Lenovo

Lenovo

Lenovo
Lenovo Kelimesinin Anlamı Nedir? Lenovo Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Lenovo Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı
Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:
Lenovo - Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek Lenovo - Oranlamak Lenovo - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı
Lenovo - Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.
Lenovo - Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Lenovo - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler
 - dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek
 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Lenovo
Lenovo Nedir? Lenovo Ne demek? , Lenovo Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi
Lenovo
Lenovo Kelimesinin Anlamı? Lenovo Ne Demek? Lenovo Ne Demektir? ,Lenovo Analizi?
Lenovo
Lenovo Anlamı Nedir? Lenovo Ne Demektir?, Lenovo Açıklaması Nedir? , Lenovo Cevabı Nedir? , Lenovo Kelimesinin Anlamı?

Lenovo

Lenovo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lenovo Group Ltd.
联想集团有限公司
Slogan Innovation Never Stands Still
Tip Halka açık
Endüstri Bilgisayar donanımı
Elektronik
Kuruluş Pekin, Çin
1984 (38 yıl önce) (1984)
Kurucu Liu Chuanzhi
Genel merkezi Pekin, Çin
Morrisville, Kuzey Karolina, ABD
Hizmet verilen alan(lar) Dünya çapında
Önemli kişiler Yang Yuanqing(Başkan ve CEO)
Ürün Akıllı telefon, masaüstü, sunucu, Dizüstü bilgisayar, Tablet bilgisayar, netbook, yazıcılar, televizyon, Tarayıcı
Gelir artış 46.296 milyar $(2015)[1]
Net gelir artış 837 milyon $(2015)[1]
Alt kuruluş(lar) Motorola Mobility[2]
Yönetilen varlık(lar) artış 27.081 milyar $ (2015)[1]
Öz kaynak artış 4.016 milyar $ (2015)[1]
Çalışan sayısı 60,000 (2014)[kaynak belirtilmeli]
Web sitesi lenovo.com

Lenovo, Çin merkezli uluslararası bilgisayar ve akıllı telefon üreticisi. Tüketici elektroniği, kişisel bilgisayarlar ve ilgili hizmetler tasarlama, üretme ve pazarlama konusunda uzmanlaşmış bir Çinli çok uluslu teknoloji şirketidir. Şirket tarafından üretilen ürünler arasında masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, tablet bilgisayarlar, akıllı telefonlar, iş istasyonları, sunucular, süper bilgisayarlar, elektronik veri kayıt ortamı cihazları, BT yönetim yazılımları ve Smart TV'ler yer almaktadır. En iyi bilinen markaları arasında IBM'in ThinkPad laptop iş kolu, IdeaPad, Lenovo Yoga ve Lenovo Legion tüketici dizüstü bilgisayar serileri, IdeaCentre ve ThinkCentre masaüstü bilgisayar serileri yer alır. Ocak 2021 itibarıyla Lenovo, birim satışlara göre dünyanın en büyük kişisel bilgisayar satıcısıdır.

Lenovo, 1988 yılında Legend şirketi bünyesine dahil olmuştur. Lenovo'nun ana merkezi şu an için Pekin'de yer almaktadır. Diğer yönetim ana iş merkezleri ABD (Morrisville, Kuzey Karolina) ve Singapur'dadır. Ayrıca Şanghay, Shenzhen, Xiamen, Chengdu ve Yamato'da araştırma merkezleri bulunmaktadır. Ayrıca NEC ile Japon pazarı için kişisel bilgisayarlar üreten bir ortak girişim olan Lenovo NEC Holdings'e sahiptir. IBM'in Think-line'ı yalnızca Yamato ve Morrisville'de geliştirilmiştir.

IBM'in PC bölümünü satın almasıyla, 2004 yılında Çin'de pazar lideri oldu. 2005 yılında yaklaşık 1,75 milyar dolara IBM firmasının bilgisayar bölümünü satın aldı. 2009 yılında HP, Dell ve Acer'ın ardından %28,6 pazar payıyla dünyanın en büyük dördüncü bilgisayar üreticisi konumundaydı. 2010 yılında toplam hasılatı 16.604 milyar dolar, net geliri ise 129 milyon dolar oldu.

IDC ve Gartner'ın yaptığı açıklama ile 2013 2.çeyrekte PC pazar payını %16,7' ye çıkararak global pazar payında HP'yi geride bıraktı ve pazarın yeni lideri oldu.[3]

Google'ın 2012 yılında 12.5 milyar dolara satın aldığı Motorola Mobility'yı, 2014 yılında 2.91 milyar dolar karşılığında Google'dan satın aldı.

Lenovo kurumsal kampüsü Pekin, Çin

İsmi[değiştir | kaynağı değiştir]

Lenovo ismi "Le-"(Legend) ve "-novo"(Latince "yeni" demek) birleşmesinden oluşmuştur. Çince adı ise (Basitleştirilmiş Çince: ; Geleneksel Çince: ; pinyin: liánxiǎng) "birlikte" veya "birlikte düşünmek" anlamına gelir. Fakat aynı zamanda yaratıcılık anlamındadır.[4]

Kuruluşunun ardından ilk 20 yıl "Legend" (Çince: 联想 Lianxiang) ismini kullandı. 2003 senesinin Nisan ayında yeni isim olarak "Lenovo" ismi belirlendi ve Lenovo ismini günümüzde de kullanmaya devam ediyor.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

 • 1984 yılında, Liu Chuanzhi 10 iş arkadaşıyla birlikte, yalnızca 25.000 Amerikan Doları başlangıç sermayesiyle New Technology Developer Inc.'i (Legend Group'un selefi) kurdu.
 • 1988 yılına gelindiğinde Legend'ın Çince karakter kartı Çin'deki en büyük ödül olan Ulusal Bilim-Teknoloji İlerleme Ödülü'nü kazandı.
 • 1990'da ilk Legend PC piyasaya sürüldü.[5]
 • Legend, 1993 yılında Çin'in ilk "586" kişisel bilgisayarını üreterek Pentium çağına girdi.
 • 1995 yılında ilk Legend marka sunucuyu tanıttı. 1996'da Legend, Çin'de ilk defa pazar payı lideri oldu ve ilk Legend markalı dizüstü bilgisayarı tanıttı.
 • 1999'da Legend, Asya'da en büyük bilgisayar satıcısı oldu ve Çin'in en büyük 100 Elektronik Şirketi sıralamasında 1. sırada yer aldı.
 • 2002'de Legend'ın süper bilgisayarı DeepComp 1800 tanıtıldı dünyanın en hızlı 500 bilgisayarı listesinde 43. sıraya yerleşerek Çin'in sivil kullanım alanındaki en hızlı bilgisayarı oldu.
 • Legend, 2003 senesinde yeni “Lenovo” logosunu açıkladı.
 • 2004 yılında Lenovo ve IBM, Lenovo'nun uluslararası PC işiyle ilgili IBM'in Kişisel Bilgisayar Bölümü'nü satın alacağına ilişkin anlaşmayı duyurdu. Bu anlaşma ile önde gelen küresel PC liderini oluşturdu.[6].2005'te şirket dünyanın üçüncü en büyük bilgi-işlem firması haline getirdi.
 • 2005'te Lenovo, parmak izi okuyucusuna sahip bir milyonuncu bilgisayarı satarak dünyanın en büyük biyometrik özellikli PC satıcısı oldu.
 • 17 Ocak 2010'da Japon firma NEC ile anlaşma sinyalleri verdi.[7].
 • Lenovo, 2011 yılında 800 milyon $'a Medion'u satın aldı.[8]
 • Ocak 2014'te Lenovo, 2.3 milyar dolara IBM'in sunucu bölümünü de aldı.[9].
 • 29 Ocak 2014'te Google'ın CEO su Larry Page, Motorola Mobility'yi 2.91 milyar dolara Lenovo'ya sattıklarını açıkladı.[10].

Ürünler[değiştir | kaynağı değiştir]

Lenovo ThinkPad X1 Ultrabook

Lenovo, bilişim teknolojisi alanında çeşitli cihazlar üretmektedir. Dünya çapında notebook, tablet PC, ultrabook, masaüstü bilgisayarlar, iş istasyonları, sunucu ve çevre birimleri, bilgisayar monitörleri dahil olmak üzere pek çok ürün satışı yapmaktadır. Ayrıca, birçok ülkede akıllı telefon satışı yapmaktadır.

Sponsorluk[değiştir | kaynağı değiştir]

Lenovo, Formula 1'in ana sponsorudur. Ayrıca Yaz Olimpiyat Oyunları 2008'in de ana sponsoru olmuştu.[kaynak belirtilmeli]

Türkiye'de Lenovo[değiştir | kaynağı değiştir]

2013'te yüzde 18,2 pazar payına ulaştı ve Türkiye’de pazar lideri oldu.[11]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b c d "Financial Statements for Lenovo Group Limited" (PDF). Lenovo. 16 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 21 Mayıs 2015. As of 2015-03-31 
 2. ^ "It's official: Motorola Mobility now belongs to Lenovo - CNET". cnet.com. 15 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Aralık 2014. 
 3. ^ "Lenovo, PC pazarının yeni lideri oldu". Teknokulis. 3 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ağustos 2013. 
 4. ^ Todd Crowell (2008). "Ever heard of Lenovo, Haier, CNOOC? You will". Christian Science Monitor, 30–JUN–2005. 10 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Eylül 2014. 
 5. ^ Dickie, Mure (1 Ocak 2005). "China's High-Tech Hero". Chief Executive. 
 6. ^ Bousier.com - IBM'i satın alma 14 Ekim 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 7. ^ Bembaron (Elsa) NEC ile anlaşma - NEC ile anlaşma 20 Şubat 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 8. ^ Lee (Mark), - Medion'u aldı 28 Temmuz 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 9. ^ Lenovo to buy IBM's low-end server unit for $2.3 billion 22 Ekim 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Paul Carsten et Soham Chatterjee, Reuters, 23 janvier 2014
 10. ^ "Le chinois Lenovo rachète la marque Motorola à Google". 14 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Eylül 2014. 
 11. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Eylül 2014. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]Haberler Kategorisinden Haberler


 • Lenovo Nedir?:Lenovo ile ilgili Lenovo burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Lenovo Ne Demektir? Lenovo Açıklaması Nedir? Lenovo Cevabı Nedir? Lenovo Kelimesinin Anlamı? Lenovo konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Lenovo Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Lenovo Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Lenovo Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Lenovo İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
 • Lenovo Açıklaması?:Lenovo Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir. Lenovo Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Lenovo Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Lenovo Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Lenovo Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
 • Lenovo Gerçek mi?:Lenovo ile ilgili Lenovo burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Lenovo sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Lenovo Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
 • Lenovo Hakkında?:Lenovo ile ilgili Lenovo burada bulabilirsiniz. Lenovo Detaylar için sitemizi geziniz Lenovo Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Lenovo resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz

Kuzey Zazaca, Gülveren Tren İstasyonu, Gia Paloma, Filhelenizm, Ohri, Çok dillilik, Cesare Borgia, Enflamasyon, Hakan Peker, Intel, Ağrıda 2004 Türkiye yerel seçimleri, Uday Hüseyin, Karbon atomu, Arnavutluk giysileri, Sabaholdu, Çıldır, Eril, Kolya, Anna Dalassini, Peter Gustav Lejeune Dirichlet, Omar Diallo, Yüksekliğine göre heykeller listesi, Drama Dizilerinde En İyi Kadın Oyuncu Emmy Ödülü, Muhittin Keskin, Tartu ili, São Vicente (Madeira), 1991 NBA Playoffları, Fedora Linux, Ali Gabr, Ascari A10, Temsilciler Meclisi (Avustralya), Galatasaray Üniversitesi Mezunlar Derneği, Dölyolu, Jens Okking, Carpinus hebestroma, Eldorado Maden Ocağı, Mongkut, With the Lights Out, Fransa, Scott Derrickson, Trevanian, Andoni Zubizarreta, Genel relativite, Scilloideae, Shinobu Asagoe, Hyogo, Rasyonelizm, Kamislibas Gölü, Hayvan, Wikimania, Qatar Telecom German Open, John Karlen, Magna Mater, Ceva teoremi, NGC 3347A, Reuben Gabriel, Mondays in the Sun, Somon Balığı, Ulmus lamellosa, Aktrol, Termal radyasyon, Carpinus caroliniana, Scorpions diskografisi, En İyi Uyarlama Senaryo Akademi Ödülü, OpenMP, Llanes, Pygame, Damıtılmış içki, Görsel bellek, Manidae, Carpinus cordata, Flora Robson, Hücumbot, Abdül Rahman Arif, KTO Karatay Üniversitesi, İzmir Tınaztepe Üniversitesi, Fen bilimleri, Siirt Üniversitesi, Evrim Alasya, European Article Number, Plevne, Thermae, Pterospora, Metamorphmagus, TOBB ETÜ, WorldCat, Moda haftası, Mekke, Ayato Hasebe, Debatik Curri, Gozo, Ertuğrul Özkök, Catalina Castaño, Weasley ailesi, Karanlık fantezi, Miruts Yifter, We Belong Together, Grevenmacher (il), Carpinus kweichowensis, Nadya Petrova, Federal,
Ahmet Okur (bürokrat) Kimdir?, Kaymaklı İsminin Anlamı Nedir?, Anna Smaşnova Kimdir?, Tenzilâtsız İsminin Anlamı Nedir?, Promosyonlu İsminin Anlamı Nedir?, Nobran İsminin Anlamı Nedir?, Bahadır Yenişehirlioğlu Kimdir?, Çarliston Marka İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Öztürk Kimdir?, Alevsiz İsminin Anlamı Nedir?, İri İsminin Anlamı Nedir?, Galaksinin Koruyucuları 2, Fiyakalı İsminin Anlamı Nedir?, Galeyanlı Nedir?, Çatal Yürek Nedir?, Abubakar Salim Kimdir?, Alevli İsminin Anlamı Nedir?, Galaksinin Koruyucuları, Kayıtsızca İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Mansuryan Kimdir?, Profesyonel İsminin Anlamı Nedir?, Çarksız İsminin Anlamı Nedir?, Nizâr İsminin Anlamı Nedir?, Azer Bülbül Kimdir?, Obruklu Nedir?, İrhas İsminin Anlamı Nedir?, Fitopatolojik İsminin Anlamı Nedir?, Çatal Sakal Nedir?, Anna Schudt Kimdir?, Aletli İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Kubilay Kimdir?, Kayıtsız Şartsız İsminin Anlamı Nedir?, Fırlama Çöpçüler, Anna Schell Kimdir?, Ahmet Ogan Kimdir?, Abu Julia Kimdir?, Çarklı İsminin Anlamı Nedir?, Alesta İsminin Anlamı Nedir?, İrençäk İsminin Anlamı Nedir?, Fitneci İsminin Anlamı Nedir?, Galaktore Nedir?, Tenzilatlı İsminin Anlamı Nedir?, Problemsiz İsminin Anlamı Nedir?, Nizamsız İsminin Anlamı Nedir?, Fare Şehri, Ali Rıza Kaşkayan Kimdir?, Anna Rogowska Kimdir?, Kayıtsız İsminin Anlamı Nedir?, Alerjisiz İsminin Anlamı Nedir?, İranlı İsminin Anlamı Nedir?, Çarkıt İsminin Anlamı Nedir?, Fitne Kumkuması İsminin Anlamı Nedir?, Gaiz Nedir?, Tentesiz İsminin Anlamı Nedir?, Problemli İsminin Anlamı Nedir?, Nizamlı İsminin Anlamı Nedir?, Avni Dilligil Kimdir?, Anna Rigon Kimdir?, Ali Rıza İmamifer Kimdir?, Omid Abtahi Kimdir?, Alerjili İsminin Anlamı Nedir?, En Süper Kahraman, Kayıtlı İsminin Anlamı Nedir?, Obez Nedir?, İradi İsminin Anlamı Nedir?, Fitne Fücur İsminin Anlamı Nedir?, Çat Pat Nedir?, Çarıksız İsminin Anlamı Nedir?, Anna Puu Kimdir?, Alerjik İsminin Anlamı Nedir?, Easy Street (film, 1917), Ali Rıza Hurşidi Kimdir?, Ahmet Nur Çebi Kimdir?, Tentenesiz İsminin Anlamı Nedir?, Problematik İsminin Anlamı Nedir?, Nizami İsminin Anlamı Nedir?, İrfan Atasoy Kimdir?, Kayışçı İsminin Anlamı Nedir?, Aleni İsminin Anlamı Nedir?, Anna Prelević Kimdir?, Abşir Ömer Çama Kimdir?, Pürtelaş Nedir?, Nüzullü Nedir?, İradesiz İsminin Anlamı Nedir?, Fitilsiz İsminin Anlamı Nedir?, Çarşafsız Nedir?, Çarıklı İsminin Anlamı Nedir?, Ali Rıza Hakiki Kimdir?, Dur! Yoksa Annem Ateş Edecek, Yılmaz Yaşar Kimdir? Yılmaz Yaşar Nereli Yılmaz Yaşar Kaç Yaşında?, Alengirli İsminin Anlamı Nedir?, Anna Poslavska Kimdir?, Tenteneli İsminin Anlamı Nedir?, Problem İsminin Anlamı Nedir?, Niyetsiz İsminin Anlamı Nedir?, Cüneyt Arkın Kimdir?, Kayıp İsminin Anlamı Nedir?, Doğal Kahramanlar, Pürsıhhat Nedir?, İradeli İsminin Anlamı Nedir?,