Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Kimdir?

Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Kimdir?

Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Kimdir?

Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Nereli

Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Kaç Yaşında? Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Boyu Kaç Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Kaç Kilo Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Doğum Tarihi Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Ne Demektir? Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Anlamı Nedir?
Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Kimdir? , Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Nereli , Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Kaç Yaşında? , Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Boyu Kaç , Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Kaç Kilo , Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Doğum Tarihi , Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Ne Demektir? , Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Anlamı Nedir?
Kim Kimdir? Biyografiler

Biyografi Paralel Yaşamlar'ın 1727 tarihli üçüncü edisyonu Kim Kimdir? Biyografi Biyografi ya da yaşam öyküsü, bir kişinin yaşamını ayrıntılı bir biçimde açıklayan bir edebiyat türüdür. Kişi kendi hayatını anlatıyorsa buna otobiyografi, şairlerin yaşam hikayesi anlatılıyorsa da buna tezkire denir. Biyografiler eğitim, iş, ilişkiler ve ölüm gibi temel olaylardan daha fazlasını içerir. Bir biyografi, bir konunun yaşam öyküsünü sunar, deneyimle ilgili samimi ayrıntılar da dahil olmak üzere yaşamlarının çeşitli yönlerini vurgular ve öznenin kişiliğinin bir analizini içerir.

Kim Kimdir? Biyografi

Biyografik eserler genellikle kurgusal değildir, ancak kurgu bir kişinin hayatını betimlemek için de kullanılabilir. Kim Kimdir? Biyografi Biyografik kapsamın derinlemesine bir biçimine eski yazı denir. Edebiyattan filme kadar çeşitli mecralarda yapılan çalışmalar biyografi olarak bilinen edebiyat türünü oluşturur.

Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya
Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Kelimesinin Anlamı Nedir? Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı
Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:
Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya - Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya - Oranlamak Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı
Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya - Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.
Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya - Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler
 - dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek
 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya
Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Nedir? Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Ne demek? , Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi
Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya
Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Kelimesinin Anlamı? Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Ne Demek? Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Ne Demektir? ,Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Analizi?
Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya
Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Anlamı Nedir? Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Ne Demektir?, Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Açıklaması Nedir? , Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Cevabı Nedir? , Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Kelimesinin Anlamı?

Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Kimdir?

Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Gizzatullina-Volzhskaya, Sahibzhamal Gizzatullovna ( Tatarca; Sәhibҗamal Gyzzәtulla kyzy Gyzzәtullina-Volzhskaya ) (15 Mayıs 1892, Kazan - 1974 Çistay ) Tatar, Rus ve Sovyet aktris ve yönetmeni. TASSR'ın (Tatar Otonom Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti) Onur ödülü sahibi Kadın Oyuncusu[1][2] .

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sahibzhamal Gizzatullina-Volzhskaya, 1892'de Kazan'da doğdu. 1907'de İlyasbek Aşkazarski'nin ekibine katıldı. 1912'de daha sonra modern Nur tiyatrosu adını alacak olan Ufa'daki ilk Nur tiyatrosunda Tatar tiyatro ekibini oluşturdu. Bu topluluk, Rusya'daki İç Savaş yıllarında dağıldı. Sahibcamal, Kızıl Ordu'nun 2. Doğu Cephesi Ordusunda görev aldı. İç Savaş'ın sona ermesinden sonra Sahibcamal, Izhevsk ve Kazan'daki tiyatrolarda çalıştı. 1923'te Başkurt Drama Tiyatrosu'nda sahne aldı.

Sahibcamal Gizzatullina-Volzhskaya, gerçekçilik akımının bir oyuncusuydu. Louise (F. Schille'in "Kurnazlık ve Aşk" temsili), Trilby ( G. Du Maurier'in romanından uyarlanan G. Ge'nin oyunu), Marianne ( J. Moliere'in, "The Miser" oyunu) gibi rollerde oynadı.

Başkurt Drama Tiyatrosu'nda Zuleyha ( K. G. Tinchurin , "Yusuf ve Zuleyha"), Sarbi (F. Burnash'ın Genç Kalpler'i) rollerinde oynadı.

Yönetmen olarak çalışırken kahramanlık, romantizm, trajedi ve duygu tasvirlerine yöneldi: "Gençlik", "Eşitsiz" ( F. Amirkhan ), "Zuleyha" ( G. Iskhaki ) yönettiği eserlerdir.

Tatar yazar, şair ve oyun yazarı Naki Isanbet, "Gülcemal" adlı oyununu Sahibcamal Gizzatullina-Volzhskaya'ya adamıştır. Kazan'da 60 K. Marx Caddesi [3] adresinde yaşamış, 1974'te Chistopol'da ölmüştür.

Kazan'da, Novo-Tatar yerleşimindeki Tatar mezarlığına gömülmüştür.

Edebiyat[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 7 ciltlik Başkurt Ansiklopedisi, 2. cilt (V-Zh), 2006, Ufa, "Başkurt Ansiklopedisi", 624 s.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Сахибжамал Гиззатулловна Гиззатуллин". 9 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mayıs 2021. 
  2. ^ "Kamal teatrında "Gölcamal" premyerası". 9 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mayıs 2021. 
  3. ^ "Дом, где в 1966-1974 гг. жила актриса Гизатуллина-Волжская Сахибджамал" (PDF). 23 Kasım 2018 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Eylül 2018. 

Bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]Kim Kimdir Biyografi Kategorisinden Haberler


  • Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Kimdir? Kimdir?:Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Kimdir? Kim Kelimesi Ne Anlama Geliyor? Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Kimdir? Türk Dili Tarih Boyunca İlişki Kurduğu Medeniyetlerin (Ülkelerin) Dillerinden Kelimeleri Kendi Bünyesine Katmış Ve Bu Sayede Çok Zengin Bir Dil Oluşturmuştur. Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Kimdir? Hal Böyle Olunca, Türkçe De Gündelik Hayatta Karşımıza Çıkan Bazı Sözcüklerin Anlamına Bilemeyebiliyor İlginç Bulabiliyoruz. Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Kimdir? Son Zamanlarda Anlamı Merak Edilen Kelimelerden Olan Kim Ne Demek? TDK ye Göre Kim Sözcüğü Ne Anlama Geliyor? Kim Kelimesinin Kökeni Ne Kim Kelimesinin Kaç Anlamı Var TDK ye Göre Anlamı Nedir?
  • Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Kimdir? Biyografisi?:Biyografi, Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Kimdir? Alanında Tanınmış Kişilerin Hayatlarını Anlatan Yazım Türüdür. Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Kimdir? Bu Yazım Türünün Temellendiği Yer Gerçekliktir. Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Kimdir? Gerçek Dışı Olaylar Ve Yaşanmamış Hayatlar Temel Alınarak Biyografi Yazılamaz. Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Kimdir? Anlatılan Kişi Gerçekten Yaşamış Olmalı Ve Kaleme Alınan Yazı Bu Kişinin Gerçekte Yaşadıklarını Konu Edinmelidir.
  • Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Kimdir? Kaç Yaşında?:Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Kimdir? Kaç Yaşında? Günlük Hayatın İçerisinde, Televizyon Programlarında, Basılı Ve Dijital Dergi, Gazetelerde Karşılaşılan Kelimelerin TDK Sözlüğündeki Karşılığı Merak Ediliyor. Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Kimdir? Kaç Yaşında? Yas Ne Demek Ve Ne Anlama Gelir? Yas Kelimesinin Anlamı İle Birlikte Kökeni Ve Doğru Yazılışı İle Örnek Cümlelere Buradan Ulaşabilirsiniz. Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Kimdir? Kaç Yaşında? İşte Uzun Yıllardır Dilimizde Olan Ve Günlük Hayatta Sıklıkla Karşımıza Çıkan Yas Kelimesi Ne Demek TDK ya Göre Anlamı Yas Kelimesinin Kaç Anlamı Var Kökeni Ne Sorularının Cevabı
  • Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Kimdir? Nereli?:Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Kimdir? Nereli? Nereli Kelimesi Günlük Hayatta Vatandaşların Sıklıkla Kullandığı Kelimelerden Bir Tanesidir. Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Kimdir? Nereli? Dilimizde Yer Alan Nereli Kelimesi, Gerek Günlük Hayatta Gerekse Sosyal Medyada Kullanılan Sözcüklerden Birisi Olarak Öne Çıkmaktadır. Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Kimdir? Nereli? Türk Dil Kurumu na TDK Göre Çeşitli Anlamları Olan Nereli Kelimesi Türkçe de Tek Başına Ya Da Farklı Cümleler İle Beraber Kullanılabilir. Sahibcamal Gizzatullina-Voljskaya Kimdir? Nereli? Nereli Kelimesi Ne Demek Ve TDK ya Göre Nereli Sözcüğünün Anlamı Nedir Sorularının Yanıtlarını Arayanlar Doğru Yerdeler! Peki Nereli Kelimesinin Kökeni Ne? Nereli Kelimesinin Kaç Anlamı Var? Nereli TDK ye Göre Anlamı Nedir? İşte Cevabı.

NGC 3889, Tutmaç, Gürpınar, Wilhelm Ostwald, Marlboro, Rus Hanlığı, Mile Svilar, D 975, D 915, Huso, 1999 Formula 1 sezonu, Xtube, Jagiellonia Białystok, 1988 Formula 1 sezonu, Shikamaru Nara, Uzunalan, Kaynarca, 2009 Malezya Grand Prix, Vulkanize, Akbaşlı, Kaynarca, Video oyunlarında cinsellik ve çıplaklık, Derek Barton, Fritz Pregl, Paul Crutzen, Nicolás Burdisso, NGC 3923, Ali Adnan Karaküçük, Atatürk Bulvarı, Ankara, Búri, Kurgusal şeytanlar listesi, Anıl Piyancı, Beyin plastisitesi, Antoine Diot, Felipe Nasr, Nicolae Lupescu, David Cross, Seyşeller kerkenezi, Sherwood Rowland, Sidney Altman, D 850, 2018 Britanya Grand Prix, Uzakkışla, Kaynarca, 2007 Fransa Grand Prix, Ay keki, Lizbon Metrosu, Sakaryanın ilçeleri, NGC 159, Orta Çağ İslam dünyasında bilim, Liberyanın vize politikası, Sauber F1 Team, Bo McCalebb, 1211, NGC 3893, Televizyon dizisi, Hückelhoven, Zwei kleine Italiener, Ömerağa, Kaynarca, Merkez, Kaynarca, RAL renkleri, Ziamet, Kaynarca, Edwin McMillan, Van Gogh, Sakarya Müzesi, Travma merkezi, Baltoro Muzdağ, Rocca Priora, Tarhana, Biografisch Portaal, Güven, Kaynarca, Tomislav Kaloperović, Uğurlu, Kaynarca, Kulaklı, Kaynarca, Bizans İmparatorluğunda tıp, Eğrioğlu, Kaynarca, Proto Cermen dili, Henry Hudson, Nebula, SUBÜ, Orta, Kaynarca, Kazakistan Cumhuriyeti, Boris Klyuyev, Karamanlar, Kaynarca, Prestij Meselesi, Lig tv, Bölgeler, Kuzey Cermen dilleri, Papazlık Adası, Harry Sheppard, Serdivan Spor Salonu, Küçük Akgöl, Avustralya Açık, Rollo Armstrong, Yeniçam, Kaynarca, Karaçalı, Kaynarca, Siyaset, Söğütlü, NGC 1891, Kurtlar Vadisi Terör, Paul D. Boyer, Text Encoding Initiative, Henry Taube, Pofi,
Abubakar Salim Kimdir?, Alevli İsminin Anlamı Nedir?, Galaksinin Koruyucuları, Kayıtsızca İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Mansuryan Kimdir?, Profesyonel İsminin Anlamı Nedir?, Çarksız İsminin Anlamı Nedir?, Nizâr İsminin Anlamı Nedir?, Azer Bülbül Kimdir?, Obruklu Nedir?, İrhas İsminin Anlamı Nedir?, Fitopatolojik İsminin Anlamı Nedir?, Çatal Sakal Nedir?, Anna Schudt Kimdir?, Aletli İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Kubilay Kimdir?, Kayıtsız Şartsız İsminin Anlamı Nedir?, Fırlama Çöpçüler, Anna Schell Kimdir?, Ahmet Ogan Kimdir?, Abu Julia Kimdir?, Çarklı İsminin Anlamı Nedir?, Alesta İsminin Anlamı Nedir?, İrençäk İsminin Anlamı Nedir?, Fitneci İsminin Anlamı Nedir?, Galaktore Nedir?, Tenzilatlı İsminin Anlamı Nedir?, Problemsiz İsminin Anlamı Nedir?, Nizamsız İsminin Anlamı Nedir?, Fare Şehri, Ali Rıza Kaşkayan Kimdir?, Anna Rogowska Kimdir?, Kayıtsız İsminin Anlamı Nedir?, Alerjisiz İsminin Anlamı Nedir?, İranlı İsminin Anlamı Nedir?, Çarkıt İsminin Anlamı Nedir?, Fitne Kumkuması İsminin Anlamı Nedir?, Gaiz Nedir?, Tentesiz İsminin Anlamı Nedir?, Problemli İsminin Anlamı Nedir?, Nizamlı İsminin Anlamı Nedir?, Avni Dilligil Kimdir?, Anna Rigon Kimdir?, Ali Rıza İmamifer Kimdir?, Omid Abtahi Kimdir?, Alerjili İsminin Anlamı Nedir?, En Süper Kahraman, Kayıtlı İsminin Anlamı Nedir?, Obez Nedir?, İradi İsminin Anlamı Nedir?, Fitne Fücur İsminin Anlamı Nedir?, Çat Pat Nedir?, Çarıksız İsminin Anlamı Nedir?, Anna Puu Kimdir?, Alerjik İsminin Anlamı Nedir?, Easy Street (film, 1917), Ali Rıza Hurşidi Kimdir?, Ahmet Nur Çebi Kimdir?, Tentenesiz İsminin Anlamı Nedir?, Problematik İsminin Anlamı Nedir?, Nizami İsminin Anlamı Nedir?, İrfan Atasoy Kimdir?, Kayışçı İsminin Anlamı Nedir?, Aleni İsminin Anlamı Nedir?, Anna Prelević Kimdir?, Abşir Ömer Çama Kimdir?, Pürtelaş Nedir?, Nüzullü Nedir?, İradesiz İsminin Anlamı Nedir?, Fitilsiz İsminin Anlamı Nedir?, Çarşafsız Nedir?, Çarıklı İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Hakiki Kimdir?, Dur! Yoksa Annem Ateş Edecek, Yılmaz Yaşar Kimdir? Yılmaz Yaşar Nereli Yılmaz Yaşar Kaç Yaşında?, Alengirli İsminin Anlamı Nedir?, Anna Poslavska Kimdir?, Tenteneli İsminin Anlamı Nedir?, Problem İsminin Anlamı Nedir?, Niyetsiz İsminin Anlamı Nedir?, Cüneyt Arkın Kimdir?, Kayıp İsminin Anlamı Nedir?, Doğal Kahramanlar, Pürsıhhat Nedir?, İradeli İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Fegani Kimdir?, Fitilli İsminin Anlamı Nedir?, Çarşaflık Nedir?, Çaresiz İsminin Anlamı Nedir?, Âlemşümul İsminin Anlamı Nedir?, Anna Polina Kimdir?, Álex Abrines Kimdir?, Dick Tracy (film, 1990), Tenteli İsminin Anlamı Nedir?, Probiyotik İsminin Anlamı Nedir?, Niyetli İsminin Anlamı Nedir?, Kayın İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Demircan Kimdir?, Âlemci İsminin Anlamı Nedir?, Pürneşe Nedir?,