Kiev ’de Nerede Kalınır? Bölgeler ve Otel Tavsiyeleri

Kiev ’de Nerede Kalınır? Bölgeler ve Otel Tavsiyeleri

Kiev ’de Nerede Kalınır? Bölgeler ve Otel Tavsiyeleri
Kiev ’de Nerede Kalınır? Bölgeler ve Otel Tavsiyeleri

Kiev'de nerede kalınır, Kiev konaklama rehberi
İçindekiler

Kiev ’de Nerede Kalınır?1. Shevchenko2. Podil3. Pecherskyj, Solomyansk ve Diğer BölgelerKişisel Kiev Otel Deneyimim: 4★ Khreschatyk City Center HotelKiev ’de Şehir İçi UlaşımKiev Otel Fiyatları ve RezervasyonÖzetle Kiev ’de Nerede Kalınır?

Kiev ’de nerede kalınır? Vizesiz, hafta sonu için 2 günlüğüne bile gidebileceğiniz Kiev, uçsuz bucaksız ormanlarında yeşilin tadını sonuna kadar çıkartabileceğiniz muhteşem bir Doğu Avrupa şehri.

Tarihi 5. yüzyıla dayanan Ukrayna ’nın başkenti parkların ve ormanların dışında renkli bir gece hayatını, zengin mutfak kültürünü, özgün ürünler bulabileceğiniz alışveriş seçeneklerini ve birçok tarihi yapıyı barındırıyor. Bu güzel şehre seyahat planladığınızda ise akıllara takılabilecek ilk soru doğal olarak Kiev ’de nerede kalınır ? oluyor.

Daha çok pratik konularda bilgilere ağırlık verdiğim Kiev ’de nerede kalınır rehberi boyunca Ukrayna ’nın güzel başkentinde konaklama konusunda önemli bilgiler paylaşıp başta Kiev şehir merkezi otelleri olmak üzere her bütçeye göre Kiev otel tavsiye listesi sunacağım. Bu rehberi okuduktan sonra otel seçiminizi çok daha kendinizden emin yapacaksınız.

Dinyeper Nehri tarafından iki parçaya ayrılan Kiev, her ne kadar biz Türkler tarafından yalnızca hareketli gece hayatı ile etiketlense de aslında vizesiz hatta pasaportsuz birkaç günlüğüne gidilebilecek çok güzel bir şehir.

Her bir köşesi farklı bir kimlikte olan bu güzel şehri teorik olarak 10 bölgeye ayrılıyor. Ama ben Kiev ’de nerede kalınır yazımızda turistik olarak konaklama yapılabilecek bölgeler hakkında bilgiler vereceğim.

Otel Tavsiyesi: Kiev ’de nerede kalınır yazısında son seyahatimde konaklayıp memnun ayrıldığım 4 yıldızlı Khreschatyk City Center Hotel başta olmak üzere her bütçeye göre otel tavsiyeleri vereceğim ama hızlıca tavsiye isteyenler için diğer önerilerim;

Merkeze yakın, temiz ve nispeten ekonomik 3★ Ibis Kiev City Center,Gezilecek yerlere yürüme mesafesindeki temiz 4★ City Hotel,Kaliteden ödün vermek istemeyenlere 5★ Hyatt Regency Kiev.

Kiev ’de Nerede Kalınır?

Kiev'de konaklama yapılacak yerler, Kiev haritası, Kiev'de nerede kalınırKiev ’de nerede kalınır haritası. Haritayı Google Maps‘te açmak için tıklayın.

Kiev ’de konaklama yapabileceğiniz 5 temel bölge var. Bunlar:

Kreşatik Caddesi ile Bağımsızlık Meydanı ’nı sınırlarında bulunduran ve şehrin merkezi sayılan Shevchenko (Shevchenkivskyj),Merkezin kuzeyinde, sessiz, sakin ama güzel Podil semti,Kreşatik ’in doğusunda, Pechersk Lavra ’nın sınırlarında yer aldığı Pechersk (Pecherskyj),Tarihi ve turistik yerlerin güneyinde kalan Solomyansk (Solomjanskyj),Nehrin sağ tarafında kalan, daha çok yerli halkın tercih ettiği Nipro.

1. Shevchenko

Kiev'de konaklama yapılacak yerlerBağımsızlık Meydanı ve çevresi, Kiev ’de nerede kalınır diye düşünenlere tavsiye edebileceğim ilk bölge.

Kiev ’de nerede kalınır yazımda tanıtmak istediğim ilk yer olan Shevchenko şehrin tam merkezinde yer alıyor.

Şehirde yaşayanlara göre en yaşanabilir yerlerden biri kabul edilen bu yerde Kiev gezilecek yerler listemizde yer alan birçok turistik yapıyı da sınırları içinde bulunduruyor. Bu yüzden bu bölgede konaklayanlar özellikle ulaşım konusunda çok rahat edebilir. Tarihi ve turistik yerlere yürüme mesafesinde bulunan semtte ayrıca metro ve otobüs hatları da bulunuyor.

Shevchenko genel olarak büyük bir semt bu nedenle ben Kiev ’de nerede kalınır yazımı biraz daha turistik yerlerin konumuna göre şekillendirmek istiyorum. Bu nedenle bu semtte konaklayanlar bence otel seçimlerini mutlaka şehrin en popüler ve turistik noktası olan Kreşatik Caddesi ile cadde ortasında yer alan Bağımsızlık Meydanı civarında yapmalılar.

Kiev şehir merkezi Bağımsızlık Meydanı (Maidan Nezalezhnosti) olarak geçiyor. Bu meydan geçmişten günümüze birçok önemli olayın ve radikal gösterilerin yaşandığı, biraz Taksim Meydanı ’nı andıran bir yer.

Meydanın da üzerinde aldığı Khreshchatyk, Türkçe okunuşu ile Kreşatik Caddesi ise şehrin en önemli ve popüler caddesi. 1100 metre uzunluğundaki bu cadde ve çevresinde birçok mağaza, restoran ve kafe yer alıyor.

Hafta sonları belirli saatler arasında trafiğe kapanan bu büyük cadde yerli, yabancı bir çok insanın yürüyüş yolu haline geliyor. Özellikle akşam hava karardıktan sonra cadde boyunca bir çok sokak sanatçısı canlı performans sergiliyor. Zaman zaman cadde üzerinde çeşitli şarkı, dans gösterileri düzenleniyor.

Yurt dışında yeme içme konusunda sıkıntı yaşıyorsanız Kreşatik Caddesi‘nin başlangıcında ve Bağımsızlık Meydanı‘na yakın kısımlardaki Türk restoranları tercih edebilirsiniz.

Özellikle Bağımsızlık Meydanı ’na yakın konumdaki Turkish Grill adlı restoran kahvaltı dahil öğünlerinizde tercih edebileceğiniz bir yer. Menüsü zengin, temiz ve fiyatlar Türkiye ayarında denilebilir. Bunun dışında hemen bu bölgede Mc Donald ’s ve cadde sonunda Dominos Pizza yer alıyor.

Özetle Kiev ’deki birçok önemli tarihi ve turistik yapının, park ve yeşil alanların bulunduğu Shevchenko semti Kiev ’de nerede kalınır diyenler için tek tavsiyem diyebilirim. Özellikle otel seçiminizi Kreşatik Caddesi çevresinde yaparsanız Kiev gezinizi çok daha keyifli geçirebilirsiniz.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

3★ ibis Kiev City Center: Booking.com puanı 8,4. Kiev Botanik Bahçeleri ’ne ve Universitet Metro İstasyonu ’na yürüme mesafesinde, Kiev ’deki en iyi fiyat/fayda oranına sahip tesislerden. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.4★ Khreschatyk City Center Hotel: Booking.com puanı 8,5. Bağımsızlık Meydanı karşısında, Kreşatik Caddesi üzerinde çok güzel bir otel. Ben kendi seyahatimde bu otelde konakladım. Detaylı değerlendirmemi yazı devamında bulabilirsiniz. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.4★ City Hotel: Booking.com puanı 9,1. Khreshchatyk Caddesi ’ne sadece 5 dakikalık yürüme mesafesinde, modern, temiz ve kaliteli bir tesis. Rezervasyon için tıklayın.5★ Hyatt Regency Kiev: Booking.com puanı 9,0. Kiev ’in merkezinde yer alan ve Aya Sofya Katedrali ve Aziz Mikail Katedrali ’ne bakan bu tesis, Kiev ’de nerede kalınır, şöyle merkezi ve kaliteli bir yer olsun diyenler için ideal. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.5★ Premier Palace Hotel: Booking.com puanı 8,8. Kiev ’in kalbinde, Besarabsky Pazarı ’na 100 metre mesafede yer alan, temiz, kaliteli ve popüler bir tesis. Rezervasyon için tıklayın.

2. Podil

Kiev'de konaklama yapılacak bögleler Podil

Arnavut kaldırımlı sokakları, yiyecek pazarları, sevimli ve güzel evleri ile Podil, Kiev ’de nerede kalınır rehberimizde tanıtmak istediğim ikinci popüler bölge.

Kiev ’de benim en sevdiğim gezi noktalarından, Andrevski Yokuşu‘na yakın bir konumda yer alan Podil güzel ve kaliteli otellerin bulunduğu, Kiev ’in temiz ve nezih semtlerinden bir tanesi.

Nehrin hemen kenarında yer alan ve sınırlarında güzel park ve yeşil alanların bulunduğu bu yer konaklama için biraz daha sakin bir yer arayanlar için ideal olabilir.

Podil ’de konaklamanın en büyük dezavantajlarından biri ise ulaşım olabilir. Burada konaklarsanız gezilecek yerlere yürüyerek gitmekte sıkıntı yaşarsınız bu nedenle sık sık metro ya da otobüs kullanmanız gerekebilir.

Burada tabi Kreşatik çevresi kadar hareketli değil. Bu durum kimi gezginler için aranan bir özelliklik iken kimi şehrin daha canlı yerlerinde konaklamak isteyebildirişr.

Kısacası burası; Kiev ’de nerede kalınır, şöyle merkeze ve ulaşım ağına yakın ama sessiz, sakin, biraz daha kendine has havası olan bir yer olsun diyen gezginler için ideal olabilir.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

3★ Number 21 by DBI: Booking.com puanı 8,2. Kiev ’in nehir kenarındaki tarihi Podil bölgesinin merkezinde yer alan popüler bir tesis. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.4★ Radisson Blu Hotel Kyiv Podil: Booking.com puanı 8,2. Kontraktova Meydanı Metro İstasyonu ’na 2 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan kaliteli bir otel. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.4★ Vozdvyzhensky Boutique Hotel: Booking.com puanı 8,8. Araç trafiğine kapalı Andreevsky Yokuşu ’na birkaç adım uzaklıkta yer alan, butik ama kaliteli bir tesis. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.5★ Fairmont Grand Hotel Kyiv: Booking.com puanı 8,5. Kiev ’de nerede kalınır, sessiz, sakin ama kaliteli bir yer olsun diyen bu otel 40 m² genişliğinde ferah odalarla hizmet veriyor. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

3. Pecherskyj, Solomyansk ve Diğer Bölgeler

Kiev otelleri Pecherskyj

Yazı boyunca sık sık belirttiğim gibi Kiev görece olarak büyük bir şehir olsa da turistik bölgeler, eğlence mekanları belli başlı yerlerde toplanmış bir şehir. Bu nedenle otel seçimini yaparken bu bölgelere yakın konumda konaklamak akıllıca olabilir.

Bu noktada tavsiye ettiğim iki temel yer olan Shevchenko ile Podil semtleri ile ilgili bilgi vermişken Kiev ’de nerede kalınır rehberimize Kiev ’in diğer merkezi bölgeleri olan Solomyansk ve Pecherskyj hakkında da kısaca bilgiler vermek itiyorum.

Solomyansk: Kiev ’deki merkezi semtlerden bir tanesi. Tarihi ve turistik yapılara kolay ulaşım imkanı bu bölgeyi öne çıkarıyor. Ayrıca bu semtte yer alan oteller hizmet/fiyat kalitesi bakımından da gezginler tarafından beğeniliyor.

Pecherskyj: Kiev ’in en güzel semtlerinden olan bu bölge yeşil alan ve parkları ile ünlü. Sınırları içinde çok fazla piknik ve yürüyüş alanı bulunan bu semt yerli halk tarafından da sıklıkla tercih ediliyor.

Bu bölgenin en büyük artılarından biri ise ulaşım. Şehirdeki gezilecek tarihi ve turistik yapılara, hatta Kiev ’in popüler gece hayatı merkezine yakın olan bu semtten çoğu yere yürüyerek gidebileceğiniz gibi çevredeki metro hatlarını da kullanabilirsiniz.

Dinyeper Nehri ’nin kıyısında yer alan ve merkezi konumdaki bu semt özellikle şehrin kültürel tarafını keşfetmek için ideal. Bu bölgede yer alan oteller ise Kreşatik ’e nazaran bir tık daha uygun sayılabilir.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

3★ Hotel Asteri: Booking.com puanı 8,9. Merkezin güneyinde yer alan bu otel Pechersk Lavra ’ya 20 dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.4★ Aloft Kiev: Booking.com puanı 8,9. Kreşatik ’e 1 km uzaklıkta yer alan, temiz, tarz sahibi, kaliteli bir tesis. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.4★ Park Inn by Radisson Kyiv Troyitska: Booking.com puanı 8,9. Merkezin biraz güneyinde yer alan, hemen yanı başında metro durağı bulunan, kaliteli bir otel. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Kişisel Kiev Otel Deneyimim: 4★ Khreschatyk City Center Hotel

Kiev şehir merkezi otel tavsiyesi

“Kiev ’de nerede kalınır?” araştırması yaparken ben konaklama yapacağımız otelin merkezde özellikle Kreşatik Caddesi‘ne yakın konumda olmasına özen gösterdim.

Booking.com tarafından yaklaşık 2000 ziyaretçi değerlendirmesi sonucunda 10 üzerinden 8,5 puan alan 4 yıldızlı Khreschatyk City Center Hotel dikkatimi ilk çeken tesis oldu. (Otele ait rezervasyon belgesini incelemek isterseniz tıklayın.)

Tesis konum olarak Kiev ’in tam kalbinde yer alıyor. Hatta bizim konaklama yaptığımız odanın balkonuna çıkıp Bağımsızlık Meydanı manzaralı selfie çekme bile mümkündü  sizlere bildiris.com farkıyla sunulmuştur

Next Post

Kiev Alışveriş Rehberi & Kiev ’den Ne Alınır?

Paz Şub 14 , 2021
Kiev Alışveriş Rehberi & Kiev ’den Ne Alınır? İçindekiler Kiev ’de Alışveriş Hakkında BilgilerKiev ’de Alışveriş Yapılacak YerlerKiev ’den Ne Alınır?HorilkaPetrikivka Desenli Seramikler Pysanka (Desenli Paskalya Yumurtaları) Babushka (Matruşka)VinokSopilka DidukhBulawaBal […]
Kiev Alışveriş Rehberi & Kiev ’den Ne Alınır?

Benzer Bilgiler

Son Yazılar