Bak Kim Döndü Nedir?

Bak Kim Döndü Nedir?

Bak Kim Döndü

Bak Kim Döndü Nedir?
Bak Kim Döndü Ne demek?
Bak Kim Döndü Kelimesi İle ilgili Daha Fazla Bilgi Almak İçin Kategoriler Sayfamıza Bakınız.
Bak Kim Döndü İlgili Sözlük Kelimeler Listesi
Bak Kim Döndü
Bak Kim Döndü Kelimesinin Anlamı? Bak Kim Döndü Ne Demek?
Bak Kim Döndü Ne Demektir? Bak Kim Döndü Analizi?
Bak Kim Döndü
Bak Kim Döndü Anlamı Nedir? Bak Kim Döndü Ne Demektir?
Bak Kim Döndü Açıklaması Nedir? Bak Kim Döndü Cevabı Nedir?
Bak Kim Döndü Kelimesinin Anlamı?
Bak Kim Döndü
Bak Kim Döndü Kelimesinin Anlamı Nedir? Bak Kim Döndü Kelimesinin Anlamı Ne demek?
Bak Kim Döndü Kelimesinin Anlamı Ne demektir?

Bak Kim Döndü Nedir?

Bak Kim Döndü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bak Kim Döndü
Er ist wieder da
YönetmenDavid Wnendt
YapımcıLars Dittrich
Christopher Müller
OyuncularOliver Masucci
Fabian Busch
Katja Riemann
Christoph Maria Herbst
Michael Kessler
MüzikEnis Rotthoff
Çıkış tarih(ler)i8 Ekim 2015 ( Almanya)
Süre116 dakika
DilAlmanca
Bütçe2,956,960 [1]
(3.3 milyon $)
Hasılat25.5 milyon $[2]

Bak Kim Döndü (Almanca: Er ist wieder da), Timur Vermes'in, Adolf Hitler hakkında aynı adlı en çok satan romanından[3] uyarlanan, David Wnendt[4] tarafından yönetilen 2015 Alman yapımı komedi filmi.[5][6][7] Film, Hitler'in günümüz Almanları ile etkileşime girmesini konu alıyor. Adolf Hitler, Oliver Masucci tarafından canlandırıldı.[8] 89. Akademi Ödülleri'nde En İyi Uluslararası Film Akademi Ödülü olacak sekiz filmden biri olarak aday gösterildi, ancak seçilmedi.[9]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

2014 yılında, İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinden 69 yıl sonra Adolf Hitler, Berlin'de bir zamanlar eski savaş sığınağı olan Führerbunker'in olduğu parkta uyanmıştır. Tanıştığı herkes onun Hitler'i taklit eden bir aktör olduğunu varsayar. Bir pandomimciye Reich Şansölyesi'ne nasıl gideceği ile ilgili yol tarifi sormaya çalışır, sonra kendisini görüp korkan genç bir anne tarafından biber gazı sıkılır. Bir gazete büfesine gelip 2014 olduğunu okuyunca başı döner ve bayılır.

Alman halkının artık ona saygı duymadığını görmüş ve düşmanlarının kendisine oyun oynadığını düşünmeye başlamıştır. Bu arada, MyTV'de çalışan Fabian Sawatzki, Berlin'de çocuklar hakkında bir belgesel çekmektedir. Ancak çektiği belgeseli MyTV'deki sorumlular pek beğenmedikleri için görevden alınır. Sawatzki, çektiği videoyu tekrar izler ve arka planda Hitler'i görür. İşini geri alma umuduyla onu aramaya başlar. Hitler, her gittiği yerde yabancılıkla karşılanmış, en sonunda geleceğe geldiğini kabullenmiştir.

Kioskta uyanan Hitler, modern Almanya hakkında okumaya başlar. Gazeteler aracılığıyla, bıraktığı milletten tamamen farklı bir millet keşfeder ve kendisine hiç de hoş gelmeyen bir millet olduğunu anlar. Polonya'nın eski Alman topraklarında hala var olduğundan yakınan Hitler, tüm savaşın boşa gittiğini söyler. Kaderin onu bir nedenle dirilttiğine karar verir ve işine devam etmeye yemin eder.

Kiosku bulan Sawatzki, Hitler ile Almanya'yı dolaşmayı ve onu YouTube kanalı için çekmeyi teklif eder. Hitler kabul eder ve ikisi birlikte yola çıkar. Kuzey Denizi kıyısından Bavyera'ya seyahat eden Sawatzki, Hitler'in sıradan Almanlarla etkileşime girdiğini ve onların sorunlarını göçmenler ve misafir işçilerle çözmeyi vadettiğini filme alır. Bir Bavyeralı Hitler'e kendisini asla takip etmeyeceğini söyleyince, Hitler "ilk tutuklama dalgası" için olduğunu söyleyerek adını ve adresini ister. Bavyeralı ise endişelenmediğini söyler.

Sawatzki'nin hayvan merkezli film klibi fikri, Hitler'in gizli bir FN Model 1910 tabancayla bir köpeği vurmasıyla sona erer. Sawatzki çileden çıkar, ama Hitler ona zavallı der ve ondan bir adam yaratmaya yemin eder. Videoları bir milyonun üzerinde izlenme oranı alırken, Sawatzki ve Hitler Berlin'e geri döner. Sawatzki, hem Hitler'i hem de program fikrini MyTV istasyon şeflerine tanıtır. MyTV'nin yeni başkanı Katja Bellini, Hitler'i MyTV'nin komedilerinden birinde kullanmaya karar verir.

Gösteriden önce Hitler interneti öğrenir ve siyasete dönüşünü hazırlamak için Web'i kullanır. Yayında, Hitler etnik olarak homojen bir faşist devlet kurmak için eski planlarını anlatır ve istemeden büyük bir komedi hiti olur. MyTV'nin yöneticilerinden Christoph Sensenbrink, komedideki başarısı arttıkça, Hitler'in köpeği vurduğu kurgulanmamış görüntüleri bulur. Sensenbrink, görüntüleri yayınlayarak Hitler, Sawatzki ve Bellini'nin filizlenen kariyerlerini mahveder ve istasyon şefliğine terfi eder.

Hitler, Bellini ve Sawatzki'nin yardımıyla 21. yüzyıldaki yeni hayatı hakkında otobiyografik bir kitap yayımlar, Er Ist Wieder Da ("Bak Kim Geri Döndü") ve kitap en çok satanlar arasına girer. Kısa bir süre sonra, Sawatzki kitabı bir filme dönüştürür. Hitler olmadan, MyTV'nin reytingleri ve reklam geliri hızla düşer ve bir öfke nöbeti geçiren Sensenbrink (Alman drama filmi Downfall'daki Hitler'in çöküş sahnesinin parodisi gibi), Hitler'i yeniden işe alması gerektiğine karar verir.

Filmde Hitler kendini oynar. Bir gece çekimden sonra, inançlarıyla alay eden ve onun Hitler'in sahte bir taklitçisi olduğuna inanan iki Neo-Nazi tarafından dövülür. Hitler hastaneye kaldırılır, ancak dövüldüğü haberi sempati yaratır ve Alman halkının gözünde yüksek bir konuma geri döner. Hitler iyileşirken, Sawatzki eski görüntülerini inceler ve Hitler ilk ortaya çıkmadan önce arka planda bir enerji topu (Terminatör filmindeki gibi) keşfeder. Siteye geri döndüğünde yanmış yapraklar bulur. Dehşet içinde, karşılaştığı Hitler'in başından beri gerçek kişi olduğunu anlar. Hitler'le yüzleşmek için hastaneye koşar, ancak yalnızca Hitler'in film stüdyosunda olduğunu söyleyen Katja'yı bulur. Katja'ya Hitler'in gerçek olduğunu söylediğinde Sawatzki'yi anlamaz ve iki hastane görevlisinin takip ettiği çıkışa koşmadan önce hastane odasını mahveder.

Sawatzki film stüdyosuna gelir ve burada Hitler'i kendi tabancasıyla silah zoruyla çatıya çıkmaya zorlar. Hitler sakince, Alman halkı tarafından seçildiğini ve eğer o bir canavarsa, ona oy veren herkesin de öyle olduğunu söyler. Öfkelenen Sawatzki, Hitler'i suratından vurur ve onun çatıdan düşüp ölümünü izler. Hitler aniden, her Alman'ın bir parçası olduğu için öldürülemeyeceğini iddia ederek Sawatzki'nin arkasında yeniden ortaya çıkar. Bu sahnenin tamamının filmin bir parçası olduğu ortaya çıkar ve Sawatzki aslında, silikon maske takan bir dublördür. Gerçek Sawatzki, önceki patlamasının ardından bir akıl hastanesine yatırılmıştır.

Hitler, filminin çalışması bittiğinde, politik bir geri dönüş yolunda olduğunu hisseder. Her zamankinden daha popüler ve milliyetçi Almanlar ona Almanya'nın iktidara dönüşüne hazır olabileceğine dair umut verir. Hitler ve Bellini üstü açık bir Mercedes-Benz W111 marka-model arabanın arka koltuğuna biner ve gerçek milliyetçi gösterilerin görüntüleri arasında film, Hitler'in dış sesiyle sona eriyor: "Bununla çalışabilirim".

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Look Who's Back (2015) - Box office & Business". Internet Movie Database. 26 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ağustos 2016. 
 2. ^ "Er ist wieder da (Look Who's Back)". Box Office Mojo. 17 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ağustos 2016. 
 3. ^ German Comic Novel About Hitler Becomes Bestseller 26 Mart 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., at Algemeiner Journal; published 7 January 2013; retrieved 16 December 2013
 4. ^ Connolly, Kate (6 Ekim 2015). "David Wnendt on filming Look Who's Back: 'Our idea was to see how people react to Hitler'". The Guardian. 18 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Kasım 2015. 
 5. ^ Jaafar, Ali (21 Ekim 2015). "Hitler Pic 'Look Who's Back' A Smash In Germany". Deadline. 18 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Kasım 2015. 
 6. ^ Taylor, Adam (24 Ekim 2015). "Look Who's Back: New film asking what would happen it Hitler returned to Germany has a worrying answer". The Independent. 18 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Kasım 2015. 
 7. ^ Hofmann, Sarah Judith (9 Ekim 2015). "Hitler is ′back′ - but did he ever leave?". Deutsche Welle. 14 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Kasım 2015. 
 8. ^ Lee, Benjamin (27 Ekim 2015). "Hitler comedy Look Who's Back becomes Germany's No 1 movie". The Guardian. 14 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Kasım 2015. 
 9. ^ Roxborough, Scott (3 Ağustos 2016). "'Toni Erdmann,' 'Fritz Bauer' Among German Oscar Hopefuls". The Hollywood Reporter. 4 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ağustos 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]Haberler Kategorisinden Haberler


 • Bak Kim Döndü Nedir? Nedir?:Bak Kim Döndü Nedir? ile ilgili Bak Kim Döndü Nedir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Bak Kim Döndü Nedir? Ne Demektir? Bak Kim Döndü Nedir? Açıklaması Nedir? Bak Kim Döndü Nedir? Cevabı Nedir? Bak Kim Döndü Nedir? Kelimesinin Anlamı? Bak Kim Döndü Nedir? konusu Nedir Ne, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan ne kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Bak Kim Döndü Nedir? Türk Dil Kurumu na (TDK) göre farklı anlamları olan ne kelimesi, Türkçe de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Bak Kim Döndü Nedir? Ne kelimesi ne demek, TDK ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için bildiris.com doğru adres! Peki, ne kelimesi ne demek, TDK ye göre anlamı nedir? Bak Kim Döndü Nedir? Ne kelimesinin kökeni ne, ne kelimesinin kaç anlamı var? Bak Kim Döndü Nedir? İşte TDK bilgileri ile merak edilenler
 • Bak Kim Döndü Nedir? Açıklaması?:Bak Kim Döndü Nedir? Açıklama Bir Terim Kavram Ya Da Başka Dilsel Olgunun Daha İyi Anlaşılması İçin Yapılan Ek Bilgidir. Bak Kim Döndü Nedir? Söz Konusu Bilgi Açıklanacak Sözcükten Daha Uzun Olur Bak Kim Döndü Nedir? Açıklama İle İlgili Durumun Kanıtı Şu Şekilde Doğrulanabilir Bak Kim Döndü Nedir? Bir Sözlükteki Tanım İlgili Sözcük Yerine Kullanılabilirse, Bu Bir Açıklamadır. Bak Kim Döndü Nedir? Yani Aynı Bağlam İçinde Hem Sözcük Hem De Tanım Kullanılırsa Ve Anlamsal Açıdan Bir Sorun Oluşturmuyorsa Bu Bir Açıklamadır.
 • Bak Kim Döndü Nedir? Gerçek mi?:Bak Kim Döndü Nedir? ile ilgili Bak Kim Döndü Nedir? burada bulabilirsiniz. Detaylar için sitemizi geziniz Gerçek anlam Bak Kim Döndü Nedir? sözcüklerin birincil anlamı ile (varsa) bu anlamla doğrudan ilişkili olan anlamlarıdır. Gerçek anlam, temel anlam ile yan anlamların bileşkesidir. Bak Kim Döndü Nedir? Bir sözcüğün mecaz olmayan tüm anlamlarını kapsar.
 • Bak Kim Döndü Nedir? Hakkında?:Bak Kim Döndü Nedir? ile ilgili Bak Kim Döndü Nedir? burada bulabilirsiniz. Bak Kim Döndü Nedir? Detaylar için sitemizi geziniz Bak Kim Döndü Nedir? Bu sayfada Hakkında nedir Hakkında ne demek Hakkında ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Hakkında anlamı tanımı açılımı Hakkında hakkında bilgiler Bak Kim Döndü Nedir? resimleri Hakkında sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz

Orhan Erbuğ, Carex grayi, Erkan Sekman, Erkan Sekman, Erkan Sekman, Erkan Sekman, Müfsit, Yalnız Ordusu, Nisur Meydanı Olayı, Gagik Beglaryan, Grumman, Masanobu Komaki, NGC 7436, Napometa, Gelengi, Johann Peter Eckermann, Safa Ahundov, Nöropazarlama, Mao Zedong, Emmi (1984 doğumlu şarkıcı), Zehirin tarihi, Egzema, Resmî Gazete, Mercedes Aráoz, Kamçılılar, Michael Dawson, Maratea, Jilin, Michel Mayor, Achillea pseudoaleppica, Litvanya millî futbol takımı, Tyre, Safet Sušić, Tökeli İmre, Hoplolathys, Kesikköprü Barajı ve Hidroelektrik Santrali, Godhavn, Bünyamin Aygün, Judith Lewis Herman, Firdevsi, Folkeskole, Mekanik enerji, Alma Deutscher, Arthrobacter koreensis, Augustus Tapınağı, Medvece, Down Kontluğu, Kentsel dönüşüm, Postkolonyal anarşizm, Paganist, Hanefilik, Koenigsegg CCR, Koruyucu ünsüz, Mediha Esenel, Loci Metodu, Emilio Koyama, Gilbert Adaları, Verbena cloverae, MTV Avrupa Müzik Ödülleri 2003, Philodromus histrio, Thomas Mann, Olimpiyat Oyunları adaylıkları, The Beatles, Astronomik birim, Bell, Anımsatıcı, Vespasian, Aylı, Kozaklı, U.S. Marshals, Mel Rodriguez, Landkreis Calw, Spezia Calcio, Pervin Par, Alfa motor nöron, Theridion niveum, Eutheria, Zico, Doğum yanlılığı, Gram boyası, The CW, Otluoğlu, Düzce, Stuart Pearson, Cam suyu, Hesaplamalı biyoloji, The Book of Eli, Doku bilimi, Betzdorf, Lüksemburg, Prajadhipok, Zaman çizelgesi, Pardosa litangensis, ChemSpider, Explorers, Arthrobacter ginkgonis, Yushu Tibet Özerk İli, Argyrocupha, Carlo Goldoni, Alman Federal Konseyi, Yandex.Launcher, Kasım 2016 Diyarbakır saldırısı, Salticus devotus,
Topolojik Nedir?, Hasan Bitmez Kimdir?, Topoğrafik Nedir?, Sancak-ı Şerif Anlamı Nedir, Sancak-ı Şerif Nasıl Oluştu, Sancak-ı Şerif Tarihi, Sancak-ı Şerif Renkleri, Sancak-ı Şerif Tasarımı, Lütfi İlteriş Öney Kimdir?, Ufuk Değerliyurt Kimdir?, Folklorik Nedir?, Rana Berk Kimdir?, Toplum Dışı Nedir?, Fokurdak Nedir?, Toplum Bilimsel Nedir?, Fodulca Nedir?, Ayla Bedirhan Çelik Kimdir?, Harun Özgür Yıldızlı Kimdir?, Samara bayrağı Anlamı Nedir, Samara bayrağı Nasıl Oluştu, Samara bayrağı Tarihi, Samara bayrağı Renkleri, Samara bayrağı Tasarımı, Figen Yıldırım Kimdir?, Flüoresan Nedir?, Ayhan Özçelik Kimdir?, Toplanık Nedir?, İzzet Kaplan Kimdir?, Mühip Kanko Kimdir?, Prensin Bayrağı Anlamı Nedir, Prensin Bayrağı Nasıl Oluştu, Prensin Bayrağı Tarihi, Prensin Bayrağı Renkleri, Prensin Bayrağı Tasarımı, Recep Bozdemir Kimdir?, Ali Topçu Kimdir?, Toparlakça Nedir?, Hurşit Çetin Kimdir?, Fadik Temizyürek Kimdir?, Toparlağımsı Nedir?, Toparlacık Nedir?, Osmanlı bayrağı Anlamı Nedir, Osmanlı bayrağı Nasıl Oluştu, Osmanlı bayrağı Tarihi, Osmanlı bayrağı Renkleri, Osmanlı bayrağı Tasarımı, Ülkü Doğan Kimdir?, Mehmet Akif Perker Kimdir?, Necmi Özgül Kimdir?, Top Sakallı Nedir?, Hasan Daşkın Kimdir?, Hasan Memişoğlu Kimdir?, Nazi Almanyası bayrağı Anlamı Nedir, Nazi Almanyası bayrağı Nasıl Oluştu, Nazi Almanyası bayrağı Tarihi, Nazi Almanyası bayrağı Renkleri, Nazi Almanyası bayrağı Tasarımı, Fitopatolojik Nedir?, Öztürk Keskin Kimdir?, Şeref Baran Genç Kimdir?, Tonla Nedir?, Nuran Ergen Kılıç Kimdir?, Fitne Kumkuması Nedir?, Filiz Orman Akın Kimdir?, Tombulca Nedir?, Fitne Fücur Nedir?, Zürriyetsiz İsminin Anlamı Nedir?, Fitilsiz Nedir?, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Anlamı Nedir, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Nasıl Oluştu, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tarihi, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Renkleri, Natalia Cumhuriyeti Bayrağı Tasarımı, Zürriyetli İsminin Anlamı Nedir?, Mustafa Süleyman Kurtar Kimdir?, Züppe İsminin Anlamı Nedir?, Fitilci Nedir?, Dağıstan Budak Kimdir?, Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kimdir? Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Nereli Yrd Doç Dr Bilge Gökçen Röhlig Kaç Yaşında?, Zümrüdi İsminin Anlamı Nedir?, Tolgasız Nedir?, Fitçi Nedir?, Hatice Gül Bingöl Kimdir?, Gökhan Baylan Kimdir?, Zülüflü İsminin Anlamı Nedir?, Tolgalı Nedir?, Fişlik Nedir?, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Anlamı Nedir, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Nasıl Oluştu, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tarihi, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Renkleri, Kampuçya Halk Cumhuriyeti bayrağı Tasarımı, Toleranssız Nedir?, Züllü İsminin Anlamı Nedir?, Fişli Nedir?, Fişeksiz Nedir?, Zülcelâl İsminin Anlamı Nedir?, Sözdar Akdoğan Kimdir?, Murat Turna Kimdir?, Fahri Özkan Kimdir?, Zührevi İsminin Anlamı Nedir?, Fişekli Nedir?, Züğürt İsminin Anlamı Nedir?, İzmir bayrağı Anlamı Nedir, İzmir bayrağı Nasıl Oluştu, İzmir bayrağı Tarihi, İzmir bayrağı Renkleri, İzmir bayrağı Tasarımı, Filiz Çelik Kimdir?, Toksikolojik Nedir?, Fistolu Nedir?, Koray Önsel Kimdir?, Zübük İsminin Anlamı Nedir?, Toksik Nedir?, Fikret Tufanyazıcı Kimdir?, Zulmeden İsminin Anlamı Nedir?, Fistansız Nedir?, İlker Yücel Kimdir?, Tokatlı Nedir?, Zömbe İsminin Anlamı Nedir?, Gadsden bayrağı Anlamı Nedir, Gadsden bayrağı Nasıl Oluştu, Gadsden bayrağı Tarihi, Gadsden bayrağı Renkleri, Gadsden bayrağı Tasarımı, Tokalı Nedir?, Selma Sarıcıoğlu Çalışkan Kimdir?, Zottiri İsminin Anlamı Nedir?, Ümit Duman Kimdir?, Zot İsminin Anlamı Nedir?, Bahadır Gökmen Kimdir?, Berrin Selbuz Kimdir?, Tok Sözlü Nedir?, Fiskal Nedir?, Zorunlu İsminin Anlamı Nedir?, Zorlu İsminin Anlamı Nedir?,