat kulesi ve çan kulesi.

İlk olarak 17. yüzyılda, Manastır'ın Osmanlı İmparatorluğu idaresi altında olduğu dönemde inşa edilmiş; 19. yüzyılda yenilenerek bugünkü görünümünü almıştır. Balkanlar'daki önemli Osmanlı eserlerinden ve şehrin sembollerinden biri olan saat kulesi,[1] 30 metre yüksekliğindedir.[2] Her altı saatte bir "Bitola Babam Bitola", "Biljana Platno" gibi parçalar çalan müzikli bir saat mekanizması vardır.[3]

Tarihçe

İshak Çelebi Camisi, Yeni cami, Musevi sinagogu ve Aziz Dimitri Ortodoks kilisesinin arasında 1664 yılında "Mahmut Bey" tarafından yaptırılan saat kulesi çeşitli sebeplerle harap olmuş ve 1830'da yeniden yapılmıştır.[4] Kesme taştan inşa edilen saat kule için kullanılan malzemenin karışımında köylerden toplanan 60 bin yumurta kullanıldığı rivayet edilir.[4] Kule, sonradan üstüne dikilen haç ile yıllarca tartışma konusu olmuştur.[1]

Manastır Saat Kulesi'nin kaybolan kitabesi 2015'te Haydar Kadı Cami deposunda parçalar halinde bulunup birleştirilmiştir. Kitabe, hattat Kazasker Mustafa İzzet Efendi tarafından yazılmıştır.[1]

Kaynakça

  1. ^ a b c "Manastır Saat Kulesi'ne Ait Olan Kitâbe Yıllar Sonra Ortaya Çıktı". http://www.milliyet.com.tr. Milliyet gazetesi, 17 Kasım 2015. 18 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2017.  |website= dış bağlantı (yardım)
  2. ^ "Sites of Bitola". http://www.macedoniaexperience.com. Macedoniaexperience.com sitesi. 23 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kası 2017.  Tarih değerini gözden geçirin: |erişimtarihi= (yardım); |website= dış bağlantı (yardım)
  3. ^ "Manastır Saat Kulesi". http://makedonyauniversiteleri.com. Makedonyaunversiteleri.com sitesi. 30 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Kasım 2017.  |website= dış bağlantı (yardım)
  4. ^ a b Salih, Eyüp. "Makedonya'a Türk Kültürünün Dünü, Bugünü ve Yarını". http://www.balturk.org.tr/. Balturk.org.tr web sitesi. 1 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2017.  |website= dış bağlantı (yardım)

Galeri