Çanakkale Şehitleri Anıtı Nedir?

Çanakkale Şehitleri Anıtı Nedir?

Çanakkale Şehitleri Anıtı
Çanakkale Şehitleri Anıtı Kelimesinin Anlamı Nedir? Çanakkale Şehitleri Anıtı Kelimesinin Anlamı Ne demek? , Çanakkale Şehitleri Anıtı Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Demek Ne Demek, Nedir? Tdk'ye Göre Anlamı
Demek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK'ye göre, demek kelimesi anlamı şu şekildedir:
Çanakkale Şehitleri Anıtı - Söylemek, söz söylemek -  Ad vermek -  Bir dilde karşılığı olmak -  Herhangi bir ses çıkarmak -  Herhangi bir kanıya, yargıya varmak -  Düşünmek Çanakkale Şehitleri Anıtı - Oranlamak Çanakkale Şehitleri Anıtı - Ummak, - Erişmek -  Bir işe kalkışmak, yeltenmek -  Saymak, kabul etmek -  bir şey anlamına gelmek -  öyle mi,  - yani, anlaşılan -  inanılmayan, beklenmeyen durumlarda kullanılan pekiştirme veya şaşma sözü

Demek Kelimesi Cümle İçerisinde Kullanımı
Çanakkale Şehitleri Anıtı - Eskilerin dediği gibi beşer, şaşar. -  Muşmulaya döngel de derler.
Çanakkale Şehitleri Anıtı - Kamer `ay` demektir. -  Küt dedi, düştü. -  Bu işe herkes ne der? -  Güzellik desen onda, zenginlik desen onda. -  Bundan sonra gelir mi dersin? -  Saat yedi dedi mi uyanırım. - Kımıldanayım deme, kurşunu yersin. Ağzını açayım deme, çok fena olursun. - Yarım milyon dediğin nedir? - Okuryazar olmak adam olmak demek değildir. -  Vay! Beni kovuyorsun demek, pekâlâ! Çanakkale Şehitleri Anıtı - Demek gideceksin.

Demek Kelimesi Kullanılan Atasözü Ve Deyimler
 - dediği çıkmak - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek
 - dedi mi - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin  - demek istemek , - demek ki (veya demek oluyor ki) , - demek olmak , - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok - dediği çıkmak , {buraya- - dediğinden (dışarı) çıkmak - dediğine gelmek i, - dedi mi , {buraya- - deme! - demediğini bırakmamak (veya koymamak) - deme gitsin , - demek istemek - demek ki (veya demek oluyor ki) - demek olmak - dememek - der oğlu der - deyip de geçmemek - diyecek yok

Çanakkale Şehitleri Anıtı
Çanakkale Şehitleri Anıtı Nedir? Çanakkale Şehitleri Anıtı Ne demek? , Çanakkale Şehitleri Anıtı Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi , Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız. İlgili Sözlük Kelimeler Listesi
Çanakkale Şehitleri Anıtı
Çanakkale Şehitleri Anıtı Kelimesinin Anlamı? Çanakkale Şehitleri Anıtı Ne Demek? Çanakkale Şehitleri Anıtı Ne Demektir? ,Çanakkale Şehitleri Anıtı Analizi?
Çanakkale Şehitleri Anıtı
Çanakkale Şehitleri Anıtı Anlamı Nedir? Çanakkale Şehitleri Anıtı Ne Demektir?, Çanakkale Şehitleri Anıtı Açıklaması Nedir? , Çanakkale Şehitleri Anıtı Cevabı Nedir? , Çanakkale Şehitleri Anıtı Kelimesinin Anlamı?

Çanakkale Şehitleri Anıtı Nedir?

Çanakkale Şehitleri Anıtı

Koordinatlar: 40°03′01″K 26°13′09″D / 40.05028°K 26.21917°D / 40.05028; 26.21917
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çanakkale Şehitleri Anıtı
Şehitler Abidesi Çanakkale.jpg
Çanakkale Şehitleri Anıtı
Genel bilgiler
Tür Anıt
Konum Çanakkale, Türkiye
Koordinatlar 40°03′01″K 26°13′09″D / 40.05028°K 26.21917°D / 40.05028; 26.21917
Başlama 17 Nisan 1954
Tamamlanma 21 Ağustos 1960
Yükseklik 41,7 m
Canakkalesehitleriabidesi.jpg
Anıtın tavanına Türk bayrağı işlenmiştir
Çanakkale 4832.jpg

Çanakkale Şehitleri Anıtı, Çanakkale il sınırları içindeki Gelibolu Yarımadası'nda, Çanakkale Boğazı'nın ucunda Morto Koyu önündeki Hisarlık Tepe üzerinde yer alan anıt.

1915 yılında I. Dünya Savaşı sırasında Çanakkale Savaşları'nda hayatını kaybeden Türk askerlerin anısına yaptırıldı. Dört ayak ve bir kubbeden oluşan 41,7 metre yüksekliğindeki yapı, Feridun Kip, İsmail Utkular ve Doğan Erginbaş tarafından tasarlanmıştır. Temeli 17 Nisan 1954 tarihinde atılmış ve 21 Ağustos 1960 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Yanında Mehmetçik Anıtı, Türk Bahçesi, Mustafa Kemal Çanakkale'de Anıtı, Yaralı Asker Anıtı, Meçhul Asker Kabri ve Türk Şehitliği bulunur.

Arka plan[değiştir | kaynağı değiştir]

I. Dünya Savaşı'nda Gelibolu Yarımadası, tarihin gördüğü en kanlı savaşlardan birine sahne oldu. İngilizlerin 205 bin, Fransızların ise 47 bin zayiat verdiği savaşta Türk tarafının zayiatı konusunda farklı sayılar ortaya çıkmıştır.[1] 5. Ordu Komutanlığının Başkomutanlık Vekaletine sunduğu zayiat raporlarına göre Türklerin zayiatı toplamda 213.882’dir. Yoğun zayiat nedeniyle ölen askerlerin defnedilmesi her iki taraf adına da ciddi bir soruna dönüşmüştü. Dar bir alanda biriken ölüler, tek kişilik mezarlar yerine toplu mezarlara gömülmek durumunda kaldı.

Mondros Mütarekesi'nin ardından İngilizler tarafından itibaren değişik mevkilerde yeni mezarlık ve abideler inşa edildi. Türk Kurtuluş Savaşı’nın ardından Türkiye hükûmeti, I. Dünya Savaşında değişik nedenlerle ölen İngiltere, Fransa, ve İtalya askerlerinin bulunduğu mezarları ve adlarına dikilmiş abidelerin bulunduğu arazileri ilgili devletlere ayrı ayrı ve süresiz olarak bırakmayı kabul etti.

İngilizler, işgal döneminden başlattıkları mezarlık ve abide sayısını Lozan Antlaşması sırasında otuza çıkardı. I. Dünya Savaşı sırasında Seddülbahir'de bir mezarlık inşa eden Fransızlar, 1930'a kadar yeni düzenlemeler yaptılar. Yeni Zelandalılar da 1919'dan itibaren kendi şehitlik ve abidelerini oluşturmaya başladı. Türk şehitler için ise uzun süre Gelibolu’da bir abide dikilemedi.

Türk şehitler için abide dikilmesi konusunda bu dönemde atılan tek somut adım 1934'te Gelibolu'nun ilk Türk abidesi olma özelliğini taşıyan ve bölgede toplanan taşların üst üste konulmasıyla oluşturulan Mehmet Çavuş Abidesi'nin yeniden inşası oldu. Abidenin inşaatını Jandarma Er Okulu gerçekleştirdi. Çanakkale Şehitler Abidesi dikilinceye kadar Türk heyetlerinin bütün resmi törenleri bu anıtın olduğu yerde düzenlendi.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1943 yılında Millî Savunma Bakanlığı tarafından Çanakkale şehitleri için bir abide yarışması düzenlendi. 1944'te yapılan yarışmaya 37 proje katıldı. İstanbul Teknik Üniversitesi'nde öğrenci olan Feridun Kip, Doğan Erginbaş ve İsmail Utkular’ın projesi yarışmayı kazandı.[2] Mali imkansızlıklar yüzünden proje uzun süre hayata geçirilemedi.

Çeşitli defalar meclis gündemine gelen konu, bir öğrenci kuruluşu olan Millî Türk Talebe Birliği'nin (MTTB) 1952 Nisan’ında Çanakkale Valiliği'ne ve hükümete başvurması sonucunda yeniden Türk kamuoyunun gündemine girdi.[1] Başvuru Bayındırlık Bakanlığı tarafından kabul edildi ve çalışmalar başladı. Daha önce Millî Savunma Bakanlığı tarafından açılan yarışmada birinciliği kazanan projenin yapılması kararlaştırıldı. İnşaatın takibi ve organizasyonu için başkanlığını Emin Nihat Sözeri'nin yaptığı[3] 9 kişilik "Çanakkale Şehitleri Abidesi İnşaatına Yardım Komitesi" adıyla bir komite kuruldu. Abidenin Hisarlık Tepe'de yapılmasına, betonarme olarak inşasına ve üzerinin granit kaplanmasına karar verildi. Çanakkale Şehitleri Abidesi İnşaatına Yardım Komitesi'nin yaptığı yardım çağrısı, büyük bir yardım kampanyasına dönüştü. İnşaatın temeli 17 Nisan 1954’te atıldı.

Abide inşaatı aylar sonra İnşaatta kullanılan malzemelerin bozuk ve kalitesiz olduğunun tespiti üzerine durmuş, ihale feshedilmiştir.[1] Yeniden ihale edilen inşaatın 1958 senesi Temmuz ayında bitmesi kararlaştırılmıştı. Ancak duraklama döneminde personel maaşları ödenmiş ve inşaat malzemelerinin fiyatları artmış olduğundan halktan toplanan yardım paraları 1957’de bitti.[1] İnşaatın temel takviyesi yapılmış ve granit henüz 12 metreye kadar yükselmişti. Milliyet gazetesin muhabiri Necmi Onur’un inşaatın yarım kaldığına dair haberi ve gazetenin yazarı Refi Cevat Ulunay’ın yazıları üzerine kamuoyu konuya büyük ilgi gösterdi.[1] Gazete, Çanakkale Şehitleri Abidesi'nin bitirilmesi için 18 Ocak 1958 itibarıyla ülke çapında bir yardım kampanyası düzenlediğini duyurdu. Kampanya, Türk basınının diğer yayın organları tarafından da desteklendi. 100 bin liralık bir yardım toplama hedefiyle başlayan kampanya 18 Mart 1958’de son bulduğunda 1 milyon 686 bin 251 liralık hasılata ulaşılmıştı.[1] Abidenin gövde inşaatı, 18 Eylül 1959 tarihinde tam olarak tamamlandı.

Abidenin resmi açılışı, Anafartalar Zaferi'nin 45. yıl dönümüne denk gelen 21 Ağustos 1960 tarihinde gerçekleşti. Abidenin açılışını dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Cevdet Sunay yaptı.

Abidenin bakım ve personel işleri, 1962 yılında Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı'na devredildi. Orman Genel Müdürlüğü, Gelibolu yarımadasını 1973'te "millî park" ilan etti.[4]

1971 yılında İngiliz Kraliçesi II. Elizabeth'in de bulunduğu bir törende abidenin altında bir savaş müzesi açıldı.[1] Burada Çanakkale Savaşları'ndan kalma kalıntı ve dokümanlar sergilenmeye başladı. Savaş Eserleri Müzesi daha sonra Kabatepe Müzesi'ne taşınmıştır.

Ana kaidenin ayaklarındaki rölyefler 2002 yılında tamamlanmış, 2004 yılında tören alanı ve sembolik şehitlikte değişiklikler yapılmıştır. 2005 yılında restorasyondan geçen anıt, 2007 yılında bulunduğu alana yeni şehitlik inşa edilmesiyle son şeklini aldı.[5] Sembolik kabirlerde üzerinde şehitlerin isimleri yazan çift cam şeklindeki kabir taşları değiştirildi. Saydamlık ve yağış nedeniyle okunamaz durumdaki isimleri belirgin hale getirebilmek için camların arasına Türk Bayrağı motifli saydam olmayan plakalar yerleştirildi.[6]

Mimari özelikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Üzerinde 25x25 m kaide yer alan 4 ayak üzerine oturtulmuş olan yapının yüksekliği 41,7 metredir. Ayakların genişliği 7,5 metredir.[7] Anıt tümüyle 625 metrekarelik bir alanı kapsamaktadır. Cüssesi ile izleyiciyi etkilemeye isteği görülen anıtın tasarımcısı, Roma döneminden beri kullanılagelen zafer takı formunun farklı bir yorumunu oluşturmaya çalıştığını ifade etmiştir.[8] Uzaktan bakıldığında Mehmetçiğin "M" harfi şeklinde gözükmektedir.[5]

Abidenin tavan kısmına mozaikten Türk bayrağı işlenmiştir.[1] Şeref holüne üzerinde Mehmet Akif Ersoy'un Çanakkale Şehitlerine şiirinden bir dörtlüğün bulunduğu bir lahit taşı yer alır. Abidenin dört ayağında sekiz rölyef bulunmaktadır. Denize bakan dört tanesi deniz savaşlarını, karaya bakan dört tanesi de kara savaşlarını anlatır.[6]

Abidenin girişinin sol tarafında 1992 yılında yaptırılan sembolik şehitlik bulunur. Şehitliğin giriş kapısının hemen sağda Mustafa Kemal'in 1934 yılında yabancı askerlere hitaben yazdığı ve zamanın İçişleri Bakanı Şükrü Kaya tarafından Anzak Günü’nde okunan ünlü sözleri yer almaktadır.[5]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b c d e f g h Bozkurt, Celil. "Çanakkale Şehitleri Abidesi'nin İnşaatı ve Türk Kamuoyundaki Yankıları" (PDF). 28 Mart 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mart 2016. 
 2. ^ "Çanakkale Şehitleri Anıtı". Miniaturk.com. 12 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mart 2016. 
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 4 Ağustos 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ağustos 2009. 
 4. ^ "Gelibolu Yarımadası Tarihi Millî Parkı". http://milliparklar.gov.tr. 27 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mart 2016.  |website= dış bağlantı (yardım)
 5. ^ a b c "Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi" (PDF). ttp://canakkaledestani.milliparklar.gov.t. 14 Ocak 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mart 2016. 
 6. ^ a b "Çanakkale Şehitler Abidesi". http://www.canakkalesehitlik.net sitesi. 3 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mart 2016.  |website= dış bağlantı (yardım)
 7. ^ "Çanakkale Şehitleri Abidesi Fotoğraf Galerisi". Salihsaydam.com. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Nisan 2008. 
 8. ^ Yılmaz, Ahenk. "Anıtlaştırma Söyleminin Dönüşümü: Gelibolu Savaşı'nı (Karşı)-Anıtlaştırmak". 30 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mart 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]Haberler Kategorisinden Haberler


 • Çanakkale Şehitleri Anıtı Nedir? Nedir?:Çanakkale Şehitleri Anıtı Nedir? ile ilgili Çanakkale Şehitleri Anıtı Nedir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Çanakkale Şehitleri Anıtı Nedir? Ne Demektir? Çanakkale Şehitleri Anıtı Nedir? Açıklaması Nedir? Çanakkale Şehitleri Anıtı Nedir? Cevabı Nedir? Çanakkale Şehitleri Anıtı Nedir? Kelimesinin Anlamı? Çanakkale Şehitleri Anıtı Nedir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Çanakkale Şehitleri Anıtı Nedir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Çanakkale Şehitleri Anıtı Nedir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Çanakkale Şehitleri Anıtı Nedir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Çanakkale Şehitleri Anıtı Nedir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
 • Çanakkale Şehitleri Anıtı Nedir? Açıklaması?:Çanakkale Şehitleri Anıtı Nedir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir. Çanakkale Şehitleri Anıtı Nedir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Çanakkale Şehitleri Anıtı Nedir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Çanakkale Şehitleri Anıtı Nedir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Çanakkale Şehitleri Anıtı Nedir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
 • Çanakkale Şehitleri Anıtı Nedir? Gerçek mi?:Çanakkale Şehitleri Anıtı Nedir? ile ilgili Çanakkale Şehitleri Anıtı Nedir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Çanakkale Şehitleri Anıtı Nedir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Çanakkale Şehitleri Anıtı Nedir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
 • Çanakkale Şehitleri Anıtı Nedir? Hakkında?:Çanakkale Şehitleri Anıtı Nedir? ile ilgili Çanakkale Şehitleri Anıtı Nedir? burada bulabilirsiniz. Çanakkale Şehitleri Anıtı Nedir? Detaylar için sitemizi geziniz Çanakkale Şehitleri Anıtı Nedir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Çanakkale Şehitleri Anıtı Nedir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz

2012 NBA Finalleri, Necdet Kurt, Kumkapı Ayia Panayia Elpida Rum Ortodoks Kilisesi, Kategori:1720ler, Teşkilat (dizi), Yeni Akit, Türev alma kuralları, 2008 Yunanistan ayaklanmaları, Omne datum optimum, Adam Wingard, Juscelino Kubitschek, Sefarad Yahudileri, Elif Çakır, Çalkandılar, Türkiye (gazete), Kategori:Ljubljana doğumlular, Etyen Mahçupyan, Terralba, Dmitri Medvedev, Gürcan Dağdaş, Kategori:Amerika Birleşik Devletlerindeki Etiyopyalı göçmenler, İkdam, Fiona Caldicott, Kategori:2015te kurulan yayınlar, Ölüler Böyle Sever, Elenor Müzik, Lighters, Süpercam (fizik), Namibya, Milat (gazete), Zafer (gazete), Türkiyedeki camilerin listesi, Türkoğlu, Kategori:İtalya 17 yaş altı millî futbol takımı futbolcuları, Joseph Yobo, Avrupa ekonomisi, AMK (gazete), Nail Geveci, Redoks, Bosna Hersek, Yeniçağ (gazete), Survivor 2017, El Terminali, 5 Eylül 2016 Suriye saldırıları, Mustafa Öztürk (ilahiyatçı), Kategori:Amerikalı vücut geliştirmeciler, Mehmet Ocaktan, Temel gelir, Jovo Stanojević, Kategori:Dilbilgisi, Anakonda, 2012 MTV Film Ödülleri, Antiohos Sarayı, Suat Hayri Ürgüplü, Elodie, Kategori:Panama tarihi, İbrahim Kiras, Kategori:Portekizli futbol hakemleri, Kategori:1709 doğumlular, Endymion, 2012 Fransa cumhurbaşkanlığı seçimi, 2017 İdlib kimyasal saldırısı, 2015 Suruç saldırısı, Jade Ewen, Bursa Hakimiyet, Mizrahi feminizmi, Beta Scorpii, Henry Scott Tuke, Kategori:Aydın ili Kaymakamları şablonları, Singspiel, Black Hills, Ride (müzik grubu), Carlos Kameni, İran Silahlı Kuvvetleri, 2016 Normandiya kilise saldırısı, Drakon, Drakon, Nina Hartley, SBKP, Suriye Millî Ordusu, 2012 Libya yerel seçimleri, Bayağı sığırcık, Türkgün, Dosya:Fano, arco di augusto 04.JPG, Yeni Sabah, NGC 2544, Sebastian, Entrimo, Yenigün (gazete), Kategori:Ormancılık aletleri, Yurt (gazete), Jaws (film), Olay (gazete), Kategori:2010larda başlatılan video oyunu serileri, Broadway (anlam ayrımı), Kategori:Porto Riko sineması, Somali arması, Mary Adela Blagg, Görüş (gazete), Sarnıç (kitap),
Karanı Nedir?, Kalite kontrolü Nedir?, Ford, Rüyada Ruh hastalığı Görmek Ne Anlama Gelir?, Hâkim (hukuk) Nedir?, Rüyada Mecusi Görmek Ne Anlama Gelir?, Pantherophis ramspotti Nedir?, Rüyada Kanaat Görmek Ne Anlama Gelir?, Echis carinatus Nedir?, Düşmanca Nedir?, Boğazlar Yerleşimleri Nedir, istirdad Nedir?, Denenmek Nedir?, ifadelendirmek Nedir?, Hint kirazı Nedir?, Hayatı Nedir?, Halc Nedir?, Bayrağımıza ve istiklal Marşımıza niçin saygı göstermeliyiz büyüklerinizden bilgi alınız?, Güdücü Nedir?, Giranbeha Nedir?, Strazdas, çözünme Nedir?, Lenovo V17 G3 IAP Laptop, Gebr Nedir?, çilay Nedir?, Fokur fokur Nedir?, Cansipar Nedir?, Antalya Korkuteli Korkuteli Bahçeyaka Mahallesi Muhtarlığı Antalya Korkuteli Korkuteli Bahçeyaka Mahallesi Muhtarı Kim?, Lenovo G27qe-20, Soğuk algınlığı Nedir?, Ariel Agüero Kimdir?, Burcu Nedir?, Borsa eksperleri Nedir?, Antitoksin Nedir?, Bir lahzada Nedir?, 19thbozeman.com, Berk Nedir?, Baydur Nedir?, Balmumu Nedir?, 1681886.com, Sepici Nedir?, 12minijiji.com, 102cribs.com, Sakilik Nedir?, 03j2.com, affiliatecashbusiness.com, Rasyonel sayı Nedir?, adultexotica.com, İnlice, activitycentersoftware.com, a1ml3ss.com, Ademoğlu Nedir?, Neci Nedir?, Amasya Merkez Merkezköyler Karataş Köyü Muhtarlığı Amasya Merkez Merkezköyler Karataş Köyü Muhtarı Kim?, Mut Nedir?, Fiat, Mesnevi-han Nedir?, Bahri Köyü Muhtarlığı Bahri Köyü Muhtarı Kim?, Yeniçerilik Nedir?, Manasız Nedir?, Link Nedir?, Uskuf Nedir?, Bedri Serter Kimdir?, Kumbaracı Nedir?, Tıraş bıçağı Nedir?, Köpek Nedir?, Tehir Nedir?, Takımada Nedir?, Yırtılmayan Bina Boyu Afişler Satış Fiyatı, Kelb-ül-asgar Nedir?, Pantherophis obsoletus Nedir?, Echis borkini Nedir?, Karanfüliyye Nedir?, Kalite hedefi çevre Nedir?, Bayrağımıza ve istiklal Marşı'mıza neden değer vermeliyiz?, Sokağa Dökülmek Deyimi Anlam Nedir? Sokağa Dökülmek Deyimi Ne Demek?, Muhasara Altına Almak Deyimi Anlam Nedir? Muhasara Altına Almak Deyimi Ne Demek?, Ejderha Nedir?, İçini Yemek Deyimi Anlam Nedir? İçini Yemek Deyimi Ne Demek?, Ferz Çıkmak Deyimi Anlam Nedir? Ferz Çıkmak Deyimi Ne Demek?, Arian Moayed Kimdir?, Birinin Yalancısı Olmak Deyimi Anlam Nedir? Birinin Yalancısı Olmak Deyimi Ne Demek?, Stranger in a Strange Land (şarkı), 19teslove.com, Soğuk (cool) Nedir?, Antitez Nedir?, Düşman Nedir?, 168138800.com, Hummer H2, 12mahserial.xyz, 102best.com, 03ing.com, affiliate-programm.com, Sepi Nedir?, Denenilmek Nedir?, İsmail Hakkı Yıldırım (1934 doğumlu siyasetçi) Kimdir?, adulteandopr.com, Lenovo V15 G3 IAP Laptop, Yenisanayi, activitybit.com,