İclal Aydın

İclal Aydın

İclal Aydın Kelimesi Bulunamadı. Lütfen İclal Aydın Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız.
İclal Aydın
İclal Aydın İlgili Sözlük Kelimeler Listesi
İclal Aydın Kelimesinin Anlamı?
İclal Aydın Ne Demek?
İclal Aydın Ne Demektir?
İclal Aydın Analizi?
İclal Aydın
İclal Aydın Anlamı Nedir?
İclal Aydın Ne Demektir?
İclal Aydın Açıklaması Nedir?
İclal Aydın Cevabı Nedir?
İclal Aydın Kelimesinin Anlamı?
İclal Aydın Kelimesinin Anlamı Nedir?
İclal Aydın Kelimesinin Anlamı Ne demek?
İclal Aydın Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

İclal Aydın (d. 14 Eylül 1971, Nevşehir), Türk oyuncu, yazar, gazeteci ve sunucu.

Çerkes[1] kökenli bir anne ile Kürt[1][2] bir babadan dünyaya gelen İclal Aydın, memur olan ailesinin görev yeri olan Nevşehir'de doğdu. Bir yaşındayken tayin nedeniyle Ankara'ya taşındılar. İlkokuldan sonra bir süre Elazığ Anadolu Lisesinde yatılı okudu. Annesiyle babasının ayrılması üzerine yeniden Ankara'ya döndü. Ortaokul ve lise yıllarını, yazarak ve tiyatro çalışmaları yaparak geçirdi. Orta üçüncü sınıftan itibaren bir yandan okuyup bir yandan çalışmaya başladı. 1989 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümünü kazandı. İkinci sınıfta okulu bırakıp Berlin'e yerleşti. Almanya'da altı yıl profesyonel tiyatroculuk yaptı. Çeşitli sosyal çalışmalara, kurslara katıldı.

1996 yılında tiyatroyu bırakarak Türkiye'ye döndü. 1997 yılında televizyona geçti. 1997 yılında Ayna grubunun "Ölünce Sevemezsem Seni" klibinde rol aldı. Rol aldığı Sıcak Saatler dizisi çok sevildi. HBB'de gündüz kuşağında, "2'den 4'e" adında, kadınlara yönelik bir program sundu. Bir süre Kanal D'de, 1998-2000 yılları arasında da Radyo D, Radyo Cumhuriyet, Radyo Kent, BRT FM'de program yaptı. Çeşitli dizilerde oynadı. 1999'da Hayat Güzeldir programıyla BRT'ye geçti. Zirvedekiler; 2000 En İyi Sabah Programı ödülünü aldı. Hayat Güzeldir programı için yazdığı günlükleri ve metinleri bir araya getirerek ilk kitabını oluşturdu. Star TV'de yayınlanan İki Aile dizisinde Eda rolünü oynamıştır. 2013'te Kanal D'de yayımlanan Veda dizisinde Behice karakterini canlandırdı. 2014'te ise Arkadaşım Hoşgeldin adlı komedi programında konuk oyuncu oldu. Bunun ardından bir süre O Hayat Benim dizisinde rol aldı. İclal Aydın daha sonra Temmuz 2016'da Show TV'de hafta içi her gün yayınlanan "İclal Aydın'la Yeniden" adlı programın sunuculuğunu yaptı[3] ve program 39 bölüm sürdü.

Özel yaşamı

Dört kere evlenen Aydın'ın Kemal Başbuğ'dan Zeynep Lal adında bir kızı vardır.[4] Boşanmış olduğu üçüncü eşi ise Tuna Kiremitçi'dir.[5]

Kaynakça

  1. ^ a b "İclal Aydın'ın Dersim hikayesi". internethaber. 25 Kasım 2009. 22 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Eylül 2013. 
  2. ^ "İclal Aydın'dan açılıma destek". ensonhaber. 24 Mart 2010. 21 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mayıs 2013. 
  3. ^ Medyanoz - İclal Aydın Show TV ile anlaştı.
  4. ^ [1]
  5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 4 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ağustos 2013. 

Dış bağlantılar