Nice İsminin Anlamı Nedir?

Nice İsminin Anlamı Nedir?

Nice İsminin Anlamı Nedir?

Nice İsminin Anlamı Nedir?

Nice İsminin Anlamı

Nice İsminin İstatistikleri

İsminin Anlamı Nedir?

Binlerce ismin anlamını bulun. İsim kökeni, analizi, falı, istatistikleri gibi birçok bilgiye tek tık ile ulaşın. Eğlenceli etkinlikler ile birlikte sosyal madyada paylaşın. Nerden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Yukardaki canlı aramayı kullanın veya popüler isimlere göz atın.

 

İsim, özel-genel (cins), canlı-cansız, somut-soyut tüm varlık, kavram ve olayları karşılayan sözcüklerdir. Sıfat, zarf, zamir gibi kelime grupları isim soylu kelimeler olarak kabul edilir. Türkçede isimler genel olarak kabul edilen dört farklı şekilde sınıflandırılır:

Nice İsmi Caiz Mi?

Nice İsminin Resmi Nice İsminin Numeraolojisi

Nice İsminin Anlam Falı

Nice İsminin Anlam Falı Nice İsminin Kader Sayısı Ve Kişilik Özellikleri Nice İsminin Analizi Nice İsminin Anlam Yorumu

Nice İsminin Numeraolojisi

Nice İsmi Caiz Mi? Nice İsmili Ünlüler Nice İsminin Arapça Yazılışı Nice İsminin Çince Yazılışı

Nice İsminin Resmi

Nice İsminin Japonca Yazılışı Nice İsminin Hiyeroglif (Mısır) Yazılışı Nice İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Nice İsminin Anlamı

Nice İsminin Anlamı, Nice İsminin İstatistikleri

Nice İsminin Resmi, Nice İsminin Numeraolojisi, Nice İsminin Anlam Falı, Nice İsminin Kader Sayısı Ve Kişilik Özellikleri,

Nice isminin sözlük anlamı

Nice İsminin Analizi, Nice İsminin Anlam Yorumu, Nice İsmi Caiz Mi?, Nice İsmili Ünlüler, Nice İsminin Arapça Yazılışı,

Nice İsminin Arapça Yazılışı

Nice İsminin Çince Yazılışı, Nice İsminin Japonca Yazılışı, Nice İsminin Hiyeroglif (Mısır) Yazılışı, Nice İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Nice İsminin İstatistikleri

Nice İsminin Anlamı Nedir?

Nice

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nice
Nice bayrağı
Bayrak
Nice arması
Arma
Fransa üzerinde Nice
Nice
Nice
Ülke Fransa Fransa
Bölge Provence-Alpes-Côte d'Azur
Département Alpes-Maritimes
Arrondissement Nice
İdare
 • Belediye Başkanı Christian Estrosi (LR)
Yüzölçümü
 • Prefektörlük ve belediye 71,92 km² (27,76 mil²)
Nüfus
 (2018)[1]
 • Prefektörlük ve belediye 342,669
 • Yoğunluk 4,700/km² (12.000/mil²)
 • Kent
944,321
Zaman dilimi UTC+01.00 (OAS)
 • Yaz (YSU) UTC+02.00 (OAYS)
Resmî site
www.nice.fr
Resmî ad Nice: Riviera'nın Güzel, Kış Tatil Beldesi
Tür Kültürel
Kriter ii
Belirleme 2021 (44. oturum)
Referans no. 1635
Ülke  Fransa
Bölge Avrupa ve Kuzey Amerika

Nice ([nis]) (Oksitanca: Nissa / Niça, İtalyanca: Nizza), Güney Fransa'da, Akdeniz sahilinde, Marsilya ile Cenova arasında yer alan bir şehirdir.[2]

Ülkenin en önemli turizm merkezlerinden biridir.[2] Nüfusu 347.100'dür. 71.92 km²'lik bir alana yayılmıştır. Fransa'nın beşinci büyük şehridir. 1971 yılında, Dünya Satranç Şampiyonası'na ev sahipliği yapmıştır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Nice, birkaç yüzyıl boyunca Fransa ve İtalya'daki hanedanların egemenliğinde gidip geldi. Nihayet 1861'de Fransa'nın kontrolüne geçti. Ancak bu tarihe kadar bir dönem Provence'in bir dönem Savoy hanedanının, bir dönem de III. Napoleon'un ordularının kontrolüne girdi. Tüm bu dönemler boyunca salgın hastalıklara, düşman ordular tarafından yağmalara ve doğal afetlere maruz kaldı.

Kuruluş[değiştir | kaynağı değiştir]

Nice'de bulunan ilk insan yerleşimleri 400.000 yıl öncesine gider.Terra Amata kültürüne ait arkeolojik site ateşin ilk kullanıldığı yerlerden biridir, yine aynı yerde ev yapımına ve 230.000 yıl önce tarihlenen çakmak taşı kalıntılarına rastlanmıştır.[3] Nice, muhtemelen Marsilyalı Yunanlar tarafından M.Ö. 350 yılında kurulmuş ve Liguryalılar karşısında kazanılan bir zaferin anısına, antik Yunan zafer tanrıçası Nike'nin adı şehre verilmiştir. Şehir kısa zamanda Ligurya sahillerinin en yoğun ticaret merkezlerinden biri haline geldi.

Orta Çağ[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehir erken Orta Çağ'da 729'da Sarazen'lerin saldırısını püskürttü, ancak 859 ve 880'da yağmalandı ve yakıldı. Bölgede egemen olan hanedanlar arasında sürekli el değiştirdi. 1399'de Savoy hanedanının kontrolüne girdi ve 1860'a kadar Savoyların kontrolünde kaldı.

16. yüzyılda I. François ile Şarlken arasında süren savaşlarda Provence bölgesini işgal eden orduların geçiş yolu olduğu için büyük hasar gördü, ardından da salgın hastalıklar ve açlık baş gösterdi. 1536-38 yıllarındaki İtalya Savaşı'ndan sonra 1538'de yapılan Nice Anlaşması ile iki monarşi saldırmazlık imzaladılar. Ancak 1543'te Fransa-Osmanlı ittifakı Barbaros Hayrettin Paşa komutasındaki donanma ile Nice'i kuşattı. Barbaros şehrin yağmalanmasına izin verdi ve bir kısmını ateşe verdi, ayrıca 5.000 civarında esir aldı.[4]

1550 ve 1580'de şehirde tekrar veba salgını baş gösterdi. 1600'de kısa süre Guise hanedanlığına geçti, 1626'da kapılarını tüm ülkelere açarak ticaret serbestisi olan bir şehir oldu ve hızla gelişmeye başladı. 1691'de Nicolas Catinat'ın kontrolüne, 1696'da tekrar Savoy hanedanına geçti, 1705'te tekrar Fransızlar tarafından işgal edildi. 1713'teki Utrecht Anlaşması ile tekrar Savoy hanedanına verildi, yine birkaç el değiştirmenin sonunda 1792'de Birinci Fransa Cumhuriyeti orduları tarafından işgal edildi, ancak 1814'e kadar Fransa'nın bir parçası olabildi, fakat bu tarihte Sardinya Krallığı'na geçti.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Nice, batısında Var nehri, doğusunda Boron Dağı ile çevrili bir alanda kurulmuştur. Monaco Prensliği'ne 10 km. İtalya sınırına 30 km. mesafededir.

Dil ve Etnik yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Nice halkı Nisliler (Fransızca Niçois) diye anılır. Bölgede kısmen Provensal dilinin bir lehçesi olan Nissart dili kullanılır. Bu dil şu anda ölmüş olan liguryan dili ile işgalci Romalıların Latincesinin karışımından oluşan bir dildir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Korunaklı yapısından dolayı Fransız Riviera'sında kışların en ılık olduğu yer Nice'dir. Temmuz ve Ağustos ayları oldukça sıcak geçer. Kışın ise Nice'de nadiren don görülür. Bu yüzden şehir 19. yüzyılda İngilizler ve Ruslar - tabii çarlık ailesinin de- tarafından sevilen bir kış tatil yeri idi. Şehirdeki büyük oteller ve bahçeler ile Rus Ortodoks katedralinin varlığı o dönemlerini izlerini bugüne taşır.[5] Sahilleri kumlu değil, taşlıdır. Yumuşak iklim bölgede şarap yapımcılığına olanak sunar.

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Nice şehrinin, aşağıdaki şehirlerle kardeş şehir bağları vardır:[6]

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Comparateur de territoire: Aire d'attraction des villes 2020 de Nice (017), Unité urbaine 2020 de Nice (06701), Commune de Nice (06088) 16 Haziran 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., INSEE, retrieved 20 June 2022.
 2. ^ a b Nijman, Jan (2020). Geography: Realms, Regions, and Concepts (20. bas.). Wiley. ISBN 978-1119607410. 
 3. ^ "Thermoluminescende dating of burnt flint: Application to a lower paleolithic site, Terra Amata". 17 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Temmuz 2016. 
 4. ^ Society for the Diffusion of Useful Knowledge, sf. 428
 5. ^ Frankreich: Eine russische Kathedrale in Nizza 21 Eylül 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., www.dw.com, 28.06.2016 tarihinde erişildi.
 6. ^ Villes jumelées avec la Ville de Nice 29 Ekim 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., site municipal. Consulté le 12 février 2011.
 7. ^ « Jumelage entre Nice la méditerranéenne et Papeete la pacifique »[ölü/kırık bağlantı], Tahitipresse, 20


İsminin Anlamı Nedir? Kategorisinden Haberler


 • Nice İsminin Anlamı Nedir? Nedir?:Nice İsminin Anlamı Nedir? Nedir?
 • Nice İsminin Anlamı Nedir? İsminin Anlamı:Nice İsminin Anlamı Nedir? İsminin Anlamı
 • Nice İsminin Anlamı Nedir? İsminin İstatistikleri:Nice İsminin Anlamı Nedir? İsminin İstatistikleri
 • Nice İsminin Anlamı Nedir? İsminin Analizi:Nice İsminin Anlamı Nedir? İsminin Analizi

NGC 3889, Tutmaç, Gürpınar, Wilhelm Ostwald, Marlboro, Rus Hanlığı, Mile Svilar, D 975, D 915, Huso, 1999 Formula 1 sezonu, Xtube, Jagiellonia Białystok, 1988 Formula 1 sezonu, Shikamaru Nara, Uzunalan, Kaynarca, 2009 Malezya Grand Prix, Vulkanize, Akbaşlı, Kaynarca, Video oyunlarında cinsellik ve çıplaklık, Derek Barton, Fritz Pregl, Paul Crutzen, Nicolás Burdisso, NGC 3923, Ali Adnan Karaküçük, Atatürk Bulvarı, Ankara, Búri, Kurgusal şeytanlar listesi, Anıl Piyancı, Beyin plastisitesi, Antoine Diot, Felipe Nasr, Nicolae Lupescu, David Cross, Seyşeller kerkenezi, Sherwood Rowland, Sidney Altman, D 850, 2018 Britanya Grand Prix, Uzakkışla, Kaynarca, 2007 Fransa Grand Prix, Ay keki, Lizbon Metrosu, Sakaryanın ilçeleri, NGC 159, Orta Çağ İslam dünyasında bilim, Liberyanın vize politikası, Sauber F1 Team, Bo McCalebb, 1211, NGC 3893, Televizyon dizisi, Hückelhoven, Zwei kleine Italiener, Ömerağa, Kaynarca, Merkez, Kaynarca, RAL renkleri, Ziamet, Kaynarca, Edwin McMillan, Van Gogh, Sakarya Müzesi, Travma merkezi, Baltoro Muzdağ, Rocca Priora, Tarhana, Biografisch Portaal, Güven, Kaynarca, Tomislav Kaloperović, Uğurlu, Kaynarca, Kulaklı, Kaynarca, Bizans İmparatorluğunda tıp, Eğrioğlu, Kaynarca, Proto Cermen dili, Henry Hudson, Nebula, SUBÜ, Orta, Kaynarca, Kazakistan Cumhuriyeti, Boris Klyuyev, Karamanlar, Kaynarca, Prestij Meselesi, Lig tv, Bölgeler, Kuzey Cermen dilleri, Papazlık Adası, Harry Sheppard, Serdivan Spor Salonu, Küçük Akgöl, Avustralya Açık, Rollo Armstrong, Yeniçam, Kaynarca, Karaçalı, Kaynarca, Siyaset, Söğütlü, NGC 1891, Kurtlar Vadisi Terör, Paul D. Boyer, Text Encoding Initiative, Henry Taube, Pofi,
Abubakar Salim Kimdir?, Alevli İsminin Anlamı Nedir?, Galaksinin Koruyucuları, Kayıtsızca İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Mansuryan Kimdir?, Profesyonel İsminin Anlamı Nedir?, Çarksız İsminin Anlamı Nedir?, Nizâr İsminin Anlamı Nedir?, Azer Bülbül Kimdir?, Obruklu Nedir?, İrhas İsminin Anlamı Nedir?, Fitopatolojik İsminin Anlamı Nedir?, Çatal Sakal Nedir?, Anna Schudt Kimdir?, Aletli İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Kubilay Kimdir?, Kayıtsız Şartsız İsminin Anlamı Nedir?, Fırlama Çöpçüler, Anna Schell Kimdir?, Ahmet Ogan Kimdir?, Abu Julia Kimdir?, Çarklı İsminin Anlamı Nedir?, Alesta İsminin Anlamı Nedir?, İrençäk İsminin Anlamı Nedir?, Fitneci İsminin Anlamı Nedir?, Galaktore Nedir?, Tenzilatlı İsminin Anlamı Nedir?, Problemsiz İsminin Anlamı Nedir?, Nizamsız İsminin Anlamı Nedir?, Fare Şehri, Ali Rıza Kaşkayan Kimdir?, Anna Rogowska Kimdir?, Kayıtsız İsminin Anlamı Nedir?, Alerjisiz İsminin Anlamı Nedir?, İranlı İsminin Anlamı Nedir?, Çarkıt İsminin Anlamı Nedir?, Fitne Kumkuması İsminin Anlamı Nedir?, Gaiz Nedir?, Tentesiz İsminin Anlamı Nedir?, Problemli İsminin Anlamı Nedir?, Nizamlı İsminin Anlamı Nedir?, Avni Dilligil Kimdir?, Anna Rigon Kimdir?, Ali Rıza İmamifer Kimdir?, Omid Abtahi Kimdir?, Alerjili İsminin Anlamı Nedir?, En Süper Kahraman, Kayıtlı İsminin Anlamı Nedir?, Obez Nedir?, İradi İsminin Anlamı Nedir?, Fitne Fücur İsminin Anlamı Nedir?, Çat Pat Nedir?, Çarıksız İsminin Anlamı Nedir?, Anna Puu Kimdir?, Alerjik İsminin Anlamı Nedir?, Easy Street (film, 1917), Ali Rıza Hurşidi Kimdir?, Ahmet Nur Çebi Kimdir?, Tentenesiz İsminin Anlamı Nedir?, Problematik İsminin Anlamı Nedir?, Nizami İsminin Anlamı Nedir?, İrfan Atasoy Kimdir?, Kayışçı İsminin Anlamı Nedir?, Aleni İsminin Anlamı Nedir?, Anna Prelević Kimdir?, Abşir Ömer Çama Kimdir?, Pürtelaş Nedir?, Nüzullü Nedir?, İradesiz İsminin Anlamı Nedir?, Fitilsiz İsminin Anlamı Nedir?, Çarşafsız Nedir?, Çarıklı İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Hakiki Kimdir?, Dur! Yoksa Annem Ateş Edecek, Yılmaz Yaşar Kimdir? Yılmaz Yaşar Nereli Yılmaz Yaşar Kaç Yaşında?, Alengirli İsminin Anlamı Nedir?, Anna Poslavska Kimdir?, Tenteneli İsminin Anlamı Nedir?, Problem İsminin Anlamı Nedir?, Niyetsiz İsminin Anlamı Nedir?, Cüneyt Arkın Kimdir?, Kayıp İsminin Anlamı Nedir?, Doğal Kahramanlar, Pürsıhhat Nedir?, İradeli İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Fegani Kimdir?, Fitilli İsminin Anlamı Nedir?, Çarşaflık Nedir?, Çaresiz İsminin Anlamı Nedir?, Âlemşümul İsminin Anlamı Nedir?, Anna Polina Kimdir?, Álex Abrines Kimdir?, Dick Tracy (film, 1990), Tenteli İsminin Anlamı Nedir?, Probiyotik İsminin Anlamı Nedir?, Niyetli İsminin Anlamı Nedir?, Kayın İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Demircan Kimdir?, Âlemci İsminin Anlamı Nedir?, Pürneşe Nedir?,