Imsık Havalimanı

Imsık Havalimanı

Imsık Havalimanı Kelimesi Bulunamadı. Lütfen Imsık Havalimanı Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız.
Imsık Havalimanı
Imsık Havalimanı İlgili Sözlük Kelimeler Listesi
Imsık Havalimanı Kelimesinin Anlamı?
Imsık Havalimanı Ne Demek?
Imsık Havalimanı Ne Demektir?
Imsık Havalimanı Analizi?
Imsık Havalimanı
Imsık Havalimanı Anlamı Nedir?
Imsık Havalimanı Ne Demektir?
Imsık Havalimanı Açıklaması Nedir?
Imsık Havalimanı Cevabı Nedir?
Imsık Havalimanı Kelimesinin Anlamı?
Imsık Havalimanı Kelimesinin Anlamı Nedir?
Imsık Havalimanı Kelimesinin Anlamı Ne demek?
Imsık Havalimanı Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Imsık Havalimanı (IATA: BXNICAO: LTBV), Bodrum'a hizmet veren askeri bir havalimanıdır. 06/24 numaralı, 1.570 metre uzunluğunda ve 30 metre genişliğinde bir asfalt piste sahiptir.

Tarihçe

Imsık Havalimanı, 1987 yılında iş adamı tarafından kuruldu ancak bir süre sonra 1993 yılında Imsık'ın borçlanması dolayısı ile eski Fenerbahçe başkanı Ali Şen’e satıldı. Bu dönemde yeni sahibine ait Maş Air adlı şirket tarafından Bodrum ile İstanbul arasında uçuş seferleri gerçekleştirildi.[1]

Ali Şen 1,6 milyon dolara Türk Hava Yolları'na işletme hakkını devretti. Havalimanın bulunduğu arazinin bir kısmının Hatice Bay isimli yerli bir kadına ait olması ve kişinin arazinin kullanılmasını istemiyor oluşu nedeniyle THY ve arazi sahibi arasında çeşitli yasal sorunlar baş gösterdi ve ilerleyen yıllarda dava arazi sahibinin lehine sonuçlandı. Bu süreç sonucunda THY, Bay'a 8,5 milyar TL ödemek zorunda kaldı.[1]

Havalimanının bankalara borçlanmış olması nedeniyle İflas Mahkemesi’nin talebiyle Bodrum İcra Müdürlüğü tarafından 583 milyar TL’ye Savunma Sanayii Müsteşarlığı’na 1997 yılında satıldı.[2] Bölge günümüzde askeri havalimanı olarak kullanılmaktadır.[3]

Kaynakça

  1. ^ a b "Imsık Havaalanı satışa çıktı". www.hurriyet.com.tr. 17 Kasım 1997. 17 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Şubat 2020. 
  2. ^ Atilla, Aybars (2 Aralık 1997). "Imsık, askerin". www.hurriyet.com.tr. 17 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Şubat 2020. 
  3. ^ "Marmaris'teki saldırıya katılan 2 helikopter halen Bodrum'da". www.hurriyet.com.tr. 17 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Şubat 2020.