Kadriye Kenter

Kadriye Kenter

Kadriye Kenter Kelimesi Bulunamadı. Lütfen Kadriye Kenter Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız.
Kadriye Kenter
Kadriye Kenter İlgili Sözlük Kelimeler Listesi
Kadriye Kenter Kelimesinin Anlamı?
Kadriye Kenter Ne Demek?
Kadriye Kenter Ne Demektir?
Kadriye Kenter Analizi?
Kadriye Kenter
Kadriye Kenter Anlamı Nedir?
Kadriye Kenter Ne Demektir?
Kadriye Kenter Açıklaması Nedir?
Kadriye Kenter Cevabı Nedir?
Kadriye Kenter Kelimesinin Anlamı?
Kadriye Kenter Kelimesinin Anlamı Nedir?
Kadriye Kenter Kelimesinin Anlamı Ne demek?
Kadriye Kenter Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Kadriye Kenter (d. 1 Ocak 1954), Türk tiyatro ve dizi oyuncusu. Kenter, uzun yıllardır Kent Oyuncuları bünyesinde çalışmaktadır.

Hayatı

Lise yıllarında tiyatroya başlayan Kenter'in rol aldığı ilk oyun 'nin Çürük Elma'sıydı. Lise son sınıftayken Ali Baba Tiyatrosu'nda Lorca'nın Eskici Tazesi isimli oyununda başrol oynadı. Oyunu Can Yücel bu topluluk için çevirmişti. 1972 yılında İstanbul Belediye Konservatuvarı'nı kazandı. Henüz öğrenciyken 20 arkadaşıyla beraber Kocamustafapaşa'da Halk Sahnesi Oyuncuları isimli bir tiyatro kurdu. Grup, Brecht'in Carrar Ana'nın Silahları ve Nâzım Hikmet'in İstasyon isimli oyunlarını sergiledi. İki sene sonra tiyatroları kaza sonucu bir yangında yandı. Kenter konservatuvarı bitirdiği 1977 yılında Kenter Tiyatrosu'nun kadrosuna katıldı. Rol aldığı ilk oyun Çöl Faresi oldu.

Kenter, Bakırköy Belediye Tiyatroları'nda Büyük Beden, Yağmurcu ve Şişman Domuz oyunlarının yönetmenliği yaptı.

Sanatçı halen Haliç Üniversitesi Konservatuvarı'nda ders vermekte, Kent Oyuncuları bünyesinde yönetmen ve oyuncu olarak çalışmaya devam etmektedir.

Rol aldığı bazı oyunlar

Rol aldığı televizyon dizileri

Ayrıca bakınız