Çankaya Köşkü Nedir?

Çankaya Köşkü Nedir?

Çankaya Köşkü
Çankaya Köşkü Kelimesinin Anlamı Nedir? Çankaya Köşkü Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Çankaya Köşkü Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı
Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:
Çankaya Köşkü - Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek Çankaya Köşkü - Oranlamak Çankaya Köşkü - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı
Çankaya Köşkü - Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.
Çankaya Köşkü - Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Çankaya Köşkü - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler
 - dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek
 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Çankaya Köşkü
Çankaya Köşkü Nedir? Çankaya Köşkü Ne demek? , Çankaya Köşkü Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi
Çankaya Köşkü
Çankaya Köşkü Kelimesinin Anlamı? Çankaya Köşkü Ne Demek? Çankaya Köşkü Ne Demektir? ,Çankaya Köşkü Analizi?
Çankaya Köşkü
Çankaya Köşkü Anlamı Nedir? Çankaya Köşkü Ne Demektir?, Çankaya Köşkü Açıklaması Nedir? , Çankaya Köşkü Cevabı Nedir? , Çankaya Köşkü Kelimesinin Anlamı?

Çankaya Köşkü Nedir?

Çankaya Köşkü

Koordinatlar: 39°53′21″K 32°51′52″D / 39.88917°K 32.86444°D / 39.88917; 32.86444
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çankaya Köşkü
Emblem of the Presidency of Turkey.svg
Turkey. Ankara. Palace of Attaturk (i.e., Ataturk) LOC matpc.16728 (cropped).jpg
Çankaya Köşkü (1935)
Köşkün Ankara haritasındaki konumu
Köşkün Ankara haritasındaki konumu
Köşkün Ankara haritasındaki konumu
Genel bilgiler
Tür Köşk
Konum Çankaya, Ankara, Türkiye
Koordinatlar 39°53′21″K 32°51′52″D / 39.88917°K 32.86444°D / 39.88917; 32.86444
Mevcut kullanan TBMM Başkanı
(1920–1923)
Türkiye Cumhurbaşkanı
(1923–2014)
Türkiye Başbakanı
(2014–2018)
Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı
(2018–günümüz)
Yenilenme 1985
Sahip Türkiye Türkiye Cumhuriyeti
Yükseklik 1071 m
Teknik detaylar
Zemin alanı 1,77 km²
Tasarım ve inşaat
Mimar Vedat Tek, Arif Hikmet Bey, Seyfi Arkan, Mustafa Aytöre ve Orhan Genç
Mustafa Kemal Atatürk'ün köşkün kütüphanesinde çalışırken çekilmiş bir fotoğrafı, 16 Temmuz 1929

Çankaya Köşkü, Türkiye'nin başkenti Ankara'da 1923–2014 yılları arasında Cumhurbaşkanlarının ikamet ettiği komplekstir. 2014 yılından itibaren Cumhurbaşkanlığı resmî konutunun Cumhurbaşkanlığı Sarayı olmasıyla, Başbakanlar tarafından kullanılmaya başlandı. 2017 anayasa değişikliği referandumunun ardından yapılan 2018 genel seçimleri ile birlikte köşk, başbakanlık makamının kaldırılmasıyla kurulan Cumhurbaşkanı Yardımcısı makamı tarafından kullanılmaya başlandı.

Köşk, Ankara'nın merkezi olan Kızılay Meydanı'nın yaklaşık 5 kilometre güneyindedir ve rakımı 1.071 metredir. Çankaya Köşkü 1,77 km² büyüklüğünde bol ağaçlı ve halka kapalı bir alan üzerinde kuruludur.[1]

Yapılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Müze Köşk[değiştir | kaynağı değiştir]

Atatürk Müze Köşkü olarak adlandırılan bina, Cumhurbaşkanlığı kompleksi içindeki ilk yapıdır.

Ankaralı bir Ermeni tüccar tarafından 1800'lü yılların son çeyreğinde yaptırılan ve sonrasında kentin zengin ailelerinden Bulgurzadeler'in eline geçen Kasapyan Köşkü olarak bilinen bağ evi, Ankara Müftüsü Rifat Efendi'nin gayretleriyle halk arasında toplanan 4500 lira bağış sayesinde Bulgurzade Tevfik Efendi'den alınır ve Mustafa Kemal'e hediye edilir. Mustafa Kemal, Ziraat Mektebi ve Direksiyon binasından sonra, Ankara'daki yıllarını 1921 yılında yerleştiği bu bağ evinde sürdürür.

Atatürk, bugün müze olan Köşkte, 1921 ile 1932 yılları arasında kaldı. Annesi Zübeyde Hanım ve eşi Latife Hanım da bir süre burada oturdular. Kasapyan Köşkü, 1924 yılında Mimar Vedat ve Mimar Arif Hikmet Beylerin yaptığı ilavelerle bugünkü durumuna getirildi.[2]

Müze Köşk'ün methal taşlık olarak anılan girişinden hole geçilir. Ortasında bilardo masası, tam karşı köşede piyano bulunan hole açılan üç kapıdan sağdaki ile yeşil salona, karşıdaki ile yemek salonuna, soldaki ile ise elçi kabul salonuna geçilir. Yine solda, üst kata çıkan merdivenler bulunur. Üst katta ise geniş bir sofa, çalışma odası, kütüphane, yatak odası, oturma odası ve banyo vardır.

Mustafa Kemal Atatürk, ziyaretçilerini, büyükelçileri, yerli yabancı misafirlerini, gazetecileri bu küçük Köşk'te kabul eder ve ağırlardı. Dünya'da tarihi değeri olan pek çok bina, ünlerini büyüklüklerine ve mimarlarına borçludurlar. İlk Çankaya Köşkü'nün ise maddi bir büyüklüğü olmadığı gibi, mimarı da belli değildir. Atatürk'ü izleyen Cumhurbaşkanları da Çankaya'daki yeni Pembe Köşk'te günün ihtiyaçlarından doğan küçük değişikliklerle, Atatürk'ten gelen yaşayışı sürdürmüşlerdir.

Pembe Köşk[değiştir | kaynağı değiştir]

Çankaya Köşkü, Müze Köşk'ün hemen sağ tarafında ve onun bittiği yerde başlayan sütunlu, pembe tarihi bir yapıdır.

Yapımına 1931 yılında başlanılan ve ilk yıllarda Yeni Köşk olarak da adlandırılan Çankaya Köşkü 1932 yılı ekim ayında tamamlandı.

Pembe Köşk'ün üç cephesi de Ankara taşı ile çevrilidir. Alt katı bodrum ve genişçe bir teras üzerine iki kat olarak inşa edilen Çankaya Köşkü'nün birinci katı, çalışma ve misafirlerin kabulleri, üst katı ise ikametgâh için düzenlenmiştir. Çankaya Köşkü'nün çalışma ve kabul salonlarının bulunduğu birinci katına, binanın her dört cephesindeki kapılarla da giriş yapılabilmektedir.

Türk Bayrağı'nın dalgalandığı büyük gönder, Köşk'ün sağ ön tarafında ve Gül Bahçesinin duvarlarının başladığı köşededir. Çankaya Köşkü'nün günlük kullanım kapısı, 19 taş basamaklıdır. Terasında köşeli küçük havuz ile bir çiçek bölümü vardır. Yabancı Devlet Başkanları'nın Köşk'ü ziyaretlerinde ise, ön cephedeki geniş merdivenler ile aynalı salonun terasa açılan kapısı kullanılmaktadır.

Camlı Köşk[değiştir | kaynağı değiştir]

Çankaya yerleşkesi içinde Atatürk'ün anısını yaşatan üçüncü bina olan Camlı Köşk, 1935 yılında Atatürk tarafından kız kardeşi Makbule Atadan'ın ikameti için yaptırılmıştır.

Mimar Seyfi Arkan tarafından yapılmış, 1936 yılında tamamlanarak hizmete açılmıştır. Tek katlı bir yapı olan Camlı Köşk, 1951–1954 yılları arasında Türkiye'yi ziyaret eden yabancı Devlet Başkanlarına ikametgâh olarak tahsis edilmiştir. 1954–1970 yılları arasında Başbakanlık ve Senato Başkanlığı ikametgâh olarak kullanılmıştır.

1985 yılında yeniden düzenlenmiş, 1994'te restorasyonuna başlanmış olan Camlı Köşk, restorasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra, 1996 yılı başında tekrar yabancı Devlet Başkanlarını konuk etmek üzere kullanılmaya başlanmıştır.

Başyaverlik Binası[değiştir | kaynağı değiştir]

Başyaverlik binasının yapım tarihine ilişkin kesin bir bilgi yoktur. Kimi kayıtlarda 1922'de yapıldığının belirtilmesine karşın 1924 yılına ilişkin bir anı kitabında "Yaveran Binası" olarak belirtilen fotoğraftaki bina ile bugünkü bina arasında bir ilişki bulunmamaktadır.

Tek katlı kâgir bir bina olan Başyaverlik binasının pek çok restorasyon ve onarım geçirdiği, kimi bölümlerin sonradan eklendiği anlaşılmaktadır. Yine binanın arkasındaki bir taşlıkta 1928 tarihinin yazılı olduğu, ancak bunun, binanın yapımı sırasında mı yoksa bir restorasyonda mı yazıldığı bilinmemektedir.

Hizmet Binası[değiştir | kaynağı değiştir]

Cumhurbaşkanlığında mevcut binaların ihtiyacı karşılamaması üzerine yapılmıştır. 4 Nisan 1986 günü temeli atılan bina 1993 yılında hizmete açılmıştır. Projesi mimarlar Mustafa Aytöre ve Orhan Genç tarafından hazırlanan binada, toplantı, kabul, resepsiyon salonları bulunmaktadır.

Sığınak[değiştir | kaynağı değiştir]

Çankaya'da bir atom sığınağı da yer alıyor. 1940'lı yıllarda İsmet İnönü'nün cumhurbaşkanlığı döneminde inşa edilen sığınak, köşk binasının 50 metre arkasında yer alıyor.

Çelik bir kapıdan girilen sığınak, Ankara'ya muhtemel bir nükleer saldırı durumunda Cumhurbaşkanının çalışacağı mekân olarak planlandı. Her türlü ayrıntının düşünüldüğü bölmede mütevazı bir banyo, masalara yerleştirilmiş küçük kuru çiçekler, banyo terlikleri ve 1940'lı yıllardan kalma bir barometre var.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel sığınağa hiç girmemesini geçmişte istismar edilmesine bağlarken, onun bahsettiği dönem İsmet İnönü'nün cumhurbaşkanlığı döneminde yaşanan II. Dünya Savaşı günleriydi. Demirel, halkın tepesine bomba atılacağı bir ülkede "Cumhurbaşkanı Çankaya'da sığınak buldu" diye laf çıkmasının kendisini o güne kadar sığınağa girmemeye yönelttiğini belirtti.

Piramit Salon[değiştir | kaynağı değiştir]

Çankaya Köşkü'nün en yeni salonu 22 Kasım 1999'da açılan ve tam bir teknoloji harikası olarak tanımlanan Piramit Salon'dur. ABD Başkanı Bill Clinton'ın Ankara ziyaretine teknik aksaklıklardan dolayı yetişmeyen Piramit Salon'un ilk misafiri Finlandiya Cumhurbaşkanı Martti Ahtisaari oldu.

Salonda simultane tercüme için gereken araçlar, ses cihazları ve kameralar bulunuyor. Duvarları ses yalıtımı için özel olarak kaplandı. Kırmızı rengin hakim olduğu salonda kameraların rahatça çekim yapabilmeleri için ayrı bir de bölüm oluşturuldu.

Günümüzdeki durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

10 Ağustos 2014 tarihinde 12. Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık binası olarak tasarlanan ve 1150'den fazla oda bulunan Atatürk Orman Çiftliği'nde yapılan binanın "Cumhurbaşkanlığı Sarayı" olduğunu açıkladı.

Çankaya Köşkü'nün ise Başbakanın yeni makamı olacağını açıkladı. Başbakan, Çankaya Köşkü'nü sadece makam ve özel davetlerde kullanmaktaydı. Başbakanlık yardımcıları Başbakanlık Merkez Binası'nda kalmaya devam etmekteydi.[3]

Günümüzde yapı, 10 Temmuz 2018 tarihinden itibaren Cumhurbaşkanı Yardımcısı tarafından resmî ikametgâh olarak kullanılmaktadır. Güncel olarak Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı tarafından resmi olmasa da halen kullanılmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Çankaya'nın gerçek rakımını açıkladı: 1071 metre". 4 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Kasım 2012. 
  2. ^ "Çankaya Belediyesi internet sitesi, Atatürk ve Çankaya". 30 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mayıs 2011. 
  3. ^ "29 Ekim resepsiyonu yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda". 13 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Eylül 2014. 


Haberler Kategorisinden Haberler


  • Çankaya Köşkü Nedir? Nedir?:Çankaya Köşkü Nedir? ile ilgili Çankaya Köşkü Nedir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Çankaya Köşkü Nedir? Ne Demektir? Çankaya Köşkü Nedir? Açıklaması Nedir? Çankaya Köşkü Nedir? Cevabı Nedir? Çankaya Köşkü Nedir? Kelimesinin Anlamı? Çankaya Köşkü Nedir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Çankaya Köşkü Nedir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Çankaya Köşkü Nedir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Çankaya Köşkü Nedir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Çankaya Köşkü Nedir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
  • Çankaya Köşkü Nedir? Açıklaması?:Çankaya Köşkü Nedir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir. Çankaya Köşkü Nedir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Çankaya Köşkü Nedir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Çankaya Köşkü Nedir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Çankaya Köşkü Nedir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
  • Çankaya Köşkü Nedir? Gerçek mi?:Çankaya Köşkü Nedir? ile ilgili Çankaya Köşkü Nedir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Çankaya Köşkü Nedir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Çankaya Köşkü Nedir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
  • Çankaya Köşkü Nedir? Hakkında?:Çankaya Köşkü Nedir? ile ilgili Çankaya Köşkü Nedir? burada bulabilirsiniz. Çankaya Köşkü Nedir? Detaylar için sitemizi geziniz Çankaya Köşkü Nedir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Çankaya Köşkü Nedir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz

Çocuk güvenlik kilidi, Zoran Yovanovski, Ton nom, Davos, Survivor 2017, Chytridiomycota, Zabulistan, Kırankaya, Kategori:Bolvadin, Kategori:Kozaklı belde ve köyleri, Waylon, Bloch teorisi, Matematiksel fonksiyonların listesi, Kategori:4AD sanatçıları, Kategori:1617 yılında ölenler, Heroes karakterleri listesi, Uzatma süresi, Post punk, Daniel Congré, Dr. Robotnik, Ho Chi Minh, Dinkelsbühl, Eliseo Prado, Seungmin, Kategori:1987de Amerika Birleşik Devletlerinde spor, Evrim düşüncesinin tarihi, Elmwood Park, Illinois, Vampirle Görüşme, Nerone, Kategori:1917de geçen filmler, Kategori:Lucca, Tek gecelik cinsel ilişki, Fernando Hierro, Negatif sayı, Film noir, Newton OS, Proximus, Pontus kralları listesi, Offenbach, Kategori:Zhejiang, Meira (İspanya), Jacques Chaban Delmas, Harthacnut, Fervedouro, Dosya:Samandag1.JPG, I. João, Hentbol, Clermont Konsili, Kategori:Gürcü kadın şarkıcılar, Coşturucu gösteri, Sisley, 2012 UEFA Süper Kupası, Kategori:Bir Varmış Bir Yokmuş, Mawson İstasyonu, Hitler ailesi, İslam ve kölelik, Mevdud, Daisy Ducati, Homo sapiens, Mısır (bitki), Sovinfilm, Kategori:Belçikadaki Alman gurbetçiler, Kategori:Havacılık şirketleri, Kategori:Fransız müzikal tiyatro bestecileri, Ramiz Soydaş, Antikçağ felsefesi, Kopimizm Kilisesi, Dosya:Ulukisla.JPG, 2012 UEFA Avrupa Ligi Finali, Genç İtalya, Jack Duncan, Diego Maradona, Aliou Badji, Kategori:Eyaletlerine göre Amerikalı modeller, Omnilife Stadyumu, Giants Stadyumu, Beydili, Gülnar, Marina Çerkasova, adı si birimlerinde kullanılmış bilim insanları listesi, Adı SI birimlerinde kullanılmış bilim insanları listesi, Lara Croft Tomb Raider: The Cradle of Life, Lil Yachty, Craig Mack, Neredesin Firuze, Neptün, Pedro Cateriano, Neopaganizm, Takım sporu, Everything Has Changed, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, The Thomas Crown Affair, Masta Killa, Francisco Sá, Minas Gerais, Kategori:Yıla göre İngiltere, Deniz uçağı, Lloyd Banks, Ignacio Milam Tang, Rolf Roosalu, Mikis Theodorakis, Phthia,
Sokaklara Dökülmek Deyimi Anlam Nedir? Sokaklara Dökülmek Deyimi Ne Demek?, Necib Nedir?, Muhayyer Bırakmak Deyimi Anlam Nedir? Muhayyer Bırakmak Deyimi Ne Demek?, Artvin Merkez Merkezköyler Çağrakan Mahallesi Muhtarlığı Artvin Merkez Merkezköyler Çağrakan Mahallesi Muhtarı Kim?, İçinin Ateşi Küllenmek Deyimi Anlam Nedir? İçinin Ateşi Küllenmek Deyimi Ne Demek?, Fesat Çıkarmak Fesada Vermek Deyimi Anlam Nedir? Fesat Çıkarmak Fesada Vermek Deyimi Ne Demek?, a1performancetraining.com, Muta Nedir?, Amasya Merkez Merkezköyler Karsan Köyü Muhtarlığı Amasya Merkez Merkezköyler Karsan Köyü Muhtarı Kim?, Birinin Yasını Tutmak Deyimi Anlam Nedir? Birinin Yasını Tutmak Deyimi Ne Demek?, Olukpınar Köyü Muhtarlığı Olukpınar Köyü Muhtarı Kim?, Mesnevihan Nedir?, Yeniden Nedir?, Manasızlık Nedir?, Linoleom, linolyum Nedir?, üşküfe Nedir?, Kümbet Nedir?, Tıraş losyonu Nedir?, Adıyaman Besni Merkezköyler Balka Mahallesi Muhtarlığı Adıyaman Besni Merkezköyler Balka Mahallesi Muhtarı Kim?, Köpek dişi Nedir?, Tehir, tehir Nedir?, Ejeh Nedir?, Takımadalar Nedir?, Kelb-ül-ekber Nedir?, Karanı Nedir?, Kalite kontrolü Nedir?, Ford, Rüyada Ruh hastalığı Görmek Ne Anlama Gelir?, Hâkim (hukuk) Nedir?, Rüyada Mecusi Görmek Ne Anlama Gelir?, Pantherophis ramspotti Nedir?, Rüyada Kanaat Görmek Ne Anlama Gelir?, Echis carinatus Nedir?, Düşmanca Nedir?, Boğazlar Yerleşimleri Nedir, istirdad Nedir?, Denenmek Nedir?, ifadelendirmek Nedir?, Hint kirazı Nedir?, Hayatı Nedir?, Halc Nedir?, Bayrağımıza ve istiklal Marşımıza niçin saygı göstermeliyiz büyüklerinizden bilgi alınız?, Güdücü Nedir?, Giranbeha Nedir?, Strazdas, çözünme Nedir?, Lenovo V17 G3 IAP Laptop, Gebr Nedir?, çilay Nedir?, Fokur fokur Nedir?, Cansipar Nedir?, Antalya Korkuteli Korkuteli Bahçeyaka Mahallesi Muhtarlığı Antalya Korkuteli Korkuteli Bahçeyaka Mahallesi Muhtarı Kim?, Lenovo G27qe-20, Soğuk algınlığı Nedir?, Ariel Agüero Kimdir?, Burcu Nedir?, Borsa eksperleri Nedir?, Antitoksin Nedir?, Bir lahzada Nedir?, 19thbozeman.com, Berk Nedir?, Baydur Nedir?, Balmumu Nedir?, 1681886.com, Sepici Nedir?, 12minijiji.com, 102cribs.com, Sakilik Nedir?, 03j2.com, affiliatecashbusiness.com, Rasyonel sayı Nedir?, adultexotica.com, İnlice, activitycentersoftware.com, a1ml3ss.com, Ademoğlu Nedir?, Neci Nedir?, Amasya Merkez Merkezköyler Karataş Köyü Muhtarlığı Amasya Merkez Merkezköyler Karataş Köyü Muhtarı Kim?, Mut Nedir?, Fiat, Mesnevi-han Nedir?, Bahri Köyü Muhtarlığı Bahri Köyü Muhtarı Kim?, Yeniçerilik Nedir?, Manasız Nedir?, Link Nedir?, Uskuf Nedir?, Bedri Serter Kimdir?, Kumbaracı Nedir?, Tıraş bıçağı Nedir?, Köpek Nedir?, Tehir Nedir?, Takımada Nedir?, Yırtılmayan Bina Boyu Afişler Satış Fiyatı, Kelb-ül-asgar Nedir?, Pantherophis obsoletus Nedir?, Echis borkini Nedir?, Karanfüliyye Nedir?, Kalite hedefi çevre Nedir?, Bayrağımıza ve istiklal Marşı'mıza neden değer vermeliyiz?, Sokağa Dökülmek Deyimi Anlam Nedir? Sokağa Dökülmek Deyimi Ne Demek?,