Tyrtaios Kimdir?

Tyrtaios Kimdir?

Tyrtaios Kimdir? Tyrtaios Kaç Yaşında? Tyrtaios Nereli Tyrtaios Boyu Kaç Tyrtaios Kaç Kilo Tyrtaios Doğum Tarihi Tyrtaios Ne Demektir? Tyrtaios Anlamı Nedir?

Tyrtaios Kimdir? Tyrtaios Kaç Yaşında? Tyrtaios Nereli Tyrtaios Boyu Kaç Tyrtaios Kaç Kilo Tyrtaios Doğum Tarihi Tyrtaios Ne Demektir? Tyrtaios Anlamı Nedir?

Tyrtaios Kimdir?

Tyrtaios

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Tyrtaios (YunancaΤυρταῖος), Yunan elegeia şairidir.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Tyrtaios, MÖ 7. yüzyılda Sparta'da doğmuştur.

MÖ 8. yüzyılın sonunda, I. Messene Savaşı ile birlikte yaşam koşulları ağırlaşan Messeneliler'in Sparta'ya karşı ayaklanıp Sparta'nın varlığını tehlikeye düşürdükleri II. Messene Savaşı sırasında (7. yüzyıl ortaları) Sparta'da yaşamıştır. Hatta Tyrtaios'un II. Messene Savaşı için Atina tarafından general olarak Sparta'ya gönderilen bir öğretmen oldugu söylenir. Bazı kaynaklarda Miletoslu olduğu ifade edilmektedir. Ionik lehçeyi kullanmış olması da bu düşünceyi desteklemektedir.

Şiirleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Tyrtaios, Messene Savaşı sırasında elegeia vezniyle Ionik lehçede yazdığı savaş elegeialarıyla Spartalıları yüreklendirmiştir:

Güzeldir ön saflarda düşerek ölmek
vatan uğruna dövüşen asil adam için!
Ama şehrini ve zengin tarlalarını bırakıp
sevgili anasiyle, ihtiyar babasiyle,
küçük çocukları ve kız olarak aldığı karısiyle sürünerek
dilenmek her şeyden acıdır.
Başvurduğu insanlar ona düşman olur,
mahrumiyete, iğrenç yoksulluğa başeğer,
soyunun yüzkarası olur, bozulur gözalıcı güzelliği.
Yoldaş olur ona hakaretler ve sefalet.
Böyle başıboş dolaşan birinin hiçbir itibarı olmaz:
ne saygı görür, ne değer, ona kimse acımaz.
Bu topraklar için cesaretle dövüşelim, çocuklarımız için
ölelim, esirgemiyerek canımızı.
Gençler, haydi dirsek dirseğe verin,savaşın!
Ne yüz kızartıcı kaçmağa başvurun, ne korkuya kapılın.
Gayretli olun ve pekleştirin yüreğinizi,
hayata düşkün olmayın er meydanında.
İhtiyarın dizleri dermansızdır,
bırakıp kaçmayın onları.
Bir ihtiyarın ak saçları, kır düşmüş sakalıyla
ön saflarda düşerek,
gençlerin önünde yatması yüz kızartıcıdır.
Kan içindeki mahrem uzuvlarını tutarak, çırçıplak
toz toprak içinde cesaretle can verdiğini görmek
çirkin ve utanç vericidir.
Fakat gençlere her şey yakışır,
sevimli gençliğin parlak çiçeğine sahip oldukça;
Hayattayken erkeklerce seyredilmeğe, kadınlarca sevilmeğe değer.
Ön saflarda düşünce de güzeldir.
Haydi, herkes ilerleyerek, iki ayağıyla
dimdik dursun toprağın üstünde, dişleriyle dudağını ısırarak.

Ayrıca Tyrtaios anapaistos vezniyle (iki kısa, bir uzun heceden oluşan vezin) Dorik lehçede embateiria'lar yazmıştır. Düşmana karşı yürürken söylenilen marşlardan biri günümüze kadar gelmiştir:

'Haydi, mert Sparta'nın
Hür babaların çocukları,
Sol elle kalkanınızı uzatın ileriye,
Korkmadan fırlatın mızrağınızı
Sakın ha, hayatınızı esirgeyim demeyin;
Çünkü bu Sparta'da adet değildir.'

Tyrtaios'un şiirleri Sparta'nın aristokrat ve savaşçı düzenini kutlayan şiirlerdir. Hatta bu noktada en anlamlı belgelerden biridir.

Şiirlerinde ele aldığı konular bir başka Yunan elegeia şairi olan Kallinos'un işlediği konulardır: ölü de olsa diri de olsa, kahraman savaşçının herkes tarafından onurlandırılan şanı; kendi onurunu ve ailesinin onurunu yerle bir eden karısı ve çocuklarıyla sürgüne gitmek zorunda kalan korkağın utancı gibi. Ozanın kişiliğini ortaya koyan bir grup fragmentin konusu budur. Tyrtaios kapalı dünyasının dar sınırları içinde yüksek şiir yaratmayı başarmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Ana Britannica
  • Büyük Larousse
  • Tercüme Dergisi, sayı 27, 19 Eylül 1944, cilt 5
  • Z. TAŞLIKLIOĞLU, Arkaik Çağ Yunan şiiri, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Yayınları No: 1171, İstanbul, 1966
  • Güler ÇELGİN, Eski Yunan Edebiyatı, Remzi Kitabevi, İstanbul, 1990

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]Kim Kimdir Biyografi Kategorisinden Haberler


  • Tyrtaios Kimdir? Kimdir?:Tyrtaios Kimdir? Kim Kelimesi Ne Anlama Geliyor? Tyrtaios Kimdir? Türk Dili Tarih Boyunca İlişki Kurduğu Medeniyetlerin (Ülkelerin) Dillerinden Kelimeleri Kendi Bünyesine Katmış Ve Bu Sayede Çok Zengin Bir Dil Oluşturmuştur. Tyrtaios Kimdir? Hal Böyle Olunca, Türkçe De Gündelik Hayatta Karşımıza Çıkan Bazı Sözcüklerin Anlamına Bilemeyebiliyor İlginç Bulabiliyoruz. Tyrtaios Kimdir? Son Zamanlarda Anlamı Merak Edilen Kelimelerden Olan Kim Ne Demek? TDK ye Göre Kim Sözcüğü Ne Anlama Geliyor? Kim Kelimesinin Kökeni Ne Kim Kelimesinin Kaç Anlamı Var TDK ye Göre Anlamı Nedir?
  • Tyrtaios Kimdir? Biyografisi?:Biyografi, Tyrtaios Kimdir? Alanında Tanınmış Kişilerin Hayatlarını Anlatan Yazım Türüdür. Tyrtaios Kimdir? Bu Yazım Türünün Temellendiği Yer Gerçekliktir. Tyrtaios Kimdir? Gerçek Dışı Olaylar Ve Yaşanmamış Hayatlar Temel Alınarak Biyografi Yazılamaz. Tyrtaios Kimdir? Anlatılan Kişi Gerçekten Yaşamış Olmalı Ve Kaleme Alınan Yazı Bu Kişinin Gerçekte Yaşadıklarını Konu Edinmelidir.
  • Tyrtaios Kimdir? Kaç Yaşında?:Tyrtaios Kimdir? Kaç Yaşında? Günlük Hayatın İçerisinde, Televizyon Programlarında, Basılı Ve Dijital Dergi, Gazetelerde Karşılaşılan Kelimelerin TDK Sözlüğündeki Karşılığı Merak Ediliyor. Tyrtaios Kimdir? Kaç Yaşında? Yas Ne Demek Ve Ne Anlama Gelir? Yas Kelimesinin Anlamı İle Birlikte Kökeni Ve Doğru Yazılışı İle Örnek Cümlelere Buradan Ulaşabilirsiniz. Tyrtaios Kimdir? Kaç Yaşında? İşte Uzun Yıllardır Dilimizde Olan Ve Günlük Hayatta Sıklıkla Karşımıza Çıkan Yas Kelimesi Ne Demek TDK ya Göre Anlamı Yas Kelimesinin Kaç Anlamı Var Kökeni Ne Sorularının Cevabı
  • Tyrtaios Kimdir? Nereli?:Tyrtaios Kimdir? Nereli? Nereli Kelimesi Günlük Hayatta Vatandaşların Sıklıkla Kullandığı Kelimelerden Bir Tanesidir. Tyrtaios Kimdir? Nereli? Dilimizde Yer Alan Nereli Kelimesi, Gerek Günlük Hayatta Gerekse Sosyal Medyada Kullanılan Sözcüklerden Birisi Olarak Öne Çıkmaktadır. Tyrtaios Kimdir? Nereli? Türk Dil Kurumu na TDK Göre Çeşitli Anlamları Olan Nereli Kelimesi Türkçe de Tek Başına Ya Da Farklı Cümleler İle Beraber Kullanılabilir. Tyrtaios Kimdir? Nereli? Nereli Kelimesi Ne Demek Ve TDK ya Göre Nereli Sözcüğünün Anlamı Nedir Sorularının Yanıtlarını Arayanlar Doğru Yerdeler! Peki Nereli Kelimesinin Kökeni Ne? Nereli Kelimesinin Kaç Anlamı Var? Nereli TDK ye Göre Anlamı Nedir? İşte Cevabı.

İkili İttifak, Takayuki Seto, Cihan Paçacı, Ray Winstone, Karasu Kalesi, PIAS Recordings, Kategori:Film festivali taslakları, Serie A de Ecuador, Büyük Temizlik, Dursun Göksüzoğlu, Bozatlı, Adıyaman, 2013 FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası B Grubu, Cimabue, Kocaeli alt bölgesi, BMW modelleri listesi, Rodrygo, Karolinska Enstitüsü, Weetabix, Ağlayan Melek, Deplasman golü kuralı, Kategori:Gey temalı filmler, Nicolas Flamel, Kategori:20. yüzyıl Türk senaristleri, Douglas S. Cramer, Ezilenler, Aşk ve İntikam, Ritchie Kitoko, Grove, Oxfordshire, Dawes planı, Kategori:Jimnastik kuruluşları, Aleksios Studitos, Mısır Sultanlığı, Tuna Nehri, Kategori:II. Dünya Savaşı şablonları, Türkiye coğrafyası, 1932 Yaz Olimpiyatları, Temel bilimler, Priamos, Oniki Adalar, İnal (anlam ayrımı), Kerimüddin Karaman Bey, Kategori:Allah, Batı Makedonya, Kategori:Cuba, Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Hailee Steinfeld, Feyzabad ilçesi, İlyasfakı, Ayvacık, Gold Remix 2011, Çin mimarisi, Azerbaycan demografisi, Elizabeth II, John Carew Eccles, Avanak Ajan: Altın Kuş, Mahmut Ahmedinejad, Zurna, İlarslan, She Wants Revenge, Kategori:AC Bellinzona, Acil servis, Alev Alev (albüm), Nikolay Zaremba, Dick Mayer, İkinci dünya ülkesi, Kategori:1615 yılında ölenler, Pedro Quiñónez, Doğu Garı (Paris), Kategori:Kaynakları olmayan maddeler Nisan 2012, Landkreis Roth, Antigone (Sofokles), Atlama masası, Amerika aligatoru, Kategori:Antalyada ölenler, Ziya Metin, Zakopane, Wembley Stadyumu, VIII. Giorgi, Vasilije Micić, Servislerarası İstihbarat, Laz Emin Efendi, Devrim (gazete), Mamuka Bakhtadze, İlya Averbuh, Andreessen Horowitz, Dhivehi, AC Cesena, Raahe, Yeni Roma, Nelson Muntz, Dinozorlar, Endonezya Devlet İstihbarat Teşkilatı, Normal Again, Benim Afrikam, Jan Rajnoch, 3. yüzyıl, GSG 9, Kategori:Büyük Rift Vadisi, Pholidotamorpha, Robert C. Merton, Javi García,
Douglas Pereira dos Santos Kimdir? Douglas Pereira dos Santos Nereli Douglas Pereira dos Santos Kaç Yaşında?, Gunnar Heidar Thorvaldsson Kimdir?, Turgay Gölbaşı Kimdir?, Pervin Nedim Bal Kimdir? Pervin Nedim Bal Nereli Pervin Nedim Bal Kaç Yaşında?, Ziya İshan Kimdir? Ziya İshan Nereli Ziya İshan Kaç Yaşında?, Douglas (Nisan 1990 doğumlu futbolcu) Kimdir? Douglas (Nisan 1990 doğumlu futbolcu) Nereli Douglas (Nisan 1990 doğumlu futbolcu) Kaç Yaşında?, Thomas Heurtaux Kimdir?, Sinan Turan Kimdir?, Çeltikçi Nüfusu Kaçtır , Çeltikçi Kaç Mahallesi Vardır? , Çeltikçi Köyleri , Çeltikçi Tarihi , Çeltikçi Mahalleleri, Pervin Erdem Kimdir? Pervin Erdem Nereli Pervin Erdem Kaç Yaşında?, Ziya İhsan Kimdir? Ziya İhsan Nereli Ziya İhsan Kaç Yaşında?, Doudou Mangni Kimdir? Doudou Mangni Nereli Doudou Mangni Kaç Yaşında?, Bernd Thijs Kimdir?, Aykut Turan Kimdir?, Pervin Dallıağ Kimdir? Pervin Dallıağ Nereli Pervin Dallıağ Kaç Yaşında?, Ziya Eryılmaz Kimdir? Ziya Eryılmaz Nereli Ziya Eryılmaz Kaç Yaşında?, Giovani dos Santos Kimdir? Giovani dos Santos Nereli Giovani dos Santos Kaç Yaşında?, Thievy Bifouma Kimdir?, Önder Turacı Kimdir?, Şanlıurfa Nüfusu Kaçtır Şanlıurfa Kaç İlçesi Vardır? Şanlıurfa Köyleri Şanlıurfa Tarihi Şanlıurfa Mahalleleri, Çavdır Nüfusu Kaçtır , Çavdır Kaç Mahallesi Vardır? , Çavdır Köyleri , Çavdır Tarihi , Çavdır Mahalleleri, Perran Yavuz Kimdir? Perran Yavuz Nereli Perran Yavuz Kaç Yaşında?, Ziya Ekrem Bayrak Kimdir? Ziya Ekrem Bayrak Nereli Ziya Ekrem Bayrak Kaç Yaşında?, Dória Kimdir? Dória Nereli Dória Kaç Yaşında?, Thierry Fidjeu-Tazemeta Kimdir?, Onur Tuncer Kimdir?, Perran Fügen Özülkü Kimdir? Perran Fügen Özülkü Nereli Perran Fügen Özülkü Kaç Yaşında?, Ziya Çelebi Kimdir? Ziya Çelebi Nereli Ziya Çelebi Kaç Yaşında?, Donis Avdijaj Kimdir? Donis Avdijaj Nereli Donis Avdijaj Kaç Yaşında?, Thibault Moulin Kimdir?, Tuncer Çimenli Kimdir?, Bucak Nüfusu Kaçtır , Bucak Kaç Mahallesi Vardır? , Bucak Köyleri , Bucak Tarihi , Bucak Mahalleleri, Perran F Özülkü Kimdir? Perran F Özülkü Nereli Perran F Özülkü Kaç Yaşında?, Ziya Ceren Kimdir? Ziya Ceren Nereli Ziya Ceren Kaç Yaşında?, Mitchell Donald Kimdir? Mitchell Donald Nereli Mitchell Donald Kaç Yaşında?, Theódór Elmar Bjarnason Kimdir?, Emrah Tuncel Kimdir?, Perran F Kutlu Kimdir? Perran F Kutlu Nereli Perran F Kutlu Kaç Yaşında?, Ziya Celayiroğlu Kimdir? Ziya Celayiroğlu Nereli Ziya Celayiroğlu Kaç Yaşında?, Álvaro Domínguez Kimdir? Álvaro Domínguez Nereli Álvaro Domínguez Kaç Yaşında?, Théo Mendy Kimdir?, Fevzi Tuncay Kimdir?, Altınyayla Nüfusu Kaçtır , Altınyayla Kaç Mahallesi Vardır? , Altınyayla Köyleri , Altınyayla Tarihi , Altınyayla Mahalleleri, Perizat Urfalı Kimdir? Perizat Urfalı Nereli Perizat Urfalı Kaç Yaşında?, Ziya Aydin Kimdir? Ziya Aydin Nereli Ziya Aydin Kaç Yaşında?, Domagoj Vida Kimdir? Domagoj Vida Nereli Domagoj Vida Kaç Yaşında?, Theo Bongonda Kimdir?, Mehmet Ali Tunç Kimdir?, Perim Ozan Kimdir? Perim Ozan Nereli Perim Ozan Kaç Yaşında?, Ziya Avşar Kimdir? Ziya Avşar Nereli Ziya Avşar Kaç Yaşında?, Dodô (1987 doğumlu futbolcu) Kimdir? Dodô (1987 doğumlu futbolcu) Nereli Dodô (1987 doğumlu futbolcu) Kaç Yaşında?, Emmanuel Tetteh Kimdir?, Halil İbrahim Tuna Kimdir?, Sivas Nüfusu Kaçtır Sivas Kaç İlçesi Vardır? Sivas Köyleri Sivas Tarihi Sivas Mahalleleri, Ağlasun Nüfusu Kaçtır , Ağlasun Kaç Mahallesi Vardır? , Ağlasun Köyleri , Ağlasun Tarihi , Ağlasun Mahalleleri, Perihan Uysal Kimdir? Perihan Uysal Nereli Perihan Uysal Kaç Yaşında?, Ziya Avcı Kimdir? Ziya Avcı Nereli Ziya Avcı Kaç Yaşında?, Bořek Dočkal Kimdir? Bořek Dočkal Nereli Bořek Dočkal Kaç Yaşında?, Teófilo Gutiérrez Kimdir?, Mehmet Uğur Tülümen Kimdir?, Perihan Sevde Nacak Kimdir? Perihan Sevde Nacak Nereli Perihan Sevde Nacak Kaç Yaşında?, Ziya Aksoy Kimdir? Ziya Aksoy Nereli Ziya Aksoy Kaç Yaşında?, Silvian Dobre Kimdir? Silvian Dobre Nereli Silvian Dobre Kaç Yaşında?, Rodrigo Tello Kimdir?, Aaron Tshibola Kimdir?, Burdur Nüfusu Kaçtır , Burdur Kaç Mahallesi Vardır? , Burdur Köyleri , Burdur Tarihi , Burdur Mahalleleri, Perihan Kuturman Kimdir? Perihan Kuturman Nereli Perihan Kuturman Kaç Yaşında?, Zişan Sarı Kimdir? Zişan Sarı Nereli Zişan Sarı Kaç Yaşında?, Milton do Ó Kimdir? Milton do Ó Nereli Milton do Ó Kaç Yaşında?, Alex Telles Kimdir?, Eren Tozlu Kimdir?, Perihan Korkut Kimdir? Perihan Korkut Nereli Perihan Korkut Kaç Yaşında?, Zinare Xamo Kimdir? Zinare Xamo Nereli Zinare Xamo Kaç Yaşında?, Dmitro Korkişko Kimdir? Dmitro Korkişko Nereli Dmitro Korkişko Kaç Yaşında?, Admir Teli Kimdir?, Murat Tosun Kimdir?, Yeniçağa Nüfusu Kaçtır , Yeniçağa Kaç Mahallesi Vardır? , Yeniçağa Köyleri , Yeniçağa Tarihi , Yeniçağa Mahalleleri, Perihan Korkmaz Kimdir? Perihan Korkmaz Nereli Perihan Korkmaz Kaç Yaşında?, Zileli Alkım Kimdir? Zileli Alkım Nereli Zileli Alkım Kaç Yaşında?, Dmitro Hreçişkin Kimdir? Dmitro Hreçişkin Nereli Dmitro Hreçişkin Kaç Yaşında?, Teenage Hadebe Kimdir?, Berat Tosun Kimdir?, Perihan Anaç Kimdir? Perihan Anaç Nereli Perihan Anaç Kaç Yaşında?, Zikri Altun Kimdir? Zikri Altun Nereli Zikri Altun Kaç Yaşında?, Johan Djourou Kimdir? Johan Djourou Nereli Johan Djourou Kaç Yaşında?, Bernard Tchoutang Kimdir?, Alaattin Tosun Kimdir?, Sinop Nüfusu Kaçtır Sinop Kaç İlçesi Vardır? Sinop Köyleri Sinop Tarihi Sinop Mahalleleri, Seben Nüfusu Kaçtır , Seben Kaç Mahallesi Vardır? , Seben Köyleri , Seben Tarihi , Seben Mahalleleri, Perihan Akbıyık Kimdir? Perihan Akbıyık Nereli Perihan Akbıyık Kaç Yaşında?, Zihni Küçümen Kimdir? Zihni Küçümen Nereli Zihni Küçümen Kaç Yaşında?, Arnaud Djoum Kimdir? Arnaud Djoum Nereli Arnaud Djoum Kaç Yaşında?, Taye Taiwo Kimdir?, Aydın Toscalı Kimdir?, Peri Efe Kimdir? Peri Efe Nereli Peri Efe Kaç Yaşında?, Ziba Akkerman Kimdir? Ziba Akkerman Nereli Ziba Akkerman Kaç Yaşında?, Serge Djiehoua Kimdir? Serge Djiehoua Nereli Serge Djiehoua Kaç Yaşında?, Taşkın İlter Kimdir?, Emre Torun Kimdir?, Mudurnu Nüfusu Kaçtır , Mudurnu Kaç Mahallesi Vardır? , Mudurnu Köyleri , Mudurnu Tarihi , Mudurnu Mahalleleri,