Cezalandırıcı

Cezalandırıcı

Cezalandırıcı
Cezalandırıcı Kelimesinin Anlamı Nedir? Cezalandırıcı Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Cezalandırıcı Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı
Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:
Cezalandırıcı - Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek Cezalandırıcı - Oranlamak Cezalandırıcı - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı
Cezalandırıcı - Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.
Cezalandırıcı - Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Cezalandırıcı - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler
 - dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek
 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Cezalandırıcı
Cezalandırıcı Nedir? Cezalandırıcı Ne demek? , Cezalandırıcı Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi
Cezalandırıcı
Cezalandırıcı Kelimesinin Anlamı? Cezalandırıcı Ne Demek? Cezalandırıcı Ne Demektir? ,Cezalandırıcı Analizi?
Cezalandırıcı
Cezalandırıcı Anlamı Nedir? Cezalandırıcı Ne Demektir?, Cezalandırıcı Açıklaması Nedir? , Cezalandırıcı Cevabı Nedir? , Cezalandırıcı Kelimesinin Anlamı?

Cezalandırıcı

Cezalandırıcı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cezalandırıcı
Demolition Man
Filmin posteri
Yönetmen Marco Brambilla
Yapımcı Joel Silver
Michael Levy
Howard Kazanijan
Senarist Peter M. Lenkov
Robert Reneau
Daniel Waters
Oyuncular Sylvester Stallone
Wesley Snipes
Sandra Bullock
Nigel Hawthorne
Rob Schneider
Müzik Elliot Goldenthal
Görüntü yönetmeni Alex Thomson
Kurgu Stuart Baird
Stüdyo Warner Brothers
Dağıtıcı Silver Pictures
Cinsi Sinema filmi
Türü Aksiyon/Fantastik.
Renk Renkli
Yapım yılı 1993,ABD
Çıkış tarih(ler)i ABD: 8 Ekim 1993
Türkiye: 10 Aralık 1993
Süre 115 dakika
Dil İngilizce

Cezalandırıcı (özgün adı: Demolition Man), 1993 yılında çekilmiş Warner Brothers yapımı olan fantastik içerikli aksiyon filmidir. Yönetmenliğini Marco Brambilla'nın üstlendiği filmin başrollerinde Sylvester Stallone, Wesley Snipes, Sandra Bullock ve Nigel Hawthorne oynuyor.

Film, eleştirmenlerden karışık eleştirilerle 8 Ekim 1993'te Amerika Birleşik Devletleri'nde gösterime girdi. Dünya çapında 159 milyon dolar gişe hasılatı elde etti ve Stallone için başarılı bir film olarak kabul edildi.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

1996 yıllında John Spartan (Sylvester Stallone) bir polistir. Ona herkes Yok edici Adam (Demolition Man) demektedir. Peşinde olduğu kişi ise uzun zamandır takip ettiği psikopat suçlu ve katil Simon Phoenix'dir (Wesley Snipes). Oldukça ciddi olan Spartan'ın bir karısı ve bir kızı vardır. Ve sonunda Simon Phoenix bir otobüs dolusu yolcuyu kaçırmıştır. Simon'un olduğu binaya girmeyi başaran John, bir süre sonra Phoenix'i öldürmek için patlayıcıları ateşler, bina patlar. Ve içeride birçok ceset bulunur. John Spartan'ın yaptığı bu hata onu uzun bir sürelik onu dondurmaya ve yıllarca oradan donarak kıpırdamama cezasına mal olmuştur. Donarak kalan John Spartan'ın tekrar buzlarının eritilmesi biraz zamanından erken olur.

Yıl 2032, Los Angeles, San Diego ve Santa Barbara birleştirilerek San Angeles olmuştur. Raymond Cocteau tarafından tasarlanıp yönetilen, görünüşte barışçıl bir ütopyadır. Artık kirli ve zararlı insanlar için yerin altında bir tünel hazırlanmıştır. Ve böyle insanlar orada kalıyorlardır. Dünya neredeyse çok sakin, şiddetin az olduğu, teknolojinin ilerlediği ve hastalıkların olmaması için uğraşılmakta olan bir yer olmuştur. Artık zararlı yiyecekler hatta tuz bile yoktur. Ayrıca her küfür edildiğinde bir ceza alınıyordur. Polislerde de her şey yolundadır, birçok mahkûm buzlandırılarak kalmaktadır. Bu mükemmel toplum Dr. Raymond Cocteau (Nigel Hawthorne) himayesi altındadır. Şimdiki polislerse oldukça sakindirler, en sevdikleri müzik bile "Benim bir sosisim var" reklam müziğidir. Teğmen Lenina Huxley'se (Sandra Bullock) 20. yüzyılın büyük hayranıdır. Bir gün bir sorgu zamanında Simon Phoenix sorgulanmaktaydı fakat Simon şifreyi öğrenmiştir, şiddetten uzak olan polisleri öldüren Phoenix, oradan çıkarak kaçmayı başlar tabi Simon'un şifreyi öğrenmesi de tamamen başka bir hikâyedir. Simon Phoenix çıktığından beri cinayetler işlemeye, insanlara zarar vermeye başlar fakat çıkma amacı bu değildir. Dövüş sanatları, öldürme gibi konularda bir uzman olan Phoenix'in durdurulması zordur. Bunun için eskiden John Spartan'la çalışmış o zamanlar acemi bir pilot olan birisi Simon Phoenix'in nasıl yakalandığını anlatır. Huxley isteği buzları eritmek ve John Spartan'ı oradan çıkararak Simon Phoenix'in peşine takmaktır. Şef buna karşı çıksa da mecburen kabul eder. John'un buzları eritilmiştir, sadece karısıyla ilgili bilgi alabilen John karısının 2010 depreminde öldüğünü öğrenir. John için yeni dünyaya başlamak kolay olmasa da yine de Simon'dan nefret ettiği için onun peşine takılır. Spartan, spor, alkol, küfür, et yemek ve seks yapmak gibi ahlaksız veya sağlıksız sayılan her türlü davranış yasa dışı ilan edildiğinden, San Angeles'taki hayatı kısır ve baskıcı bulur. Bir müzedeki silahları çalan Phoenix'in amacı bir kişiyi öldürmektir çünkü onun oradan çıkmasına yardım olan kişi her kesin iyi birisi olduğu gördüğü birisidir. Fakat John yüzünden Phoenix'in işleri zorlanmaya başlar.

Phoenix'in ateşli silahları güvence altına almaya çalışacağını tahmin eden Spartan, Huxley'i bir müzeye götürür ve Phoenix'i silah sergisini yağmalarken bulur. Phoenix, Spartan'ı şaşırtacak şekilde, dövüş sanatları ve bilgisayar korsanlığı da dahil olmak üzere geniş bir beceri yelpazesinde uzman düzeyinde bir yeterlilik sergileyerek eskisinden bile daha ölümcül olmuştur. Phoenix kaçar ve Cocteau'yu silah zoruyla tutar, ancak Cocteau rehabilitasyon programına bunu yapmasını engellemek amacaıyla bir emir verdiği için onu öldüremez. Cocteau bunun yerine Phoenix'e, Cocteau'nun ahlaki ideallerine uymayı reddeden ve eski Los Angeles'ın yeraltı harabelerinde yaşayan Scraps adlı bir direniş grubunun lideri Edgar Friendly'yi öldürmesini emreder.

Spartan ve Huxley bu değiş tokuşa güvenlik kameralarında tanık olur ve kriyo-hapishane kayıtlarını inceler. Phoenix'in rehabilitasyon programının, dövüş sanatları, bilgisayar korsanlığı, işkence teknikleri bilgisi ve ölümcül dürtüler dahil olmak üzere onu 1996'da olduğundan daha tehlikeli hale getirmek amacıyla Cocteau tarafından uyarlandığını keşfederler; aksine, Spartan'ın programı ona örgü örmeyi ve dikmeyi öğretmiştir. İkili, Friendly'nin cinayetten hedef alındığını anlayınca Phoenix, Cocteau'yu çetesi için ek kriyo-mahkumları serbest bırakmaya ikna eder ve onları, Friendly'nin peşine düşmeleri için yeraltına götürür. Daha önce bir restorandaki yemek baskını sırasında Hurdalarla karşılaşan Spartan ve Huxley, yeraltına iner ve Friendly'yi Phoenix'in suikast girişiminden kurtarır. Phoenix, bina patlamadan önce zaten ölmüş olan 1996 rehinelerinin ölümleri için Spartan'ı suçladığını ifşa ederek Spartan ile alay eder. Phoenix, dondurucu hapishaneye kaçar ve Spartan, Hurdalardan sağladığı silahlarla peşine düşer.

Cocteau'ya zarar veremeyen Phoenix, onun yerine bir çete üyesine onu öldürtür ve dondurucu hapishanenin en tehlikeli hükümlülerinin buzlarını çözmeye başlar. Spartan, güvenliği için Huxley'i etkisiz hale getirir ve Phoenix'le savaşır ve Phoenix'in katı vücudunu hızla donduran bir kriyojenik kimyasal şişesini kırar. Spartan kafasını tekmeleyerek paramparça eder ve kontrolsüz hızlı dondurma etkisi, kriyo-hapishaneyi yok eden bir patlamayı tetiklerken kaçar. Polis, Cocteau'nun ve dondurucu hapishanenin kaybının bildikleri şekliyle toplumu sona erdireceğinden korkar ancak Spartan, onların ve Hurdaların düzen ve kişisel özgürlüğün en iyi yönlerini birleştirmek için işbirliği yapmalarını önerir. Huxley'i öper ve birlikte ayrılırlar.

Yaş sınırı[değiştir | kaynağı değiştir]

7+, cinsellik bağlantılı konuşma/sahne, aşırı şiddet ve aksiyon sahneleri, çok kısa çıplaklık ve küfürlerden dolayı.

Kadro[değiştir | kaynağı değiştir]

Jack Black, yer altındakilerden biri rolünde kısa olarak gözükmektedir.

Jesse Ventura, bir güreşçidir, filmdeyse Simon Phoenix'in yakınlarından biriydi.

Filmde ismi geçmeyen Rob Schneider, polis Erwin rolünde. Erwin sürekli John'a bu dünyaya alışmadığından dolayı gülen bir San Angeles polis kontrol departmanında çalışanıdır. Schneider Stallone'yle Judge Dredd filminde de daha sonra rol aldı.

Başarılı güreşçi Bill Goldberg filmde cameo olarak kısa görünüyor.

Soundtrack[değiştir | kaynağı değiştir]

1994 yılında çıkmış filmin soundtrack şarkısı Demolition Man'i Sting söylemektedir aynı şarkı 1982'de ilk çıkmıştır. Elliot Goldenthal film için birçok müzik yapmıştır.

Brave New World (Cesur Yeni Dünya)[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin büyük bir kısmında bu romanda olduğu gibi bazı sahneler var. Aldous Huxley (Sandra Bullock'un karakterinin ismiyle benzer) tarafından 1932 yılında yazılmıştır.

Oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk defa 1993 yılında 16-Bitlik bir oyun hazırlandı. John Spartan ve Simon Phoenix karakterlerinin olduğu oyun Acclaim tarafından dağıtılmıştır. Daha sonra 1994 yılında filmden yola çıkılan bir pinball oyunu da yapılmıştır.

İlginç bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Film başlamadan birkaç gün önce Lori Pretty, Sandra Bullock ile değiştirildi.
 • Sylvester Stallone'nin isteği Jackie Chan'in Simon Phoenix rolünde oynamasıydı.Fakat Chan kötü rolde oynamak istememiştir. Ayrıca filmin bir bölümünde Sandra Bullock'un karakteri kendi tekmeleriyle John Spartan'ı şaşırtınca John ona "Bunu nereden öğrendin?" diye soruyor, o da eski Jackie Chan filmlerinden diyerek cevap veriyor.
 • Simon Phoenix müzede Rambo ile ilgili bir cümle söylüyor. Rambo karakterini de Sylvester Stallone oynamaktaydı.
 • Cehennem Silahı 3 filminin posteri Huxley'in odasında (birçok kez) gözüküyor.
 • Film Arnold Schwarzenegger'in popülaritesi nedeniyle ofise girmesine izin veren bir anayasa değişikliğinin kabul edilmesinden sonra Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olarak görev yaptığından bahsediyor. Filmin gösterime girmesinden on yıl sonra, Schwarzenegger siyasete atılıp 2003'te California valilik seçimlerini kazandı ve 2003'ten 2011'e kadar 38. California Valisi olarak görevde kaldı. Seçildikten kısa bir süre sonra, "Arnold Değişikliği" adında bir anayasa değişikliği önerildi, ancak Amerika Birleşik Devletleri Kongresinde kabül edilmedi.
 • Van Damme ve Steven Seagal'e de Simon Phoenix rolü gitti. Seagal kötü adam, Van Damme senaryo yüzünden reddetti.
 • Wesley Snipes'in tekmeleri birçok insana göre kötü ve yavaştı fakat Snipes gerçek hayatta kara kuşak sahibi. Fakat kamera yüzünden sahneler yavaşlatılmıştır. Snipes'in tekmeleri aslında çok hızlıdır.
 • Snipes ve Stallone Bullock'un arabasında kavga ederken "Benim küçük arkadaşıma selam söyle" repliği geçiyor, bu Al Pacino'nun oynadığı Scarface (1983) filmine göndermeydi.
 • Filmin orijinal DVD'sinin röportajlar bölümünde filmden birkaç silinmiş sahne ilk defa gözükmektedir.

Bağlantılı filmler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Demolition Man (1994) (Oyun) (Bu oyun bu filmden yola çıkarak hazırlanmış)
 • "The Jetsons" (1962) (Çizgi film)
 • "Star Trek" (1966) (dizi)
 • 2001: A Space Odyssey (1968)
 • Oliver! (1968)
 • Bring Me the Head of Alfredo Garcia (1974)
 • Star Wars (1977) (John Spartan'ın bir cümlesi)
 • "The Love Boat" (1977) (Dizi)
 • Brave New World (1980) (TV Filmi)
 • Blade Runner (1982)
 • First Blood (1982)
 • Scarface (1983)
 • Rambo: First Blood Part II (1985)
 • Full Metal Jacket (1987)
 • Lethal Weapon 3 (1992)
 • The Meteor Man (1993)
 • Voll normaaal (1994)
 • Hologram Man (1995)
 • Virtuosity (1995)
 • Vinterviken (1996)
 • Bicentennial Man (1999)
 • An Enraged New World (2002)
 • Minority Report (2002)
 • Grand Theft Auto: Vice City (2002) (Oyun)
 • Comedy Central Roast of Denis Leary (2003) (TV) (isim)
 • Demolition Woman (1994) (Video)
 • Austin Powers: International Man of Mystery (1997)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]Haberler Kategorisinden Haberler


 • Cezalandırıcı Nedir?:Cezalandırıcı ile ilgili Cezalandırıcı burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Cezalandırıcı Ne Demektir? Cezalandırıcı Açıklaması Nedir? Cezalandırıcı Cevabı Nedir? Cezalandırıcı Kelimesinin Anlamı? Cezalandırıcı konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Cezalandırıcı Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Cezalandırıcı Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Cezalandırıcı Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Cezalandırıcı İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
 • Cezalandırıcı Açıklaması?:Cezalandırıcı Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir. Cezalandırıcı Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Cezalandırıcı Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Cezalandırıcı Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Cezalandırıcı Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
 • Cezalandırıcı Gerçek mi?:Cezalandırıcı ile ilgili Cezalandırıcı burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Cezalandırıcı sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Cezalandırıcı Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
 • Cezalandırıcı Hakkında?:Cezalandırıcı ile ilgili Cezalandırıcı burada bulabilirsiniz. Cezalandırıcı Detaylar için sitemizi geziniz Cezalandırıcı Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Cezalandırıcı resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz

Webster, Robert Komer, Silahdar Damad Ali Paşa, Yıldız Dağları, Brian Stepanek, Diyarbakır İl Özel İdaresi Ay Spor, Maybach, İrfan Ertürk, Pratt Whitney TF30, Eline Powell, Google Mars, Mariya Pinigina, Hülya Darcan, Valon Bölgesi, Castellarano, Kişinev pogromu, Noah Schnapp, Yoldere, Narman, Denis Baupin, NGC 4291, İbrahim Galib, Kırım Kilisesi, Caprese Michelangelo, Salacca, Bebeto, Cat Ballou, Banvit, Doctor Who and the Silurians, Karesi Atatürk Evi, 1989 Wimbledon Tenis Turnuvası, Joseph Lamb, Küçükhıdır, Malkara, Kyohei Horikawa, Jayakanthan, Birinci Konsül, Kliment Kolesnikov, Ezequiel Garay, Happn, Felsefi gerçekçilik, Alejandro Aravena, Alaşehir Kongresi, İzak Algazi, Proton Savvy, Cassie Scerbo, arap alfabesi, Chester City FC, Jordan Usher, İtch.io, Ekrem Özsoy, Dominique Pire, Edward Kitsis, Mureș Nehri, Gündaş, Akçakale, Helen Bannerman, Antik Yunan felsefesi, Ahmed Nami, İstanbul Başakşehir FK, Midlothian, Illinois, Çatalkaya, Narlıdere, Kredili sistem, Hidrografya, Ford Escort, TOGG, Nea Ekklisia, NGC 2315, Michael J. Fox, Giuseppe Mazzini, Arktika gelengisi, Japonya imparatorluk mührü, Narcissa Malfoy, Shenzhen, Kontrplak, Yüzmede dünya rekorları listesi, Düz panel ekran, Klaus Hasselmann, Veli Saltıkgil, XI. Konstantin, VII. Henry, Dağ savaşı, En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü, Sinirci, Düzce, Afşar Barajı, Sarı Deniz, Dado Pršo, Seemann, Ulusal Devrim Komutanlığı Konseyi, Andreas Palicka, Richard Kruspe, Çakmaklı, Ovacık, Giyilebilir bilgisayar, Washington (state), Du hast, Ayutthaya, Jozef Sivák, Bütün ülkelerin işçileri birleşin, Ali Sami Yen Stadyumu, Yansıtmalı teleskop, Keişan, Kurdoğlu Muslihiddin Reis, Saatli Cami,
Rio Moda Haftası, 8. Türkiye Hükûmeti, Port Harcourt Uluslararası Moda Haftası, Kıymetsiz İsminin Anlamı Nedir?, Ethem Karahan Kimdir?, Archie Goodwin Kimdir?, Ottawa Moda Haftası, Adil Ahmed Kimdir?, Miami Mercedes-Benz Moda Haftası, 7. Türkiye Hükûmeti, Mexico City Moda Haftası, Çözümsel İsminin Anlamı Nedir?, Akılbek Caparov Kimdir?, Madrid Moda Haftası, Aykutalp Derkan Kimdir?, Tunç Bilekli İsminin Anlamı Nedir?, Los Angeles Moda Haftası, Saf Kan İsminin Anlamı Nedir?, Otuz Altı İsminin Anlamı Nedir?, Maderzad İsminin Anlamı Nedir?, 2002 genel seçimleri, 6. Türkiye Hükûmeti, @portraits Kimdir?, PFDC Sunsilk Moda Haftası, Alper Yılmaz Kimdir?, Atkılı İsminin Anlamı Nedir?, Ahmet Reha Yereşen Kimdir?, Kahverengimsi İsminin Anlamı Nedir?, Lagos Moda Haftası, Jeffrey Archer Kimdir?, Gibisi İsminin Anlamı Nedir?, Gönlü Tok Nedir?, Jakarta Moda Haftası, Hakkı Öztürk Kimdir?, 5. Türkiye Hükûmeti, Detroit Moda Haftası, Kıymetli İsminin Anlamı Nedir?, @models Kimdir?, @alvinchyi Kimdir?, @influencer Kimdir?, Yeni İstanbul Valisi Kim Oldu Kimdir?, Yeni İstanbul Valisi Kim Olacak Kimdir?, Yeni İstanbul Valisi Kimdir?, Yeni İstanbul Valisi Kim Kimdir?, @fashionable Kimdir?, Kopenhag Moda Haftası, @womenfashion Kimdir?, Şükran Efetürk Kimdir?, @streetwear Kimdir?, @modelmanagementco kimdir Kimdir?, @me nereli Kimdir?, @aestheticfeed nereli Kimdir?, [email protected] Kimdir?, @dressesonline kimdir Kimdir?, [email protected] Race Pro Kimdir?, Business @ the Speed of Thought Kimdir?, @ceydatun anlamı Kimdir?, [email protected] seminarioj Kimdir?, Dans@ Kimdir?, @sohoplace Kimdir?, @art anlamı Kimdir?, @goodvibes anlamı Kimdir?, @onlineshopping Kimdir?, Yenişehir Osmangazi Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi, NGC 278, Chamartin Madrid, Trikala, Bastian Schweinsteiger, Denys Boyko, Türkiyedeki amfibiler listesi, tbmm 5. dönem milletvekilleri listesi, Aton, The Fame3, İhsan Raif Hanım, asagidolay bismil, bayrak asmak ne anlama gelir analizi ne demektir, Ngorongoro Koruma Alanı, Richard Penn (oyuncu), 438 sayı, Eisenberg an der Raab, Delio Toledo, NGC 3543, Ability Office, NGC 3789, Naftali Bennett, Habsburg Kontu Radbot, Oksana Slivenko, Ernst Haefliger, Sururi, Fatih, Nadi, Power On Self Test, Dumlupınar, Bismil, Coop İsviçre, Albenga, Torquay United FC, Felix Bloch (diplomat), D 957, Bahane Remixes, David Guetta1, Low frequency effect,