Çürük İsminin Anlamı Nedir?

Çürük İsminin Anlamı Nedir?

Çürük İsminin Anlamı Nedir?

Çürük İsminin Anlamı Nedir?

Çürük İsminin Anlamı

Çürük İsminin İstatistikleri

İsminin Anlamı Nedir?

Binlerce ismin anlamını bulun. İsim kökeni, analizi, falı, istatistikleri gibi birçok bilgiye tek tık ile ulaşın. Eğlenceli etkinlikler ile birlikte sosyal madyada paylaşın. Nerden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Yukardaki canlı aramayı kullanın veya popüler isimlere göz atın.

 

İsim, özel-genel (cins), canlı-cansız, somut-soyut tüm varlık, kavram ve olayları karşılayan sözcüklerdir. Sıfat, zarf, zamir gibi kelime grupları isim soylu kelimeler olarak kabul edilir. Türkçede isimler genel olarak kabul edilen dört farklı şekilde sınıflandırılır:

Çürük İsmi Caiz Mi?

Çürük İsminin Resmi Çürük İsminin Numeraolojisi

Çürük İsminin Anlam Falı

Çürük İsminin Anlam Falı Çürük İsminin Kader Sayısı Ve Kişilik Özellikleri Çürük İsminin Analizi Çürük İsminin Anlam Yorumu

Çürük İsminin Numeraolojisi

Çürük İsmi Caiz Mi? Çürük İsmili Ünlüler Çürük İsminin Arapça Yazılışı Çürük İsminin Çince Yazılışı

Çürük İsminin Resmi

Çürük İsminin Japonca Yazılışı Çürük İsminin Hiyeroglif (Mısır) Yazılışı Çürük İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Çürük İsminin Anlamı

Çürük İsminin Anlamı, Çürük İsminin İstatistikleri

Çürük İsminin Resmi, Çürük İsminin Numeraolojisi, Çürük İsminin Anlam Falı, Çürük İsminin Kader Sayısı Ve Kişilik Özellikleri,

Çürük isminin sözlük anlamı

Çürük İsminin Analizi, Çürük İsminin Anlam Yorumu, Çürük İsmi Caiz Mi?, Çürük İsmili Ünlüler, Çürük İsminin Arapça Yazılışı,

Çürük İsminin Arapça Yazılışı

Çürük İsminin Çince Yazılışı, Çürük İsminin Japonca Yazılışı, Çürük İsminin Hiyeroglif (Mısır) Yazılışı, Çürük İsminin Parmak Alfabesiyle Yazılışı

Çürük İsminin İstatistikleri

Çürük İsminin Anlamı Nedir?

Çürük

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Diş kökünde çürük

Diş çürüğü, bakterilerin ürettikleri asitle dişin sert yapısını oluşturan diş minesi, dentin ve sement tabakalarına hasar verdiği bir hastalıktır. Bu dokularda bakterilerin çalışması sonucu zamanla dişlerde kaviteler (oyulmuş boşluklar) meydana gelmektedir. İki grup bakterinin bunların meydana gelmesinden sorumlu olduğu düşünülmektedir: Streptococcus mutans ve Lactobacillus.

Dişin kimyasal yapısı ve çürüme süreci[değiştir | kaynağı değiştir]

Diş minesi ve dentini esas olarak hidroksiapatit tuzlarından meydana gelir. Bu kalsiyum tuzu, asitlerin uzun süreli temasına karşı dayanıklı değildir ve dekalsifiye olur yani çözünür.

Mine organik ve inorganik bölümlerden oluşur.

İnorganik bölüm (%95-98)+ Organik Bölüm (%1-2)+ S u = Kimyasal yapı

Dişin Kimyasal formülü:

Ca10(PO4)6(OH)2+2F- ------> Ca10(PO4)6F2+ 2 OH-

Yani, hidroksiapatit flor ile birleşerek hidroksiapatitten daha dayanıklı bir molekül olan Flor apatit oluştutur.

Çürüme reaksiyonu ise ortamdaki serbest H+ iyonlarınca başlatılır, dişteki kalsiyum dişten ayrışır. Şöyle ki:

Ca10(PO4)6(OH)2 + 8 H+ -----> 10 Ca+2 +6 HPO4 + 2 H2O

10 Ca+2 +6 HPO4 ise ayrışmış, bozunmuş olan diş yapısı yani çürüktür.

Diş çürüğü, bir başka ifadeyle, kimyasal olarak organik ve inorganik bölüm arasındaki dengenin bozulmasıdır. Organik ve inorganik bölümler birbirine sıkı biçimde bağlı (grift) olarak bulunurlar. Bu kenetlenmenin (matriksin, kristalli düzgün yapının) bozulması sonucu organik ve inorganik bölümler ayrışır ve inorganik bölümdeki iyonlar çözünerek ağız ortamına geçer.

Çürük Süreci[değiştir | kaynağı değiştir]

Streptococcus mutans adlı bakteri çürüğün başlangıcında en önemli role sahiptir. Bu bakteri salgıladığı bazı maddelerle diş yüzeyinin yapışkanlığını artırarak bakteriler ve gıda artıklarının diş yüzeyine daha kolay yapışmasına sebep olur.

Ağız içerisinde besin artıkları kaldıkça, mikroorganizmalara tutunacak daha fazla alan ve gıda sağlamış olur. Mikroorganizmalar bu besinleri kullanır ve metabolizmaları sonucu açığa çıkan asitler ağız "pH"sını düşürür. Yani ağız içerisindeki serbest H+ iyon konsantrasyonu artar. (5,5 >pH-tehlikeli pH sınırı)

H+ iyonları, Ca10(PO4)6(OH)2 (hidroksiapatit) molekülü içindeki kalsiyumu (Ca) çekip alır ve inorganik kısmın çözünmesi (çürümesi) başlar. Bakterilerin metabolizmasına izin verilen süre arttıkça bu olay da artarak devam eder ve geriye dönüş zorlaşır.

Çürük Formülü[değiştir | kaynağı değiştir]

Diş x Asit x Zaman = Çürük

Karbonhidrat x Bakteri = Asit

Kalsifiye diş yapısının bulunduğu alanlarda asitlerin bulunması ve asitlerin dişteki kalsiyum tuzlarını eritecek kadar uzun süre orada kalmasıyla çürük oluşur. Bu etmenlerden biri yok edilirse çürük oluşmaz.

Remineralizasyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağız pH < 5,5 olduğunda, mine yüzeyinde çözünme başlar. ancak hemen çürük oluşmaz. pH kısa süre içerisinde normale dönerse tükürük içerisindeki kalsiyum yardımıyla demineralize olan kısım remineralize olur, yani açığa çıkan iyonlar geri döner ve pürüzlenen mine yüzeyini tekrar mineralize ederler.

Ancak, pH uzun süre 5,5 in altında bir değerde kalmışsa, oluşan demineralizasyon yetersiz kalır ve çürük riski artar. Remineralizasyonu atrırmak için sunni olarak flor kullanılır. Flor, dişhekimlerince topikal olarak veya evde diş macunu, çürük önleyici gargaralar yardımıyla uygulanabilir. Flor, yine flor tabletleriyle de sistemik olarak (ağızdan yutma yoluyla) alınabilir. Ancak flor tableti kullanımı veya florun yutulması, Florozis denilen ciddi bir duruma yol açabileceğinden muhakkak bir dişhekimi tarafından önerilmelidir.

Ağızdaki asidin kaynağı[değiştir | kaynağı değiştir]

İnsanlar, asitleri saf olarak tüketmezler. Limon, sirke, kolalı içecekler gibi bazı besinlerde bu asitler farklı konsantrasyonlarda bulunur. Ancak ağızdaki asidin temel kaynağı ağız içerisindeki bakterilerin fermentasyonudur.

Ağız içerisine şeker alımıyla bakteriler bu şeker molekülleriyle beslenir ve atık olarak ortama "asit" sentez ederler. Glukoz gibi küçük moleküllü şeker içeren gıdalar bu nedenle çürük yapıcı (kariyojen) kabul edilir.Ksilitol (xsilitol) gibi büyük molekküllü şekerle ise bakterilerce fermentasyona uğramadıklarından çürük nedeni değildirler. Günümüzde çürük önlemede tavsiye edilen gıdalar, şekersiz veya ksilitollü gıdalardır.

Meyve suyu, sirke ve meşrubat gibi birçok gıdada az bir miktar asit vardır. Eğer çivi veya bozuk para bir süre bu ürünlerin içinde bırakılırsa, ürünler aynı etkiyi gösterir.

Ağızdaki diş canlıdır. İçecekler ağızdan hızla geçerler ve tükürük bezleri asiti nötürleştirmek için hemen çalışmaya başlar

Diş yapısının çürük oluşumuna etkisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dişin anatomik ve histolojik özellikleri diş çürüklerinin oluşmasında etkilidir. Oluşumsal olarak kıvrımlı, girintili alanlara sahip olan dişler, bu girintilerde gıda artıkları ve bakteri birikimi artığından daha kolay çürürler.

Ortodontik anomalili dişler, normal arayüz (interdental, aproksimal)kontaklara (temas noktalarına) sahip olmadıklarından, buralarda biriken gıda artıkları nedeniyle daha kolay çürürler. Diş çekimi de "indirekt/ dolaylı" bir çürük hızlandırıcı etmendir. Bir diş dental arktan çıkartıldığında, onunla temasta olan dişler bu boşluğa doğru hareketlenir. Bu da söz konusu dişlerin optimal kontak noktalarını bozarak gıda retantif alanlar meydana getirerek dolaylı yoldan çürük oluşumuna sebep olur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]İsminin Anlamı Nedir? Kategorisinden Haberler


  • Çürük İsminin Anlamı Nedir? Nedir?:Çürük İsminin Anlamı Nedir? Nedir?
  • Çürük İsminin Anlamı Nedir? İsminin Anlamı:Çürük İsminin Anlamı Nedir? İsminin Anlamı
  • Çürük İsminin Anlamı Nedir? İsminin İstatistikleri:Çürük İsminin Anlamı Nedir? İsminin İstatistikleri
  • Çürük İsminin Anlamı Nedir? İsminin Analizi:Çürük İsminin Anlamı Nedir? İsminin Analizi

Kılıç ve gezegen, İbrahima Kassory Fofana, William Ewart Gladstone, Martin Sinković, Voice of America, Mini Dizide En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Primetime Emmy Ödülü, Temple Üniversitesi, Golgotha, Demirışık, Baykan, Ronda Rousey, Doğu Yakası hip hop müziği, Muharebe tüfekleri listesi, Refik Yılmaz, Razavi Horasan Eyaletindeki yerleşim birimleri listesi, Seat Leon, Linux Belgelendirme Çalışma Grubu, Small Basic, 1977 Türkiye Cumhuriyet Senatosu Başkanlığı seçimi, Siemomysł, Malachi, Sabetay Sevi, Baltalimanı, 10. Ankara Uluslararası Film Festivali, Ender Cengiz, Udinese, Kutsal Aleksandr Nevski Nişanı, Naim Fraşiri, Yönetim biçimlerinin listesi, Takımyıldızına göre yıldızlar dizini, Biyolojik antropoloji, Geronimo Stilton, Lamberto Zannier, Heather Armitage, Türkiyedeki mezarlıklar listesi, Restore, Mustafa Naim Karaköylü, Ulama (oyun), NGC 25, Karşılaştırmalı sosyoloji, Osmanlı İmparatorluğunda Tanzimat öncesi ıslahat hareketleri, Millet İttifakı, Produce 101 Sezon 2 yarışmacıları listesi, Sütun, James ve Oliver Phelps, Mustafa Topaloğlu, Vaidas Baumila, Gaius Julius Caesar, Vatandaşlık, Montserrat, Bizim Cumhuriyetçi Partimiz, Hint felsefesi, Regen, Bandō, 2023 Tour de France, İslamköy, Karakoyunlu, Vakfıkebir İlçe Stadyumu, Yıldızlararası nesne, André Previn, Abdülvehhab Havmad, Filozofi, Weikersheim, Craspidaster, Oftringen, Nevşehirde 1955 Türkiye yerel seçimleri, Gümrü Antlaşması, Birim öğe, Graeme Allwright, 2019 Andorra genel seçimleri, oberon programlama dili, Vaşlovani Millî Parkı, Emleş şehristanı, Klement Gottwald, Gabriela Gunčíková, Retiro, Moris Farhi, Akihiro Hyodo, Serreleis, İstanbul Ortodoks Patrikhanesi, Salem Cadı Olayları, Türkiye taşıt plaka kodu, 2023 FIVB Voleybol Erkekler Milletler Ligi, Millî gelire göre Avrupa ülkeleri listesi, Teresa Palmer, 2023 NFL sezonu, Ron Moody, Müsahip Mustafa Paşa, Musahip Mustafa Paşa, Ewald toplamı, Foton polarizasyonu, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu, Radyo Güven, Başkurdistanın idari bölümleri, Tareck El Aissami, Ters Madde, İkinci Beyazıt Külliyesi Sağlık Müzesi, Spirit of the Night, Kalecik Barajı, Elazığ, Andrea Consigli, Selahattin Cizrelioğlu, Sovyet Rusyası,
Boncuksuz İsminin Anlamı Nedir?, Atilla Mutman Kimdir?, Norma Aleandro Kimdir?, Venezuelalı İsminin Anlamı Nedir?, Sıkı Ağızlı İsminin Anlamı Nedir?, Mevzii İsminin Anlamı Nedir?, Yanık Rüzgar Nedir?, Soğukkanlı Hayvanlar Nedir?, Muakkip Nedir?, Hersli İsminin Anlamı Nedir?, Dostça İsminin Anlamı Nedir?, Kiribati bayrağı Anlamı Nedir, Kiribati bayrağı Nasıl Oluştu, Kiribati bayrağı Tarihi, Kiribati bayrağı Renkleri, Kiribati bayrağı Tasarımı, Boncuklu İsminin Anlamı Nedir?, Ahmet Oral Kimdir?, Evren Şahin Kimdir?, Atilla Koç Kimdir?, Aleaddin Yakan Kimdir?, Boncuk Boncuk İsminin Anlamı Nedir?, Velveleci İsminin Anlamı Nedir?, Sıkı İsminin Anlamı Nedir?, Mevut İsminin Anlamı Nedir?, Herifceğiz İsminin Anlamı Nedir?, Dost Canlısı İsminin Anlamı Nedir?, Bomboz İsminin Anlamı Nedir?, Tuğberk Güzel Kimdir?, Yanıcı Nedir?, Soğukkan Nedir?, Aldy Bernard Kimdir?, Herhangi Bir İsminin Anlamı Nedir?, Dost İsminin Anlamı Nedir?, Serhat Çelik Kimdir?, Oğuzhan Ünal Kimdir?, Sıkça İsminin Anlamı Nedir?, Mevsuk İsminin Anlamı Nedir?, Bomboş İsminin Anlamı Nedir?, Atilla Hun Kimdir?, Veysel Dönmez Kimdir?, Yangısız Nedir?, Bombol İsminin Anlamı Nedir?, Herhangi İsminin Anlamı Nedir?, Dosdoğru İsminin Anlamı Nedir?, Atilla Güzel Kimdir?, Velut İsminin Anlamı Nedir?, Sık İsminin Anlamı Nedir?, Mevsimsiz İsminin Anlamı Nedir?, Bombok İsminin Anlamı Nedir?, Yangılı Nedir?, Soğukbez Nedir?, Hercümerç İsminin Anlamı Nedir?, Dore İsminin Anlamı Nedir?, Atilla Güner Kimdir?, Dore Nedir?, John Aldridge Kimdir?, Kırgızistan bayrağı Anlamı Nedir, Kırgızistan bayrağı Nasıl Oluştu, Kırgızistan bayrağı Tarihi, Kırgızistan bayrağı Renkleri, Kırgızistan bayrağı Tasarımı, Bombesiz İsminin Anlamı Nedir?, Vehimli İsminin Anlamı Nedir?, Sıhri İsminin Anlamı Nedir?, Mevsimsel İsminin Anlamı Nedir?, Özgür Şimşek Kimdir?, Atilla Gülan Kimdir?, Emre Karabacak Kimdir?, Yangaz Nedir?, Ekrem Erdin Kimdir?, Hercaice İsminin Anlamı Nedir?, Dopdolu İsminin Anlamı Nedir?, Bombeli İsminin Anlamı Nedir?, Yeşim Karadağ Kimdir?, Atilla Girgin Kimdir?, Adrián Aldrete Kimdir?, Vefasız İsminin Anlamı Nedir?, Sıhhi İsminin Anlamı Nedir?, Mevsimli Mevsimsiz İsminin Anlamı Nedir?, Bolca İsminin Anlamı Nedir?, Soğdca Nedir?, Hercai İsminin Anlamı Nedir?, Donuk İsminin Anlamı Nedir?, Hikmetli Nedir?, Atilla Dorsay Kimdir?, Berkay Akkuş Kimdir?, Bol İsminin Anlamı Nedir?, Sophie Aldred Kimdir?, Vefalı İsminin Anlamı Nedir?, Sıhhatsiz İsminin Anlamı Nedir?, Mevrut İsminin Anlamı Nedir?, Soğansı Nedir?, Mökkem Nedir?, Herbivor İsminin Anlamı Nedir?, Donlu İsminin Anlamı Nedir?, Donlu Nedir?, Niler Albayrak Kimdir?, Boklu İsminin Anlamı Nedir?, Mustafa Enes Süzen Kimdir?, Atilla Ateş Kimdir?, Möblesiz Nedir?, Bok İsminin Anlamı Nedir?, Her Bir İsminin Anlamı Nedir?, Don Yağı İsminin Anlamı Nedir?, Vefakâr İsminin Anlamı Nedir?, Sıhhatli İsminin Anlamı Nedir?, Mevkut İsminin Anlamı Nedir?,