Dolu İsminin Anlamı Nedir?

Dolu İsminin Anlamı Nedir?

Dolu İsminin Anlamı Nedir?

Dolu İsminin Anlamı Nedir?

Dolu İsminin Anlamı

Dolu İsminin İstatistikleri

İsminin Anlamı Nedir?

Binlerce ismin anlamını bulun. İsim kökeni, analizi, falı, istatistikleri gibi birçok bilgiye tek tık ile ulaşın. Eğlenceli etkinlikler ile birlikte sosyal madyada paylaşın. Nerden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Yukardaki canlı aramayı kullanın veya popüler isimlere göz atın.

 

İsim, özel-genel (cins), canlı-cansız, somut-soyut tüm varlık, kavram ve olayları karşılayan sözcüklerdir. Sıfat, zarf, zamir gibi kelime grupları isim soylu kelimeler olarak kabul edilir. Türkçede isimler genel olarak kabul edilen dört farklı şekilde sınıflandırılır:

Dolu İsmi Caiz Mi?

Dolu İsminin Resmi Dolu İsminin Numeraolojisi

Dolu İsminin Anlam Falı

Dolu İsminin Anlam Falı Dolu İsminin Kader Sayısı Ve Kişilik Özellikleri Dolu İsminin Analizi Dolu İsminin Anlam Yorumu

Dolu İsminin Numeraolojisi

Dolu İsmi Caiz Mi? Dolu İsmili Ünlüler Dolu İsminin Arapça Yazılışı Dolu İsminin Çince Yazılışı

Dolu İsminin Resmi

Dolu İsminin Japonca Yazılışı Dolu İsminin Hiyeroglif (Mısır) Yazılışı Dolu İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Dolu İsminin Anlamı

Dolu İsminin Anlamı, Dolu İsminin İstatistikleri

Dolu İsminin Resmi, Dolu İsminin Numeraolojisi, Dolu İsminin Anlam Falı, Dolu İsminin Kader Sayısı Ve Kişilik Özellikleri,

Dolu isminin sözlük anlamı

Dolu İsminin Analizi, Dolu İsminin Anlam Yorumu, Dolu İsmi Caiz Mi?, Dolu İsmili Ünlüler, Dolu İsminin Arapça Yazılışı,

Dolu İsminin Arapça Yazılışı

Dolu İsminin Çince Yazılışı, Dolu İsminin Japonca Yazılışı, Dolu İsminin Hiyeroglif (Mısır) Yazılışı, Dolu İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Dolu İsminin İstatistikleri

Dolu İsminin Anlamı Nedir?

Dolu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dolu tanecikleri
Çapı yaklaşık 6 cm (2,4 in) olan büyük bir dolu tanesi

Dolu, bir yağış türü. Kule tipi bulutlardaki düşey hava sirkülasyonuna kapılan bulut damlacıklarının bulut içindeki 0 ile -40 derece santigrat seviyelerini geçerken (donma ve erimeler ile) tabaka tabaka büyümesi ile oluşur.

Bulut içinde düşey hava sirkülasyonunu ve yerçekimini yenerek yere düşen dolu taneleri bulut ile yer arasındaki hava sıcaklığından çok fazla etkilenmez. Ama bulut tabanından ayrılan kar kristalleri içinden geçtiği hava tabakasının sıcaklığına göre, kuşbaşı kara, granül şeklindeki kara, sulusepkene, yağmura veya donan yağmura dönüşebilir.

Yağmur damlaları fırtına nedeniyle donar. Yere doğru inerken hava akımları donmuş yağmur damlalarını bir aşağı bir yukarı sürükleyerek daha büyük buz parçaları hâline getirir. Ağırlaşan buz parçaları yere düşer. Bu hava olayına dolu denir.

Dünyada dolu yağışının en yoğun yaşandığı bölge Kuzey Amerika kıtası, özellikle de Meksika Körfezi'nin kuzey kesimleridir. Bu zamana kadar kaydedilmiş en iri dolu tanesi de Bangladeş'in Gopalganj bölgesine [23°00'K, 89°56'D, rakım: 4 m] düşmüş olup ağırlığı yaklaşık 1 kg'dir. Bu dolu yağışında 92 kişi ölmüştür.

Tanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Yere ulaşan dolu yapan herhangi bir fırtına dolu fırtınası olarak bilinir.[1] Çapı >5 mm (0,20 in) olan bir buz kristali dolu olarak kabul edilir.[2] Dolu taneleri 15 cm (6 in) boyuta ulaşabilir ve 0,5 kg (1,1 lb)'den daha ağır olabilir.[3]

Oluşumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Dolu, güçlü fırtına bulutlarında, özellikle yoğun hava yükselmeleri, çok sıvı su içeriği, büyük dikey genişliği, büyük su damlacıkları olan ve bulut katmanının iyi bir bölümünün donma noktasının altında olduğu yerlerde oluşur 0 °C (32 °F).[2] Bu tür güçlü yükselişler aynı zamanda bir kasırganın varlığını da gösterebilir.[4] Dolu tanelerinin büyüme hızı, daha yüksek irtifa, daha alçak donma bölgeleri ve rüzgar kesmesi gibi faktörlerden etkilenir.[5]

Dolu tanelerinin katmanlı doğası[değiştir | kaynağı değiştir]

Dolu şaftı

Kümülonimbüs bulutlarındaki diğer yağışlar gibi dolu da su damlacıkları olarak başlar. Damlacıklar yükseldikçe ve sıcaklık donma noktasının altına indiğinde, süper soğutulmuş su olurlar ve yoğunlaşma çekirdekleri ile temas ettiklerinde donarlar. Büyük bir dolu tanesinin enine kesiti soğan benzeri bir yapı gösterir. Bu, dolu tanesinin ince, beyaz ve opak katmanlarla dönüşümlü olarak kalın ve yarı saydam katmanlardan oluştuğu anlamına gelir. Eski teori, dolu tanelerinin birden fazla alçalma ve yükselmeye maruz kaldığını, nem bölgesine düştüğünü ve yükseldikçe yeniden donduğunu öne sürdü. Bu yukarı ve aşağı hareketin, dolu tanesinin ardışık katmanlarından sorumlu olduğu düşünülüyordu. Teoriye ve saha çalışmasına dayanan yeni araştırmalar, bunun mutlaka doğru olmadığını göstermiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Hailstorm". Glossary of Meteorology. American Meteorological Society. 2009. 6 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2009. 
  2. ^ a b "Hail". Glossary of Meteorology. American Meteorological Society. 2009. 25 Temmuz 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2009. 
  3. ^ "Aggregate hailstone". National Severe Storms Laboratory, National Oceanic and Atmospheric Administration. 23 Nisan 2007. 10 Ağustos 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2009. 
  4. ^ "Hail..." Columbia, South Carolina: National Weather Service Forecast Office. 27 Ocak 2009. 12 Nisan 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ağustos 2009. 
  5. ^ "Forecasting Hail". theweatherprediction.com. 16 Kasım 2002 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ağustos 2018. 


İsminin Anlamı Nedir? Kategorisinden Haberler


  • Dolu İsminin Anlamı Nedir? Nedir?:Dolu İsminin Anlamı Nedir? Nedir?
  • Dolu İsminin Anlamı Nedir? İsminin Anlamı:Dolu İsminin Anlamı Nedir? İsminin Anlamı
  • Dolu İsminin Anlamı Nedir? İsminin İstatistikleri:Dolu İsminin Anlamı Nedir? İsminin İstatistikleri
  • Dolu İsminin Anlamı Nedir? İsminin Analizi:Dolu İsminin Anlamı Nedir? İsminin Analizi

Hayri Gür Spor Salonu, Albert Günther, Melbourne Grand Prix Pisti, En İyi İngiliz Erkek Sanatçı Brit Ödülü, Exeter Üniversitesi, Astigmatizm (optik sistemler), Toronto Film Eleştirmenleri Derneği Ödülleri, Kırıkhanspor, Bir Ulusun Doğuşu, NGC 2730, Kahramanmaraş Kalesi, Hain Ahmed Paşa, Home Nations Series, Yonne, Fossalto, Tokuz Tabduz, Voyager Altın Plakları, Goodyear Tire and Rubber Company, Özlem Onursal, Tom Chaplin, HD 290327, 2001 Masters Turnuvası, Singapur, Fishing Planet, Discovery Showcase HD, Gece (şarkı), Mandolin rendesi, Irak bayrağı, Arrigo Boito, Piyaziye, Turbojet, Magnetik Kuvveti, 7. Kolordu (Türkiye), 1943 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimi, Lot et Garonne, Zaurbek Pliyev, MÖ 371, Ultrasonik temizlik, Bin Laden Issue Station, Alan Smith (1980 doğumlu futbolcu), New Romney, Rob Dougan, Fransa ekonomisi, Brachyura, Bursaspor yabancı futbolcuları listesi, Kamerun arması, Georges Sarre, İstanbul Radyoevi, Mavi balina, Chicago metrosu, Natalie Merchant, Asım Tevfik Sonumut, Delesyon, Ardipithecus ramidus, Avustralasya, Kim Delaney, Kuşadasıspor, Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi, Galápagos Adaları, Kitabı Mukaddes, II. Ptolemaios Filedelfos, 2002 Giro dItalia, Huzursuz bacak sendromu, James P. Allison, CONCACAF Altın Kupa, Google Talk, La Jolla, NGC 532, Yalancı akasya, Alcimochthes, Tosaint Ricketts, Litvanya Büyük Düklüğü, I. Mengli Giray, Keiji Takachi, T hücresi, Ronald Eguino, Golden Earring, Miyazaki Aoi, Alessandro Pertini, Katalizör, Mallemort, Formula Bir, Ömer bin Hattab, Denizcilik arkeolojisi, Serkan Özbalta, Eski Ahit İbranicesi, İki Sicilya Krallığı, 1914 yapımı Türk filmleri, Vorbis, Burning Heart, Füceyre, Minturno, Argostolion, Bektaşilik, Barak Reis adası, İnsan yamyamlığı, Deve kuşu algoritması, National Semiconductor, Kibar Feyzo, 15 Scorpii,
Yaratıcı İsminin Anlamı Nedir?, Söğüt Yaprakböceği İsminin Anlamı Nedir?, Muhtel İsminin Anlamı Nedir?, Saadet Diriarın Kimdir?, Mesut Niziplioğlu Kimdir?, Mehmet Çetin Kimdir?, Şapşalca Nedir?, Ekvator Gineli İsminin Anlamı Nedir?, Ekvator Gineli Nedir?, Yaraşır İsminin Anlamı Nedir?, Söbe İsminin Anlamı Nedir?, Bekir Atahan Kimdir?, Muhtekir İsminin Anlamı Nedir?, Yılkı Nedir?, Şapşalak Nedir?, Aygerim Kojakanova Kimdir?, Ekvadorlu İsminin Anlamı Nedir?, Ekvadorlu Nedir?, Yaraşıksız İsminin Anlamı Nedir?, Soyut İsminin Anlamı Nedir?, Muhtar İsminin Anlamı Nedir?, Aybüke Gezerel Kimdir?, Yılışkan Nedir?, Mültesim Nedir?, Ekşimtırak İsminin Anlamı Nedir?, Ekşimtırak Nedir?, Papua Yeni Gine bayrağı Anlamı Nedir, Papua Yeni Gine bayrağı Nasıl Oluştu, Papua Yeni Gine bayrağı Tarihi, Papua Yeni Gine bayrağı Renkleri, Papua Yeni Gine bayrağı Tasarımı, Ayfer Tunç Kimdir?, Nevra İmamoğlu Kimdir?, Yaraşıklı İsminin Anlamı Nedir?, Soyungan İsminin Anlamı Nedir?, Şapkasız Nedir?, Muhtaç İsminin Anlamı Nedir?, Ekşimsi İsminin Anlamı Nedir?, Mehmet Murat Yaprak Kimdir?, Şapkalık Nedir?, Ekşili İsminin Anlamı Nedir?, Gökhan Özer Kimdir?, Yaraş İsminin Anlamı Nedir?, Soyu Tükenmiş İsminin Anlamı Nedir?, Muhrik İsminin Anlamı Nedir?, Metin Karadeniz Kimdir?, Songül Koçdağ Kimdir?, Ayfer Er Kimdir?, Yıldızsı Nedir?, Şapkalı Nedir?, Mülhit Nedir?, Yararsız İsminin Anlamı Nedir?, Soysuz İsminin Anlamı Nedir?, Muhnik İsminin Anlamı Nedir?, Feime Akıncı Kimdir?, Ayfer Dönmez Kimdir?, Ekstra İsminin Anlamı Nedir?, Yararlı İsminin Anlamı Nedir?, Bilsay Kanat Kimdir?, Soylu Soplu İsminin Anlamı Nedir?, Muhlis İsminin Anlamı Nedir?, Panama bayrağı Anlamı Nedir, Panama bayrağı Nasıl Oluştu, Panama bayrağı Tarihi, Panama bayrağı Renkleri, Panama bayrağı Tasarımı, Ayfer Akansel Altay Kimdir?, Yıldızlararası Nedir?, Eksiltili İsminin Anlamı Nedir?, Eksiltili Nedir?, Rahmi Vardi Kimdir?, Yararcı İsminin Anlamı Nedir?, Soylu İsminin Anlamı Nedir?, Muhkem İsminin Anlamı Nedir?, Yıldızlama Nedir?, Eksiksiz İsminin Anlamı Nedir?, Mustafa Altunbaş Kimdir?, Ayhan Aras Kimdir?, Jordan Ayew Kimdir?, Burak Sarıbıyık Kimdir?, Yarar İsminin Anlamı Nedir?, Soy İsminin Anlamı Nedir?, Muhip İsminin Anlamı Nedir?, Yıldızı Düşük Nedir?, Şanlı Şöhretli Nedir?, Eksikli İsminin Anlamı Nedir?, Eksikli Nedir?, Ayesha A. Malik Kimdir?, Yaramaz İsminin Anlamı Nedir?, Sosyolojik İsminin Anlamı Nedir?, Muhil İsminin Anlamı Nedir?, Eksik İsminin Anlamı Nedir?, Ayelet Şaked Kimdir?, Tuğrul Gök Kimdir?, Palau bayrağı Anlamı Nedir, Palau bayrağı Nasıl Oluştu, Palau bayrağı Tarihi, Palau bayrağı Renkleri, Palau bayrağı Tasarımı, Yıldırımlı Nedir?, Şanjanlı Nedir?, Hikmet Hatunoğlu Kimdir?, Eksi İsminin Anlamı Nedir?, Onur Tosunöz Kimdir?, Yaralı İsminin Anlamı Nedir?, Sosyokültürel İsminin Anlamı Nedir?, Muhik İsminin Anlamı Nedir?, Ayduk Koray Kimdir?, Ekseri İsminin Anlamı Nedir?, Medine İlay Yıldırım Kimdir?, Yaraksız İsminin Anlamı Nedir?, Sosyoekonomik İsminin Anlamı Nedir?,