İncirlik Hava Üssü

İncirlik Hava Üssü

İncirlik Hava Üssü Kelimesi Bulunamadı. Lütfen İncirlik Hava Üssü Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız.
İncirlik Hava Üssü
İncirlik Hava Üssü İlgili Sözlük Kelimeler Listesi
İncirlik Hava Üssü Kelimesinin Anlamı?
İncirlik Hava Üssü Ne Demek?
İncirlik Hava Üssü Ne Demektir?
İncirlik Hava Üssü Analizi?
İncirlik Hava Üssü
İncirlik Hava Üssü Anlamı Nedir?
İncirlik Hava Üssü Ne Demektir?
İncirlik Hava Üssü Açıklaması Nedir?
İncirlik Hava Üssü Cevabı Nedir?
İncirlik Hava Üssü Kelimesinin Anlamı?
İncirlik Hava Üssü Kelimesinin Anlamı Nedir?
İncirlik Hava Üssü Kelimesinin Anlamı Ne demek?
İncirlik Hava Üssü Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

İncirlik'ten kalkan bir

İncirlik Hava Üssü (IATA: UAB, ICAO: LTAG), Adana ilinin İncirlik beldesinde bulunan bir hava üssüdür. Adana şehir merkezinin 8 km doğusunda ve Akdeniz'e 56 km mesafededir. Birincil olarak Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri ve Türk Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan üs, Kraliyet Hava Kuvvetleri tarafından da kullanılmaktadır. Avrupa'da taktik nükleer silahlar bulunduran altı NATO üssünden biridir.[1]

1951 yılında inşaatına başlanan İncirlik Üssü, Aralık 1951'de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Amerikan Hava Kuvvetleri'nin hizmetinde ortak kullanıma açıldı.[2]

İncirlik Hava Üssü'nde konuşlu birincil birim ABD Hava Kuvvetleri 39. Hava Üssü Kanat, (39 ABW) 'dir. İncirlik Hava Üssü ile ilgili 57 Sertleştirilmiş uçak barınakları arasında bulunan bir 3.048 m (10.000 ft) -Uzun pisti vardır.

Tarihi

İncirlik Hava Üssü'nün kurulması kararı Aralık 1943 İkinci Kahire Konferansı sırasında alınsa da inşaatı II. Dünya Savaşı'nın, sona ermesinden sonra başladı. Amerikan Ordusu Mühendisler Kolordusu 1951 baharında İncirlik Hava Üssü inşaatına başladı. ABD Hava Kuvvetleri, başlangıçta orta ve ağır bombardıman uçakları için acil evreleme , kurtarma yeri olarak kullanmayı planladı. Türk Genelkurmay ve ABD Hava Kuvvetleri Aralık 1954 yılında yeni Hava Üssü için ortak kullanım anlaşmasını imzaladı. 21 Şubat 1955 tarihinde, Hava Üssü'nün resmi adı olarak Adana Hava Üssü seçildi. Hava Üssü'nün konuk birimi olarak 7216. Hava Üssü filosuydu. Bu Hava Üssü 28 Şubat 1958 tarihinde "İncirlik Hava Üssü" adını almıştır. 15 Eylül 1997'de Kuzey Irak'a düzenlenen Operasyon Kuzey İzleme'de 39. Hava Kanat Komutanlığındaki mülkleri desteklemek ve komuta etmek için kullanılır hale getirildiği belirtildi.

İncirlik'ten keşif görevleri

Varlığını bile ilk yıllarında, Türkiye'de İncirlik Hava Üssü varlığının değeri sadece Soğuk Savaş sırasında komünist Sovyetler Birliği tehdidine karşı değil, aynı zamanda Ortadoğu'daki Lübnan ve İsrail krizlerine bir cevap olduğunu kanıtladı.

1958 Lübnan krizi

Eğitim üssü olarak kullanımı

Ambargo

Birinci Körfez Savaşı, insani yardım ve Northern Watch Operasyonu

11 Eylül 2001 saldırıları

Irak Savaşı

2005 Keşmir depreminde insani yardım

2006 Hizbullah-İsrail Savaşı

2010 toprak davaları

2015'de Suriye operasyonları

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar

Kaynakça

  1. ^ "Tactical nuclear weapons 'are an anachronism'". 5 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. BBC News. 3 Şubat 2012. En son 12 Eylül 2015 tarihinde erişildi. (İngilizce)
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mayıs 2015.